Race Results for
Nova National Stage Race NMBS #2 Presented by SOBE
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
Cross Country on 04/05/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ1:27:28.20 258285  541 BIONICON
2 Daniel Conley   Payson, AZ1:27:28.20 251389  689 
3 Kallan Creager   Queen Creek, AZ1:27:30.17 255030  690 NOVA
4 JAMES WESTON   1:43:44.15  681 ABSOLUTE
5 Tyler Coplea   Chandler1:48:59.28 196300  748 LANDIS/TRE
DNF JACK PATTON   DNF  535 ABSOLUTE

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 zachary keller   Mesa, AZ1:28:28.26 257387  818 ADVENTURE
2 CHRIS COOLEY   1:32:09.23  590 LANDIS CYC
3 Tyson Brown   El Paso, TX1:32:25.35 264695  523 THE BICYCL
4 Matt Kipper   Tempe, AZ1:33:28.17 271871  616 ASU CYCLIN
5 MATTHEW SEVERSON   1:35:50.28  419 
6 Wilson Lee   Scottsdale1:36:14.04 140266  628 
7 David Thompson   Roscoe, IL1:39:31.48 153229  676 RIDE-AHOLI
8 JASON SHAFER   1:39:58.01  822 
9 Nikolai Skievaski   Madison, WI1:40:58.03 260879  866 ASU
10 ERIC BOHN   1:41:26.04  859 RED ROCK R
11 Aaron Johnson   Phoenix, AZ1:41:46.19 262527  609 LIVERMORE
12 Jack Johnson   Mesa, AZ1:42:36.21 172795  512 
13 Brennan Kim   Chandler, AZ1:46:10.21 254355  765 GLOBAL BIK
14 KYLE JUSTICE   1:54:28.33  611 
15 Eli Owenby   Tucson, AZ2:01:31.09 155281  825 ASU CYCLIN
16 ERIC SALETEL   2:04:28.11  735 SOBE CANNO

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Naef   Tucson, AZ1:24:10.01 212788  643 SABINO CYC
2 TIM ALLEN   1:24:12.03  755 
3 CHAD WALTON   1:27:13.45  775 IE BIKES
4 MIKE WIMBUSH   1:27:55.36  671 TEAM LANDI
5 Curtis Cramblett   San Jose, CA1:28:48.17 183932  427 
6 ERIC GUST   1:29:13.30  619 
7 Erin Kelly   Phoenix, AZ1:29:14.26 243264  826 MISSING LI
8 ZACH RADU   1:29:36.05  669 
9 TROY BURNS   1:30:16.17  855 SABINO CYC
10 Don Blattert   Surprise, AZ1:30:36.07 271806  684 
11 ERIC GREENWOOD   1:30:56.39  747 KUHL/SCOTT
12 SANJAY GANJU   1:31:13.42  717 ALTERRA RA
13 Geoff Eyer   La Quinta, CA1:32:02.32 250409  856 PALM SPRIN
14 CHRIS MOOR   1:32:49.17  734 
15 COREY OBRIEN   1:33:36.34  645 PROCON/
16 David Craw   Mesa, AZ1:35:17.41 271720  802 SKA BREWIN
17 BRIAN MURPHY   1:35:24.44  641 MISSING LI
18 JASON SUAREZ   1:35:50.03  805 SWISS BIKE
19 RICK BUCHER   1:37:18.11  829 PROCON
20 BRETT CADIENTE   1:38:01.10  827 
21 JOHN BIRD   1:39:34.47  833 
22 Brian Michaud   Rapid City, SD1:39:42.49 260866  638 
23 TYSON MANUEL   1:40:12.01  806 
24 Chris Messina   Rancho Santa Margarita, CA1:42:50.30 239423  769 FLOW MG
25 GEORGE HACKETT   1:43:17.44  815 4 PEAKS RA
26 JASON WELBORN   1:43:35.38  679 
27 SCOTT GIVENS   1:46:12.31  849 
28 SCOTT BAJER   1:46:12.06  853 RED ROCK R
29 Tim Misavage   Tucson, AZ1:47:00.36 271892  820 
30 TOM STACK   1:48:32.31  667 SWISS AMER
31 DAVID LEVASSEUR   2:00:48.30  789 
32 ANGELO GENNETTI   2:33:21.43  568 
33 SEAN IRWIN   2:35:29.25  788 
DNF Chad Rivetti   Westlake Village, CADNF 212335  564 TEAM BEARC
DNF GREG TRONE   DNF  796 
DNF Blake Marrou   New Braunfels, TXDNF 194302  633 NRC/PEDALM
DNF CHAD SHEIRBON   DNF  441 
DNF Kevin Adair   Larchmont, NYDSQ 275428  739 PERFORMANC
DNF CHRIS PEREZ   DNF  698 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Steiner   Mesa, AZ1:26:50.35 61688  668 
2 Dan Vasily   Cave Creek, AZ1:27:13.37 271993  430 ADRENALINE
3 DANIEL KING   1:30:06.14  615 PROCON/1ST
4 Richard Kim   Anaheim Hills, CA1:30:30.39 246854  520 SHO-AIR/SO
5 Stephen Smith   Montrose , CA1:31:20.32 33294  418 TEAM SMITH
6 Robert McNulty   Phoenix, AZ1:32:26.08 125724  637 SWISS AMER
7 Steve Kelley   Salinas, CA1:33:00.18 204376  563 JOSELYNS
8 Randy Rush   Ramona, CA1:34:25.49 205171  460 BACKBONE
9 Kenneth Koch   Dewey, AZ1:34:42.11 255654  617 ABSOLUTE B
10 TY GONZALEZ   1:35:55.40  468 
11 JOHN FRITZ   1:36:20.40  598 LANDIS CYC
12 Noel Garcia   Phoenix, AZ1:37:43.40 177810  814 RAGE CYCLE
13 EDWARD MERCADO   1:37:44.36  738 
14 JIM CHOTT   1:37:44.12  586 
15 KEN ROSS   1:37:56.06  657 
16 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ1:38:01.47 234438  828 BICYCLE WO
17 CHUCK BRUNI   1:38:48.02  776 ABSOLUTE B
18 Randy Harris   Tucson, AZ1:39:08.34 265192  604 ORO VALLEY
19 MIKE VINES   1:39:53.29  848 
20 STEVEN VAN COLLIE   1:39:58.36  797 
21 Thomas Gabehart   Poway, CA1:41:07.26 40110  426 CAL COAST
22 BRAD HARRIS   1:41:12.18  721 
23 STEVE LARSON   1:42:17.22  618 SWISS AMER
24 Guy Bell   Glendale, AZ1:42:47.10 142507  729 MISSING LI
25 KENNETH KIMBLE   1:45:51.32  613 SWISS AMER
26 LARRY AMBROSE   1:46:09.03  831 
27 RUSS DOWN   1:49:18.28  742 KETO
28 Thomas Blaine   Highland, CA1:54:31.03 40752  800 JOSE OLE
29 THOMAS QUEEN   1:55:56.10  857 GLOBAL BIK
30 ERIC LYNCH   2:12:48.25  622 ADRENALINE
DNF Kurt Mindy   Anthem, AZDNF 166882  640 SWISS AMER
DNF Frank Renner   Tempe, AZDNF 86851  699 
DNF John Haley   Castle Rock, CODNF 234292  723 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Holthaus   Coto De Caza, CA1:32:58.25 273563  803 SHO-AIR/SO
2 JOHN CAMORIANO   1:33:47.35  584 PRIMUS
3 JIM AUWEN   1:35:46.03  437 ADVENTURE
4 Robert Gooch   Flagstaff, AZ1:37:03.18 196289  704 RED ROCK R
5 MICHAEL WHITEHEAD   1:37:18.29  682 
6 DREW PALMER   1:38:23.16  647 
7 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ1:38:50.09 16109  424 LANDIS
8 Douglas Thompson   Phoenix, AZ1:41:23.02 240769  560 PROCON/IST
9 BRADY BOTTOMS   1:44:15.04  580 
10 Steven Miller   Lake Stevens, WA1:44:31.13 203491  547 BICYCLE CE
11 Jean-Michel Bosch   Scottsdale, AZ1:45:59.17 256474  709 STRADA RAC
12 ROB HEHLEN   1:47:05.25  760 
13 JIM STABLER   1:47:31.49  670 SCF ARIZON
14 James Cox   Glendale, AZ1:49:55.34 187634  743 
15 GARY HANNA   1:55:13.26  602 
16 William Gauditz   Denver, CO1:56:36.31 226364  756 SINGLETRAX
17 Donald Guggia   Ventura, CA2:01:10.18 14373  425 
18 Fred Froemel   El Paso, TX2:03:23.06 220462  501 CRAZY CAT
19 SCOTT RICHARDS   2:12:44.00  550 

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 C Kevin Utley   Oro Valley, AZ1:32:13.22 68673  678 ORO VALLEY
1 JON SHOUSE   1:42:13.20  794 GIANT-SABI
2 EVAN SMITH   1:32:56.40  810 
2 Ed Neilson   Phoenix, AZ1:43:49.03 25814  565 MISSING LI
3 Terry Jasper   Glendale, AZ1:34:58.07 128084  844 
3 ISAAC TAFOYA   1:45:50.11  852 GORDYS BIC
4 DON MILLER   1:35:09.16  639 
4 CHRIS HEDRICK   1:50:24.31  821 
5 FREDERICK IVY   1:37:51.12  553 PRIMUS
5 DARREN SCHIFFER   1:50:45.34  705 
6 JOSE AVILA   1:38:44.22  578 SWISS AMER
6 LANCE NORICK   2:00:50.18  807 FLAT TIRE
7 JAMIE SEEGERT   1:44:37.20  658 TRIBE MULT
7 ANDY GEIGER   2:02:16.44  834 LANDIS
8 CHAD KASMAR   1:45:48.11  496 ORO VALLEY
8 TIM SPICER   2:15:30.48  673 TRIBE MULT
9 JEROME LACOTE   1:50:46.44  491 JAY THE HI
9 David Needham   Flagstaff, AZ2:43:51.04 272089  573 ABSOLUTE B
10 MIKE MAEZ   1:51:32.17  804 SKA RACING
10 JOHN MELLIN   3:11:10.10  758 11TH ST RE
11 RYAN NEIFFER   2:27:49.31  644 MISSING LI
DNF JONATHAN SELLWOOD   DNF  847 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Collins   Phoenix, AZ0:51:05.09 168694  728 GORDYS BIC
2 CARL SCHOTT   0:51:34.16  793 MIKES BIKE
3 DOUGLAS BROWN   0:53:02.35  582 ZOOMERS BI
4 Edward Laird   Phoenix, AZ0:57:42.06 125728  843 
5 WILLIAM GARAN   0:59:01.26  785 MISSING LI
6 REGGIE CURRIE   1:01:28.39  706 ESCAPE ADV

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ0:36:37.03 275694  636 SWISS AMER
2 JASON CHRISTLEY   0:41:02.36  587 
3 David Polley   Peoria, AZ0:43:15.22 271015  652 UNATTACHED
4 RYAN DAVENHAUER   0:55:09.09  870 SWISS AMER
5 LOGAN TITUS-ZIMMERSCHIE   1:11:48.00  701 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Williams   Big Bear City, CA0:33:14.50 245456  524 BEAR VALLE
2 Evan Williams   Big Bear City, CA0:36:23.26 255194  515 BEAR VALLE
3 TREVOR TITUS-ZIMMERSCHIE   0:44:47.17  702 
4 EROWYNN MAUL-LATHAM   0:45:45.44  696 DESERT DOG
5 BRENDEN LATHAM   0:46:11.30  863 ABSOLUTE B
6 DENNIS DROTZMANN   0:48:29.35  594 
7 JACK LUCYSZYN   0:48:39.23  854 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ0:30:44.37 272774  764 ABSOLUTE B
2 Kenny Polley   Peoria, AZ0:30:47.05 255203  653 UNATTACHED
3 Colton Taylor   Mesa, AZ0:31:21.45 271968  674 
4 KYLE WILLETT   0:31:37.22  620 
5 GARRETT CHOTT   0:31:59.05  585 NOVA YOUTH
6 John Corl   Colorado Springs, CO0:32:33.06 272295  428 
7 KOLLIN KING   0:33:58.37  544 THE HAMM T
8 JORDAN YANOW   0:34:13.10  864 PRIMUS
9 D.J. SERRANO   0:34:50.47  660 
10 DAVIS HOYT   0:35:01.26  840 
11 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ0:35:22.22 256972  860 PRIMUS CYC
12 ERIK MCKINNEY   0:40:46.20  635 ORO VALLEY
13 LUKAS CRONIN   0:45:44.32  591 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB IVY   0:47:57.01  552 PRIMUS
2 Cypress Gorry   Brevard, NC0:49:13.39 219681  819 
3 NICK KEY   0:50:31.07  559 
4 Jordan Woodard   Queen Creek, AZ0:50:53.34 256433  683 QUEEN CREE
5 Evan Broby   Gilbert, AZ1:00:47.00 271542  581 NOVA YOUTH
6 ZACHARY DRUM   1:01:00.01  733 
7 Daniel Schick   Queen Creek, AZ1:01:53.30 254613  725 QUEEN CREE
8 DEREK LARSON   1:10:39.40  626 SWISS AMER
9 MIKE WILKINS   1:22:51.38  623 
10 WYATT SWITZER   1:30:36.19  625 WEST SEDON
DNF DYLAN KOPE   DNF  624 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY SCHENCK   0:59:23.13  621 
2 MARCUS GRUNDY   1:06:57.43  693 
3 JOHN WILLIS   1:23:44.01  798 LOS MAGNIF

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brock Boynton   Madison, WI0:43:50.47 264070  754 TASER INTE
2 DAVID ERB   0:45:39.37  595 TEAM PRIMU
3 ROBERT TERRIN   0:48:09.29  837 
4 JASON HALL   0:50:15.28  836 
5 THOMAS SCHICK   1:08:30.47  720 NYCF
6 AUSTIN DRUM   1:22:33.00  731 NOVA YOUTH

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON CHARLTON   0:47:32.02  865 
2 LOMAX BOYD   0:47:36.27  687 
3 CRAIG GREGORY   0:47:38.05  786 JAVELINA
4 CHRISTOPHER COLE   0:47:50.06  449 
5 JEREMY JOHNSTON   0:50:41.19  610 
6 JASON MCKINNEY   0:50:42.17  817 SWISS-AMER
7 CHRIS HANSEN   0:52:05.33  753 MISSING LI
8 NOEL GOMEZ   0:52:07.31  757 MIKES BIKE
9 KEITH HUBBARD   0:52:36.12  650 
10 PRUETTHIPONK WONGMANEE   0:52:37.33  823 
11 DOMINIQUE HINOJOSA   0:53:18.42  850 
12 JORGE MERAZ   0:54:00.15  685 
13 Matthew Savidge   Scottsdale, AZ0:56:17.06 234816  816 
14 MARTY COPLEA   0:56:42.43  749 LANDIS/TRE
15 BRANNEN MAPLES   0:59:27.16  858 
16 REID ANDERSON   1:14:31.03  868 
DNF DAVID DE NITO   DNF  824 GORDYS BIC

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM STEVENS   0:46:32.31  572 
2 WARREN GIBB   0:48:05.23  599 
3 DANIEL FISHER   0:48:12.24  830 
4 Grant Taylor   Mesa, AZ0:48:12.14 210372  675 
5 Keith Wilson   Tempe, AZ0:49:35.42 220715  665 
6 DENVER MCKINNEY   0:49:36.04  634 ORO VALLEY
7 DAVID PECK   0:49:41.34  651 
8 BRIAN WELLESS   0:52:09.42  838 
9 MIKE TISDALE   0:53:48.35  862 
10 RICHARD HARDMAN   0:53:56.11  603 
11 MICHAEL SHEPTIN   0:54:08.18  663 
12 BRENT KINSER   0:54:18.08  808 
13 ROY KEY   0:55:26.32  558 
14 RICHARD MEYERS   0:56:25.06  771 
15 THOMAS WICHERT   0:57:41.22  664 
16 Dino D'Romero   Gilbert, AZ0:57:43.21 271477  593 GLOBAL BIK
17 DAN SERRANO   0:59:47.21  661 
18 Ken Segel   Phoenix, AZ1:02:14.22 265120  659 
19 PATRICK KIVIN   1:03:00.24  811 
20 MICHAEL SCHICK   1:09:19.03  722 
21 TOM HANSEN   1:11:51.26  730 FOUR PEAKS
22 MILTON MEANS   1:12:15.32  835 
23 DAVID LEMON   1:23:41.19  629 
24 JOE TROGGIO   2:02:12.12  795 
DNF TONY SEELEY   DNF  842 ADRENALINE

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS DAHL   0:47:29.05  592 
2 TONY BARTHOLOMA   0:49:54.23  762 
3 KEVIN MILAN   0:50:53.43  801 SKA BREWIN
4 Peter Hogan   Phoenix, AZ0:54:02.44 195446  607 PROCON/UTA
5 Dave Baker   Phoenix, AZ0:54:07.36 255957  579 
6 RICARDO WILLIS   1:07:36.39  799 LOS MAGNIF

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Monroe   Salinas, CA1:38:57.23 203968  519 JOSELYNS/B
2 SENTA GIVENS   1:45:34.36  851 
3 Cindy McFarland   Glendale, AZ1:46:18.28 111888  846 SABINO CYC
4 JENNIFER CAMORIANO   1:48:36.00  583 PRIMUS
5 chelsea west   Williamsburg, VA1:50:23.19 263223  548 BIKES UNLI
6 MARIA PASTORE   1:52:39.39  518 
7 RACHEL TROUTE   1:56:48.32  431 
8 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ1:59:51.47 260518  695 
9 DANIELLE DECARO   2:00:00.47  839 TRIBE MULT
10 Rebekah Muster   Phoenix, AZ2:06:00.17 168772  642 
11 Kelly Emich   Boulder, CO2:06:19.14 277572  727 COMOTION
DNF CARLA KNOCHEL   DNF  627 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANETTE WESLEY   1:56:50.15  680 TRIBE MULT
2 LISA HELLMAN   1:57:28.45  606 
3 JOYCE PALMER   1:58:45.38  648 
4 HAYLEY WIHONGI   2:03:52.09  555 NOVA CYCLI
5 Anita Switzer   Flagstaff, AZ2:34:51.26 215551  439 ABSOULTE B

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEBBIE LUPNACCA   1:32:48.50  832 

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ0:36:40.00 271873  453 
2 CHELSEA TITUS-ZIMMERSCHIE   0:56:21.38  700 
3 TESS SIEMENS   0:57:00.24  672 ABSOLUTE B
4 LINDSEY MCKINNEY   1:11:47.44  576 
5 TABITHA MCKINNEY   1:12:12.27  575 

Women - BG - Junior - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLIE LESLIE   0:44:48.16  869 
2 KYIA LIVELY   0:58:14.06  630 
3 JACKIE WHITING   1:11:48.24  712 QUEEN CREE

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Celeste Garcia   Phoenix, AZ1:14:32.09 207771  812 RAGE CYCLE

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAORI NAGAO   0:54:26.40  867 SOUTH MOUN
2 ASHLEY COX   0:56:43.43  779 
3 Aubrey Garcia   Phoenix, AZ1:09:12.10 187105  813 RAGE CYCLE

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWNA YOST   1:00:30.17  861 
2 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ1:13:11.09 142179  845 SABINO CYC

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIMBERLY WACK   0:58:56.17  841 ADRENALINE
2 JOANNE GEIGER   1:00:26.32  539 ABSOLUTE
3 BETH COX   1:01:51.35  780 
4 CARIN SHEPTIN   1:02:33.29  662 
5 HILAIRY HARTNETT   1:11:45.45  605 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee