Race Results for
Orlando Series Time Trial
Orlando, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 03/25/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.74Garrett White   Broomfield , CO15:38.5 202202  251 Orlando Velo
2497.02lazaro mencia   Orlando, FL16:26.9 268717  382 Atlantic Shores Velo
3510.30Ryan Ellner   Jupiter, FL16:39.8 207235  496 Unattached
4523.59Andrew Mills   Brookfield, MA16:42.1 53649  396 Unattached
5536.87rodolfo colon   Kissimmee, FL17:09.9 273280  381 Atlantic Shores Velo
6550.15Tanapat Dangmeon   Orlando, FL19:01.6 273636  93 Unattached
7zach long   19:31.5  496 Unattached
8Adam Bodjack   19:39.3  585 Unattached
9Cale Matthews   20:25.7  587 Unattached

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.64Jimmy Page   Crystal River, FL15:48.4 258254  255 Citrus Cycling
2535.09Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL16:41.8 271372  99 Colavita Racing Inc.
3562.55John-Paul Russo   Oakland, FL17:06.2 219827  79 Colavita Racing Inc.
4590.00Roy Colston   Kissimmee, FL25:01.9 273877  258 Unattached

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1463.15Gary Stern   Indialantic, FL14:47.1 153379  265 Atlantic Shores Velo
2473.72Pedro Medina   Orlando, FL15:49.5 177274  90 Atlantic Shores Velo
3484.29Jonathan Greene   Oviedo, FL16:17.4 252362  600 Colavita Racing Inc.
4494.86Todd Barczak   Winter Park, FL16:35.5 218682  47 Glory Racing
5505.43Richard Perpinan   Debary, FL16:43.5 219854  249 Unattached
6516.00Sean Doherty   Austin, TX16:58.1 264051  497 Team Armada
7Chris Sadowski   17:48.2  490 Unattached
8Paul Chrostowski   17:50.5  252 Space Coast Velo Sport
9547.72Corey Bobb   Longwood, FL18:26.8 231242  583 Team Armada
10558.29jamie jacobson   Cape Canaveral, FL19:19.8 276460  380 Unattached
11568.86Jon Meyer   Deltona, FL19:23.5 248178  91 Orlando Road Club Inc
12Doug McCard   19:25.0  262 A-1 Septic
13Joe Martinez   20:35.0  373 Unattached

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.60Andrea Tosolini   Gainesville, FL14:58.5 226652  98 Unattached
2487.04Steven Severance   Citrus Springs, FL15:38.8 186021  383 Citrus Cycling
3493.47James Arthur   Daytona Beach, FL16:15.2 256251  266 Unattached
4499.91Carlos Smith   Alachua, FL16:25.5 258245  97 Unattached
5506.34Walter Rentz   Orlando, FL16:44.6 208965  92 Orlando Road Club Inc
6512.78James McConnell   Orlando, FL16:44.8 176305  260 Orlando Road Club Inc
7519.21Robert Reich   Longwood, FL16:46.6 249113  599 Glory Racing
8525.65chuck holstein   Lecanto, FL16:51.6 263775  120 Citrus Cycling
9532.08Thomas Bargnesi   Oviedo, FL17:18.4 249562  261 Glory Racing
10RICHARD BONNETTE   17:34.3  95 Unattached
11544.95Edward Stopyra   Newark, DE17:41.4 209958  256 Unattached
12551.39Peter Barts   Orlando, FL18:00.0 274694  489 Team Armada
13557.82David Pratt   Kailua-kona, HI18:05.8 250641  264 Unattached
14564.26Ed Clark   Orlando, FL18:19.0 220497  259 Atlantic Shores Velo
15570.69Mark Russo   Oakland, FL18:44.1 275555  76 Colavita Racing Inc.
16577.13Luis Hernandez Jr   Debary, FL18:47.5 230518  307 Team Armada
17583.56Brian Gentry   Winter Park, FL18:51.9 71391  99 Team Armada
18Walter DiLoreto   19:20.9  459 Coach4Tris

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dave Viney    Montverde, FL25:14.0 221360  259 Orlando Road Club Inc
2552.50Philip Hopkins   Indialantic, FL26:57.8 177538  492 Treasure Coast Cycling Association
3565.00David Benzel   Groveland, FL26:27.1 261857  494 Orlando Road Club Inc
4Elroy McConnell   47:13.1  94 Fca Endurance
5590.00Paul DuPuis   Apopka, FL30:23.9 264065  136 Team 19 Cycling

Men - MR - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Wisehart   Beverly Hills, FL19:28.8 279250  395 Citrus Cycling

Men - MR - 70-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Wynter   Melbourne, FL19:15.6 274444  398 Unattached
2Lawrence Miller   Latham, NY19:27.3 52637  338 Capital Bicycle Racing Club

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.95Ashlyn Gerber   Sanford, FL17:36.3 197753  495 Team Swift
2524.48Michelle Blake   Orlando, FL19:57.9 233167  499 Colavita Racing Inc.
3590.00Kailea Blazek   Clermont, FL23:52.5 272819  250 Unattached

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.53Sharon Williams   Lakeland, FL19:04.4 275596  253 Team American Classic
2Shirley Pratt   19:25.6  493 Unattached
3Jimmie Manwiller   20:44.7  376 Unattached
4576.88Roberta Sargent   Orlando, FL21:31.3 267238  263 Team Armada
5Ivetta Severance   21:40.0  257 Citrus Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee