Race Results for
Two Days of Polk County
Lakeland, FL
(Event Information)
Road Race on 10/05/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 samuels oneil   20:27.4  183 Unattached
2 Daniel Holt   Alpharetta , GA20:27.5 63559  196 Unattached
3 Yip Tsang   Davie, FL20:29.1 204595  160 Unattached
4 Shawn Gravois   Sarasota, FL20:30.1 230009  165 Unattached
5 Joel Chavez   Tampa, FL20:31.6 177305  198 Unattached
6 Andrew Gonzales   Austin, TX20:35.2 266238  189 Unattached
7 Alexander Gil   Hialeah, FL20:38.9 228635  170 Unattached
8 Gary Stern   Indialantic, FL20:44.7 153379  155 Atlantic Shores Velo
9 Grant Potter   Parkland, FL22:21.3 73508  179 Herbal Life/bike America Racing Team
10 Andrew Holland   Naples, FL22:26.1 228841  164 Naples Cyclery
11 Todd Sanders   West Palm Beach, FL22:34.6 47280  247 Toshiba-santo Presented By Herbalife
12 Derek Bennett   Tampa, FL23:59.8 117436  152 West Coast Cycling
13 Garrett White   Broomfield , CO24:00.1 202202  158 Orlando Velo
14 Chris Keane   Sw Ranches, FL24:08.1 210581  161 Preferred Alliance Cycling Team
15 Seth Hansley   Pompano Beach, FL24:13.0 201753  182 Unattached
16 Adam Baskin   Clermont, FL26:06.5 88669  191 Team 19 Cycling
17 Daniel Chavez   Spring Hill, FL26:39.4 185066  178 Preferred Alliance Cycling Team
18 Anthony Prioli   Clearwater, FL26:40.8 28734  251 Unattached
19 Allison Anjos   Boca Raton, FL26:40.9 153443  176 Herbal Life/bike America Racing Team
20 Victor Rodriguez   26:48.7  184 Unattached
21 Brett Miller (1 - Cat2)   Gainesville, FL26:58.0 220527  162 Unattached
22 Ward Bates   Maitland, FL27:47.4 2871  249 Orlando Velo
23 Neal Arnett (2 - Cat2)   Clayton, GA27:55.2 177094  193 Unattached
24 Chris Scott   Brandon, FL46:33.6 167801  194 Unattached
25 Stephen Selby   Lake Mary, FL46:41.2 58557  197 Orlando Velo
26 Michael Niemi   Gainesville, FL46:48.8 252598  187 Unattached
27 Nate Adler   North Palm Beach, FL11:13.1 203360  159 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
28 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL11:13.8 85222  181 Herbal Life/bike America Racing Team
29 Ryan Saylor   Gainesville, FL14:08.3 31413  186 Unattached
30 Vance James   Lakeland, FL25:31.1 47935  204 Team 19 Cycling
31 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL25:52.2 196540  221 Florida Velo
32 Gunter Hermanni   Miami, FL27:11.4 163923  180 Herbal Life/bike America Racing Team
33 Shawn Hebb   Winter Park, FL36:15.5 126663  153 Orlando Velo
34 Phill Vermette   36:38.0  239 Unattached

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL46:38.1 237816  604 Cycle Logic
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL46:38.2 256024  610 Colavita Racing Inc.
4 James Mertens   Vero Beach, FL54:57.8 269208  612 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL42:28.2 233364  318 Orlando Road Club Inc
3 Christian Teather   Merritt Island, FL46:55.0 256023  609 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL15:05.6 230108  622 Gearlink Team
2 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL15:06.3 238203  605 Preferred Alliance Cycling Team
3 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL15:06.4 273261  623 Unattached
4 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL15:07.5 271372  615 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL17:01.3 238204  606 Preferred Alliance Cycling Team
2 Cody Johnson   Tallahassee, FL15:06.0 202661  340 Unattached
3 Sean Mather   Bradenton, FL15:06.8 252697  618 Unattached
4 R Maitland Jones   Tallahassee, FL15:07.4 256772  342 Unattached
5 Brandon Upson   Deltona, FL15:08.4 250358  607 Orlando Road Club Inc
6 michael holley   17:10.5  625 Unattached

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL12:52.4 47935  204 Team 19 Cycling
2 David Stedje   Lutz, FL12:52.9 33913  201 Best Of The Bay Cyclist
3 Carlos Soler   Longwood, FL12:53.1 104661  212 Team 19 Cycling
4 Joseph Hamilton   Orlando, FL13:13.3 103846  211 Team 19 Cycling
5 Ken Schofield   Juno Beach, FL13:13.4 207006  250 Orlando Velo
6 Ross Williams   Lakeland, FL13:13.4 38289  203 Team American Classic
7 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL13:13.5 196540  221 Florida Velo
8 Scott Pfaff   Alachua, FL13:13.8 237462  227 Citrus Cycling
9 Jose Hernandez   Orlando, FL13:14.0 281175  233 Unattached
10 Juan Carlos Valera   Deland, FL13:14.1 212434  246 Atlantic Shores Velo
11 Michael Graham   Tampa, FL13:14.2 13862  200 Neptune Cyclery
12 Ray Reinders   Trinity, FL13:14.4 248260  228 Gearlink Team
13 Alan Badia   Tampa, FL13:15.4 218267  226 Florida Velo
14 Douglas Pitts   Inverness, FL13:16.9 105325  213 Citrus Cycling
15 Michael Hall   St Petersburg, FL36:18.4 128609  257 Unattached
16 John Gissal   St Petersburg, FL36:21.2 173583  259 Orlando Velo
17 Michael Chiarella   Clearwater, FL36:22.4 253573  241 Florida Velo
18 Kirk Wilstermann   Palm City, FL41:21.5 179226  217 Treasure Coast Cycling Association

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Keiser   Tampa, FL52:28.2 208976  224 Best Of The Bay Cyclist
2 Charles Jerabek   Jacksonville, FL52:28.4 46930  237 Jacksonville Racing Club
3 Dallas Rose   Oldsmar, FL52:28.9 207120  238 Gearlink Team
4 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL52:29.1 84627  244 Neptune Cyclery
5 Ralph Risco   Jensen Beach, FL52:29.2 216328  225 Treasure Coast Cycling Association
6 Will Larson   Dunedin, FL52:29.3 196529  220 Gearlink Team
7 Kirby Johnson   Largo, FL52:29.5 191757  261 Gearlink Team
8 Julius Aulisio   Lakeland, FL52:29.6 187514  219 Colavita Racing Inc.
9 James Kane   Clearwater, FL52:30.0 271987  231 Florida Velo
10 Graham White   Altamonte Springs, FL52:30.6 271587  230 Glory Racing
11 Luciano Trevisiol   Tampa, FL52:30.7 277150  232 Unattached
12 Daniel Whitney   Casselberry, FL52:31.0 65626  207 Glory Racing
13 Michael Long   Brooksville, FL52:31.1 240741  258 Racer Heads Sports And Leisure Club
14 Thomas Teather   Merritt Island, FL52:31.4 60123  206 Treasure Coast Cycling Association
15 John Salsbury   Jacksonville, FL52:31.7 69352  209 Jacksonville Racing Club
16 Daniel Pantel   Palm City, FL52:31.9 110389  205 Treasure Coast Cycling Association
17 Scott Snyder   Fort Pierce, FL52:32.2 50019  243 Sprockets Adventure Inc.
18 Ken Janata   Windermere, FL52:32.5 179100  240 Orlando Road Club Inc
19 Kirk Wilstermann   Palm City, FL52:33.1 179226  217 Treasure Coast Cycling Association
20 julio pires   Lehigh Acres, FL52:34.0 274077  260 Unattached
21 James Wright   Orange Park, FL52:48.7 68129  208 Jacksonville Racing Club
22 John Faulk   Jacksonville, FL52:49.7 115188  245 Colavita Racing Inc.

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Camacho   52:29.8  234 Dornellas Racing Team
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL52:30.9 61905  150 Unattached
3 Daniel Green   Windermere, FL52:31.4 98922  195 Glory Racing
4 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL52:31.8 105245  102 Unattached
5 Pascal Jugy   Clearwater, FL52:32.4 196983  157 Gearlink Team
6 Jeffery Golden   Kissimmee, FL52:32.8 131332  169 Velobrew Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Cheshire   Orlando, FL26:00.9 230016  362 Team 19 Cycling
2 Luis Pou   Orlando, FL26:01.5 170642  367 Atlantic Shores Velo
3 Diego Henao   Tampa, FL26:01.7 247861  353 Team American Classic
4 Dominic Ollivierre   Tampa, FL26:39.6 246411  358 West Coast Cycling
5 Richard Perpinan   Debary, FL26:39.7 219854  355 Atlantic Shores Velo
6 Blake Bessette   Boca Raton, FL26:40.1 275304  331 Bicycle Generation
7 Miguel Luis   Hialeah, FL26:40.1 138708  307 Herbal Life/bike America Racing Team
8 Scott Dacunha   Lake Worth, FL26:40.2 197876  310 Breakaway Cycling Llc
9 Pedro Medina   Orlando, FL26:40.7 177274  366 Atlantic Shores Velo
10 Rustin Robinson   Orlando, FL26:40.9 273300  363 Team 19 Cycling
11 Joshua Titsworth   Bradenton, FL26:41.0 193738  352 Unattached
12 Alexander Montoya   Houston, TX26:41.2 252256  624 Orlando Road Club Inc
13 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL26:41.4 171783  308 West Coast Cycling
14 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL26:41.5 260455  323 Glory Racing
15 Neal Shepherd   Palm Coast, FL26:41.5 244277  319 Orlando Road Club Inc
16 Jesse Morse   Harker Heights, TX26:41.6 56909  359 Unattached
17 lazaro mencia   Orlando, FL26:41.7 268717  351 Atlantic Shores Velo
18 Todd Barczak   Winter Park, FL26:41.9 218682  313 Orlando Velo
19 Alexander Strouhal   Sarasota, FL26:42.1 54229  332 Lake Effect Cycling Team
20 Mijail Gonzalez   Hialeah, FL26:42.7 222218  357 Unattached
21 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL26:43.6 60596  369 Atlantic Shores Velo
22 Craig Creeden   Longwood, FL26:45.9 211913  311 Orlando Road Club Inc
23 Jon Meyer   Deltona, FL26:47.2 248178  321 Orlando Road Club Inc
24 Sean Lynch   Deltona, FL27:00.7 244744  320 Orlando Road Club Inc
25 Ken Vida   Lithia, FL27:06.3 60148  336 Best Of The Bay Cyclist
26 Henry Willis   Orlando, FL27:14.3 187343  337 Atlantic Shores Velo
27 Ralph Blanco   Tampa, FL46:48.0 240852  368 West Coast Cycling
28 Martin Bates   Odessa, FL48:09.1 2867  303 West Coast Cycling
29 David Chipchase   Dupont, WA49:57.9 220071  326 Cbc Racing
30 Paul McManus   Tallahassee, FL55:56.8 23739  304 Atomic Race Team
31 David Alexandrou   Lutz, FL11:13.2 122403  338 West Coast Cycling
32 Carlos Martin   Tampa, FL11:13.4 60937  370 West Coast Cycling
33 David Munoz   Orlando, FL25:52.7 241035  364 Atlantic Shores Velo
34 Michael Graham   Tampa, FL25:53.0 13862  200 Neptune Cyclery
35 Colin Rice   Orlando, FL28:56.5 226235  315 Orlando Velo
36 R Maitland Jones   Tallahassee, FL36:42.6 256772  342 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Dowd   13:23.4  Unattached
2 Jared Williams   Winter Haven, FL13:24.3 280130  330 Team American Classic
3 James Knight II   Bartow, FL13:24.4 217003  339 Unattached
4 Douglas Pitts   Inverness, FL13:27.5 105325  213 Citrus Cycling
5 Andrew Schluck   Monticello, FL13:29.3 266290  329 Atomic Race Team
6 chuck holstein   Lecanto, FL15:06.3 263775  327 Citrus Cycling
7 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL15:07.0 261127  346 Unattached
8 Robert Stewart   Jacksonville, FL15:07.8 120593  305 Velobrew Cycling Club
9 james stahlschmidt   Tampa, FL15:08.9 258140  322 West Coast Cycling
10 Tracy Mullins   Winter Garden , FL15:12.0 247173  345 Team Armada
11 Lucas Wardein   Naples, FL15:13.6 233364  318 Orlando Road Club Inc
12 Bradley McDonald   Mckinney, FL15:18.9 270062  343 Atomic Race Team
13 Tim Powers   Zephyrhills, FL15:19.9 228614  316 Citrus Cycling
14 Luis Hernandez Jr   Debary, FL15:22.6 230518  317 Team Armada
15 James McConnell   Orlando, FL16:15.5 176305  309 Orlando Road Club Inc
16 Oscar Garcia   Orlando, FL38:03.1 282138  335 Glory Racing
17 Gregory Schultz   Crestview, FL38:03.8 217877  312 Unattached
19 Michael Long   Brooksville, FL38:06.7 240741  258 Racer Heads Sports And Leisure Club
21 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL40:00.1 243218  341 Atomic Race Team
22 Thomas Teather   Merritt Island, FL53:08.7 60123  206 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillermo Suarez   Tampa, FL13:27.8 283294  512 Unattached
2 James Schurman   Deerfield Beach, FL13:28.2 284479  617 Unattached
3 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL14:09.1 259194  501 Sun Cycling Team
4 Zsolt Kadar   15:06.2  513 Unattached
5 Angel Cantero   15:07.1  531 Unattached
6 Joel Baker   Winter Haven, FL15:07.3 264701  514 Unattached
7 David Lavenhagen   Gainesville, FL15:07.6 275290  511 Unattached
8 Jack Condrey   Plant City, FL15:07.9 261462  525 Unattached
9 David Lockhart   Saint Petersburg, FL15:08.0 265489  532 Unattached
10 Michael Stover   Wesley Chapel, FL15:08.1 259210  502 Team American Classic
11 Chad Bessette   Boca Raton, FL15:08.2 275998  508 Unattached
12 Yosvani Rosell   15:10.4  517 Unattached
13 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL15:16.1 280726  518 G2 Health
14 Reinel Venereo   38:04.6  515 Unattached
15 Roy Foley   38:05.1  507 Unattached
16 Chris Douglas   Lakeland, FL38:05.6 279960  527 Unattached
17 Jock Mccain   38:06.1  520 Unattached
18 Juan Gomez   Coral Gables, FL38:06.9 271223  503 Unattached
19 Steven Ammons   Alexandria, VA38:28.3 270198  536 Unattached
20 Bruno Moreira   42:42.2  528 Unattached
21 David Lilly   Orlando, FL43:04.1 235819  505 Unattached
22 michael DeStefano   Melbourne, FL42:42.5 282452  533 Unattached
23 Christian Teather   Merritt Island, FL53:09.0 256023  609 Colavita Racing Inc.

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ciara Hopkins   Clermont, FL46:38.5 257184  611 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michelle Blake   Orlando, FL42:33.0 233167  602 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL13:13.7 68653  69 Unattached
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL13:14.0 126302  58 Hub Racing
3 Karina Kroll   Weston, FL13:14.2 157601  68 Herbal Life/bike America Racing Team
4 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL13:14.3 202120  67 Herbal Life/bike America Racing Team
5 Jacqueline Kurth   Palm City, FL13:14.5 182253  59 Team Kenda Tire
6 Heather Elliot-Jones   13:14.6  66 Florida Velo
7 Sheila Orem   Mt Airy, NC13:18.2 126277  70 Herbal Life/bike America Racing Team
8 Julie Bishop   Lakeland, FL13:18.8 217819  73 Team Revolution
9 Kimberly Vaughan   Odessa, FL40:50.2 242810  61 Unattached
10 Heather Davis   Fletcher, NC41:21.8 239644  60 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOUSACDFSpyBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee