Race Results for
Piney Hills Classic Stage Race
Ruston, LA
(Event Information)
General Classification on 10/27/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Hendry   Spring, TX115 268871  354 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
2 Zach Carlson   114  352 Richardson Bike Mart
3 Jack Booker   51  355 Mad Duck
4 Colin Roberson   51  353 Bicycles Inc./Trek
5 Collin Vandivere   Spring, TX47 269458  351 Woodlands Cycling Club

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Strange   Pearland, TX115 248703  223 Bay Area Schwinn
2 Nathan Skinner   Dallas, TX114 273925  227 Dallas Bike Works
3 Shawn Daurelio   98  230 
4 William Lechner   College Station, TX91 166277  221 
5 Jeff Minor   85  226 Schlegel Bikes
6 Christopher Rice   65  228 Bikesport
7 Luke Bonecutter   51  225 HCBW
8 Brandon Martin   41  222 
9 William Sutton   Jackson, TN38 269036  232 TBS
10 Seth Thomas   35  235 Team LaS'port
11 Chris Martinez   Pearland, TX33 187745  231 Ron Carter Scion Racing
12 Eric Biebighauser   31  234 
13 Harold Yochem   29  233 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Fontenot   Conroe, TX115 282583  258 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
2 Jason Betz   Baton Rouge, LA106 263143  259 PedalPlay
3 Anthony Netkow   Round Rock, TX101 202066  229 Hammerhead Bicycles
4 Eric Warden   Flower Mound, TX98 112874  252 Bicycles Inc./Trek
5 Ryan Scott   88  257 
6 Warren Weber   71  254 
7 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX68 148417  255 PACC
8 James Webb   Kyle, TX61 199834  253 NRC/Pedalmashers
9 Dustin Payne   Austin, TX58 248131  264 NRC/Pedalmasher
10 Chad Starrett   54  268 
11 Gary Hanna   52  263 NRC Pedalmasher
12 Chris Eckert   Raleigh, NC46 189429  256 PACC
13 Eric Spina   Brandon, MS44 235015  270 Absolute Racing
14 Jason Ham   38  275 NRCPedalmashers
15 Erik Streight   Houston, TX38 178201  269 West End
16 David Call   35  262 NRC/Pedalmasher
17 Joe Love   Austin, TX32 210440  267 Gold's Gym
18 Cary Beene   31  272 NRC/Pedelmashers
19 Eric Simolke   19  274 
20 David Potter   17  273 LaS'port
21 James Koehn   Austin, TX11 272648  260 
22 Ward McLain   10  261 LOCO
23 Douglas Tennison    251 NRC/Pedalmashers

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Gray   Spring, TX120 187011  294 Woodlands Cycling
2 Roger Morton   106  309 
3 Mike Norman   88  295 
4 Jim Thomas   San Antonio, TX69 272107  312 Team Sage Cycles
5 Theodore Rymal   The Woodlands, TX64 271895  298 
6 Robert Sparacino   61  299 cinotrio Racing
7 Scott Gurganus   60  305 La S'port
8 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX59 145515  308 Matrix/ Richardson Bike Mart
9 Dwayne Marchant   Spicewood, TX58 188559  311 
10 Dary Garrido   Katy, TX56 165278  326 NWCC
11 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX55 255458  301 
12 Michael Golden   Downsville, LA52 260360  310 TBS
13 John Conwell   Houston, TX51 273029  300 Northwest Cycles
14 Darryl Halbert   47  322 
15 Brian Workman   Austin, TX41 222693  325 Gold's Gym
16 Michael Cook   36  291 LOCO
17 Brian Bajat   35  327 NRC/Pedalmasher
18 Rusty Hough   Buda, TX34 124983  296 Golds Gym
19 Bruce Malone   Rusk, TX33 108782  319 Santa Cruz Bicycles/Grass Roots
20 Frederick Willemsen   Round Rock, TX32 243606  307 NRCPedalmashers
21 Brian Gandy   30  314 
22 Leonard Roberson   22  306 Bicycles Inc./Trek
23 Paul Rogers   21  321 S3 Racing
24 Mark Roberson   Katy, TX18 257392  292 M7 Racing
25 Don Booker   Sachse, TX17 178241  313 Mad Duck Adventure Sport
26 Roel Chapa   17  304 Bicycles Inc. / Trek
27 Terry Pitts   10  302 
28 Michael Lenard    320 
29 Chris Mileger    323 
30 Dennis Livingston   Red Oak, TX185910  324 
31 Rudy Garcia   Round Rock, TX156423  318 NRC/Pedalmasher

Men - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hendricks   Lakewood, CO120 55246  332 Vitamin Cottage Cycling Team
2 Mike Daurelio   106  336 
3 Rick Hendricks   93  338 
4 Danny Sanchez   88  334 Bicycles Inc.
5 Jesse Valdez   77  337 Cycle Progression
6 Mark Hargis   Grapevine, TX72 140813  335 Bicycles Inc./Trek
7 Mike Sledge   Shreveport, LA51 154904  331 NRC/Pedalmashers
8 John Fleming   Damon, TX47 273864  333 Solar Eclipse
9 Clay Cook   44  340 NRC/Pedalmasher
10 Tyler Simpson   35  341 Simpson Sports

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Jenkins   Houston, TX115 109720  203 Bikesport
2 Ali Wilkerson   98  204 BVMBA
3 Shannon Orr   Tucson, AZ60 202322  206 
4 John MacCurdy   Houston, TX55 202644  201 Team Coady & Lewis
5 Scott Hargrove   Jena, LA51 255902  205 S3

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX180 198394  Park Place Lexus
2 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX165 141179  Gary Fisher 29er
3 Rick Wetherald   Logan, UT149 188971  Solar Eclipse
4 Tracy Martin   Alexandria, LA145 166132  S3
5 Sean Sindt   Austin, TX118 235943  15 Bicycle Sport Shop
6 Chris Carlson   Plano, TX112 6135  
7 Wallace Groda   Santa Fe, TX111 14246  Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
8 Noel Reuter   Cedar Park, TX108 187774  14 Bicycle Sport Shop
9 Keith Hargis   Dallas, TX97 125961  Team Coady & Lewis
10 Joshua Rosby   Baton Rouge, LA91 171261  10 Raising Cane's Racing
11 Tristan Uhl   Austin, TX88 168160  12 Hotel San Jose
12 Shaun Bonavita   Dallas, TX81 4168  13 Giant
13 Mason Quintana   Austin, TX75 187231  16 Austin Bikes
14 Greg Parham   Durango73 211265  NRC/Pedalmashers
15 Craig Kunz   Austin, TX69 124975  Bicycle Sport Shop

Men - EX - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Fleming   Damon, TX165 264098  22 Solar Eclipse
2 Eric Fleming   Damon, TX120 264099  21 Dallas Bike Works/Orbea
3 Matthew Stottlemyre   Hewitt, TX111 277657  23 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payson McElveen   Durango Co152 276372  40 Bicycle Sport Shop
2 Chris Drummond   Oklahoma City, OK146 269465  35 Schlegel Bikes
3 jeremy morris   Arlington, TX141 272491  39 B&B Bicycles
4 Jesus Martinez   140  36 CARVE/Orbea
5 Federico Castro   Austin, TX139 225134  44 NRC/Pedalmashers
6 Eric Sutton   Sugar Land, TX136 272155  37 Houston Bicycle Company
7 Andy Pace   Houston, TX111 186414  42 Team Bike Lane
8 Andrew Neilson   Houston, TX109 235610  32 Sugar Cycles
9 Eric Comeau   Seattle, WA106 246279  31 Bike Barn/Gary Fisher
10 Kyle Johnson   Austin, TX102 165778  41 UT Cycling
11 Patrick Quilter   Baton Rouge, LA93 226259  45 Delta Racing
12 Joshua Tschuor   Crosby, TX89 252112  43 Team Bike Lane
13 Brian McGrath   Austin, TX58 252726  34 Cougar Cycling

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Clarke   Cypress, TX180 202026  56 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Tom Brandish   Mckinney, TX165 233679  52 Dallas Bike Works
3 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX146 254112  53 Real T Team / Tortoise Racing
4 Joshua Henderson   Austin, TX135 15780  55 
5 John Williams   Dallas, TX123 140311  59 Dallas Bike Works
6 Kevin Johnson   Frisco, TX118 283671  61 Dallas Bike Works
7 James Ellis   Kyle, TX103 176061  60 NRC/Pedalmashers
8 Scott Borne   Covington, LA102 228867  57 
9 Jon Cotton   The Colony, TX97 265213  54 Real T Team / Tortoise Racing
10 Steve Etherton   Austin, TX91 271761  51 
11 Tre' Haydel   Baton Rouge, LA89 211794  58 Raising Cane's Racing
12 Robert Sisk   Houston, TX44 165285  63 Bikesport

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ross   Austin, TX180 40280  97 Cycle Progression
2 Peter Stewart   Houston, TX157 167097  105 Bikesport
3 John Larson   Mckinney, TX149 194312  99 Dallas Bike Works/Hooters
4 Alex Arumi   Austin, TX129 1984  92 Cycle Progression
5 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX127 271193  94 Team Bike Lane/WCCRT
6 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX126 194241  98 TREK/VW
7 Bobby Lincoln   Park City, UT113 81215  100 COMPETIVE CYCLIST
8 Don Losawyer   Arlington, TX103 275430  96 PACC
9 Martin Palacios   Dallas, TX98 146849  102 Dallas Bikeworks/Team Hooters
10 Walter Megura   Plano, TX95 111657  93 McKinney Velo
11 Forist David Jr   Converse, TX93 219282  104 Sage Cycles
12 William Moritz   Houston, TX79 161036  91 Team Lone Wolf
13 John R. Jr. McCauley   71  101 Bicycles Inc
14 Christopher Campbell   San Diego, CA35 171242  106 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
15 john hogenmiller   Lakeway, TX31 275877  95 
16 Chris Ready   Arden, NC25 29302  107 Jackson Metro Cyclists

Men - EX - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Johnson   Dallas, TX162 157600  131 Matrix/RBM
2 Spencer Jewell   Waco, TX158 110566  140 Sage Cycles
3 Randy James   153  144 Sage Cycles
4 Andy Kathan   Tyler, TX146 18590  146 Mad Duck
5 Rick Morris   Provo, UT128 177354  143 Team Sage Cycles
6 Ronald Leazer   Bossier City, LA121 243607  142 
7 Randy Wolf   Grapevine, TX120 192283  134 Mad Duck
8 Robert Grant   Newfoundland, NJ114 13909  138 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
9 Richard Suggs   Nacogdoches93 138422  132 NRC/Pedal Masher
10 Bill Moreman   Arlington, TX91 84650  133 Bicycles Inc./TREK
11 Michael Kolat   Lake Jackson, TX89 88139  147 
12 Frederic Schmid   Waco, TX79 109257  139 Bicycles Outback
13 John Howell   Austin, TX73 169633  141 Velocity
14 Bohumil Kral   Beaumont, TX67 129177  136 
15 Desmond Rolf   La Marque, TX59 105398  137 Bikesport
16 Scott Schaefer   Houston, TX57 126923  135 Southern Elite/Sun & Ski
17 Buddy Fitch   Flower Mound, TX44 119744  148 

Men - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keirnan Green   16:51.00  544 Austin PARD
2 Sammy Pennington   20:3.00  547 Southern Elite
3 William Roberson   21:6.00  541 
4 Bill Pennington   23:37.00  546 Southern Elite
5 Ethan Hogenmiller   24:1.00  542 
6 Bryce Gray   25:53.00  543 Woodlands Cycling
7 Dalton Vandivere   32:22.00  545 Bike Lane

Men - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Pennington   Highlands, TX57:10.00 271575  525 Southern Elite/Sun&Ski
2 Luke Fleming   Damon, TX58:30.00 264100  531 Solar Eclipse
3 Blake Powell   59:3.00  521 
4 Anthony Aguilar   59:26.00  512 S 3 Racing
5 Christopher Willemsen   1:1:39.00  523 NRCPedalmashers
6 Jerry Dufour   1:4:13.00  513 Indian Cycle
7 Nicholas Roberson   1:7:5.00  522 Bicycles Inc/Trek
8 Ryan Jones   1:8:10.00  524 NRC/Pedalmashers
9 Clay Cook   1:53:28.00  526 NRC/Pedalmasher

Men - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Elliott Moore   DNS  511 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Odom   51:40.00  401 UTHSCSA Cycling
2 Matthew Reeder   51:47.00  408 
3 James Barrow   57:40.00  403 LOCO
4 Nathan Eldridge   58:12.00  404 Bicycles Inc.
5 Joseph Villemarette   58:29.00  405 No Knuckle
6 Warren Bradley   59:6.00  409 
7 Jeff Bonecutter   1:3:51.00  407 
8 Jonathan Hicks   1:4:33.00  406 
9 Adam Hampton   1:11:34.00  402 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Felipe Alvarez   51:23.00  426 Team BDR
2 Tim Kane   52:18.00  432 Sage Cycles
3 Rey Vera   Keller, TX52:49.00 279173  422 Bicycles Inc.
4 David Potter   53:8.00  431 LaS'port
5 Daniel Durdin   54:33.00  437 Ron Carter Scion
6 Aaron Zander   55:34.00  421 
7 Jonathan Scribner   55:41.00  438 
8 Denis Berger   56:27.00  435 Sage Cycles
9 Colin Hill   `56:40.00 283831  424 Team Coady and Lewis
10 Mike Meiers   56:43.00  433 
11 David Batterton   56:58.00  429 
12 Heber Linares   58:48.00  423 Ron Carter Scion Racing
13 Jason Alexander   58:59.00  428 
14 Anthony Faulkner   1:6:42.00  436 No Knuckle MTB Club
15 Chris Vandivere   Houston, TX1:7:51.00 205782  430 Woodlands Cycling Club
DNF Jeremy Paquette   DNF  425 BDR

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ramsaur   57:34.00  463 Team Ruston
2 Greg Sutterfield   58:22.00  315 MAXX
3 James Cammack   Houston, TX58:31.00 278959  464 Team Coady & Lewis
4 Chris Canales   59:30.00  468 Ron Carter Toyota/Scion
5 Randy Braddock   1:1:17.00  461 
6 Sid Bolmey   1:6:11.00  465 
DNF Curt Wehrman   DNF  462 Team Coady & Lewis

Men - BG - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Jones   53:44.00  506 
3 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX1:6:51.00 277658  504 CALICO
4 Bill Nelson   1:8:53.00  503 

Women - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   120  391 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Jenkins   Houston, TX120 206021  363 Bike Sport
2 Clare Schoene   Houston, TX110 269519  361 Sugar Cycles

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dina Pang-Smith   Morgans Point Resort, TX120 274092  371 NRC/Pedalmasher
2 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX110 143436  373 
3 Adrienne Hargrove   51  374 

Women - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Roberson   120  382 Bicycles Inc./Trek
2 Teresa White   55  384 
3 Christine Stanovich   Richardson, TX54 188676  383 Dallas Bike Works

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
2 Melanie Etherton   Austin, TX 271764   
3 Rachel Byus   Chandler, AZ 260379   
4 Nicole Call   Denton, TX 264084   
5 Catherine Marchak   Houston, TX 203939   
6 Cynthia Stewart   Baytown, TX 194836   
7 Tanya Woody   San Antonio, TX 236072   
8 Kathy Johnson   Dallas, TX 157466   
9 Pamela Jackson   Garland, TX 157028   
10 Kathleen Karpinski   Austin, TX 241074   

Women - EX - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX180 185730  161 Solar Eclipse

Women - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Roberson   30:34.00  596 

Women - BG - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Hall   35:52.00  591 

Women - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX1:21:28.00 259584  586 Solar Eclipse

Women - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Hogenmiller   1:13:52.00  581 Austin PARD

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raine Neilson   1:5:10.00  553 Sugar Cycles-180
2 Katie Kothmann   Dallas, TX1:6:34.00 274967  552 Dallas Bike Works

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna DelBello   1:1:53.00  564 Austin Flyers
2 Tommie Richardson   1:1:54.00  563 Austin Flyers
3 Margaret Nolen   1:2:43.00  565 Austin Flyers
4 Renee Beyer   1:3:21.00  566 LOCO
5 Kim McClain   1:8:20.00  561 LOCO
6 Colleen Quindlen   1:8:56.00  562 NRC/Pedalmashers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOSpyShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee