Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Circuit Race on 10/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett White   Broomfield , CO57:58.6 202202  26 Orlando Velo
2 Yip Tsang   Davie, FL57:58.9 204595  Unattached
3 Alexander Gil   Hialeah, FL57:59.4 228635  Unattached
4 Curtis Long   Atlantic Beach, FL58:00.0 108976  Unattached
5 Andrew Holland   Naples, FL58:00.5 228841  31 Naples Cyclery
6 Scott Giles   Solomons, CA58:01.1 196417  Velobrew Cycling Club
7 Seth Hansley   Pompano Beach, FL58:05.0 201753  29 Unattached
8 Shawn Gravois   Sarasota, FL58:05.4 230009  10 Unattached
9 Daniel Chavez   Spring Hill, FL58:05.7 185066  23 Preferred Alliance Cycling Team
10 Grant Potter   Parkland, FL58:05.8 73508  32 Herbal Life/bike America Racing Team
11 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL58:06.2 201681  27 Unattached
12 Robert Sweeting   Asheville, NC58:08.0 205722  Unattached
13 Matthew Wukasch   Davie, FL58:09.0 233084  12 Toshiba-santo Presented By Herbalife
14 Todd Hull   Jacksonville, FL58:15.0 82561  35 Velobrew Cycling Club
15 William Hall   Orlando, FL59:43.2 115828  13 Orlando Velo
16 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL00:35.8 15755  36 Herbal Life/bike America Racing Team
17 Gunter Hermanni   Miami, FL00:35.9 163923  34 Herbal Life/bike America Racing Team
18 Allison Anjos   Boca Raton, FL00:36.6 153443  24 Herbal Life/bike America Racing Team

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Mertens   Vero Beach, FL50:34.1 269208  573 Colavita Racing Inc.
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL51:23.0 256024  570 Colavita Racing Inc.
3 Justin Pfaff   Alachua, FL51:23.0 237816  580 Cycle Logic

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL45:25.0 233364  437 Orlando Road Club Inc
2 Jay Major   Miami, FL45:25.1 220750  403 Unattached
3 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl45:25.8 276240  577 Colavita Racing Inc.
4 jeffrey bunnett   45:26.7  581 Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL41:05.2 230108  583 Gearlink Team
2 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL41:05.7 273261  589 Unattached
4 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL41:07.1 235209  584 Orlando Velo
6 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL41:51.6 271372  576 Colavita Racing Inc.
41060 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 578

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Alexander Montoya   Houston, TX39:16.5 252256  568 Orlando Road Club Inc
3 James Schurman   Deerfield Beach, FL39:52.8 284479  433 Unattached
4 John-Paul Russo   Oakland, FL40:31.9 219827  563 Colavita Racing Inc.

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL40:08.8 47935  112 Unattached
2 Gary Stern   Indialantic, FL40:09.3 153379  110 Atlantic Shores Velo
3 Ross Williams   Lakeland, FL40:09.4 38289  101 Team American Classic
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL40:09.7 207006  16 Orlando Velo
5 Kevin Parker   Plant City, FL40:10.1 185996  119 Unattached
6 Norge Perez   Miami, FL40:10.1 209703  329 Preferred Alliance Cycling Team
7 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL40:10.2 196540  118 Florida Velo
8 Joseph Hamilton   Orlando, FL40:10.2 103846  102 Team 19 Cycling
9 Douglas Pitts   Inverness, FL40:10.3 105325  103 Citrus Cycling
10 Juan Carlos Valera   Deland, FL40:11.5 212434  111 Atlantic Shores Velo
11 Kurt Phillips   Lakeland, FL40:12.1 49190  19 Unattached
12 Michael Graham   Tampa, FL40:12.4 13862  121 Neptune Cyclery
14 Avery Springer   Ocala, FL40:12.7 225780  117 Gearlink Team
15 Alan Badia   Tampa, FL40:13.3 218267  120 Florida Velo
16 James Penrod   St. Petersburg, FL40:13.6 213769  105 Cycle Logic
17 C Allen Jones   Palm Harbor, FL40:15.2 65436  113 Unattached
18 Kenneth Sallot   Gainesville, FL40:16.0 264564  106 Cycle Logic
19 Ward Bates   Maitland, FL40:18.5 2871  15 Orlando Velo
20 Scott Pfaff   Alachua, FL40:19.4 237462  109 Cycle Logic
21 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL40:22.5 188511  104 Team 19 Cycling
22 Chris Bishop   Lakeland, FL40:24.9 144608  18 Pc Bike

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 julio pires   Lehigh Acres, FL40:09.9 274077  246 Unattached
2 James Wright   Orange Park, FL40:10.2 68129  202 Jacksonville Racing Club
3 John Faulk   Jacksonville, FL40:10.3 115188  237 Colavita Racing Inc.
4 Thomas Mohan   Ocala, FL40:10.6 400956  201 Citrus Cycling
5 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL40:11.4 84627  244 Neptune Cyclery
6 John Salsbury   Jacksonville, FL40:12.0 69352  203 Jacksonville Racing Club
7 Graham White   Altamonte Springs, FL40:13.3 271587  206 Glory Racing
8 Scott Snyder   Fort Pierce, FL40:13.4 50019  240 Sprockets Adventure Inc.
9 Paul Schuler   Loveland, CO40:13.6 74307  204 Naples Velo
11 James Kane   Clearwater, FL40:14.5 271987  208 Florida Velo
12 Alexander Strouhal   Sarasota, FL40:14.5 54229  210 Lake Effect Cycling Team
13 John Murphy   Va Beach40:14.6 197671  227 Gearlink Team
14 Phill Vermette   40:24.9  224 Unattached

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Camacho   02:09.0  326 Dornellas Racing Team
2 David Butcher   Lake Mary, FL02:09.1 141566  305 Glory Racing
3 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL02:10.0 138707  342 G2 Health
4 Jim Elliott   Nellysford, VA02:10.7 49758  301 Unattached
5 Jeffery Golden   Kissimmee, FL02:11.0 131332  324 Velobrew Cycling Club
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL02:11.7 61905  302 Unattached
7 Pascal Jugy   Clearwater, FL02:17.3 196983  327 Gearlink Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Stubbs   Gainesville, FL58:05.4 255870  339 Organicathlete
2 Dominic Ollivierre   Tampa, FL58:05.9 246411  312 West Coast Cycling
3 Joshua Titsworth   Bradenton, FL58:05.9 193738  335 Unattached
4 Pedro Medina   Orlando, FL58:06.6 177274  333 Atlantic Shores Velo
5 Blake Bessette   Boca Raton, FL58:06.7 275304  314 Bicycle Generation
6 Jose Hernandez   Orlando, FL58:07.2 281175  108 Unattached
7 David Alexandrou   Lutz, FL58:07.3 122403  303 West Coast Cycling
8 Juan Uruena   Gainesville, FL58:07.7 243915  332 Unattached
9 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL58:07.9 238204  567 Preferred Alliance Cycling Team
10 Nate Adler   North Palm Beach, FL58:08.0 203360  337 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
11 David Wright   Temple Terrace, FL58:08.2 192735  316 Orlando Road Club Inc
12 Scott Dacunha   Lake Worth, FL58:08.6 197876  336 Breakaway Cycling Llc
13 Carl Cheshire   Orlando, FL58:09.4 230016  344 Team 19 Cycling
14 Derek Phillips   Lakeland, FL58:09.5 275079  334 Best Of The Bay Cyclist
15 Roger Montes   Brooklyn, NY58:09.6 203753  330 Cycle Logic
16 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL58:09.8 260455  331 Glory Racing
17 Rustin Robinson   Orlando, FL58:10.7 273300  345 Team 19 Cycling
18 Todd Barczak   Winter Park, FL58:11.8 218682  308 Orlando Velo
19 Miguel Luis   Hialeah, FL58:15.7 138708  304 Herbal Life/bike America Racing Team
20 Henry Willis   Orlando, FL58:22.4 187343  338 Atlantic Shores Velo
21 Colin Rice   Orlando, FL58:32.3 226235  309 Orlando Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Figueroa   25:06.8  454 Unattached
2 Douglas Pitts   Inverness, FL25:07.2 105325  103 Citrus Cycling
3 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL25:07.4 238203  587 Preferred Alliance Cycling Team
4 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL25:07.7 261127  441 Unattached
5 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL25:08.3 270047  415 Team Paisa
6 John Manwaring   Oviedo, FL25:08.3 261036  413 Glory Racing
7 Lucas Wardein   Naples, FL25:08.4 233364  437 Orlando Road Club Inc
8 James Schurman   Deerfield Beach, FL25:08.4 284479  433 Unattached
9 Mark Ibarra   Brandon, FL25:08.7 241386  452 Unattached
10 Brett Dowd   25:08.8  443 Unattached
11 Marc Cabrera   Miami, FL25:08.9 185242  419 Miami Velo Racing
12 Demian Thomas   Naples, FL25:09.1 265284  431 Naples Velo
13 Zsolt Kadar   25:09.1  434 Unattached
14 David Snow   St. Augustine, FL25:09.2 253027  409 Unattached
15 Ocon Ivan   Miami, FL25:09.3 277620  427 Unattached
16 Guillermo Suarez   Tampa, FL25:09.7 283294  453 Unattached
17 Adam Schmitt   Naples, FL25:09.7 236599  405 Naples Velo
18 Tim Powers   Zephyrhills, FL25:10.1 228614  404 Citrus Cycling
19 Aaron Guyer   Tallahassee, FL25:10.6 257518  410 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
20 David Lavenhagen   Gainesville, FL25:10.8 275290  446 Unattached
21 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM25:10.8 265488  414 Unattached
22 Jay Major   Miami, FL25:11.4 220750  403 Unattached
23 Chad Bessette   Boca Raton, FL25:11.6 275998  425 Unattached
24 andrew hjortaas   25:12.3  423 Naples Velo
25 Fernando Garcia   Miami, FL25:12.5 283071  432 Team Paisa
26 Michael Stover   Wesley Chapel, FL25:13.9 259210  412 Team American Classic
27 Gerardo Vargas   Kissimmee, FL25:14.1 254010  449 Unattached
28 Paul Messal   Gainesville, FL25:14.1 121863  448 Unattached
29 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL25:14.2 259194  462 Sun Cycling Team
30 Fernando Acevedo   Miami, FL25:15.0 277949  428 Team Paisa
31 David Lockhart   Saint Petersburg, FL25:16.4 265489  447 Unattached
32 Gregory Schultz   Crestview, FL25:19.0 217877  402 Unattached
34 John Gibson   Fleming Island, FL26:28.7 249400  408 Colavita Racing Inc.
35 Patrick Barnett   Columbia, SC00:00.0 283950  456 Team Armada
36 Carl Fornaris   Miami, FL00:00.0 245015  406 Miami Velo Racing
37 nat bricker   00:00.0  445 Unattached
38 chuck holstein   Lecanto, FL00:00.0 263775  448 Citrus Cycling

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Michelle Blake   Orlando, FL50:34.1 233167  579 Colavita Racing Inc.

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL41:13.7 197753  200 Team Swift

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL01:19.5 68653  239 Unattached
2 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL01:20.6 175344  229 Jacksonville Racing Club
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL02:10.8 126302  114 Hub Racing
4 Karina Kroll   Weston, FL02:11.8 157601  222 Herbal Life/bike America Racing Team
5 Heather Davis   Fletcher, NC02:12.8 239644  221 Unattached
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL02:13.6 197753  200 Team Swift
7 Kathleen Baldwin   Solomons, MD02:14.6 215759  231 Jacksonville Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA00:05.0 185441  346 Team Kenda Tire

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Collins   Lake Mary, FL02:12.9 274388  214 Atlantic Shores Velo
2 Stephanie Bunnett   Naples, FL02:14.2 278046  219 Unattached
3 Lisa Schneider   Boca Raton, FL02:16.9 221768  217 Unattached
4 Jody Alexander   Ocala, FL02:19.1 183977  218 Citrus Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyOSMOShimanoCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee