Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 10/11/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sweeting   Asheville, NC09:02.8 205722  Unattached
2 Grant Potter   Parkland, FL09:18.7 73508  32 Herbal Life/bike America Racing Team
3 Joel Chavez   Tampa, FL09:28.3 177305  28 Unattached
4 Alexander Gil   Hialeah, FL09:34.6 228635  Unattached
5 Scott Giles   Solomons, CA09:43.9 196417  Velobrew Cycling Club
6 Shawn Gravois   Sarasota, FL09:46.4 230009  10 Unattached
7 Curtis Long   Atlantic Beach, FL09:47.4 108976  Unattached
8 Yip Tsang   Davie, FL09:51.8 204595  Unattached
9 Matthew Wukasch   Davie, FL09:52.7 233084  12 Toshiba-santo Presented By Herbalife
10 Joshua Servi   Longwood, FL09:58.6 239632  22 Team 19 Cycling
11 Andrew Holland   Naples, FL10:00.8 228841  31 Naples Cyclery
12 Daniel Chavez   Spring Hill, FL10:08.3 185066  23 Preferred Alliance Cycling Team
13 Allison Anjos   Boca Raton, FL10:11.5 153443  24 Herbal Life/bike America Racing Team
14 Seth Hansley   Pompano Beach, FL10:12.4 201753  29 Unattached
15 Garrett White   Broomfield , CO10:18.4 202202  26 Orlando Velo
16 Michael Midlarsky   Delray Beach, FL10:24.2 215015  25 Herbal Life/bike America Racing Team
17 Adam Baskin   Clermont, FL10:24.9 88669  Team 19 Cycling
18 Brett Miller (1 - Cat2)   Gainesville, FL10:43.7 220527  20 Unattached
19 Nate Adler   North Palm Beach, FL10:49.9 203360  337 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
20 Anthony Alexander (2 - Cat2)   Gainesville, FL10:55.7 209454  Unattached
21 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL10:56.9 201681  27 Unattached
22 Gunter Hermanni   Miami, FL11:21.9 163923  34 Herbal Life/bike America Racing Team

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL12:35.7 256024  570 Colavita Racing Inc.
2 Justin Pfaff   Alachua, FL12:56.3 237816  580 Cycle Logic
4 James Mertens   Vero Beach, FL14:12.5 269208  573 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL11:08.8 233364  437 Orlando Road Club Inc
2 Casey Braga   12:08.6  588 Unattached
4 jeffrey bunnett   13:11.6  581 Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL09:54.2 230108  583 Gearlink Team
2 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL10:26.1 271372  576 Colavita Racing Inc.
4 Amir Merali   Miami, FL11:23.8 234586  565 Preferred Alliance Cycling Team
5 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL11:49.5 235209  584 Orlando Velo
6 ruben delcristo   Miami, FL11:54.2 272424  575 Unattached
7 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL14:25.1 238203  587 Preferred Alliance Cycling Team
11149 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 578

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Montoya   Houston, TX10:30.1 252256  568 Orlando Road Club Inc
2 Andres Cano   Miami, FL10:40.9 234452  564 Preferred Alliance Cycling Team
3 Eddie Solorzano   Miami, FL10:42.5 269867  574 Preferred Alliance Cycling Team
4 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL10:52.2 198360  562 Preferred Alliance Cycling Team
5 John-Paul Russo   Oakland, FL11:19.3 219827  563 Colavita Racing Inc.
6 Michael Robinson   Asheville, NC11:25.8 214947  582 Unattached

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL09:35.5 153379  110 Atlantic Shores Velo
2 Ward Bates   Maitland, FL10:01.6 2871  15 Orlando Velo
3 Alan Badia   Tampa, FL10:10.5 218267  120 Florida Velo
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL10:10.7 207006  16 Orlando Velo
5 Vance James   Lakeland, FL10:14.0 47935  112 Team 19 Cycling
6 Mike Hanson   Orlando, FL10:23.5 188198  122 Atlantic Shores Velo
7 Kevin Parker   Plant City, FL10:25.0 185996  119 Unattached
8 Ross Williams   Lakeland, FL10:27.8 38289  101 Team American Classic
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL10:28.7 196540  118 Florida Velo
10 Juan Carlos Valera   Deland, FL10:49.1 212434  111 Atlantic Shores Velo
11 Kenneth Sallot   Gainesville, FL10:54.4 264564  106 Cycle Logic
12 Bradley Jefferson   Tampa, FL11:01.9 199943  17 Unattached
13 Chris Bishop   Lakeland, FL11:06.2 144608  18 Pc Bike
14 Kurt Phillips   Lakeland, FL11:06.5 49190  19 Unattached
15 James Penrod   St. Petersburg, FL11:37.3 213769  105 Cycle Logic

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL10:10.1 46930  236 Jacksonville Racing Club
2 John Faulk   Gainesville, FL10:17.6 115188  237 Colavita Racing Inc.
3 James Wright   Orange Park, FL10:20.1 68129  202 Jacksonville Racing Club
4 John Salsbury   Jacksonville, FL10:20.5 69352  203 Jacksonville Racing Club
5 James Kane   Clearwater, FL10:34.7 271987  208 Florida Velo
6 Graham White   Altamonte Springs, FL11:01.9 271587  206 Glory Racing
7 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL11:12.3 84627  244 Neptune Cyclery
8 Alexander Strouhal   Sarasota, FL11:13.5 54229  210 Lake Effect Cycling Team
9 Julius Aulisio   Lakeland, FL11:14.2 187514  230 Colavita Racing Inc.
10 Ralph Risco   Jensen Beach, FL11:28.9 216328  212 Treasure Coast Cycling Association
11 John Murphy   Va Beach12:27.0 197671  227 Gearlink Team

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL10:53.8 196983  327 Gearlink Team
2 David Butcher   Lake Mary, FL11:57.6 141566  305 Glory Racing
3 Robert Lecznar   New Port Richey, FL12:02.5 238352  310 Gearlink Team
4 Manuel Aguilera   Wellington, FL12:09.8 61905  302 Unattached
5 Christopher Bald   Ocala, FL12:31.5 48260  300 Citrus Cycling
6 James Konopasek   Atlantic Beach, FL00:00.0 202234  307 Jacksonville Racing Club
7 Robert Tyler   Winter Garden, FL00:00.0 108046  325 Orlando Road Club Inc
8 Ralph Johnson   00:00.0  318 Unattached
9 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:00.0 131332  324 Velobrew Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Tosolini   Gainesville, FL09:48.0 226652  340 Unattached
2 David Alexandrou   Lutz, FL10:05.0 122403  303 West Coast Cycling
3 Joshua Titsworth   Bradenton, FL10:12.7 193738  335 Unattached
4 Eric Stubbs   Gainesville, FL10:15.6 255870  339 Organicathlete
5 Pedro Medina   Orlando, FL10:27.1 177274  333 Atlantic Shores Velo
6 Scott Dacunha   Lake Worth, FL10:29.0 197876  336 Breakaway Cycling Llc
7 Blake Bessette   Boca Raton, FL10:30.1 275304  314 Bicycle Generation
8 Luis Pou   Orlando, FL10:31.0 170642  335 Atlantic Shores Velo
9 Juan Uruena   Gainesville, FL10:37.7 243915  332 Unattached
10 Miguel Luis   Hialeah, FL10:40.5 138708  304 Herbal Life/bike America Racing Team
11 Dominic Ollivierre   Tampa, FL10:43.4 246411  312 West Coast Cycling
12 Todd Barczak   Winter Park, FL10:50.0 218682  308 Orlando Velo
13 Jimmy Page   Crystal River, FL10:51.6 258254  313 Citrus Cycling
14 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL10:52.8 171783  306 West Coast Cycling
15 lazaro mencia   Orlando, FL10:53.3 268717  334 Atlantic Shores Velo
16 Richard Perpinan   Debary, FL10:53.5 219854  333 Unattached
17 Derek Phillips   Lakeland, FL11:06.9 275079  334 Best Of The Bay Cyclist
18 Ken Vida   Lithia, FL00:00.0 60148  319 Best Of The Bay Cyclist
19 Josh Colter   00:00.0  317 Unattached
20 Roger Montes   Brooklyn, NY00:00.0 203753  330 Cycle Logic
21 David Munoz   Orlando, FL00:00.0 241035  332 Atlantic Shores Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 andrew hjortaas   09:43.0  423 Naples Velo
2 Adam Schmitt   Naples, FL09:58.1 236599  405 Naples Velo
3 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL10:20.3 279939  426 Unattached
4 Brett Dowd   10:35.2  443 Unattached
5 Aaron Guyer   Tallahassee, FL10:39.1 257518  410 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
6 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM10:43.6 265488  414 Unattached
7 chuck holstein   Lecanto, FL10:47.2 263775  448 Citrus Cycling
8 David Snow   St. Augustine, FL10:47.9 253027  409 Unattached
9 Guillermo Suarez   Tampa, FL10:48.0 283294  453 Unattached
10 Patrick Barnett   Columbia, SC10:53.3 283950  456 Team Armada
11 Demian Thomas   Naples, FL10:58.6 265284  431 Naples Velo
12 Roy Foley   11:00.5  422 Unattached
13 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL11:01.2 261127  441 Unattached
14 Marc Cabrera   Miami, FL11:03.4 185242  419 Miami Velo Racing
15 Michael Arena   Gainesville, FL11:07.9 272867  418 Unattached
16 Douglas Pitts   Inverness, FL11:13.9 105325  103 Citrus Cycling
17 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL11:14.7 259194  462 Sun Cycling Team
18 james stahlschmidt   Tampa, FL11:25.1 258140  411 West Coast Cycling
19 Michael Robinson   Asheville, NC11:25.8 214947   Unattached
20 Andrew Schluck   Monticello, FL11:29.3 266290  420 Atomic Race Team
21 Jared Weegmann   Jacksonville, FL11:31.0 255160  460 Velobrew Cycling Club
22 Mark Ibarra   Brandon, FL11:32.5 241386  452 Unattached
23 Bob Nelson   11:33.3  436 Unattached
24 Chad Bessette   Boca Raton, FL11:37.8 275998  425 Unattached
25 Curtis Eaby   11:38.5  463 Unattached
26 Jay Major   Miami, FL11:43.1 220750  403 Unattached
27 Justin Sapp   Gainesville, FL11:43.6 258500  458 Unattached
28 Michael Boyco   Hollywood, FL11:58.5 276631  444 Unattached
29 John Manwaring   Oviedo, FL12:01.9 261036  413 Glory Racing
30 Gregory Schultz   Crestview, FL12:08.6 217877  402 Unattached
31 John Gibson   Fleming Island, FL12:12.5 249400  408 Colavita Racing Inc.
32 James Rowan   12:14.1  435 Unattached
33 David Lavenhagen   Gainesville, FL13:00.4 275290  446 Unattached
34 Jared Williams   Winter Haven, FL33:31.4 280130  421 Team American Classic

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ciara Hopkins   Clermont, FL13:00.3 257184  571 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michelle Blake   Orlando, FL12:40.9 233167  579 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Orem   Mt Airy, NC10:39.0 126277  215 Unattached
2 Julie Bishop   Lakeland, FL11:08.9 217819  223 Team Revolution
3 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL11:10.0 68653  239 Unattached
4 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL11:13.2 175344  229 Jacksonville Racing Club
5 Kathleen Baldwin   Solomons, MD11:15.4 215759  231 Jacksonville Racing Club
6 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL11:52.3 126302  114 Hub Racing
7 Heather Davis   Fletcher, NC12:21.5 239644  221 Unattached
8 Karina Kroll   Weston, FL12:52.6 157601  222 Herbal Life/bike America Racing Team
9 Ashlyn Gerber   Sanford, FL00:00.0 197753  220 Team Swift

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Schneider   Boca Raton, FL11:58.6 221768  217 Unattached
2 Sharon Williams   Lakeland, FL12:37.8 275596  232 Team American Classic
3 Jennie Collins   Lake Mary, FL12:38.6 274388  214 Atlantic Shores Velo
4 Jody Alexander   Ocala, FL12:46.2 183977  218 Citrus Cycling
5 Stephanie Bunnett   Naples, FL13:05.3 278046  219 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFOSMOCUORESierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee