Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 10/11/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Potter   Parkland, FL32:51.2 73508  32 Herbal Life/bike America Racing Team
2 Curtis Long   Atlantic Beach, FL32:51.3 108976  Unattached
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL32:51.4 185066  23 Preferred Alliance Cycling Team
4 Robert Sweeting   Asheville, NC32:51.5 205722  Unattached
5 Alexander Gil   Hialeah, FL32:51.5 228635  Unattached
6 Allison Anjos   Boca Raton, FL32:51.6 153443  24 Herbal Life/bike America Racing Team
7 Garrett White   Broomfield , CO32:51.8 202202  26 Orlando Velo
8 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL32:52.0 201681  27 Unattached
9 Yip Tsang   Davie, FL32:52.1 204595  Unattached
10 Joel Chavez   Tampa, FL32:52.3 177305  28 Unattached
11 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL32:52.8 138423  14 Orlando Road Club Inc
12 Joshua Servi   Longwood, FL32:54.0 239632  22 Team 19 Cycling
13 Nate Adler   North Palm Beach, FL32:54.3 203360  337 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
14 Anthony Alexander (1 - Cat2)   Gainesville, FL32:54.8 209454  Unattached
15 Adam Baskin   Clermont, FL32:55.3 88669  Team 19 Cycling
16 Scott Giles   Solomons, CA32:55.3 196417  Velobrew Cycling Club
17 Shawn Gravois   Sarasota, FL32:55.8 230009  10 Unattached
18 Brett Miller (2 - Cat2)   Gainesville, FL32:56.1 220527  20 Unattached
19 Andrew Holland   Naples, FL32:56.2 228841  31 Naples Cyclery
20 Seth Hansley   Pompano Beach, FL32:58.1 201753  29 Unattached
21 Matthew Wukasch   Davie, FL33:01.4 233084  12 Toshiba-santo Presented By Herbalife
22 oneil samuels   33:01.7  30 Unattached
23 Gunter Hermanni   Miami, FL33:01.9 163923  34 Herbal Life/bike America Racing Team
24 Andrew Gonzales   Austin, TX33:12.2 266238  21 Unattached
25 Michael Midlarsky   Delray Beach, FL03:16.5 215015  25 Herbal Life/bike America Racing Team
26 Shawn Hebb   Winter Park, FL07:53.4 126663  Orlando Velo
27 William Hall   Orlando, FL13:25.7 115828  13 Orlando Velo

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL36:39.7 237816  580 Cycle Logic
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL38:28.8 256024  570 Colavita Racing Inc.
3 James Mertens   Vero Beach, FL42:38.8 269208  573 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL36:39.7 233364  437 Orlando Road Club Inc
2 Casey Braga   37:05.3  588 Unattached
3 jeffrey bunnett   37:05.6  581 Unattached
4 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl37:07.5 276240  577 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL31:34.2 230108  583 Gearlink Team
2 ruben delcristo   Miami, FL31:44.6 272424  575 Unattached
3 Amir Merali   Miami, FL33:06.3 234586  565 Preferred Alliance Cycling Team
4 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL33:08.3 235209  584 Orlando Velo
5 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL33:12.5 271372  576 Colavita Racing Inc.
7 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL33:19.4 238203  587 Preferred Alliance Cycling Team
8 john zuluaga   Miami, FL35:37.8 257825  572 Preferred Alliance Cycling Team
33139 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 578

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Solorzano   Miami, FL31:11.4 269867  574 Preferred Alliance Cycling Team
2 Alexander Montoya   Houston, TX31:12.0 252256  568 Orlando Road Club Inc
3 John-Paul Russo   Oakland, FL31:12.7 219827  563 Colavita Racing Inc.
4 James Schurman   Deerfield Beach, FL31:48.2 284479  433 Unattached
5 Michael Robinson   Asheville, NC33:05.2 214947   Unattached
6 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL33:13.3 198360  562 Preferred Alliance Cycling Team
7 Andres Cano   Miami, FL33:13.5 234452  564 Preferred Alliance Cycling Team
8 Cody Johnson   Tallahassee, FL33:13.7 202661  585 Unattached
9 Michael Niemi   Gainesville, FL33:13.9 252598  586 Unattached
10 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL33:14.1 238204  566 Preferred Alliance Cycling Team
11 Brandon Upson   Deltona, FL33:16.3 250358  599 Orlando Road Club Inc

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL31:05.4 47935  112 Team 19 Cycling
2 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL31:05.8 196540  118 Florida Velo
3 Alan Badia   Tampa, FL31:09.2 218267  120 Florida Velo
4 Ross Williams   Lakeland, FL31:40.5 38289  101 Team American Classic
5 Gary Stern   Indialantic, FL31:40.7 153379  110 Atlantic Shores Velo
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL31:40.8 207006  16 Orlando Velo
7 Juan Carlos Valera   Deland, FL31:41.1 212434  111 Atlantic Shores Velo
8 Kurt Phillips   Lakeland, FL31:41.1 49190  19 Unattached
9 C Allen Jones   Palm Harbor, FL31:41.4 65436  113 Unattached
10 Scott Pfaff   Alachua, FL31:41.6 237462  109 Cycle Logic
11 Kevin Parker   Plant City, FL31:41.7 185996  119 Unattached
12 Robert O'Malley   Clermont, FL31:42.5 26458  100 Unattached
13 Jose Hernandez   Orlando, FL31:44.7 281175  108 Unattached
14 Ward Bates   Maitland, FL31:47.0 2871  15 Orlando Velo
15 Buddy Dolan   Ocoee, FL31:47.3 222832  116 Atlantic Shores Velo
16 Avery Springer   Ocala, FL31:52.4 225780  117 Gearlink Team
17 John Gissal   St Petersburg, FL31:55.8 173583  115 Orlando Velo
18 Kenneth Sallot   Gainesville, FL31:57.6 264564  106 Cycle Logic
19 Joseph Hamilton   Orlando, FL32:33.7 103846  102 Team 19 Cycling
20 Michael Graham   Tampa, FL32:47.8 13862  121 Neptune Cyclery
21 James Penrod   St. Petersburg, FL08:46.8 213769  105 Cycle Logic
22 Chris Bishop   Lakeland, FL31:41.8 144608  18 Pc Bike
23 David Munoz   Orlando, FL32:20.4 241035  332 Atlantic Shores Velo

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL31:40.4 46930  236 Jacksonville Racing Club
2 Ralph Risco   Jensen Beach, FL31:40.7 216328  212 Treasure Coast Cycling Association
3 Dallas Rose   Oldsmar, FL31:40.7 207120  243 Gearlink Team
4 Graham White   Altamonte Springs, FL31:40.9 271587  206 Glory Racing
5 John Faulk   Jacksonville, FL31:40.9 115188  237 Colavita Racing Inc.
6 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL31:41.1 84627  244 Neptune Cyclery
7 Carmine Pici   Treasure Island, FL31:41.4 77448  235 Neptune Cyclery
8 Will Larson   Dunedin, FL31:41.6 196529  226 Gearlink Team
9 Martin Bates   Odessa, FL31:42.0 2867  200 West Coast Cycling
10 Kirby Johnson   Largo, FL31:42.3 191757  234 Gearlink Team
11 James Wright   Orange Park, FL31:42.4 68129  202 Jacksonville Racing Club
12 Ken Janata   Windermere, FL31:43.2 179100  233 Orlando Road Club Inc
13 Thomas Mohan   Ocala, FL31:44.3 400956  201 Citrus Cycling
14 Phill Vermette   31:44.8  224 Unattached
15 John Salsbury   Jacksonville, FL31:46.9 69352  203 Jacksonville Racing Club
16 Julius Aulisio   Lakeland, FL31:47.1 187514  230 Colavita Racing Inc.
17 Paul Schuler   Loveland, CO31:47.7 74307  204 Naples Velo
18 John Murphy   Va Beach31:47.9 197671  227 Gearlink Team
19 Alexander Strouhal   Sarasota, FL31:48.6 54229  210 Lake Effect Cycling Team
20 Scott Snyder   Fort Pierce, FL31:49.1 50019  240 Sprockets Adventure Inc.
21 Mark Brooks   Ormond Beach, FL31:49.9 194742  242 Orlando Road Club Inc
22 Julio Vivo   Wesley Chapel, FL31:52.8 238592  238 Team American Classic
23 James Kane   Clearwater, FL37:00.8 271987  208 Florida Velo
24 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL01:18.5 242143  213 Miami Masters
25 Michael Long   Brooksville, FL08:03.2 240741  209 Racer Heads Sports And Leisure Club
26 Luciano Trevisiol   Tampa, FL09:02.7 277150  225 Unattached
27 bob yak   30:47.4  228 Unattached

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Camacho   06:46.3  326 Dornellas Racing Team
2 Robert Lecznar   New Port Richey, FL06:46.3 238352  310 Gearlink Team
3 Jim Elliott   Nellysford, VA06:46.9 49758  301 Unattached
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL06:46.9 196983  327 Gearlink Team
5 Jeffery Golden   Kissimmee, FL06:47.1 131332  324 Velobrew Cycling Club
6 David Butcher   Lake Mary, FL06:47.3 141566  305 Glory Racing
7 Manuel Aguilera   Wellington, FL06:52.7 61905  302 Unattached
8 Robert Tyler   Winter Garden, FL07:13.2 108046  325 Orlando Road Club Inc
9 Christopher Bald   Ocala, FL08:09.5 48260  300 Citrus Cycling
10 James Konopasek   Atlantic Beach, FL10:26.8 202234  307 Jacksonville Racing Club
11 nels siverson   16:50.7  328 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norge Perez   Miami, FL32:55.5 209703  329 Preferred Alliance Cycling Team
2 Pedro Medina   Orlando, FL32:51.4 177274  333 Atlantic Shores Velo
3 Dominic Ollivierre   Tampa, FL32:51.4 246411  312 West Coast Cycling
4 Blake Bessette   Boca Raton, FL32:52.5 275304  314 Bicycle Generation
5 Scott Dacunha   Lake Worth, FL32:52.8 197876  336 Breakaway Cycling Llc
6 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL32:52.8 171783  306 West Coast Cycling
7 Eric Stubbs   Gainesville, FL32:53.4 255870  339 Organicathlete
8 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL32:53.6 238204  567 Preferred Alliance Cycling Team
9 lazaro mencia   Orlando, FL32:54.1 268717  334 Atlantic Shores Velo
10 David Alexandrou   Lutz, FL32:54.5 122403  303 West Coast Cycling
11 Roger Montes   Brooklyn, NY32:54.8 203753  330 Cycle Logic
12 Joshua Titsworth   Bradenton, FL32:55.1 193738  335 Unattached
13 Juan Uruena   Gainesville, FL32:55.2 243915  332 Unattached
14 Craig Creeden   Longwood, FL32:58.0 211913  323 Orlando Road Club Inc
15 Derek Phillips   Lakeland, FL33:01.2 275079  334 Best Of The Bay Cyclist
16 Todd Barczak   Winter Park, FL33:01.9 218682  308 Orlando Velo
17 Jimmy Page   Crystal River, FL33:07.6 258254  313 Citrus Cycling
18 Miguel Luis   Hialeah, FL34:41.4 138708  304 Herbal Life/bike America Racing Team
19 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL34:41.5 71611  331 Herbal Life/bike America Racing Team
20 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL37:01.9 260455  331 Glory Racing
21 Colin Rice   Orlando, FL37:01.9 226235  309 Orlando Velo
22 Henry Willis   Orlando, FL03:25.7 187343  338 Atlantic Shores Velo
23 Jon Meyer   Deltona, FL07:45.2 248178  322 Orlando Road Club Inc
24 Richard Perpinan   Debary, FL07:55.9 219854  333 Unattached
25 Rob Robins   Gainesville, FL37:54.7 239969  311 Cycle Logic
26 Sean Lynch   Deltona, FL00:00.0 244744  321 Orlando Road Club Inc
27 Ken Vida   Lithia, FL00:00.0 60148  319 Best Of The Bay Cyclist

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Dowd   35:13.4  443 Unattached
2 Talmadge Mincey   Signal Mountain35:14.8 272296  417 Unattached
3 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL35:15.1 261127  441 Unattached
4 Douglas Pitts   Inverness, FL35:15.5 105325  103 Citrus Cycling
5 Aaron Guyer   Tallahassee, FL35:15.7 257518  410 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
6 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM35:15.7 265488  414 Unattached
7 Demian Thomas   Naples, FL35:15.8 265284  431 Naples Velo
8 Nikolai Figueroa   35:15.9  454 Unattached
9 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL35:16.0 259194  462 Sun Cycling Team
10 chuck holstein   Lecanto, FL35:16.0 263775  448 Citrus Cycling
11 Adam Schmitt   Naples, FL35:16.0 236599  405 Naples Velo
12 james stahlschmidt   Tampa, FL35:16.2 258140  411 West Coast Cycling
13 Marc Cabrera   Miami, FL35:16.2 185242  419 Miami Velo Racing
14 andrew hjortaas   35:16.3  423 Naples Velo
15 James Schurman   Deerfield Beach, FL35:16.5 284479  433 Unattached
16 Justin Sapp   Gainesville, FL35:16.6 258500  458 Unattached
17 Harry Portellos   Tampa, FL35:17.0 84914  442 Gearlink Team
18 David Lavenhagen   Gainesville, FL35:17.0 275290  446 Unattached
19 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL35:17.3 270047  415 Team Paisa
20 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL35:17.8 279939  426 Unattached
21 Patrick Barnett   Columbia, SC35:18.4 283950  456 Team Armada
22 Leder Ronny   35:19.9  440 Unattached
23 Roy Foley   35:22.9  422 Unattached
25 John Manwaring   Oviedo, FL35:34.7 261036  413 Glory Racing
26 David Snow   St. Augustine, FL35:38.7 253027  409 Unattached
27 Fernando Garcia   Miami, FL35:43.3 283071  432 Team Paisa
28 Mark Ibarra   Brandon, FL35:47.8 241386  452 Unattached
29 Anthony Musalo   Gainesville, FL36:08.3 246553  455 Cycle Logic
30 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL36:32.7 238203  587 Preferred Alliance Cycling Team
31 Guillermo Suarez   Tampa, FL38:19.6 283294  453 Unattached
32 Jared Williams   Winter Haven, FL38:55.3 280130  421 Team American Classic
33 Paul Hardison   Saint Augustine, FL38:55.3 212835  438 Colavita Racing Inc.
34 Ocon Ivan   Miami, FL39:08.2 277620  427 Unattached
35 Fernando Acevedo   Miami, FL39:11.1 277949  428 Team Paisa
36 John Gibson   Fleming Island, FL39:24.0 249400  408 Colavita Racing Inc.
38 Adam Newman   Pittsburgh, PA44:46.2 242827  464 Unattached
39 Jay Major   Miami, FL44:57.2 220750  403 Unattached
40 David Jordan   Jacksonville, FL44:59.1 259093  457 Unattached
41 Michael Arena   Gainesville, FL46:50.1 272867  418 Unattached
42 Gregory Schultz   Crestview, FL00:00.3 217877  402 Unattached
43 Michael Boyco   Hollywood, FL09:19.4 276631  444 Unattached
45 Ian Bunnett   Naples, FL13:37.5 277151  439 Unattached
47 Sean Morey   Gainesville, FL15:23.5 213312  401 Unattached
48 James McConnell   Orlando, FL16:41.9 176305  400 Orlando Road Club Inc
49 nat bricker   16:49.3  445 Unattached
51 Jared Weegmann   Jacksonville, FL35:26.0 255160  460 Velobrew Cycling Club
52 Tim Powers   Zephyrhills, FL33:02.8 228614  404 Citrus Cycling
53 Chad Bessette   Boca Raton, FL33:05.0 275998  425 Unattached
54 Eric Sekercan   Sarasota, FL44:33.8 247200  407 Unattached
13108 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 578

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Michelle Blake   Orlando, FL39:22.5 233167  579 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Baldwin   Solomons, MD05:20.0 215759  231 Jacksonville Racing Club
2 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL06:46.5 68653  239 Unattached
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL06:46.6 126302  114 Hub Racing
4 Sheila Orem   Mt Airy, NC06:46.7 126277  215 Herbal Life/bike America Racing Team
5 Julie Bishop   Lakeland, FL06:46.8 217819  223 Team Revolution
6 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL06:46.8 175344  229 Jacksonville Racing Club
7 Karina Kroll   Weston, FL06:46.8 157601  222 Herbal Life/bike America Racing Team
8 Heather Elliott-Jones   06:46.9   Unattached
9 Kimberly Vaughan   Odessa, FL06:46.9 242810  216 Unattached
10 Heather Davis   Fletcher, NC06:47.0 239644  221 Unattached
11 Ashlyn Gerber   Sanford, FL06:47.4 197753  220 Team Swift

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Collins   Lake Mary, FL06:48.8 274388  214 Atlantic Shores Velo
2 Sharon Williams   Lakeland, FL06:59.4 275596  232 Team American Classic
3 Julie Pitts   Inverness, FL10:26.7 272986  207 Citrus Cycling
4 Lisa Schneider   Boca Raton, FL12:13.9 221768  217 Unattached
5 Stephanie Bunnett   Naples, FL12:43.2 278046  219 Unattached
6 Jody Alexander   Ocala, FL14:56.3 183977  218 Citrus Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee