Race Results for
Bikefest
Pinellas Park, FL
(Event Information)
Road Race on 09/21/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Chavez   Tampa, FL37:43.7 177305  114 Unattached
2 Robert Sweeting   Asheville, NC37:44.5 205722  99 Unattached
3 Grant Potter   Parkland, FL37:46.1 73508  124 Herbal Life/bike America Racing Team
4 Yip Tsang   Davie, FL37:49.4 204595  98 Unattached
5 Sean Coleman   Land O Lakes, FL37:52.8 121299  127 Unattached
6 Adam Baskin   Clermont, FL38:07.7 88669  125 Team 19 Cycling
7 Alexander Gil   Hialeah, FL38:09.2 228635  112 Unattached
8 Karel Sumbal   Jacksonville, FL38:18.1 225841  118 Unattached
9 Daniel Chavez   Spring Hill, FL38:18.1 185066  129 Preferred Alliance Cycling Team
10 Derek Bennett   Tampa, FL38:18.3 117436  100 West Coast Cycling
11 Allison Anjos   Boca Raton, FL38:18.6 153443  123 Herbal Life/bike America Racing Team
12 Jacob Brewer   Seattle, WA38:20.1 263501  109 Unattached
13 Andrew Holland   Naples, FL38:20.4 228841  106 Naples Cyclery
14 Garrett White   Broomfield , CO38:20.6 202202  108 Orlando Velo
15 Joshua Servi   Longwood, FL38:20.6 239632  131 Team 19 Cycling
16 Kent Wheeler   Albany, GA38:22.2 175991  101 Unattached
17 Thomas Moloney   Tampa, FL38:23.1 174879  116 P/c Miller
18 Chris Keane   Sw Ranches, FL38:25.4 210581  80 Preferred Alliance Cycling Team
19 Anthony Prioli   Clearwater, FL38:27.1 28734  107 Unattached
20 Andrew Gonzales   Austin, TX38:30.3 266238  119 Unattached
21 Shawn Gravois   Sarasota, FL38:33.0 230009  276 Unattached
22 Matthew Wukasch   Davie, FL38:37.1 233084  120 Toshiba-santo Presented By Herbalife
23 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA38:38.9 185065  103 Unattached
24 Victor Rodriguez   38:42.4  113 Unattached
25 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL39:13.3 24653  121 Herbal Life/bike America Racing Team
26 Gunter Hermanni   Miami, FL39:16.7 163923  122 Herbal Life/bike America Racing Team
27 Brett Miller (1 - Cat2)   Gainesville, FL39:19.0 220527  105 Unattached
28 Ryan Saylor   Gainesville, FL39:21.3 31413  111 Unattached
29 Frank Lopez (2 - Cat2)   Largo, FL39:22.1 21574  128 Preferred Alliance Cycling Team
30 Michael Midlarsky   Delray Beach, FL57:41.7 215015  126 Herbal Life/bike America Racing Team

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL51:21.2 237816  466 Cycle Logic
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL51:30.9 256024  468 Colavita Racing Inc.
4 James Mertens   Vero Beach, FL54:24.3 269208  467 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL51:07.1 233364  465 Orlando Road Club Inc
2 Jay Major   Miami, FL51:07.3 220750  472 Unattached
3 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl51:11.4 276240  471 Colavita Racing Inc.
4 jeffrey bunnett   51:15.5  610 Unattached
5 Casey Braga   51:20.9  634 Unattached
6 Christian Teather   Merritt Island, FL51:45.0 256023  470 Colavita Racing Inc.

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL42:59.2 230108  189 Gearlink Team
2 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL43:03.2 273261  644 Unattached
3 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL43:03.6 235209  632 Orlando Velo
4 Amir Merali   Miami, FL43:07.0 234586  194 Preferred Alliance Cycling Team
5 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL43:12.4 271372  190 Colavita Racing Inc.
6 ruben delcristo   Miami, FL00:00.0 272424  621 Unattached
8 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL43:41.4 238203  473 Preferred Alliance Cycling Team
43130 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 160

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL40:04.9 234452  82 Preferred Alliance Cycling Team
2 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL40:05.1 238204  80 Preferred Alliance Cycling Team
3 R Maitland Jones   Tallahassee, FL41:10.7 256772  310 Unattached
4 Zacarias Grullon   41:42.8  629 Unattached
5 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL41:43.0 198360  81 Preferred Alliance Cycling Team
6 Brandon Upson   Deltona, FL43:09.0 250358  475 Orlando Road Club Inc
7 John-Paul Russo   Oakland, FL43:12.8 219827  83 Colavita Racing Inc.
8 Eddie Solorzano   Miami, FL00:00.0 269867  622 Unattached
9 Sean Mather   44:09.1  620 Ringling Bicycles

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Parker   Plant City, FL58:16.7 185996  229 Unattached
2 Adam Schmitt   Naples, FL58:28.2 236599  156 Naples Velo
3 Ross Williams   Lakeland, FL59:25.8 38289  201 Team Bent's/Central Florida Euro Cars
4 Alan Badia   Tampa, FL59:25.9 218267  274 Florida Velo
5 Vance James   Lakeland, FL59:26.0 47935  233 Team 19 Cycling
6 Miguel Castaneda   Sarasota, FL59:26.6 187976  213 Unattached
7 Gary Stern   Indialantic, FL59:27.6 153379  243 Atlantic Shores Velo
8 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL59:28.0 196540  195 Florida Velo
9 Ken Janata   Windermere, FL59:28.0 179100  269 Unattached
10 Jose Hernandez   Orlando, FL59:28.2 281175  270 Unattached
11 Scott Pfaff   Alachua, FL59:28.4 237462  155 Cycle Logic
12 Kurt Phillips   Lakeland, FL59:28.6 49190  191 Unattached
13 Juan Carlos Valera   Deland, FL59:28.8 212434  242 Atlantic Shores Velo
14 Ward Bates   Maitland, FL59:28.9 2871  228 Orlando Velo
15 Michael Graham   Tampa, FL59:29.4 13862  245 Neptune Cyclery
16 Joseph Hamilton   Orlando, FL59:30.0 103846  234 Team 19 Cycling
17 Geoffrey Lanier   Odessa, FL59:30.4 84904  220 Orlando Velo
18 Luis Arevalo   Sarasota, FL00:00.0 258240  273 Unattached
19 Erik Hjortaas   Naples, FL59:45.6 232824  221 Naples Velo
20 Kenneth Sallot   Gainesville, FL59:51.3 264564  159 Cycle Logic
21 Michael Hall   St Petersburg, FL59:51.8 128609  267 Unattached
22 Carlos Smith   Alachua, FL59:51.9 258245  225 Unattached
23 David Stedje   Lutz, FL59:55.7 33913  154 Best Of The Bay Cyclist
24 David Green   Tampa, FL59:56.2 96529  249 Unattached
25 Chris Bishop   Lakeland, FL00:25.5 144608  271 Pc Bike

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL58:16.5 57623  244 Neptune Cyclery
2 Will Larson   Dunedin, FL58:19.4 196529  486 Gearlink Team
3 James Kane   Clearwater, FL00:00.0 271987  216 Unattached
4 julio pires   Lehigh Acres, FL58:36.8 274077  268 Unattached
5 Jack Keiser   Tampa, FL59:23.5 208976  497 Best Of The Bay Cyclist
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL59:25.0 207120  263 Gearlink Team
7 Greg Pickren   Oldsmar, FL59:25.7 242627  227 Gearlink Team
8 Mark Yeager   St Petersburg, FL59:26.5 46311  231 Unattached
9 Ralph Risco   Jensen Beach, FL59:26.6 216328  490 Treasure Coast Cycling Association
10 John Faulk   Jacksonville, FL59:26.7 115188  224 Colavita Racing Inc.
11 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL59:26.9 84627  235 Neptune Cyclery
12 Graham White   Altamonte Springs, FL59:27.1 271587  89 Glory Racing
13 Jack Gottlieb   Parkland, FL59:28.4 214680  202 Unattached
14 James Wright   Orange Park, FL59:28.6 68129  494 Jacksonville Racing Club
15 Carmine Pici   Treasure Island, FL59:28.8 77448  222 Neptune Cyclery
16 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL59:28.9 60596  277 Atlantic Shores Velo
17 Michael Chiarella   Clearwater, FL59:29.1 253573  491 Florida Velo
18 Scott Snyder   Fort Pierce, FL59:29.5 50019  88 Sprockets Adventure Inc.
19 Kirby Johnson   Largo, FL59:29.8 191757  247 Gearlink Team
20 Alexander Strouhal   Sarasota, FL59:30.8 54229  272 Lake Effect Cycling Team
21 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL59:30.8 242143  Miami Masters
22 John Salsbury   Jacksonville, FL59:31.3 69352  207 Jacksonville Racing Club
23 Robert Cutts   Orlando, FL59:34.3 140720  264 Orlando Road Club Inc
24 Julius Aulisio   Lakeland, FL59:34.8 187514  56 Colavita Racing Inc.
25 Julio Vivo   Wesley Chapel, FL59:35.1 238592  258 Team American Classic
26 Thomas Teather   Merritt Island, FL59:36.4 60123  487 Treasure Coast Cycling Association
27 Mark Stein   Tarpon Springs, FL59:39.1 33966  217 Florida Velo
28 Stephen Motz   Cordova, TN59:40.9 218326  63 Naples Velo
29 John Murphy   Va Beach59:42.8 197671  237 Gearlink Team
30 glenn Harsin   Ridge Manor, FL59:58.8 259608  262 Unattached
31 Bob Yaksetic   00:00.6  259 Unattached
32 Martin Kastan   Sarasota, FL00:25.5 65093  275 Best Of The Bay Cyclist

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Benzel   Groveland, FL28:11.8 261857  96 Orlando Road Club Inc
2 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL28:14.0 186816  97 Jacksonville Racing Club
3 Timothy Stedem   Valrico, FL28:15.9 95964  362 Best Of The Bay Cyclist
4 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL28:17.2 105245  361 Unattached
5 Robert Lecznar   New Port Richey, FL28:17.6 238352  92 Gearlink Team
6 David Butcher   Lake Mary, FL28:18.2 141566  346 Glory Racing
7 Greg Algood   Oldsmar, FL28:19.8 259650  90 Florida Velo
8 Pascal Jugy   Clearwater, FL28:26.1 196983  91 Gearlink Team
9 Daniel Green   Windermere, FL28:29.8 98922  354 Glory Racing
10 Randall Zomermaand   Tampa, FL28:30.7 57546  364 Team American Classic
11 Trevor Maclaine   Orlando, FL28:34.7 276661  312 Unattached
12 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME28:35.3 122210  343 Glory Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL38:19.8 177274  482 Atlantic Shores Velo
2 Rob Robins   Gainesville, FL38:19.9 239969  451 Cycle Logic
3 Dominic Ollivierre   Tampa, FL38:20.0 246411  359 West Coast Cycling
4 Neal Shepherd   Palm Coast, FL38:20.1 244277  477 Orlando Road Club Inc
5 Blake Bessette   Boca Raton, FL38:20.3 275304  450 Bicycle Generation
6 David Alexandrou   Lutz, FL38:21.3 122403  351 West Coast Cycling
7 Cody Johnson   Tallahassee, FL38:21.6 202661  368 Unattached
8 Eric Stubbs   Gainesville, FL38:21.7 255870  358 Organicathlete
9 Ken Vida   Lithia, FL38:21.9 60148  366 AJ'S BIKES AND BOARDS
10 Craig Creeden   Longwood, FL38:23.6 211913  476 Orlando Road Club Inc
11 Jesse Morse   Harker Heights, TX38:23.9 56909  352 Unattached
12 Juan Uruena   Gainesville, FL38:24.3 243915  350 Unattached
13 Diego Henao   Tampa, FL38:24.5 247861  345 Team American Classic
14 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL38:24.6 171783  448 West Coast Cycling
15 Joshua Titsworth   Bradenton, FL38:25.0 193738  300 Eaton Bikes
16 Richard Perpinan   Debary, FL38:25.4 219854  483 Unattached
17 Jon Meyer   Deltona, FL38:27.2 248178  479 Orlando Road Club Inc
18 R Maitland Jones   Tallahassee, FL38:28.4 256772  310 Unattached
19 Darren Dowling   Sarasota, FL38:28.9 219566  330 Unattached
20 Henry Willis   Orlando, FL38:29.3 187343  623 Atlantic Shores Velo
21 Joel Rierson   Delray Beach, FL00:00.0 29856  130 Unattached
22 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL38:32.2 71611  447 Herbal Life/bike America Racing Team
23 Roger Montes   Brooklyn, NY38:34.9 203753  335 Cycle Logic
24 Kim Anthony Solano   Kissimmee, FL38:40.6 260455  347 Glory Racing
25 Colin Rice   Orlando, FL38:57.2 226235  369 Orlando Velo
26 Alexander Spook   Tallahasssee, FL38:59.2 257179  84 Atomic Race Team
27 Christopher Marino   Tallahassee, FL39:02.7 197202  485 Unattached
28 Anthony Vasilas   San Diego, CA39:02.8 197167  334 Neptune Cyclery
29 Todd Barczak   Winter Park, FL39:10.6 218682  446 Glory Racing
30 Sean Lynch   Deltona, FL39:16.1 244744  478 Orlando Road Club Inc
31 Miguel Luis   Hialeah, FL39:46.6 138708  481 Herbal Life/bike America Racing Team
32 Ronald Stenger   St Petersburg, FL02:23.3 229159  449 Us Air Force Academy Cycling Club
33 Walter Rentz   Orlando, FL02:42.3 208965  407 Orlando Road Club Inc
34 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL00:00.0 238204  80 Unattached
35 lazaro mencia   Orlando, FL38:54.7 268717  498 Atlantic Shores Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Dowd   21:35.3  363 Unattached
2 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL21:36.5 261127  308 Unattached
3 chuck holstein   Lecanto, FL21:37.1 263775  458 Citrus Cycling
4 Douglas Pitts   Inverness, FL21:37.4 105325  203 Citrus Cycling
5 Jared Williams   Winter Haven, FL21:38.3 280130  311 Team American Classic
6 James Penrod   St. Petersburg, FL21:38.9 213769  210 Cycle Logic
7 Aaron Guyer   Tallahassee, FL21:39.5 257518  370 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
8 Derek Phillips   Lakeland, FL21:39.9 275079  85 Best Of The Bay Cyclist
9 Michael Adams   Tampa, FL21:40.6 231630  305 Cross Creek Cycling Club-c4
10 Kresten Lowe   Fort Myers, FL21:41.1 224895  302 Unattached
11 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL21:41.4 246899  336 Unattached
12 james stahlschmidt   Tampa, FL21:41.9 258140  321 West Coast Cycling
13 David Ballagh   Clermont, FL21:42.1 220117  460 Orlando Road Club Inc
14 Shane Semprebon   Naples, FL21:43.1 228424  367 Unattached
15 John Gibson   Fleming Island, FL21:43.4 249400  456 Colavita Racing Inc.
16 Harry Portellos   Tampa, FL21:44.2 84914  320 Gearlink Team
17 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL21:45.8 271372  190 Colavita Racing Inc.
18 Patrick Barnett   Columbia, SC21:46.7 283950  317 Unattached
19 Michael Long   Brooksville, FL21:49.8 240741  301 Racer Heads Sports And Leisure Club
20 Lucas Wardein   Naples, FL21:52.4 233364  465 Orlando Road Club Inc
21 Jamie Knight III   Fort Meade, FL21:53.6 217004  310 Unattached
22 John-Paul Russo   Oakland, FL22:02.0 219827  83 Colavita Racing Inc.
24 Andrew Schluck   Monticello, FL22:33.5 266290  457 Citrus Cycling
25 James McConnell   Orlando, FL24:04.9 176305  455 Orlando Road Club Inc
26 Thomas Teather   Merritt Island, FL49:14.9 60123  487 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillermo Suarez   Tampa, FL21:36.4 283294  624 Unattached
2 Demian Thomas   Naples, FL21:36.7 265284  616 Naples Velo
3 Christopher Corrigan   Weston, FL21:37.9 275563  617 Unattached
4 Peter Warrick-Marsh   21:39.0  639 Unattached
5 Joseph Vazquez   Miami Beach, FL21:39.3 259194  318 Sun Cycling Team
6 francisco hernandez   21:39.3  316 Unattached
7 Anthony Steward   21:39.9  637 Unattached
8 David Snow   St. Augustine, FL21:41.4 253027  601 Unattached
9 john vega   21:42.8  630 Unattached
10 Luciano Trevisiol   Tampa, FL21:43.0 277150  610 Unattached
11 Tyler Jandreau   21:43.3  643 Space Coast Velo Sport
12 Michael Attard   Brooksville, FL21:43.6 258858  602 Unattached
13 Chad Bessette   Boca Raton, FL21:44.0 275998  608 Unattached
14 David Lockhart   Saint Petersburg, FL21:44.7 265489  652 Unattached
15 James Schurman Junior   21:49.1  618 Unattached
16 Stuart Lamb   21:51.6  613 Unattached
17 efraim alvarez   Boca Raton, FL21:54.4 277754  648 Unattached
18 David Lavenhagen   Gainesville, FL21:55.7 275290  646 Unattached
19 Greg Hodges   Clearwater Fl21:57.0 242262  459 Unattached
21 thom neal   22:05.1  653 Unattached
22 Brad Shipley   Fort Myers, FL22:21.7 270766  650 Unattached
23 Steven Bolton   32:26.9  615 Unattached
24 Justin Pfaff   Alachua, FL32:38.1 237816  466 Cycle Logic
25 Anselm Teather   Merritt Island, FL32:53.7 256024  468 Colavita Racing Inc.
26 Chuck Ford   St. Petersburg, FL41:49.3 253095  454 Action Wheelsport
27 Jerry Rush   St Petersburg, FL41:49.6 274132  606 Action Wheelsport
28 DANIEL BAILEY   Cypress, TX41:49.9 259363  453 Unattached
29 Bradley McDonald   Mckinney, FL41:52.6 270062  626 Atomic Race Team
30 lance diedrick   Sunnyvale, CA42:08.8 272066  647 Unattached
31 michael DeStefano   Melbourne, FL50:06.0 282452  612 Unattached
32 Melissa Miller   00:00.0  371 Unattached
22021 Jr Gordon   Colavita Central Florida  Bradley 160

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ciara Hopkins   Clermont, FL51:42.4 257184  469 Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Michelle Blake   Orlando, FL52:09.1 233167  500 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL28:12.9 182253  278 Team Kenda Tire
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL28:13.6 126302  218 Hub Racing
3 Karina Kroll   Weston, FL28:16.6 157601  250 Herbal Life/bike America Racing Team
4 Julie Bishop   Lakeland, FL28:17.0 217819  232 Team Revolution
5 Sheila Orem   Mt Airy, NC28:18.4 126277  257 Herbal Life/bike America Racing Team
6 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL28:18.9 202120  256 Herbal Life/bike America Racing Team
7 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL28:19.1 256789  641 Herbal Life/bike America Racing Team
8 Kimberly Vaughan   Odessa, FL28:19.3 242810  279 Unattached
9 Ashlyn Gerber   Sanford, FL28:22.3 197753  254 Team Swift
10 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA28:24.8 185441  642 Team Kenda Tire
11 Heather Davis   Fletcher, NC28:48.1 239644  261 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Collins   Lake Mary, FL28:16.9 274388  373 Atlantic Shores Velo
2 Michele Bird   Albany, GA28:17.3 283377  208 Unattached
3 Julie Pitts   Inverness, FL28:29.5 272986  374 Citrus Cycling
4 Lisa Schneider   Boca Raton, FL28:31.2 221768  253 Unattached
5 Jessica Moidel   28:34.6  209 FSU Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee