Race Results for
MTN States Cup #5, Blast the Mass
Snowmass, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gino Pastore   Durango, CO1:16:18 230628  660 Durango Devo
2 Sepp Kuss   Durango1:19:29 276598  539 
3 Chris Rice   Dillon, CO1:21:58 248812  816 Summit Junior Cycling
4 Sean Geisler   Salida, CO1:23:49 213901  748 Moots
5 Keegan SWIRBUL   1:26:21  838 
6 Taylor Schmidt   Littleton, CO1:30:10 257291  826 
7 Kyle Rhodes   Lone Tree, CO1:32:42 219742  569 Vail MTB Camps/Mountain Pedale
8 Brett Gordon   Snowmass Village, CO1:33:38 224476  544 Ellsworth Honeystinger
9 Stephan Davoust   Durango, CO1:33:52 264191  732 Durango Devo
10 Levi KURLANDER   1:36:59  633 Durango Devo
11 Travis WESTCOTT   1:37:42  620 
12 Phillip Ward   Pine, CO1:39:00 252646  849 Platte Canyon Cycles
13 Mario Chiarani   Bailey, CO1:39:56 239901  720 Platte Canyon Cycling
14 Alex POWELL   1:47:37  931 Ballwin Schwinn
15 Jax POWELL   1:47:52  930 Balwin Schwinn
16 Elliott Saslow   Durango, CO1:48:31 264114  825 Durango Devo

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Chavez   Englewood, CO2:15:57 277774  563 
2 Josh Whitney   Boulder, CO2:22:41 246841  635 
3 Dan SODERLIND   2:22:51  1014 Carmichael Training Systems
4 Ryan Schultz   Grand Junction, CO2:29:52 240082  521 COMotion Sports
5 Austin ANLIKER   2:30:38  694 NCGR
6 Eric LANDIS   4:06:23  1006 
DQ Robert Conner   Colorado Springs, CODSQ 275966  999 Pro Cycling
DNP Andrew Gillott   Boulder, CODNS 233827  572 CU Cycling

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY CONNORS   Golden, CO2:18:41 273148  522 Feedback Sports
2 Eric LAWRENCE   2:30:53  1011 
3 Daniel Fallon   Denver, CO2:41:48 273736  741 Rocky Mountain Racing
4 David Slovick   Minnetonka, MN2:43:51 234315  622 
5 Bradley Custer   Queen Creek, AZ3:11:13 181883  728 Durango Rough Riders
DNP Jan KOORN   DNS  657 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nickolas Starkey   Colorado Springs, CO2:17:54 280796  1008 Ascent Cycling
2 Greg Francis   Highlands Ranch, CO2:20:35 278322  745 Colorado Singletrack Racing
3 Matt LAMM   2:25:28  948 
4 Kyle Henley   Golden, CO2:26:17 222531  504 Feedback Sports
5 Eric Peltier   Boulder, CO2:27:12 87379  518 Rocky Mounts/Izze Racing
6 Bryan MEDRANO   2:35:02  791 Mad Cats
7 Jocke DRAECKES   2:37:55  989 
8 Brett Ross LINDSTROM   4:54:15  784 Mafia Racing
DNP James Waller   Denver, CODNS 249251  845 Backbone Racing
DNF Doug Dupuie   Denver, CODNF 76455  574 COMotion Sports

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Meegan   Littleton, CO2:10:30 105731  509 Team Colorado Singletrack
2 Lance Bolton   Aspen, CO2:11:41 279656  711 
3 Larry Manchester   Highlands Ranch, CO2:17:02 96241  501 Oes/bike Source
4 Bruce Chesy   Littleton, CO2:17:21 274828  500 Boulder Performance Network
5 Cary Dunn   Pine, CO2:22:54 10203  738 Back Country Builders Inc
6 Paul RAEMER   2:24:15  812 
7 Michael ZARLINGO   2:32:27  860 
8 Robert LaMielle   Arvada, CO2:39:38 226691  517 Feedback Sports
9 Tim James   Lafayette, CO2:47:43 271425  577 Emortgage Strategy
10 Mike DRIVER   2:50:23  737 Yin Yang
11 Steve LOYD   2:50:24  1022 Livermore Cyclery
12 Jeff Powell   Wildwood, MO2:57:39 28562  928 Balwin Schwinn
13 Rob Harvey   Highlands Ranch, CO3:41:06 192257  575 ASG Team Dream
DNP Steve Vanderburgh   Golden, CODNS 226834  576 Feedback Sports
DNP Keith Darner   Golden, CODNS 8663  581 Rpm/yeti/kenda/fox

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Kimmell   Colorado Springs, CO2:26:07 268856  774 ProCycling
2 Michael Starita   Parker, CO2:36:48 264122  611 
3 Paul CAMP   2:40:08  655 
4 Larry Grossman   Eagle, CO2:42:57 210455  1030 Suirt Lube
5 Stuart EDGERLY   2:57:56  1038 
6 Stephen Autry   Durango, CO3:02:02 172808  676 Durango Devo
7 David Curry   Crested Butte, CO3:06:25 248031  1001 
8 Gary BEHLEN   3:24:33  701 
9 William Gauditz   Denver, CO3:43:07 226364  673 Singletrack Factory

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Waite   Cave Creek Az2:25:00 88443  44 Epc Multisport
2 Robert Sousa   Thornton, CO2:29:47 250172  11 COMotion Sports
3 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO2:30:26 115426  75 Basalt Bike
4 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO2:32:14 244363  17 ProCycling/CTS
5 Nick Truitt   Breckenridge, CO2:32:53 198767  27 Please Sponsor Me!
6 John Barclay   Boulder, CO2:35:56 2553  15 Boulder Cycle Sport
7 Chad Cheeney   Durango, CO2:36:20 104313  151 Durango Devo
8 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO2:36:25 211312  53 Rocky Mountain Racing
9 Charles Knoll   Denver2:37:05 19476  66 Bikeparts.com
10 Griff Duncan   Boulder, CO2:37:29 182982  146 Phoenix Multi-sport
11 Stephen Oliver   Denver, CO2:38:19 206515  73 COMotion Sports / YETI Racing
12 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:39:29 185697  60 Green Mtn Sports/mfk Racing
13 Jeffrey Kerkove   Eagle, CO2:41:13 140406  65 Topeak/Ergon
14 Anthony Iannacito   Denver, CO2:41:37 225551  155 Rocky Mountain Racing
15 Scott McCalmon   Boulder, CO2:44:53 164725  28 Dean Bikes
16 Damien Fraser   Eagle, CO2:47:14 213484  160 Mafia Racing
17 Eric Hanzel   Frisco, CO2:48:36 176736  169 Mafia Racing
18 Art Nelsen   Boulder, CO2:56:05 211465  26 Tokyo Joes
19 Adam Cornette   Flagstaff, AZ2:57:01 187130  159 Voodoo
DNP Jordan Williford   Boulder, CODNS 246497  12 Bach Builders
DNP Jeremy Torres   Denver, CODNS 221702  16 Rocky Mountain Racing
DNP Ward Baker   Boulder, CODNS 109619  29 Rocky Mounts/Izze Racing
DNP Nate Bird   Steamboat Springs, CODNS 264280  18 Honey Stinger
DNP Wade Newsom   Carbondale, CODNS 171286  72 Basalt Bike and Ski
DNF Jan Koles   Winter Park, CODNF 222615  21 RMCEF-Mob Cyclery

Men - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Riepe   Gunnison, CO1:56:26 40274  165 Spot/mountainflyer
2 Charles Hayes   Boulder, CO2:02:11 15519  30 Trek VW / Rocky Mtn Regional T
3 Robin Guillaume   Fort Collins, CO2:07:57 271402  540 
4 Chris TAMUCCI   2:12:28  1060 Honey Stinger
5 Travis LUKENS   2:16:16  1029 Dales Pale Ale Spot Brand
6 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO2:16:19 129128  571 Sycip/Schwalbe Tires
7 Michael HAYES   2:25:25  1068 Fuentes Design
DNP Chad Melis   Lyons, CODNS 161935  148 Dales Pale Ale Spot Brand

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Gordon   Durango, CO1:56:18 405755  752 Honey Stinger/Ellsworth
2 Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:59:56 213492  543 Orange Peel
3 Will Curry   Crested Butte, CO2:03:27 247987  1002 CB Builders / Brick Oven
4 Lucas Perez   Durango, CO2:07:48 264816  805 Rotor Rings and VeloNews
5 Matt Wiebe   Boulder, CO2:09:27 242922  520 Colorado Singletrack Racing
6 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ2:10:02 232125  777 Fetish Cycles
7 Sam Atkins   Bozeman, MT2:11:45 247842  982 Van Dessel Factory Team
8 Andrew Dunlap   Dillon, CO2:12:34 222198  532 Mountain Sports Outlet
9 Brae Patten   Gunnison, CO2:14:42 230367  984 Tokyo Joes
10 Michael Vigers   Boulder, CO2:15:02 246461  843 Dales Pale Ale Spot Brand
11 Kyle Horn   Durango, CO2:19:52 226818  765 Durango Devo
12 Alex Gordon   Park City, UT2:22:47 249873  634 
13 Ben Malmborg   Boulder, CO2:26:32 263999  658 Tokyo Joes
14 Howard Grotts   Durango, CO2:32:35 264839  685 Durango Devo
15 Chase Orrick   Durango, CO2:35:10 243827  802 Durango Devo
16 Dawson Stucki   Durango, CO2:41:01 225424  836 Crested Butte Builders
17 Griffin Turnipseed   Eagle, CO2:41:36 246197  1056 
DNF Kevin Kane   Dillon, CODNF 223277  528 Sobe Cannondale

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Gorbold   Avon, CO1:58:22 278985  1063 Pedal Power / Street Swell
2 David Olson   Sturgis, SD2:02:28 275854  799 
3 Jason Anderson   Aspen, CO2:02:32 259703  693 Basalt Bike and Ski
4 Michael Hall   Colorado Springs, CO2:03:06 133754  536 SRM Power Meters
5 Travis SCHEEFER   2:03:58  1040 Brick Oven Pizza / CB Builders
6 Douglas Schuler   Boulder, CO2:05:50 262367  530 Lenz Sport/Boulder Cycle Sport
7 Scott Warren   Boulder, CO2:18:21 221982  992 Team Fitaos
8 Frederick Dreier   Golden, CO2:21:10 224450  1062 Velo News
9 Colin Jenkins   Aurora, CO2:21:23 258894  767 Rocky Mountain Racing
10 Tim Curry   La Crosse, WI2:22:01 248006  1003 CB Builders / Brick Oven
11 Jacob Arvizu   Chubbuck, ID2:22:20 210893  886 
12 Nathan Brown   Boulder, CO2:23:21 207512  1042 
13 Chris Butler   Carbondale, CO2:24:39 264691  535 COMotion Sports
14 David Janowiec   Lafayette, CO2:25:36 248844  1036 Mafia Racing/Pabst
15 Adam Pulford   Colorado Springs, CO2:32:30 250055  661 PowerBar

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliott Larson   Aspen, CO2:02:00 127531  1048 Basalt Bike and Ski
2 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:05:59 76599  523 Bicycle Village / Squirt Lube
3 Jason Young   Boulder, CO2:08:10 43908  524 Feedback Sports
4 Joshua Cullen   New Castle, CO2:09:17 149664  564 Rocky Mountain Racing
5 Scott Ellis   Lakewood, CO2:15:23 225754  688 Rocky Mountain Racing
6 Steve Wegner   Johnstown, CO2:20:18 192958  565 Diamond Peak Racing
7 Jason Giles   Westminster, CO2:23:46 240985  512 Colorado Singletrack Racing
DNP Pavel Mikez   Silverthorne, CODNS 211567  792 
DNP Michael Cline   Flagstaff, AZDNS 108702  721 HLHAP

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Spector   Steamboat Springs, CO1:59:47 101989  1061 Honey Stinger
2 Robert Batey   Boulder, CO2:04:17 217134  507 Pro Peloton Racing
3 Ezekiel Hersh   Frisco, CO2:06:04 260750  759 Colorado Freeride / A Racers E
4 Keith Collins   Denver, CO2:08:59 226498  531 RallySport/Cre8buzz.com
5 Andrew Riemenschneider   Salida, CO2:09:08 104372  818 South Central Racing
6 Reg Rhodes   Granby, CO2:11:51 282161  815 
7 Ron Chavez   Commerce City, CO2:12:27 88964  718 Derby Bicycle Center
8 Gary Kuntz   Centennial, CO2:12:58 150838  525 Team Colorado Singletrack
9 Jeffrey Minotto   Steamboat Springs, CO2:16:44 206160  793 
10 Brian Schaefer   Carbondale, CO2:17:17 266716  973 Honey Stinger
11 Greg Scanlan   Fort Collins, CO2:22:32 246878  537 Diamond Peak Racing
12 Nicholas Crossed   Boulder, CO2:24:24 149222  991 Peak Cycles/BikeParts.com
13 Hank Williams   Denver, CO2:26:05 210797  510 Rmr
14 Robert Clark   Fort Collins, CO2:29:12 99626  988 Diamond Peak Racing
15 Parker Macy   Longmont, CO2:29:21 138437  990 Peak Cycles/BikeParts.com
16 Aaron DALLAS   2:45:10  1069 
DNP Eric HORN   DNS  764 Basalt Bike & Ski
DNP Rob Lockey   Indian Hills, CODNS 136530  566 Optimize Endurance Services/bi
DNF Rhett Covington   Superior, CODNF 177369  538 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Meyer   Breckenridge, CO2:02:11 83402  1071 Ellsworth/E-Caps/Fox/Crank Bro
2 Glenn Walton   Nathrop, CO2:05:42 136296  847 South Central Racing
3 Ted MacBlane   Aspen, CO2:08:08 219201  963 The Hub of Aspen
4 Douglas Hudson   Golden, CO2:09:39 77069  515 Feedback Sports
5 Erik Skarvan   Aspen, CO2:12:02 32851  690 Sun Dog Athletics/Moots
6 Mike Armstrong   Basalt, CO2:13:23 59890  695 Basalt Bike and Ski
7 Robert Garcia   Dillon, CO2:14:07 12796  939 Mafia Racing
8 Chris De Frates   Crested Butte, CO2:18:26 156114  735 Dean Grassroots
9 Jeff Rhodes   Lone Tree, CO2:18:30 29648  631 Team Dean
10 Timothy Barnes   Boulder, CO2:19:07 96071  648 Bikeparts.com
11 Pat Barill   Basalt, CO2:20:56 267638  1067 
12 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:28:34 246269  823 COMotion Sports / YETI Racing
13 Barry Wiebe   Littleton, CO2:32:58 171924  519 Colorado Singletrack Racing
14 Darron Cheek   Breckenridge, CO2:42:26 192447  719 A Racers Edge
DNP Lee Roufa   Telluride, CODNS 30709  514 Moots
DNP Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CODNS 240113  568 Diamond Peak Racing
DNP Greg Gorrell   Conifer, CODNS 221265  513 Feedback Sports

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Asleson   Colorado Springs, CO2:13:38 2017  526 Procycling
2 John Bliss   Boulder, CO2:30:58 83145  709 Rocky Mounts - Izze Racing
3 Ed Ford   Golden, CO2:42:29 209727  965 Bike Station / G.A.S.

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Stanfield   Fruita, CO58:38.03 263159  994 
2 Hank Stowers   Durango, CO1:00:37 267744  835 Durango Devo
3 Samuel Cowart   Tijeras, NM1:04:14 261433  726 High Desert Bicycles
4 James SHAHAN   1:05:40  981 Durango Devo
5 Cassidy BAILEY   2:00:23  1012 Bitterbrush

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drake Uriguen   Fruita, CO1:02:05 279628  842 Singletrack Bike Shop

Men - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy FORSTER   1:35:24  969 Tasters
2 Kyle Gustafson   Denver, CO1:43:07 278528  562 Optimize Endurance Services (O
3 bart spedden   Superior, CO1:45:43 274655  682 Team Primal
4 Tony WICKE   1:48:49  854 
5 Daniel Walker   Durango, CO1:53:23 264197  986 
6 Michael RICE   1:54:48  817 
7 Tim MCNAMARA   1:56:09  1013 Lisa
8 Paul NEWPHER   1:56:40  962 
9 Alejandro ROJAS   1:57:10  985 
10 Tom WINTER   1:59:10  896 
11 David HILL   2:10:02  976 Team Positive Waves
12 Nathan ELDER   2:20:14  639 
13 Edwin DAMASO   2:39:36  729 
DNP James LEHMAN   DNS  608 
DNP Kevin KLEPPER   DNS  997 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   Avon, CO2:14:30 15853  167 Tokyo Joes
2 Brian Smith   Gunnison, CO2:14:43 33334  Trek VW
3 Brian Fuentes   Boulder, CO2:21:44 12509  Waltworks/Fuentes Design
4 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO2:22:50 216119  10 Tokyo Joes
5 Brett Morgan   Yarmouth, ME2:23:50 150197  Sobe Cannondale
6 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:24:24 39400  78 Honey Stinger
7 Kevin Rice   Flagstaff, AZ2:29:05 201159  74 Tokyo Joes
8 Dylan Stucki   Durango, CO2:30:34 192016  Mafia Racing
9 Nat Ross   Golden, CO2:33:21 152119  168 Subaru-gary Fisher
10 Dustin Wanstrath   Durango, CO2:34:22 190121  161 Team Tamarack Resort
11 Trevor Downing   Durango, CO2:46:26 161859  61 Team DEVO
12 Alex Howard   Durango, CO3:05:57 230625  162 
DNP Mike West   Boulder, CODNS 37786  19 Maverick
DNF Robert Herber   Murrieta, CADNF 153464  95 Intense
DNF Kelly Magelky   Denver, CODNF 199904  154 Trek VW

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaila Hart   Durango, CO59:51.37 264272  687 Durango Devo
2 Joan Walker   Fort Collins, CO1:04:23 264198  662 Durango Devo
3 Hannah Madden   Durango, CO1:10:14 264195  787 Durango Devo
4 Kaylee BLEVINS   1:10:16  707 Durango Devo
5 Avra SASLOW   1:16:40  824 Durango Devo
6 Hailey SWIRBUL   1:16:46  837 
DNF Elyse MASSONE   DNF  974 Durango Devo

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie MYERS   1:40:19  1009 Vail Mountain Coffee & Tea
2 Laura PATTEN   1:41:58  1005 Ajax Bike and Sports
3 Jessica L CONNER   1:49:55  1000 
4 Jennifer TEERLINK   1:52:05  839 
5 Sara LANDIS   2:08:41  1007 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Dreneu   Denver, CO1:41:11 279631  573 Optimize Endurance Services
2 Tara Peltier   Boulder, CO1:53:25 251586  541 Rocky Mounts/Izze Racing
3 Talitha VOGT   1:55:15  844 
4 Annie CHEENEY   1:58:40  970 Durango Devo
5 Barb ROGERS   2:00:30  819 Cyclists For The Planet
6 Terrina Tafoya   Durango, CO2:04:52 271097  542 Fort Lewis College
DNP Brenna Willis   Erie, CODNS 245674  615 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly RAEMER   1:44:10  811 
2 Michele Bliss   Boulder, CO1:51:04 60539  710 Rocky Mounts - Izze Racing
3 Karen BARCLAY   1:52:23  511 COMotion Sports
4 Susan Statz   Arvada, CO1:59:24 226889  979 Vastaction.com
5 Darcy Tiglas   Loveland, CO2:07:16 255031  505 Fort Collins Cycling Team
6 Kristia CHECK-HILL   2:26:52  977 Team Positive Waves

Women - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea McGowan   Lakewood, CO3:15:38 217555  570 Dales Pale Ale Spot Brand

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co2:33:41 219217  659 Durango Devo
2 Meghan Kane   Dillon, CO2:41:17 223279  527 Tough Girl / Contessa
3 Jill Behlen   Boulder, CO2:44:48 210228  702 Tokyo Joes
4 Ellie Atkins   Boulder, CO2:48:46 247843  696 Tokyo Joes Junior
5 Wesley Geer   Salt Lake City, UT2:50:52 277045  747 Tokyo Joes Jr
6 Ellen Patten   Boulder, CO3:13:02 230369  983 Boulder Devo/Tokyo Joes Junior

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Throdahl   Allendale, NJ2:29:03 260403  503 Phoenix Multisport
2 Sara Tarkington   Boulder, CO2:29:31 100459  534 Wheatridge Cyclery
3 Lynn Bush   Arvada, CO2:32:16 217462  1004 Tough Girl / Contessa
4 Elizabeth Carrington   Poway, CA2:34:11 181828  684 Focus/ride Queen
5 Sage Wilderman   Fraser, CO2:35:25 199903  584 Team Totally Wired
6 Sarah Rawley   Dillon, CO2:43:16 234957  1026 Team Vanderkitten
7 Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:44:24 248319  516 Basalt Bike and Ski/Columbine
8 Lianna Miller   Colorado Springs, CO2:47:29 218389  533 Spike
DNF Jane Rynbrandt   Del Mar, CADNF 208322  821 Tough Girl / Contessa

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO2:39:48 261623  506 YetiBeti
2 Pam Seidler   Carbondale, CO2:40:05 277022  502 Ute City Cycles
3 Jaime Brede   Breckenridge, CO2:40:56 279679  1035 Copper Mtn./High Country Racin
4 Amy Thomas   Lakewood, CO2:51:58 122982  993 YetiBeti
5 Lisa Poole   Aspen, CO3:04:56 247026  808 Pedal Power
DQ Jill Sorensen   Dillon, CODSQ 231182  1034 Tokyo Joes
DNP Ambre Levy   Fort Lauderdale, FLDNS 194877  782 Dolce Diavolo
DNF Vanessa Moore   Grand Junction, CODNF 212390  1027 

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Serra   Highlands Ranch, CO2:31:36 249421  567 Optimize Endurance Services
2 Amy Robillard   Boulder, CO2:41:57 224790  1019 Tough Girl / Contessa
3 Maria Perez   Littleton, CO2:53:17 279615  806 Chipotle / Titus
4 Kathryn Judson   Arvada, CO3:07:57 47161  770 Golden Bear/christian Cycling
DQ Anne Gonzales   Aspen, CODSQ 13606  1037 Basalt Bike and Ski
DNP Elizabeth Hanrehan   Carbondale, CODNS 262626  508 Basalt Bike and Ski

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fortner   Carpinteria, CA1:00:47 280797  744 
2 Stephanie WICKE   1:10:46  853 
3 Jennifer MYERS   1:23:42  1010 East-West Resorts
DNP Priscilla BLEVINS   DNS  708 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dellys Starr   Lakewood, CO2:07:59 208446  46 Dales Pale Ale/Spot Brand
2 Kelley Cullen   New Castle, CO2:09:47 231955  25 Rocky Mountain Racing
3 Erin Huck   Boulder, CO2:18:45 194901  64 Tokyo Joes
4 Amanda Carey   Victor, ID2:18:53 223212  152 Kenda-titus-hayes
5 Melissa Marts   Golden, CO2:25:00 252962  68 Tough Girl / Contessa
6 Megan Monroe   Boulder, CO2:28:17 178944  156 Dales Pale Ale Spot Brand
7 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:31:25 228971  24 YetiBeti
8 Sonya Looney   Kelowna2:38:32 205174  55 Sobe Cannondale
9 Jennifer Gersbach   Durango, CO2:41:21 191239  149 Dales Pale Ale Spot Brand
10 Monique Hein   Lyons, CO3:06:16 187615  166 Dales Pale Ale Spot Brand
DNF Kathy Bodie   Boulder, CODNF 173449  58 Gu
DNF Lisa Hudson   Golden, CODNF 223636  13 Feedback Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESpySierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee