Race Results for
2008 USA Cycling Mountain Bike Nationals
West Dover, VT
(Event Information)
Dual Slalom on 07/18/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Syron   Rockport, MA 282083  1200 SINSITER/UNITED FREERIDE
2 JAMIE KNIGHT     1041 TEAM BENTS/HAYES GROUP/GIANT
3 Aaron Gordon   Tobaccoville, NC 232111  768 CYCLE THERAPY
4 Samuel Pensler   Chevy Chase, MD 262060  1118 INSPIRED ATHLETES
5 Evan Mallory   Hensonville, NY 267331  1140 WINDHAM MTN OUTFITTERS
6 Rob Suter   Olney, MD 279276  1173 INSPIRED ATHLETES
7 Jacob Branney   Boulder, CO 219375  564 MOJO WHEELS
8 Sean Pritchardthorpe   Mansfield Center, CT 265748  1161 MONGOOSE/VONCOOPER/SMITH/MICHLEN/EVOMO

Men - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA FABER     1171 
2 Trevor Peckham   Boston, MA 166700  1324 NORTHEASTERN UNIV
3 Casey Swanson   Glastonbury 279475  1174 CRANKFIRE
4 Chris Hounsell   Gilford, NH 248010  1050 
5 Harris Navelski   York, ME 201922  860 BERGERS BIKE SHOP
6 Nicholas Girard   Glens Falls, NY 228558  772 ELEVATE CYCLES

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Houde   Roseville, CA 245434  901 THE HUB
2 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA 162445  1316 TEAM MARTYS
3 Keith Wentworth   Greenfield, NY 97459  410 GENUINE INNOVATIONS
4 Chad Lawrence   Lake Katrine, NY 20548  1221 OVERLOOK MTN BIKES/INTENCSE

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Pierce   Manchester, CT 28121  851 TEAMBIKERAG.COM
1 Clark Wright   Auburn, CA 234837  1333 DH RENO
2 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ 154787  1131 KESWICK CYCLE/SYNICLE RACING
2 Robert Pratt   North Bennington, VT 149365  1240 HIGHLANDER CYCLESHOP
3 Darrell Szlachetka   Manchester, CT 208785  1008 BIKERAG
3 Al Gildner   Bethlehem, PA 188250  912 SVB RACING/AZONIC/KENDA/HAYES BRAKES/MAR
4 Todd Plessel   Raleigh, NC 184558  1110 

Men - EX - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Kmetz   Keene, NH 139600  1341 MT SNOW/MONGOOSE/E13
2 Joey Schusler   Boulder, CO 201238  632 YETI/FOX
3 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC 247831  861 SPECIALIZED/DECLINE
4 Zachary Faulkner   Spofford, NH 231815  1206 DRUMMER RACING/SINISTER BIKES
5 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA 245409  939 YETI SO CAL
6 Will Collins   West Hartford, CT 231811  1192 MOREWOOD/FOX/SMITH
7 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  449 KHS/KENDA/THOMSON
8 Charlie Meynet   Solvang, CA 248980  1088 
9 Christian Wright   Auburn, CA 234304  821 COMMENCAL
10 Parker Worthington   Mooresville, NC 211836  1201 PUMA/PLATEKILL MTN
11 Evan Powell   Boulder, CO 243877  1166 THE FIX/TRANSITION
12 Ryan Quinn   Novato, CA 245428  448 
13 Nate Furbee   Los Osos, CA 215754  776 WTB/ARTS/ODI
14 Nathan Pensler   Chevy Chase, MD 256154  1119 INSPIRED ATHLETES

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Karpuska   Old Lyme, CT 269076  1175 NEED FOR SPEED
2 Joseph Roberson   Palo Alto, CA 209046  1170 FOX SHOX MAXXIS
3 Cristopher Ries   Flagstaff, AZ 249413  1022 GLOBAL BIKES/MICHELIN TIRES
4 Nicholas Barton   Richmond, CA 158432  333 SUPERCEDE
5 Chris Flynn   Shrewsbury, MA 214464  1282 3 POINT RACING/LANDRYS
6 Graham Flinn   Jericho, VT 193910  1187 OAKLEY
7 Kevin Green   Wellesley Hills, MA 232240  322 NE SOVERIGN/MOREWOOD
8 Tim Rosenfeld   Amenia, NY 268945  973 THT
9 Daryl Deprey   Southington, CT 200197  1186 CRANKFIRE/CENTRALWHEEL
10 Daniel Phillips   Bridgeport, CT 227999  1026 CRANKFIRE RACING
11 Chris Brown   Manchester, NH 174623  1073 HOT FIRE RACING
12 JOSEPH BAOMANN     1083 FOX RACING SHOX/ 661

Men - Junior - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Mulally   Reading, PA 247832  862 SPECIALIZED/DECLINE
2 Ray Syron   Rockport, MA 282084  1199 UNITED FREERIDE SINISTER
3 Khaner Smith   San Francisco, CA 241535  433 RIDESFO FACTION
4 Matthew Branney   Littleton, CO 219366  562 RPM/YETI/FOX/TEAM VOLKAINO

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Keller   Gilbert, AZ 262213  1048 GLOBAL BIKES
2 DANNY MEARS     1205 SINISTER/UNITED FREERIDE
3 Eric Guggisberg   Walpole, NH 267339  1164 
4 Alexander Leich   North Conway, NH 267256  987 MICHELIN

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY 203473  1040 TEAM CMI/MOREWOOD
2 Kathy Herde   Oxford, CT 246397  514 
3 Amy Somers   Elkins Park, PA 274411  839 SINICAL RACING
4 Taylor Allison   Woodstock 269964  1243 NMRODVENTURES
5 REBECCA BAGLEY     1311 
6 MOLLY SEAL     1340 

Women - EX - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lainey Aldridge   Santa Cruz, CA 234019  1094 GRAVITY ADDIX
2 Vicki Koch   West Falls, NY 200770  1242 MOREWOOD/CMI/661/SIC/SCOTT/MAGURA/ODI
3 Joh Tuttle   Brevard, NC 268967  1144 SYCAMORE CYCLES
4 Katelyn Parhiala   Arlington, MA 218448  638 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFOSMOSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee