Race Results for
Subaru Cup Day 2
Wautoma, WI
(Event Information)
Short Track on 06/15/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Warras   0:16:58.8  1125 Muddy Cup
2 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
3 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI0:14:55.5 242486  1076 EXPO Racing
2 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 Team MARS
3 William Griesbach     2066 Point Pursuit
4 Johnny Chang     2585 
5 Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  2054 LifeCyclists
DNF Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports

Men - SP - Senior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Josh Gazdecki     1077 Alterra Coffee

Men - SP - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Tim Scanley   0:15:38.7  1018 Alterra Coffee
14 Jon Pritchett   0:16:44.9  1313 Illinois valley cycling
15 Rick Walls   Wauwatosa, WI0:17:24.0 205152  1907 Team Extreme
16 Marcin Nowak   0:17:34.4  1097 Team Polska
17 Krystian Pac   Chicago, IL0:18:47.5 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
18 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
19 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2050 TEAM GEARGRINDER
20 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
21 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2130 Team Extreme
22 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-n-beer.com
23 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief

Men - SP - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   0:14:58.5  1022 Rib Mountain Cycles
2 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI0:15:30.6 164577  1095 Gear-Grinder
3 David Thomas   0:15:44.1  1066 Team Magnus
4 Scott Grosz   0:16:00.4  1098 Raptor
5 Spencer Strigel   0:16:34.3  1070 Team Polska
6 Constantine Peters   0:16:52.7  1063 EXPO Racing
7 Derek Hay   0:17:23.0  1093 Team Magnus
8 David Bender   Kenosha, WI0:18:06.9 260585  1197 BikeJournal.com
9 N/A   Everett, WA 126026  2559 DCMTB/City Bikes
10 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
11 Eric Fossell     2002 Spokes N Spines
12 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
DNF Erik Carlson     1321 Quick Stop Bike Shop

Men - SP - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Fuchsteiner   0:15:37.3  1004 Wildside Velo
2 Mike Budd   0:15:52.0  1067 Wheel & Sprocket
3 Lonie Sauber   0:16:17.4  1315 LCR
4 Steve Jeske   0:17:42.6  1060 Pedal Moraine
5 Scott Sumner   0:19:22.6  1828 Fattires N Beer
6 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI0:19:58.4 242243  1043 Alterra CoffeeMTB
7 Andy Ramirez     2051 
8 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
9 Tom Wendland     2009 team extreme
10 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
11 Troy Sable     2035 
12 Lee Nesbitt     2244 KORC
13 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
14 Steven Drecoll     2139 
15 Dave Reich     2075 Team Extreme
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  1903 Extreme Bike
DNF Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Sniadajewski   0:17:51.9  1030 Point Pursuit
2 Steve Kapaun     2105 
3 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
4 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
5 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
6 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
7 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Larry Swanson   Loves Park, IL 96326  1057 Kegels

Men - PR/SM/EX - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI0:27:33.6 85929  Gear Grinder-Hyundai
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI0:27:53.3 145071  70 Planet Bike/ GTT
3 Chris Peariso   Amherst, WI0:28:11.8 139566  Adventure 212
4 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ0:28:27.1 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI0:28:50.9 214936  26 Mr Tree
6 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX0:29:06.9 141179  165 Gary Fisher 29er
7 James (Jay) Richards   Callaway, MN0:29:08.5 29711  166 Salsa/MaplelagResort
8 Paul Hanson   St Peter, MN0:29:10.5 118046  161 SoBe Cannondale
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI0:29:36.1 212641  Hayes
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI0:29:48.8 207074  79 Gear Grinders
11 Robert Sousa   Thornton, CO0:30:13.4 250172  163 COMotion Sports
12 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI0:30:33.1 247082  27 Fond du Lac Cyclery
13 Ben Popper   Burien, WA0:31:05.6 246206  169 Killjoy
14 Carlos Haeckel   Madison, WI0:31:25.9 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
15 Peter Odonnell   0:32:21.2  190 Flanders/MBRC
16 Trevor Olson   Rochester, MN0:32:26.8 264356  41 Muddy Cup
17 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN0:32:26.9 83047  157 TREK / VW
18 Aaron McCombs   Sahuarita, AZ0:32:46.9 261210  33 Guinness / Wheel Werks
19 Ryan Krayer   North Freedom, WI0:32:53.3 227406  34 wildside velo club
20 Ray Nelson   Woodstock, IL0:32:54.7 193027  100 Club Tread
21 Kyle Ashton   Sebastopol, CA0:33:00.9 264499  164 VILLAGE PEDDLER
22 Kevin Koen   Cypress, TX0:33:01.1 157452  159 Team Bikelane
23 Karl Schult   Lakewood, IL0:33:55.9 94072  13 Guinness / Wheel Werks
24 Jesrin Gaier   Hayward, WI0:34:42.4 232669  12 TREK / VW
25 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI0:34:44.1 205988  35 TEAM WHEATON
26 Maciej Nowak   Waukesha, WI0:35:18.7 182256  20 Team Polska
27 Craig Manthe   Eau Claire, WI0:37:24.7 78139  53 Polska

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN0:34:06.6 265418  158 H-wood/Salsa Cycles /Maplelag
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI0:38:48.1 232522  18 KHS/Kenda

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN0:31:07.8 98534  44 Team Pedal Moraine
2 Mike Bushey   Esko, MN0:33:34.1 82026  160 Ski Hut
3 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL0:36:39.8 224373  45 Guiness/Wheelwerks
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  Team Pedal Moraine

Women - SP - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Korol     3018 Magnus

Women - SP - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
2 Cheryl Post     3024 Point Pursuit

Women - PR/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN0:22:03.4 160568  545 Sobe Cannondale
2 Abby Strigel   Madison, WI0:24:29.8 202434  502 Team Polska FDL
3 Holly Liske   Stanford, CA0:25:41.1 190109  504 Hayes Disc Brakes
4 Sarah Lukas   Eagle River, WI0:26:47.5 218422  510 Gear Grinder/Hyundai
5 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI0:27:23.2 227849  525 Mr Tree
6 Maria Stewart   Honolulu, HI0:27:24.0 202383  543 Velo Bella
7 Amelia Barber   Salt Lake City, UT0:28:52.0 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN0:23:27.7 130424  548 Ekho/Cannondale
2 Rebecca Sauber   Farmington , MN0:23:44.2 235476  549 LCR
3 Susan Juedes   Madison, WI0:24:01.8 169773  547 Bike Hub
4 Claire Cannon   0:26:01.7  516 Team Wors
5 Lisa Krayer   North Freedom, WI0:26:08.8 227405  507 wildside velo club
6 Nicole Borem   Warsaw, IN0:27:06.8 184390  544 Hammer Head Racing
7 Gina Kenny   Orland Park, IL0:29:06.6 210270  517 Team Extreme
DNF AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836  546 SoBe-Cannondale

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI0:29:16.6 212636  513 Alterra CoffeeMTB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFSpySierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee