Race Results for
Spin City Classic
Orlando, FL
(Event Information)
Criterium on 03/25/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  367 Cycle Science
2 Eileen Merken     364 Bill Bone - Bicyclery
3 Heather Davis   Fletcher, NC 239644  365 Team Florida
4 Andrea Gimon     369 Bob's Bicycles
5 Sheila Lopez     366 Outspokin Largo

Men - Women Category 1-2-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  362 Aarons Furnishings
2 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653  372 Cycle Science
3 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547  371 Cycle Science
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  364 Athletes by Design Racing Team
5 Lee Anne Asbury   Atlanta, GA 202397  361 Aarons Furnishings
6 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  366 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7 Valeria Sanders     360 Kenda Tire
8 Cherie Disque     368 Laser-es
9 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  370 Cycle Science
10 Gina Voci     373 Kenda Tire
11 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  367 Neptune Cyclery
12 Marilyn Cullinane     369 Naples Cyclery

Men - Men Category 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Gonzales     544 Team American Classic
2 Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL 46841  546 Daytona Bike Club
3 Julius Berith     540 Ringling
4 Danny Valdes     525 Big Wheel
5 John Keeler     554 A & E Investors
6 Brandon Upson     524 Orlando Road Club Inc
7 Ralph Blanco     504 Oliver's Cycle Sports
8 Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399  558 Bike America / Potter's Landscaping
9 Jason Haney     535 Bob's Bicycles
10 Curt Arey   Atlanta, GA 251868  501 Blue Competition Cycles
11 Raymond Rogers     549 Unattached
12 Amir Wexler     548 Unattached
13 Anthony Hutton     547 Cycle Logic
14 James Strickland     523 Unattached
15 Chad Bobbitt     505 Bike Works
16 Kevin Richardson     542 J..A.R.
17 David Perry     520 Team 19
18 Steven Schultz     529 Unattached
19 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL 243218  516 Panama City Flyers
20 Michael Brown     550 Cycle Logic
21 Shawn Winsor     552 Lake Mary/ORC
22 Keith Brayman     506 Atomic Race Team

Men - Men Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  492 Orlando Road Club Inc
2 Sean Lynch     18 Orlando Road Club Inc
3 Edixon Rodriguez     47 Laser-es
4 Christopher Wright   Miami, FL 226496  465 Unattached
5 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  435 Village Bike
6 Cody Vance     462 Colavita - Central Florida
7 Brian Pace   Plantation, FL 203769  468 Unattached
8 Andrew Buttitta     402 Colavita - Central Florida
9 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411  421 Oliver's Cycle Sports
10 Sondre Thorbergsen     422 Unattached
11 Christopher Barthel   Langhorne, PA 214331  464 Ford Cycling Team/Orlando Velo
12 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425  426 Preferred Alliance

Men - Men Category 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Holland   Naples, FL 228841  346 Naples Cyclery
2 Doug Ewing   Weston, FL 212506  308 Z Bikes
3 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  327 Team 19
4 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860  317 B&J Bikes
5 Pedro Medina     321 ASV - Gold's Gym Orlando
6 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  309 Village Bike
7 Ramiro Gil     310 Preferred Alliance
8 Michael Midlarsky     322 B&J Bikes
9 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  328 Lake Mary/ORC
10 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908  388 Naples Cyclery
11 Scott Nevil     357 Unattached
12 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  325 B&J Bikes
13 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  329 B&J Bikes
14 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  318 Village Bike
15 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  359 Naples Velo
16 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  337 Squiggle
17 David Patino   Weston, FL 197249  350 Z Bikes
18 Rhanjee Salva     326 Colon Bicycles
19 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369  314 Village Bike
20 Garrett White     386 FCC Lee's Cyclery
21 Jonet Hernandez     313 B&J Bikes
22 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  305 Colavita - Central Florida
23 Tim Walker     332 Village Bike
24 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
25 Chris Blauvelt     354 Outspokin Inc.
26 David Munoz     323 ASV - Gold's Gym Orlando
27 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  304 Colavita - Central Florida
28 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784  306 Preferred Alliance
29 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  344 Cycle Science
30 Richard Perpinan   Debary, FL 219854  321 ASV - Gold's Gym Orlando
31 Juan Torres   Miami, FL 225733  384 Laser-es

Men - Men Category 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  70 Cycle Science
2 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  26 A & E Investors
3 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   Herba-Life
4 Craig Dodson     66 Natures Path
5 Casey Wagner      Myogensis/Lankmark Dodge
6 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  Preferred Alliance
7 Winston David   Greenville, SC 194743  10 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
8 David Guttenplan   Washington, DC 177906  23 CRCA/Sakonnet Technology U25
9 Andrew Smith   Roswell, GA 102042  44 Herba-Life
10 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  69 TeamGearLink
11 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  74 Cycle Science
12 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA 2039  Myogensis/Lankmark Dodge
13 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  75 Naples Cyclery
14 K Boutiette   Tacoma 115853   Elite Cycling & Fitness
15 Chase Fullerton   Montverde, FL 200127  16 B&J Bikes
16 Shane Braley   Stuart, FL 139426  76 Wheel N Sprocket
17 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280  43 Herba-Life
18 Frank Lopez   Largo, FL 21574  31 Preferred Alliance
19 Luis Zayas   Miami, FL 193019  50 Elite Cycling & Fitness
20 Leonel Ramirez     40 Preferred Alliance
21 Ryan Barnett   Duluth, GA 2662  Blue Competition Cycles
22 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722  48 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23 Paul Ward     67 Natures Path
24 Willie Gonzalez   Miami, FL 185998  21 Elite Cycling & Fitness
25 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  Herba-Life
26 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  47 American Bicycle Racing Team
27 Nelson Garcia     20 Preferred Alliance
28 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  Team 19
29 Perez Rodriguez     77 Unattached
30 Rudy Robaina     73 Cycle Science
32 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  32 Preferred Alliance
33 John Durango     58 JC Investors Racing Team
35 Drew Miller     68 VeloBrew

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  577 Squiggle
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  581 Jacksonville Racing Club
3 Brunildo Camacho   Miami, FL 179090  592 Laser-es
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  579 TeamGearLink
5 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  576 Orlando Road Club Inc
6 Robert Tyler     584 Orlando Road Club Inc
7 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813  578 Unattached
8 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  583 Jacksonville Racing Club
9 David Butcher   Lake Mary, FL 141566  593 Orlando Road Club Inc
10 John Autore     291 Unattached
11 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  287 Cycle Science
12 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
13 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  286 Best of the Bay Cyclist
14 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234  580 Jacksonville Racing Club
15 Steve Miller   Asheville, NC 63107  582 ABRC Cane Creek

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  187 Jacksonville Racing Club
2 Miguel Valle   Miami, FL 227309  193 Bike Tech
3 James Wright   Orange Park, FL 68129  177 Jacksonville Racing Club
4 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  201 TeamGearLink
5 Gus Ferrer   Miramar, FL 52672  194 JC Investors Racing Team
6 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  184 Squiggle
7 Glenn Schneider      Colavita
9 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  170 ASV - Gold's Gym Orlando
10 John Faulk   Jacksonville, FL 115188  195 VeloBrew
11 John Tanner   Clearwater, FL 155000  174 Outspokin Largo
12 Doug Duschek     196 Cycle Science
13 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966  172 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Will Larson   Dunedin, FL 196529  188 TeamGearLink
15 Jose Valdivia (1 - Cat2)   Miami, FL 152596  175 JC Investors Racing Team
16 Michael Chiarella     179 Florida Velo
17 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327  165 Atomic Race Team
18 Adam Giles   Orlando, FL 46452  202 Ford Cycling Team/Orlando Velo
19 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  171 Jacksonville Racing Club
20 John Butler   Jupiter, FL 51372  163 Treasure Coast Cycling Association
21 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  180 ASV - Gold's Gym Orlando
22 Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833  203 ASV - Gold's Gym Orlando
23 Stephen Decato   Rockland, ME 65421  189 Naked Bean Cycling Club
24 Michael Barrett   Stuart, FL 159218  160 Treasure Coast Cycling Association
25 John Capobianco     181 ASV - Gold's Gym Orlando
26 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  183 Jacksonville Racing Club
27 Paul Perry   Plantation, FL 72470  178 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
28 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL 198843  173 Bike America / Potter's Landscaping
29 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  168 Treasure Coast Cycling Association
30 Peter Aldridge     191 Bike America / Potter's Landscaping
31 Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458  167 Jacksonville Racing Club
32 NEW YORK Noah     185 Unattached
33 Stephen Pollan   Jacksonville Beach, FL 178909  186 VeloBrew
34 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  176 Treasure Coast Cycling Association

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254  108 Team 19
2 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557  155 Ford Cycling Team/Orlando Velo
3 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  120 Lake Mary/ORC
4 Victor Herrera     236 Z Bikes
5 Juan Valera     157 ASV - Gold's Gym Orlando
6 John Kavan   Tampa, FL 53779  106 Neptune Cyclery
7 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  230 Neptune Cyclery
8 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  43 B&J Bikes
9 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  159 Naples Velo
10 David Potter   Tiverton, RI 132031  226 ASV - Gold's Gym Orlando
11 Carlos Tellez     237 Z Bikes
12 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296  103 Neptune Cyclery
13 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  119 Orlando Road Club Inc
14 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  130 Ford Cycling Team/Orlando Velo
15 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  116 ASV - Gold's Gym Orlando
16 Scott Giles   Solomons, CA 196417  126 VeloBrew
17 Ray Reinders   Trinity, FL 248260  113 TeamGearLink
18 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  47 TeamGearLink
19 Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741  34 Cycle Science
22 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
23 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  151 Neptune Cyclery
24 Armando Garcia     128 Laser-es
25 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  227 VeloBrew
26 Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682  158 Ford Cycling Team/Orlando Velo
27 Edixon Rodriguez     229 Laser-es
28 David Sanborn   Orlando, FL 52200  115 Team 19

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Lopez   Miami, FL 238241  277 Laser-es
2 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  292 Cycle Science
3 Andres Cano   Miami, FL 234452  289 Laser-es
4 Andrew Buttitta     272 Colavita - Central Florida
5 Juan Torres   Miami, FL 225733  276 Laser-es
6 Sondre Thorbergsen     280 Unattached
7 Cody Johnson     278 Atomic Race Team
8 Konner Sawicki     281 Unattached
9 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  274 Active Cycles
10 Kevin Richardson     273 J..A.R.
11 Sean Lynch     288 Orlando Road Club Inc
12 Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  291 Atomic Race Team
13 Jonathon Eidam     275 Laser-es
14 Andrew Stein     285 Unattached

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  92 Orlando Road Club Inc
3 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  488 Laser-es
4 Lawrence Jupp     485 J..A.R.
5 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  293 Laser-es
6 Brandon Upson     279 Orlando Road Club Inc
7 Henry Willis   Orlando, FL 187343  481 Colavita - Central Florida
9 Alex Lopez     486 Laser-es
10 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  480 Colavita - Central Florida
11 mike sigrist   Tallahassee, FL 255720  490 Atomic Race Team
12 john zuluaga   Miami, FL 257825  290 Laser-es
13 Alexander Spook     296 Atomic Race Team
14 Josh Antley     479 Hearns Junior Development
15 Chris Bennett     483 VeloBrew
DNF Adam Kosela   Downers Grove, IL Inc. 199924  489 Nova Cycle Sport

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  198 Orlando Road Club Inc
2 Evan Wynn   Asheville, NC 249535  242 Hearns Junior Development
4 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  162 Treasure Coast Cycling Association
5 Alejandro Villabona     199 Laser-es
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  197 Laser-es
9 Ryan Burns     193 Orlando Road Club Inc
11 Graham Gillis     195 Atomic Race Team

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major     239 J..A.R.
4 Christian Teather     247 Treasure Coast Cycling Association
5 Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association
6 Giancarlo Lluhi     238 Laser-es
7 Justin Pfaff     244 Cycle Logic

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  287 Athletes by Design Racing Team

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
7 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  161 Orlando Road Club Inc
8 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Colavita - Central Florida
10 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  243 Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  478 Colavita - Central Florida
3 Ciara Hopkins     237 Orlando Road Club Inc
8 Claire Zak     240 Unattached
9 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  160 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee