Race Results for
Tour of Socorro
Socorro, NM
(Event Information)
Cross Country on 04/22/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rose   1:38:40  274 
2 Steffan Walters   1:51:55  283 
3 Michael Robinson   1:57:59  250 
4 Joshua Torres   2:01:25  263 
5 Daniel Griffith   2:19:33  225 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyson Brown   1:44:18  281 
2 David Vaughn   Carlsbad, NM1:46:13 257419  266 
3 Abiel Lopez   1:49:50  240 
4 Jeremy Bradley   1:54:48  207 
5 Douglas Herington   Farmington, NM1:56:39 260817  231 
6 Kyle Leyendecker   1:58:24  238 
7 Matt Vaughan   2:00:41  265 
8 Joey Najera   2:10:53  243 
9 Thomas Goodman   2:20:39  224 
10 Gilbert Ornleas   2:42:51  286 
11 Christian Rodriguez   2:48:04  251 
12 Thomas Goetz   DNS  270 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Hawkins   1:37:44  229 
2 Sean Williams   Albuquerque, NM1:38:46 38419  267 
3 Jason Gedmin   1:41:43  222 
4 Brian Robinson   1:42:42  248 
5 Ricky Esparza   1:44:57  215 
6 Anders Lundahl   1:47:00  241 
7 Mark Smith-Nelson   1:52:42  257 
8 Scott Delker   1:52:45  213 
9 Brian Long   1:52:56  239 
10 Aviad Cahana   1:57:18  210 
11 James Love   2:06:03  284 
12 Richard Triplett   2:09:03  264 
13 Tony Steffan   Albuquerque, NM2:13:42 33945  260 
14 Gary Desselle   3:00:23  214 
15 Aaron Huckstep   DNF  272 
16 Juan GarciaNeveu   Kihei, HIDNF 261726  219 
17 Carlos Aguilar   DNF  201 
18 Chad Horman   DNS  233 
19 Todd Pilger   DNS  246 
20 Jamie Ryan-White   DNS  253 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hughes   Albuquerque, NM1:39:41 243015  234 
2 Mitch Cowart   Tijeras, NM1:45:41 7965  211 
3 Lars Hansen   1:46:14  228 
4 Severn Thomas   1:49:31  261 
5 Douglas Schneebeck   Albuquerque, NM1:50:01 104705  255 
6 Javier Soliz   1:54:52  258 
7 Raymond Padilla   2:07:06  278 
8 David Halliburton   Mesilla Park, NM2:10:29 245084  227 
9 Byron Morton   2:16:27  242 
10 Dal Haynes   Albuquerque, NM2:17:15 243864  230 
11 Jesus Torres   2:32:23  262 
12 Richard Rose   DNF  275 
13 Richard Rasmussen   Albuquerque, NMDNS 82967  247 
14 Jeff Bero   DNS  269 

Men - SP - Master - 50-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   1:55:51  236 
2 Paul Cowden   1:56:27  212 
3 Fred Froemel   El Paso, TX1:57:45 220462  218 
4 Ken Gauthier   Pittsfield Ma2:03:32 221507  221 
5 David Holmer   Albuquerque, NM2:06:11 249398  232 
6 Tom Briggs   Bernalillo, NM2:17:42 173383  208 
7 Joseph Felson   2:41:51  216 
8 James Bittel   DNF  205 
9 Brad Peterson   DNS  245 

Men - Single Speed - Junior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Issac Burleigh   1:41:48  209 

Men - Single Speed - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micheal Lopez   1:36:37  297 
5 Mark Gee   1:49:26  223 
6 Rick Lemke   1:50:36  237 
7 Mark Gullo   1:51:39  226 
8 Karl Frisch   1:53:06  217 
9 Tarik Saleh   Los Alamos, NM1:56:42 106920  254 
11 Rico Smith   2:09:06  256 
12 Mark Spear   2:17:22  259 
13 Erik Kellerup   2:26:47  282 

Men - Single Speed - Senior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ray Frias   1:39:19  280 
4 Gordon Wells   1:42:13  285 
10 Scott Gunn   1:57:00  271 
14 Marley Cote   DNS  277 
15 Aaron Johnson   DNS  235 

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Remy Franklin   Taos, NM2:57:35 250476  310 
2 Austin Rose   Las Cruces, NM3:41:54 226554  326 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Cowan   Albuquerque, NM2:22:10 217455  308 
2 Parmenides Orpinel   2:23:27  325 
3 Jay English   Albuquerque, NM2:30:31 246241  309 
4 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM2:39:10 210302  331 
5 Michael Padilla   Las Cruces, NM2:53:24 252577  333 
6 Dylan Maho   Albuquerque, NMDNF 210127  315 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Quenzler   Durango, CO2:13:33 82358  317 
2 Jens Nielsen   Durango, CO2:14:31 144898  316 
3 Santiago Chavez   El Paso, TX2:16:54 158616  307 
4 Juan Hernandez   El Paso, TX2:30:32 107087  313 
5 Keith Ashmore   Durango, CO2:39:55 75512  301 
6 Hawke Morgan   DNF  323 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Walters   Albuquerque, NM2:23:30 95845  319 
2 Philip Simpson   Las Cruces, NM2:26:20 32773  318 
3 Tony Farrar   Santa Fe, NM2:27:01 11283  339 
4 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM2:28:27 147082  336 
5 Mike Slattery   Albuquerque, NM2:28:31 32907  327 
6 Christopher Casey   Placitas, NM2:30:07 135137  306 
7 Robert Romero   Santa Fe, NM2:32:59 173389  342 
8 Michael Rosson   El Paso, TX2:34:13 30673  332 
9 Joseph Prinzivalli   Albuquerque, NM2:36:35 28733  340 
10 Michael Mangan   Albuquerque, NM2:40:34 223915  322 
11 Chris Hereford   Albuquerque, NM2:48:20 15911  328 
12 Marcus Leibrecht   Los Alamos, NMDNF 233342  341 
13 Alan Rishel   Las Cruces, NMDNS 29975  329 

Men - EX - Master - 50-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Bear   Santa Fe, NM2:32:49 237003  303 
2 Bill Blankenship   Santa Fe, NM3:12:56 3897  304 
3 Clifford Loucks   Albuquerque, NM3:19:58 55725  314 

Men - BG - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Balderrama   1:02:12  139 
2 Samuel Cowart   Tijeras, NM1:03:34 261433  106 
3 Matthew Green   1:05:49  148 
4 Alex Ochoa   1:15:48  140 
5 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM1:27:28 252570  131 
6 Patrick Robinson   1:48:31  124 
7 Bo Franklin   Taos, NM2:09:54 259760  134 
8 Nick Coddou   DNS  105 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Chavez   0:57:02  142 
2 Mark Paz   0:59:26  121 
3 Estus Lott   0:59:59  135 
4 Roy Murray   1:06:34  146 
5 Stanley Engle   1:08:47  108 
6 Joseph Smith   2:18:24  128 
7 David Singh   El Paso, TXDNS 253405  127 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Smith   1:01:37  144 
2 Raymond Maestas   1:02:59  116 
3 Chris Martin   1:03:00  117 
4 Walter Brisken   1:04:35  102 
5 Christopher Sanchez   1:05:15  125 
6 Johnny Limon   Mesilla, NM1:13:23 262528  115 
7 Neil Paz   1:21:20  122 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Aster   0:58:22  137 
2 Paul Gagnier   Las Cruces, NM1:02:51 236793  112 
3 Anthony Lopez   1:10:00  138 
4 Fred Shelley   DNS  126 
5 Erik Bakker   DNS  141 
6 Michael McGrath   DNS  118 

Men - BG - Master - 50-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Penner   Rio Rancho, NM1:09:34 261999  123 
2 Jack McGrann   1:25:26  132 
3 Hal Bean   Las Cruces, NM1:25:55 247461  101 
4 Dennis Pabst   1:33:01  120 
5 Bob Franklin   Taos, NM2:09:56 259763  110 
6 Randall Canfield   DNS  145 
7 George Guerdrum   DNS  133 
8 John Coddou   DNS  104 

Men - Pro - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM2:01:21 81251  305 
2 Michael McCalla   Santa Fe, NM2:05:24 23198  335 
4 David Wilson   El Paso, TX2:19:57 38515  320 

Men - Pro - Senior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michael Wilk   Durango, CO2:09:50 87730  337 

Women - SP - Junior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Ellen Aster   DNS  203 

Women - SP - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Garcia-Neveu   Placitas, NM1:59:56 257070  220 
2 Cristina Olds   2:03:52  244 
3 Kathleen Blackshear   Albuquerque, NM2:07:54 3849  206 
5 Kim Bear   Santa Fe, NM2:20:02 82996  204 
6 Lynette Padilla   2:24:13  273 
7 Cheryl Rondeau   2:53:28  252 
8 Margaret Robinson   DNF  249 

Women - SP - Senior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Lori Diaz   2:13:36  279 
9 Verena Aragon-Thomas   DNF  202 

Women - EX - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ani Hagan   El Paso, TX3:04:54 224335  312 
3 AnnMarie Bailey   El Paso, TX3:10:44 226194  302 
4 Christina Paez   Albuquerque, NMDNF 183033  334 
6 Karen Rishel   Las Cruces, NMDNS 206564  330 

Women - EX - Senior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josephine Nelson   Lakewood, CO2:51:28 225188  324 
5 Natalie Mick   DNF  338 

Women - BG - Junior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Kendra Valdez   1:32:31  147 
10 Anne Caroline Franklin   Taos, NM1:57:07 250406  109 

Women - BG - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolin Chavez   Albuquerque, NM1:12:11 260346  103 
2 Cheryl Holloway-Gee   1:12:12  113 
4 Melissa Gaethje   1:20:37  111 
5 Kathy Lemke   1:21:13  114 
7 Carla Norcross   1:41:28  119 
9 Mickie Padilla   1:54:54  136 

Women - BG - Senior - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jennifer Leigh Tofte   1:14:23  129 
8 Heather Davis   1:41:57  107 

Women - Pro - Master - 0-100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wilson   El Paso, TX2:28:23 113826  321 
2 Shannon Gibson   Durango, CODNS 156279  311 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFCUOREShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee