Race Results for
Estrella Especial
Goodyear, AZ
(Event Information)
Cross Country on 02/24/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW PALMER      
2 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ 232125   
3 ZAC MENDENHALL      
4 PATRICK COLEMAN      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael HEINRICH      
2 LANDON PETRUZZI      
3 Chris COOLEY      
4 CALEB GUEST      
5 Billy WESTFALL      
6 NEAL WRIGHT      
7 COURTNEY CONWAY      
8 NATE YOUNG      
9 Brian BARRETT      
10 KEVIN BAIR      
11 KYLE VESSELL      
12 JOEL COOKLIN      
13 Michael Brunson   Flagstaff, AZ 226394   
14 ERIC MOLITOR      
DNF chris PEREZ      

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Austin   Scottsdale, AZ 254810   
2 DON BLATTERT      
3 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   
4 Ryan Riveras   Phoenix, AZ 247506   
5 Erin Kelly   Phoenix, AZ 243264   
6 MATTHEW BRUNSON      
7 Ryan Hartman   Hood River, OR 217895   
8 SCOTT SPANGLER      
9 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   
10 BRYAN RYPKOWSKI   Tucson, AZ 254474   
11 Edwin Escamilla   Mexico City 248032   
12 JOEL FRITZ      
13 TREVOR TURCOTT      
14 Tyler BIRKHAM      
15 JONATHON BIRD      
16 Kent Dudek   Prescott, AZ 216210   

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
2 BENJI KOZUCH      
3 ERIC LYNCH      
4 TIM Baker      
5 JEREMY COX      
6 KENNETH KIMBLE      
7 CRAIG WAGENAAR      
8 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   
9 Eric Reichert   Phoenix, AZ 194283   
11 JOSE AVILA      
12 CARL WINNEBALD      
13 JASON SHIRK      
14 Preston Riveras   Scottsdale, AZ 247177   
15 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David BENNETT      
2 Robert Musick   Cave Creek, AZ 254811   
3 DAN VASILY      
4 Mike Sadowsky   Tucson, AZ 207768   
5 NORBERTO LARRINAGA      
6 GARY HALL      
7 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
8 Barry Richards   Tucson, AZ 221382   
9 Doug Streeter   Oro Valley, AZ 195885   
10 JESSE CONNORS      
11 KEN ROSS      
12 Chris BRANSON      
13 ED MERCADO      
14 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   
15 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
16 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ 21361   
17 Brad HARRIS      

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
2 CRAIG RANEY      
3 Michael WHITEHEAD      
4 DREW PALMER      
5 STEVEN VAN COILLIE      
6 DALE HALL      
7 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
8 OCTAVIO REAL      
9 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   
11 Scott Mydock   Glendale, AZ 106945   
12 CARL NOEDING      
13 CHARLES BRUNI      
15 LOREN POOLE      
DNF JR. REAGAN     Billy 

Men - SP - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN FITZER      
2 Ron Kropen   Phoenix, AZ 140287   
3 DANA HIGGINBOTHAM      
4 AL GORDELL      
5 Anson Gilbert   Mesa, AZ 13219   

Men - SP - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   
2 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ 16109   
3 RICHARD HACKETT      
4 MIKE HARTMAN      
5 James Cox   Glendale, AZ 187634   

Men - PR/SM - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN 118046   
2 KEVIN CLEGG      
3 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
4 TIM ALLEN      
5 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   
6 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
7 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
8 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
9 Tim Bolton   Tucson, AZ 117086   
10 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ 135975   
11 Benjamin Webster   Mesa, AZ 211019   
12 Eric Neat (2 - PR)   Flagstaff, AZ 127889   
13 Clint Hosman   Mesa, AZ 182454   
14 Brandon Frazier   Phoenix, AZ 204155   
15 Sean Kennedy   Tempe, AZ 117470   
16 Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Lideen   Phoenix, AZ 210964   

Men - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   
2 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
3 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   
4 Robert Shaver   El Paso, TX 56061   
5 Tom Ament   Phoenix, AZ 238493   
6 STEVE SANCHEZ      
7 Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
8 Daniel de Mos   Tiburon, CA 244512   
9 Matthew Johnson   Chandler, AZ 95303   
10 Joel Shelton   Tucson, AZ 252569   
11 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   
12 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   
13 Miguel Garcia   Peoria, AZ 188336   
14 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   
2 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
3 Ken Shepherd   Payson, AZ 258230   
4 James LABENSKE      

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Marinshaw   Scottsdale, AZ 126238   
2 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
3 Steve Becker   Prescott, AZ 165656   
4 Jim Gibson   Flagstaff, AZ 13180   

Men - BG - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EROWYNN MAUL-LATHAM      
2 David POLLEY      
3 JACK BALL      
4 CHRISTIAN MAIER      
5 TYRAN PAYNE      
6 COLE TRAVIS      
7 ROBERT GRAHAM      
8 JORDAN GRAHAM      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
2 TANNER LESLIE      
3 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   
4 JORDON LINDBERG      
5 GARRETT CHOTT      
6 TREVOR TITUS-ZIMMERSCH      
7 ZANDER SILLOWAY      
8 LUKAS CRONIN      
9 CARSON COOKLIN      
10 BRENT INTERPRETER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
2 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
3 Hunter Eggers   Albuquerque, NM 238137   
4 JOSH LARSON      
5 DJ SERRANO      
6 NICHOLAS NATION      
7 MAX WASON      
8 DEREK LARSON      
9 DAUCETT KEITH      
10 LEO SCHLINGER      
11 JORDAN YANOW      
12 ETHAN SUMNER      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James WESTON      
2 Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030   
3 Trever Talbot   Queen Creek, AZ 256551   
4 JEREMY SCHENCK      
5 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
6 KAI BERGLEND      
7 NIKOLAS KEY      
8 FRANCISCO ROGEL      
9 PATRICK BRYCE      
10 WILLIAM LEHMAN      
11 Daniel Schick   Queen Creek, AZ 254613   
12 MARCUS GRUNDY      
13 Brett CASH      
14 Eben Whiting   Queen Creek, AZ 254761   
15 Keigan Carr   Queen Creek, AZ 254673   
16 Jordan Woodard   Queen Creek, AZ 256433   
17 AUSTIN ROGERS      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZAC KELLER      
2 NORBERTO LARRINAGA JR      
3 Andrew Maddox   Glendale, AZ 258286   
4 JONATHON CRAIG      
5 BEN WANLESS      
6 Michael Farrell   Gilbert, AZ 254971   
7 Jacob Schultz   Gilbert, AZ 254974   
8 austin drum   Queen Creek, AZ 256670   
9 Matthew Duncan   Gilbert, AZ 255270   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Cadiente      
2 Donald Scott      
3 KYLE Justice      
4 Billy Campbell      
5 Tyler Matney      
6 Chris Janson      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Flora      
2 SEAN IRWIN      
3 Brian Torbit      
4 Chuck Riddell   Gilbert, AZ 251765   
5 Tom STACK      
6 RAYMOND HARRIS      
7 COREY Obrien      
8 TERRY Jasper      
9 KEVIN Greenwood      
10 David Craw      
11 Brett Laycock      
12 Moses Eason      
13 Tom Crosetti      
14 David Weier      
15 JORGE Meraz      
16 Geordie HACKETT      
17 JEREMY Johnston      
18 ROBERT BYRNE      
19 JASON Mukavetz      
20 THOMAS Baker      
21 STEVE Snodgrass      
22 Michaelo Stevenson      
23 TIM ALLEN      
24 Branden JORDAN      
25 BRENT Gregrory      
26 JOHN Woodard      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD RUTLEDGE      
2 ED Osterman      
3 JIM Chott      
4 STEPHEN PATTERSON      
5 RICH May      
6 WARREN GIBB      
7 ALTON CHANEY      
8 Michael Haptonstall      
9 CHRISTOPHER PATTON      
10 Jeff Allaway      
11 Roy Key      
12 Brad Heath      
13 ROBERT Puhl      
14 DOUGLAS Hunt      

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT HEHLEN      
2 Jean-Michel Bosch   Scottsdale, AZ 256474   
3 KEVIN MILAN      
4 DOUG CULPEPPER      
5 Peter Hogan   Phoenix, AZ 195446   
6 ROBERT MCDERMOTT      
7 Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   
8 MARTIN TREAT      
9 CHARLEY WRIGHT      
10 JOSEPH Miller      

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL SCHOTT      
2 Francis (Frank) Lively   Prescott, AZ 21361   
3 CHARLES DELL      
4 David JORDAN      
5 BILL GARAN      

Men - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Neilson   Phoenix, AZ 25814   
2 AUSTIN MOORE      
3 Clint Phillips   Mesa, AZ 256168   
4 JB HIGGINS      
5 COLTON WOODRUFF      
6 HARRY BRENTON      
7 ERIK GILBERT      
8 AARON KELLUM      
9 BROC HENDERSHOTT      
10 DAVID GILBERT      
11 DARREN SCHIFFER      
12 TIM SPICER      
13 MILTON MEANS      

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Bjornholt   Chandler, AZ 213694   
2 DANIELLE CULPEPPER      
3 Kimberly Kemp   Scottsdale, AZ 179822   
4 KATHERINE TUTTLE      
5 STEPHANIE HAWTHORNE      
6 Nicole Eikenberry   Saint Paul, MN 256781   

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Donnellan   Scottsdale, AZ 125613   
2 Bonnie O'Donnell   Flagstaff, AZ 199900   
3 ANNE THAMES-REAL      
4 JOYCE PALMER      
5 Sheri Wallace   Tempe, AZ 156153   

Women - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Grasky   Tucson, AZ 236576   
2 Amber Naughton   Flagstaff, AZ 87716   

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Barnes   Glendale, AZ 153171   
2 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287   
3 KIMBERLY COLE-SNOW      

Women - BG - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TESS SIEMENS      
2 CATE SILLOWAY      

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ 256810   
2 Rachel Mydock   Glendale, AZ 206453   
3 LAUREN REAL      
4 KENDRA WIEBERS      
5 EILEEN BALL      

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CELESTE GARCIA      
2 ALLIE LESLIE      
3 AMANDA INTERPRETER      

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUBREY GARCIA      

Women - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA TSOSIE      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA BRANTA      
2 JEANETTE MCKNIGHT      
3 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   
4 ALEXIS BACA-SPRY      

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ 253346   
2 LISA SCIBETTA      

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOANNE GEIGER      

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Haywood   Davis, WV 117585   
2 Jenna Zander   Mankato, MN 160568   
3 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986   
4 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   
5 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ 202511   
6 MARIA PULGIESE      
7 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   
8 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee