Race Results for
Squiggy Classic
Tampa, FL
(Event Information)
Road Race on 03/12/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
2 Gary Anger   Maitland, FL 62480   ASV - Gold's Gym Orlando
3 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
4 Antonio Quintero   Hialeah, FL 209706   A & E Investors
5 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
6 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
7 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
9 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Neptune Cyclery
10 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
11 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
12 Adam Schmitt      Naples Velo
13 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
14 Patrick Davis   Winter Park, FL 234620   Ford Cycling Team/Orlando Velo
15 Michael Graham   Tampa, FL 13862   Neptune Cyclery
16 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
17 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
18 Ken Helms      Bike America / Potter's Landscaping
19 Anthony Prioli   Clearwater, FL 28734   TeamGearLink
20 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
21 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898   ASV - Gold's Gym Orlando
22 Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   Ford Cycling Team/Orlando Velo
23 Thomas Teather      Treasure Coast Cycling Association
24 John Duggan      Unattached
25 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
26 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
27 Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399   Bike America / Potter's Landscaping

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
2 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3 Doug Duschek      Cycle Science
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
5 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
6 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
7 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
8 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
9 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   VeloBrew
10 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
11 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   ASV - Gold's Gym Orlando
12 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
13 Jim Griffin      Oliver's Cycle Sports
14 Stephen Decato   Rockland, ME 65421   Naked Bean Cycling Club
15 Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
16 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
17 Michael Chiarella      Florida Velo
18 Jorge Michelena   Miami Lakes, FL 92164   Miami Masters
19 David Hecker      Best of the Bay Cyclist
20 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   Jacksonville Racing Club
21 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251   Orlando Road Club Inc
22 Paul Perry   Plantation, FL 72470   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Foothill Cyclists
24 Joe Bonness      Naples Velo
25 Patrick O'Hara      Unattached
26 Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458   Jacksonville Racing Club
27 Scott Gross   Orange Park, FL 47481   Jacksonville Racing Club

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Orlando Road Club Inc
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
3 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449   Best of the Bay Cyclist
4 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
5 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
6 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
7 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
8 Timothy Stedem   Valrico, FL 95964   Best of the Bay Cyclist
9 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
10 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
11 Ed Webb      Team RPM
12 Bruce McCowan      Arc En Ciel
13 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
14 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic
15 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Unattached
16 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL 244290   Jacksonville Racing Club
17 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
18 Alfred Braga      Unattached
19 Jean Goergen   St Petersburg, FL 166730   Florida Sports Racing Team

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
2 Keith Norris      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
4 Andrew Smith (1 - Cat1)   Roswell, GA 102042   Herba-Life
5 Matthew Hansley      Locos/Bling-Bling
6 Seth Hansley      Locos/Bling-Bling
7 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   Herba-Life
8 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
9 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
10 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
11 Antonio Quintero   Hialeah, FL 209706   A & E Investors
12 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
13 Nelson Garcia      Preferred Alliance
14 Rudy Robaina      Cycle Science
15 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   Herba-Life
16 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew
17 Osvaldo Villegas   Miami, FL 186358   Preferred Alliance
18 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
19 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814   B&J Bikes
20 Chase Fullerton (1 - Cat2)   Montverde, FL 200127   B&J Bikes
21 Ivan Franco   Miami, FL 51178   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
22 Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Cortez      Bike America / Potter's Landscaping
2 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   Village Bike
3 Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
4 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
5 Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342   Jacksonville Racing Club
6 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
7 Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
8 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446   Team Florida
9 Jan Heylen      Neptune Cyclery
10 Jean Morales   Weston, FL 209705   Laser-es
11 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877   B&J Bikes
12 Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
13 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
14 Kenneth Taylor   Ferndale, FL 196643   Olympus Bikes
15 Tim Walker      Village Bike
16 John Kern   Orlando, FL 61561   Olympus Bikes
17 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Foothill Cyclists
18 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731   ASV - Gold's Gym Orlando
19 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
20 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
21 Ron Ray      Toshiba/Big Wheel
22 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784   Preferred Alliance
23 David Munoz      ASV - Gold's Gym Orlando
24 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
25 Grant Hansen      Lake Worth Bicycles
26 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Village Bike
27 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
28 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   Bike America / Potter's Landscaping
29 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   B&J Bikes
30 N/A    ,  372   Olympus Bikes
31 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Team Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   Preferred Alliance
2 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   Oliver's Cycle Sports
3 Matthew Peterson      Maroone Chevy of Pembroke Pines
4 Cody Vance      Colavita - Central Florida
5 Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882   Big Wheel
6 Israel Vera      Unattached
7 Tim Hutton      Compliance Depot
8 Rob Robins   Gainesville, FL 239969   Bike Route Racing
9 Stephen Warren   Coral Gables, FL 226459   Maroone Chevy of Pembroke Pines
10 James Taylor   St. Petersburg, FL 231382   Unattached
11 Ramiro Gil      Preferred Alliance
12 Andrew Buttitta      Colavita - Central Florida
13 Paul Harris   Apopka, FL 215188   Team 19
14 Brian Stalvey      Colavita - Central Florida
15 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   FCS Compliance Depot
16 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Colavita - Central Florida
17 Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
18 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
19 Andy Robinson      Naples Velo
20 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
21 Evan Burkhart   Easthampton, MA 241358   Orlando Road Club Inc
22 Diego Henao   Tampa, FL 247861   Team American Classic
23 Adam Baker      Colavita - Central Florida
24 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
25 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
26 Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510   Orlando Road Club Inc
27 James Penrod      Cycle Logic
28 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
29 Jon Meyer   Deltona, FL 248178   Orlando Road Club Inc
30 Kevin Parker      Polk Bicycle Sport Inc
31 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899   B&J Bikes

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Ross      Oliver's Cycle Sports
2 Peter Ebanks      G2 Health Club
3 Alan Glanz      Orlando Road Club Inc
4 mark Mondello   St Augustine, FL 202257   Gruppo Strada
5 Brandon Cunningham      Bike Works
6 Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
7 John Bauer      G2 Health Club
8 Brandon Kibler      Unattached
9 Grant Lempiere      Unattached
10 Grady Gosselin   Lithia, FL 218024   Unattached
11 Dan Fogarty      Unattached
12 Alan Bradley      AJ's Bike and Boards
13 Michael Kane      Unattached
14 David Perry      Team 19
15 John Gibson      Unattached
16 Ralph Blanco      Oliver's Cycle Sports
18 James Stover      Unattached
19 Michael Diamond   Saint Augustine, FL 178302   Gruppo Strada
20 Tim Neuman      Outspokin Inc.
21 james stahlschmidt   Tampa, FL 258140   Team American Classic
22 Jeff Riley      Florida Velo
23 Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
25 Jimmy Page      Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Neptune Cyclery
2 Valeria Sanders      Kenda Tire
3 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
4 Karina Kroll      Z Bikes
5 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
6 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
7 Sheena Johnson      Kenda Tire
8 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   Neptune Cyclery
9 Julie Walker      Unattached
10 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Connaughton      Team Helens
2 Sheila Lopez      Outspokin Largo
3 Erin Springer      Big Wheel
4 Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
5 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092   Cycle Science
6 Lisa Whidden      Team American Classic
7 Kim Vaughan      Sweetbay Supermarkets
8 Carrie Fritz      Best of the Bay Cyclist
9 Barbara Shircliffe Perigard      Team American Classic
10 Lori Castellano      Sweetbay Supermarkets
11 Patricia Gonzales      Team American Classic
12 Brandi Walker      Village Bike
13 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768   B&J Bikes
14 Tori Cervantaez      Georgia
15 Sheila Gardner      B&J Bikes
16 Stephanie Gamble-Morse      Unattached
17 Jennie Collins      Lake Mary/ORC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUOREUSACDFSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee