Race Results for
Squiggy Classic
Tampa, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 03/11/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jay Major      J..A.R.
3 Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
4 Adam Wolf      Bo's Wreckless Riders
5 Giancarlo Lluhi      Laser-es
7 Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association
8 Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association
11 Kyle Campbell      Bo's Wreckless Riders
12 Aida Wolf      Bo's Wreckless Riders
13 Michael Murray      Bo's Wreckless Riders

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
2 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
3 Alejandro Villabona      Laser-es
4 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203   Laser-es
5 Ryan Burns      Orlando Road Club Inc
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
2 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
3 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
4 Pavel Stuchlik      Team American Classic
5 Kevin Richardson      J..A.R.
6 Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
7 Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973   Laser-es
8 Steven Holt      Turbine
9 Alex Lopez      Laser-es
10 john zuluaga   Miami, FL 257825   Laser-es

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Steele      Best of the Bay Cyclist
2 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
3 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
5 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
6 Carlos Lopez   Miami, FL 238241   Laser-es
7 Andrew Buttitta      Colavita - Central Florida
8 Jack Tomassetti      Jacksonville Racing Club
9 Jonathon Eidam      Laser-es

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL14.22 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
2 Mark Yeager   St Petersburg, FL14.57 46311   Neptune Cyclery
3 David Potter   Tiverton, RI15.07 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
4 Scott Atkins   Lutz, FL15.18 135438   TeamGearLink
5 Chris Creyts   15.26   Neptune Cyclery
6 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL15.28 138423   Orlando Road Club Inc
7 Brian Lancaster   Winter Garden, FL15.28 20254   Team 19
8 Tim Molyneaux   Clermont, FL15.47 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
9 Alan Badia   Tampa, FL16.06 218267   Neptune Cyclery
10 Aaron Czyzewski   Seattle, WA16.14 191693   Best of the Bay Cyclist
11 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL16.14 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
12 John Rasmussen   18.37   Unattached
12 Mark Soudijn   19.04   Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL14.48 68129   Jacksonville Racing Club
2 John Salsbury   Jacksonville, FL15.06 69352   Jacksonville Racing Club
3 John Faulk   Jacksonville, FL15.21 115188   VeloBrew
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL15.30 46930   Jacksonville Racing Club
5 Russell Kitz   Hobe Sound, FL15.46 194652   Cycle Science
6 Jeff Dietz   Jacksonville, FL15.50 213590   VeloBrew
7 Philip Hopkins   Indialantic, FL15.51 177538   Treasure Coast Cycling Association
8 Michael Chiarella   16.25   Florida Velo
9 Doug Duschek   16.27   Cycle Science
10 Stephen Decato   Rockland, ME16.33 65421   Naked Bean Cycling Club
11 Fred Norman   Jacksonville, FL16.41 119639   Jacksonville Racing Club
12 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL17.03 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
13 Kevin Braley   Stuart, FL17.23 4610   Treasure Coast Cycling Association
14 Lance Snyder   17.34   Maroone Chevy of Pembroke Pines
15 Perry Seltz   17.58   Unattached
16 Adam Bonsignori   18.30   St. Pete Mad Dogs
17 Marcelo Garcia   18.43   Oliver's Cycle Sports

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney   14.37   Orlando Road Club Inc
2 Joseph Branconi   Sarasota, FL16.06 195818   Ringling
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL16.21 196983   TeamGearLink
4 Curtis Hamlin   16.52   Ringling
5 Michael McCollum   Largo, FL16.53 48126   Jacksonville Racing Club
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL17.09 61905   Cycle Science
7 Steve Schuler   Clearwater, FL17.11 206139   Jacksonville Racing Club
8 James Konopasek   Atlantic Beach, FL17.14 202234   Jacksonville Racing Club
9 Bo Webster   17.17   Team American Classic
10 Keith Creeden   Longwood, FL17.20 210970   Orlando Road Club Inc
11 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL17.53 244290   Jacksonville Racing Club
12 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL17.55 167298   Cycle Science
13 Lawrence Miller   18.05   Capitol Cycling Club
14 Charles Griffiths   Tampa, FL18.24 257813   Unattached
16 Bob Andrews   19.10   Unattached
17 Francis (Frank) Colaricci   Winter Park, FL19.12 176718   Orlando Road Club Inc
18 Louis Villarosa   19.39   Honeywell
1840 Larry Reade    Inc.   Buffalo Bicycling Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Larson   Norman, OK14.21 58572   Cycle Science
2 Grant Potter   Parkland, FL14.21 73508   Herba-Life
3 David Viney   14.27   Orlando Road Club Inc
4 Seth Hansley   14.31   Locos/Bling-Bling
5 Andrew Talansky   Napa, CA14.49 242630   Herba-Life
6 Drew Miller   14.51   VeloBrew
7 Allison Anjos   Boca Raton, FL14.56 153443   Herba-Life
8 Scott Kasin   14.59   Herba-Life
9 Chase Fullerton (1 - Cat2)   Montverde, FL15.00 200127   B&J Bikes
10 Jody Gilligan   15.03   Bike America / Potter's Landscaping
11 Daniel Chavez   Spring Hill, FL15.04 185066   Preferred Alliance
12 Frank Lopez   Largo, FL15.06 21574   Preferred Alliance
13 Rudy Robaina   15.08   Cycle Science
14 Ryan Saylor   Gainesville, FL15.21 31413   Cycle Science
15 Adam Baskin   Clermont, FL15.24 88669   Team 19
16 Lee Fox (2 - Cat2)   Deerfield Bch, FL15.27 107436   Herba-Life
17 Chris Scott   Brandon, FL15.49 167801   Locos/Bling-Bling
18 Nate Adler   North Palm Beach, FL16.04 203360   Village Bike
19 Matthew Hansley   16.49   Locos/Bling-Bling
20 Anthony Alexander   Gainesville, FL17.37 209454   Team Helens

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR14.35 200342   Jacksonville Racing Club
2 Phillip Bailey   Gainesville, FL14.40 211446   Team Florida
3 Chris Keane   Sw Ranches, FL14.46 210581   Preferred Alliance
4 Jonet Hernandez   14.48   B&J Bikes
5 Tim Walker   14.49   Village Bike
6 Robert Marion   14.53   Team American Classic
7 Joshua Servi   Longwood, FL15.13 239632   Team 19
8 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL15.13 235207   B&J Bikes
9 Grant Hansen   15.20   Lake Worth Bicycles
10 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL15.21 107259   Bike America / Potter's Landscaping
11 Jonathon Levie   Plant City, FL15.25 224269   Village Bike
12 Clay Fawthorp   West Chester , PA15.26 183670   Village Bike
13 Jean Morales   Weston, FL15.41 209705   Laser-es
14 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL15.50 169266   Sweetbay Supermarkets
15 Scott Dacunha   Lake Worth, FL15.56 197876   Village Bike
16 Andrew Holland   Naples, FL16.01 228841   Naples Cyclery
17 N/A    , 16.13 372   Olympus Bikes
18 Patrick Maender   16.35   Unattached
19 Jan Heylen   17.00   Neptune Cyclery
20 Garrett White   17.26   FCC Lee's Cyclery
21 William Sabatini   Boca Raton, FL18.24 154759   Village Bike

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lukoff   Lauderdale By The Sea, FL15.27 216522   Bike America / Potter's Landscaping
2 Jason Gibson   Winter Garden, FL15.34 228510   Orlando Road Club Inc
3 Luke Walker   Jensen Beach, FL15.34 232480   Village Bike
4 Michael Niemi   15.37   Unattached
5 Jeff Dietz   Jacksonville, FL15.56 213590   VeloBrew
6 Stephen Warren   Coral Gables, FL15.59 226459   Maroone Chevy of Pembroke Pines
7 Walter Rentz   Orlando, FL16.01 208965   Orlando Road Club Inc
8 Israel Vera   16.06   Unattached
9 Matt Greene   16.07   Unattached
10 Dennis Claire   Shrewsbury, MA16.10 225882   Big Wheel
11 Richard Benton   16.11   Orlando Road Club Inc
12 David Alexandrou   Lutz, FL16.21 122403   FCS Compliance Depot
13 Kevin Doris   Land O Lakes, FL16.22 225236   Best of the Bay Cyclist
14 Seth Pelletier   16.26   Florida Velo
15 Matthew Petersen   Atlanta, GA16.31 247493   Maroone Chevy of Pembroke Pines
16 Freddy Viera   Miami, FL16.40 223903   Maroone Chevy of Pembroke Pines
17 Neal Nease   16.40   Cycle Haus
18 Kurt Kahlson   17.00   Village Bike
19 Miguel Perez   Miami, FL17.04 256359   Bikes To Go
20 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL17.05 228819   Village Bike
21 Henry Willis   Orlando, FL17.06 187343   Colavita - Central Florida
22 Mark Villegas   17.15   Unattached
23 Steve Noble   17.18   Cycle Haus
24 Dominic Ollivierre   Tampa, FL17.35 246411   Oliver's Cycle Sports
25 Kasey Walker   Jensen Beach, FL17.48 232835   Village Bike

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Haggarty   15.12   Oliver's Cycle Sports
2 Greg Cousins   15.25   Morgan Stanley Cycling Team
3 Adam Schmitt   15.28   Naples Velo
4 Andres Munera   15.42   Oliver's Cycle Sports
5 Ralph Blanco   15.55   Oliver's Cycle Sports
6 Donald Zadrozny   15.56   Honeywell
7 Brandon Campbell   16.06   USF
8 David Schlageter   16.10   Florida Velo
9 Robert Blowers   16.19   Unattached
10 Paul Doric   16.21   Florida Velo
11 Jeff Riley   16.23   Florida Velo
12 Edward Parrot   16.28   Unattached
13 Brandon Cunningham   16.29   Bike Works
14 Dan Fogarty   16.31   Unattached
15 Grant Lempiere   16.46   Unattached
16 Rob Gasborro   16.51   Honeywell
17 Robert Reich   16.58   Unattached
18 Thomas Bargnasi   16.58   Colavita - Central Florida
19 Mike Riley   17.10   Unattached
20 Dan Sullivan   17.12   Unattached
21 Julius Berith   17.13   Ringling
22 Michael Attard   17.14   Unattached
23 Antonio Ferracini   17.21   Cycle Haus
24 Ed Collins   17.25   Best of the Bay Cyclist
25 Grady Gosselin   Lithia, FL17.29 218024   Unattached
26 Matthew Soudijn   17.39   Unattached
27 Larry Upson   17.43   Orlando Road Club Inc
28 Stuart Dobbie   17.54   Unattached
29 James McConnell   17.59   Orlando Road Club Inc
30 Jeff Toris   18.00   Unattached
31 Darryl Troy   18.10   Cycle Science
32 Stein Andreassen   18.11   Florida Velo
33 Scott Barrett   Land O Lakes, FL18.18 227692   Team American Classic
34 Andrew Klaase   18.22   Bike Works
35 Geoffrey D'Angelo   19.08   Team American Classic
36 Chris Whidden   19.20   Team American Classic

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
6 Ana Lucia Jaramillo      Unattached
9 Michelle Davis      Riverhill Rapids
10 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651   Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL16.02 202120   Kenda Tire
2 Sheila Orem   Mt Airy, NC16.32 126277   Kenda Tire
3 Trish Cohen   Tampa, FL16.45 218675   Neptune Cyclery
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL16.56 182253   Athletes by Design Racing Team
5 Debbie Veitch   Stuart, FL17.02 204547   Cycle Science
6 Amanda Hall   Seattle, WA17.26 181244   Atomic Race Team
7 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL17.32 209417   Kenda Tire
8 Valerie Brannon   Winter Park, FL18.09 166843   Orlando Road Club Inc
9 Marilyn Cullinane   19.32   Naples Cyclery

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Lopez   17.23   Outspokin Largo
2 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
3 Lisa Schneider   Boca Raton, FL17.44 221768   B&J Bikes
4 Lisa Whidden   17.56   Team American Classic
5 Kristin Donahue   18.01   Unattached
6 Heather Davis   Fletcher, NC18.03 239644   Team Florida
7 Tracy Moon   18.14   Unattached
8 Brandi Walker   18.23   Village Bike
9 Kathleen Lazinski   18.27   Unattached
10 Erin Springer   18.40   Big Wheel
11 Tori Cervantaez   19.29   Georgia
12 Stephanie Gamble-Morse   19.49   Unattached
13 Mary Ellen Foyo   20.53   Naked Bean Cycling Club
14 Marja Wolf   21.21   Bo's Wreckless Riders

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee