Race Results for
Piney Hills Classic XIV
Ruston, LA
(Event Information)
Cross Country on 10/29/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payson McElveen   1:45:6.00  529 
2 Eric Fleming   1:47:35.00  526 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 nick thorpe   Canyon Lake, TX1:53:37.00 257258  527 NRC/Pedalmasher
4 Kevin Rodriguez   2:8:56.00  530 

Men - SP - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Jordan   Boerne, TX2:11:12.00 220269  541 Bicycle Shack

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   1:36:44.00  330 Beans & Barley
2 Brian McGrath   Austin, TX1:42:52.00 252726  325 Sugar Cycles
3 Joseph Howe   Brandon, MS1:43:45.00 235997  321 Malt Racing
4 Andrew Neilson   1:44:51.00  323 Sugar Cycles
5 Eric Sutton   1:45:21.00  329 
6 Ian Hall   1:50:5.00  324 NRC/Pedalmashers
7 Luke Neilson   1:54:48.00  328 SugarCycles
8 Ryan Dromgoole   2:1:23.00  327 Dallas Bike Works/Hooters
DNS Eric Barkley   DNS  326 
DNF David Kessler   DNF  322 NRC/Pedalmasher

Men - SP - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Justilian   Austin, TX1:36:2.00 220479  351 360 Cycleworks
2 Matthew Sappington   Austin, TX1:37:26.00 205632  357 Southwest CycleSport
3 Joey Pratt   1:39:41.00  355 Mad Duck/N2 Liquid
4 Jerod Walker   1:40:21.00  362 
5 Joshua Crixell   1:42:35.00  356 
6 Thomas Mullins   1:42:37.00  363 Team Bell
7 Ramon Guel   Houston, TX1:44:2.00 229089  349 SharkByte Studios
8 Jason Cameron   1:49:6.00  354 Mad Duck
9 Mario Ocampo   Conway, AR1:52:0.00 213862  360 Carve
10 Stuart Frey   1:55:9.00  346 Dallas Bike Works
11 James Webb   Kyle, TX1:55:49.00 199834  353 NRC/Pedalmashers
12 Cary Watkins   Ridgeland, MS1:56:3.00 170307  358 
13 Steve Reagan   1:57:2.00  361 Gulf Coast Bicycle Club
14 Geoff Hardtner   1:59:40.00  364 G Dawg
15 Bryan Rodriguez   2:58.00  348 Ozone
16 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:8:47.00 232048  347 Ozone
17 Joe Love   Austin, TX2:11:39.00 210440  352 Gold's Gym
DNS James Howton   DNS  350 

Men - SP - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonard Gremillion   Houston, TX1:44:33.00 256932  385 Bike Barn/Gary Fisher
2 Chris Eckert   Raleigh, NC1:47:54.00 189429  384 NRC/Pedalmasher
3 Richard Baty   1:49:17.00  383 
4 Jonathan Sawyer   1:49:59.00  394 Team UNO
5 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX1:51:57.00 148417  391 
6 Cary Beene   1:53:49.00  390 NRC / Pedelmasher
7 Dustin Payne   Austin, TX1:54:41.00 248131  382 NRC/Pedalmasher
8 Scott Borne   Covington, LA1:55:3.00 228867  392 Nomambo
9 Randy Cook   1:55:7.00  389 Tortoise Racing
10 Christopher Chepil   Austin, TX1:55:21.00 202641  381 Ozone
11 Lenny Smith   Dayton, TX1:58:58.00 255132  388 Bike Lane
12 John Jameson   2:50.00  386 NRC/Pedalmasher
13 Jayce Powell   Madison, MS2:20:0.00 233697  393 Ridgeland Cycling Club
DNF Chlue Hukill   Flower Mound, TXDNF 209659  387 Mad Duck

Men - SP - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dary Garrido   Katy, TX1:43:36.00 165278  441 NWCC
2 Brendan O'Connor   Dallas, TX1:47:22.00 160185  431 Team Knucklehead
3 William Moritz   Houston, TX1:48:50.00 161036  434 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
4 Sean Ansley   The Woodlands, TX1:49:58.00 256780  442 Team Bike Lane/Woodland Cycling
5 Dent Laney   Houston, TX1:52:4.00 202524  435 Bike Barn
6 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:53:22.00 243606  433 NRCPedalmashers
7 Mike Norman   1:54:41.00  440 
8 Darryl Halbert   1:56:21.00  443 
9 Todd Gray   1:56:42.00  436 Tortoise Racing
10 Dwayne Marchant   Spicewood, TX1:56:49.00 188559  439 
11 Michael Ridener   Euless, TX2:2:4.00 68703  438 Bicycles Inc.
12 Rudy Garcia   Round Rock, TX2:6:48.00 156423  445 NRC/Pedalmasher
13 David Blesch   Flower Mound, TX2:7:14.00 239605  446 Big Pig
14 Dennis Livingston   Red Oak, TX2:14:6.01 185910  444 
DNS Jeff Hoskins   DNS  432 NRC/Pedalmashers
DNF Lance Thornton   Liberty Hill, TXDNF 206247  437 Golds Gym

Men - SP - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Golden   Downsville, LA1:43:6.00 260360  475 TBS
2 William Hoenig   1:48:30.00  474 Team Mad Duck
3 Jerry McNutt   1:50:1.00  482 Dallas Bike Works
4 Tom Bugg   1:50:22.00  484 PACC
5 David Wittoesch   1:50:48.00  477 
6 Leonard Service   Shreveport, LA1:51:21.00 231979  481 NRC/Pedalmasher
7 Jeff Bostic   Bessemer, AL1:52:10.00 173103  471 MDC Racing
8 Bill Prater   1:56:13.00  478 GHORBA
9 Diego Velasquez   2:1:8.00  479 Team Aguila
10 Steve Kendall   2:4:23.00  476 
11 Michael Cook   2:9:20.00  472 
DNF Glenn Hardesty   DNF  483 Bicycle Sport Shop
DNF Nathan Belz   Irving, TXDNF 159270  480 Bicycles Inc
DNF Roger Morton   DNF  473 

Men - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   Austin, TX1:50:43.00 73177  503 Ozone
2 Clay Cook   1:54:11.00  510 NRC/Pedalmasher
3 Mike D'Aurelio   1:52:5.00  507 
4 Mitch Evans   1:54:10.00  511 
5 Mike Sledge   Shreveport, LA1:55:26.00 154904  501 NRC / Pedalmasher
6 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:56:47.00 140629  504 PACC/Plano Cycling
7 Rick Hendricks   2:1:51.00  506 
8 Phillip Bird   2:5:33.01  509 Phella's Racing
9 John Fleming   2:7:37.00  505 
10 Bob Krantz   2:8:10.00  502 Sugar Cycles
11 Ronnie Supka   Houston, TX2:14:26.00 127850  508 BikeSport

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Orr   Tucson, AZ1:34:29.00 202322  310 Team Coady & Lewis
2 Brett Vaughn   1:37:30.00  308 SSM
3 Brandon Melott   1:40:43.00  302 Schlegel Bicycles
4 Philip Delfeld   Dallas1:42:24.00 9117  303 Felt Castelli PowerBar
5 David Bowen   1:42:55.00  306 Parkside Cycle
6 Larry Wagner   1:47:58.00  307 Parkside Subway
7 John Wilson   Katy, TX1:48:2.00 160949  301 Southern Elite/ Sun & Skie
8 Chris Ferguson   Sachse, TX1:48:52.00 149012  305 Dallas Bicycle Works
9 Scott Hargrove   Jena, LA1:57:2.00 255902  309 
10 Victor Dean   2:3:59.00  311 Dallas Bike Works
DNF Brady Kendall   Shreveport, LADNF 209657  304 NRC / Pedalmasher

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX2:12:23.00 198394  Kenda/Titus/X-Fusion
2 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:14:19.00 187774  Austin Flyers/BSS
3 Andy Lee   2:19:5.00  
4 Sean Sindt   Austin, TX2:19:21.00 235943  Team Ortho/Sage Cycles
5 Tracy Martin   Alexandria, LA2:20:5.00 166132  Raising Cane's
6 Tristan Uhl   Austin, TX2:23:31.00 168160  Hotel San Jose
7 Kelly Orr   Arlington, TX2:23:54.00 177980  12 Team Coady & Lewis
8 Keith Hargis   Dallas, TX2:23:59.00 125961  Team Coady & Lewis
9 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:26:0.00 142652  NRC/Pedalmasher
10 Craig Kunz   Austin, TX2:27:8.00 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
11 Joshua Rosby   Baton Rouge, LA2:36:6.00 171261  10 Delta Racing
DNS Rob Harris   DNS  13 Bike Etc.

Men - EX - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Flores   San Antonio, TX2:42:6.00 258153  39 SolarEclipse/Bicycle Heaven
2 Ian Fleming   2:47:13.00  36 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Matt Kazanovicz   2:49:54.00  11 TBS
4 Robert Dukes   San Antonio, TX2:59:25.00 231061  38 Sage Cycles

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Davis   Fort Worth2:23:26.00 157395  46 Mad Duck Racing
2 Federico Castro   Austin, TX2:31:16.00 225134  49 NRC/Pedalmasher
3 Pete Ridilla   Tulsa, OK2:31:43.00 110491  51 Kona
4 Michael Wilder   Albuquerque, NM2:34:36.00 260481  52 PACC
5 Brad Atkins   Brandon, MS2:40:39.01 204797  53 Ridgeland Cycling
6 Patrick Quilter   Baton Rouge, LA2:52:59.00 226259  50 Delta Racing
7 Eric Comeau   Seattle, WA3:0.00 246279  47 Bike Barn

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Brandish   Mckinney, TX2:21:1.00 233679  78 Dallas Bike Works/ Hooters
2 Nicholas Garza   Flower Mound, TX2:21:25.00 218994  66 Mad Duck
3 Jack Cobb   San Antonio, TX2:24:35.00 65645  64 NRC/Pedalmasher
4 John Rigdon   Houston, TX2:24:50.00 166741  62 Bikesport
5 Jimmy Clarke   Cypress, TX2:25:4.00 202026  68 Team Tilson Homes
6 Sergio Angulo   Austin, TX2:28:55.00 184663  73 Hammerhead Bikes
7 John Sanborn   Dallas, TX2:29:58.00 173950  82 Dallas Bike Works
8 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:30:31.00 254112  74 Tortoise Racing
9 Michael Bohn   Celina, TX2:32:0.00 212895  63 PACC
10 Tim Woodruff   Anna, TX2:33:26.00 168504  67 Mad Duck
11 Tre' Haydel   Baton Rouge, LA2:35:16.00 211794  72 Delta Racing
12 William Mabus   Dallas, TX2:35:58.00 42117  71 Orbea
13 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:37:23.00 4168  81 Wheels in Motion/Giant
14 Jeff Turner   Richardson, TX2:39:14.00 177873  69 Mirage
15 Jon Cotton   2:43:43.00  75 Tortoise Racing
16 Jeff Stacy   Nevada, TX2:48:23.00 157702  70 Mad Duck
17 Rich Walsh   Garland, TX2:56:45.00 233319  80 Dallas Bike Works
18 Dwayne Otto   Muenster, TX3:0.00 26937  79 Mad Duck
19 Ryan Spates   Austin, TX3:1:0.00 104511  77 Austin Flyers/BSS
20 Lee Sebastian   3:2:0.00  61 Team Pirate
DNF Toby Smith   Denton, TXDNF 185914  65 Wheels in Motion/Giant

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Stewart   Houston, TX1:35:5.00 167097  120 Bikesport
2 John Larson   Mckinney, TX1:35:9.00 194312  118 Wheels In Motion/Giant
3 Wallace Groda   Santa Fe, TX1:36:14.00 14246  114 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
4 Boyd Wallace   Garland, TX1:37:31.00 163030  125 Dallas Bike Works
5 David Mackey   Magnolia, TX1:37:59.00 205028  115 Bike Lane
6 Ric Tinney   Houston, TX1:41:28.00 138388  113 Team Bike Lane
7 Jordan Chaney   Dallas, TX1:43:25.00 151023  116 Mirage
8 Martin Palacios   Dallas, TX1:44:28.00 146849  126 Dallas Bikeworks/Team Hooters
9 Michael Rossi   Houston, TX1:45:39.00 107218  127 Bikesport
10 Kevin Mitchell   Houston, TX1:46:54.00 202081  122 
11 Sergio Godinez   Grapevine, TX1:49:4.00 168145  131 mad duck
12 Luis Gonzalez   Houston, TX1:50:47.00 172879  128 Bikesport
13 Don Booker   Sachse, TX1:58:47.00 178241  130 Mad Duck Adventure Sport
14 John R. Jr. McCauley   2:22:2.00  111 Bicycles Inc
DNS Vaughn Cavanaugh   Houston, TXDNS 194241  119 TREK/VW
DNF Rex Harrison   Jackson, MSDNF 15256  124 
DNF Richard Miller   Dallas, TXDNF 113870  117 Bicycles Inc.
DNF Bob Cowley   Austin, TXDNF 204749  123 Team Ortho/Sage Cycles

Men - EX - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Highfield   Spring, TX1:44:6.00 218694  156 Southern Elite/Sun &Ski Sports
2 Randy Wolf   Grapevine, TX1:44:28.00 192283  151 Mad Duck
3 Ronald Leazer   Bossier City, LA1:48:6.00 243607  163 LOCO
4 Alan Johnson   Dallas, TX1:48:14.00 157600  153 Matrix/RBM
5 Andy Kathan   Tyler, TX1:48:34.00 18590  164 Mad Duck
6 Bill Moreman   Arlington, TX1:50:15.00 84650  152 Bicycles Inc./TREK
7 Spencer Jewell   Waco, TX1:52:11.00 110566  161 Team WBC
8 Ed Hawkins   1:53:19.00  160 
9 Michael Kolat   Lake Jackson, TX1:56:55.00 88139  165 
10 Frederic Schmid   Waco, TX1:58:10.00 109257  159 360 Cycle Works
11 Scott Schaefer   Houston, TX2:6:25.00 126923  154 Southern Elite/Sun & Ski
12 Mark Hargis   Grapevine, TX2:9:51.00 140813  162 Bicycles Inc./Trek
13 Desmond Rolf   La Marque, TX2:19:4.00 105398  157 Bikesport
DNF Bohumil Kral   Beaumont, TXDNF 129177  158 

Men - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   16:45.00  820 Austin Parks and Rec
2 Alex Ward   16:52.00  812 Austin PARD
3 Luke Fleming   17:31.00  813 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
4 Kevin Corry   18:50.00  819 Austin PARD
5 Austen Bird   18:54.00  821 Bird Racing
6 Jacob Grant   19:29.00  815 Austin PARD
7 Cristian Perez   19:52.00  818 Sage Cycles
8 Aaron Kazanoff   20:57.00  811 Austin Parks & Recreation
9 Charlie G Brown   21:8.00  814 Mad Duck Adventure Sports
10 J.P. Reuter   21:31.00  822 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
11 Anthony Velasquez   22:12.00  817 Team Aguila
12 Zach Stacy   24:49.00  823 Mad Duck
13 Axel Flores   28:16.00  824 Team Aguila
14 Gabe Sebastian   39:44.00  816 

Men - BG - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Willemsen   37:4.00  832 NRCPedalmashers
2 Clay Cook   39:36.00  836 NRC/Pedalmasher
3 Zachary Elkharash   42:56.00  834 
4 Daniel Alford   47:12.00  833 
5 Zachary Smith   50:18.00  831 
6 Matthew Barker   1:2:23.00  835 Mad Duck

Men - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Powell   1:2:29.00  851 
2 Collin Vandivere   Spring, TX1:6:58.00 269458  855 WCCRT
3 Benjamin Pennington   1:9:14.00  854 Southern Elite/Sun&Ski
4 Steven Lacombe   1:11:20.00  853 Bicycles Inc.
5 Bryan Stacy   1:13:52.00  857 Mad Duck
6 Jonny Williams   1:14:24.00  856 Mad Duck
7 Luke Lacombe   1:15:33.00  852 Bicycles Inc

Men - BG - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Pennington   1:2:49.00  891 
2 Matthew Ramsaur   1:8:34.00  893 Team RHS CC

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Fassero   42:0.00  602 
2 Bradley Smith   42:44.00  608 Pro Bike Cycling Team
3 Matthew Hooker   43:30.00  601 
4 Tyson Sparks   43:43.00  607 Old Tascosa Cycling
5 Seth Thomas   44:16.00  612 
6 Omar Ihsan   46:40.00  603 
7 Lex Hester   49:14.00  609 
8 Robert Heath   51:12.00  611 Bird Racing
9 Jonathan Hicks   51:48.00  604 
10 Christopher Rice   52:21.00  610 
11 Saied Zargar   55:27.00  606 
DNS Craton Cochran   DNS  605 Bike Etc

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Rankin   56:1.00  644 
2 Steve Etherton   56:37.00  642 
3 Paul Henagan   59:58.00  647 
4 Victor Jones   1:10:43.00  643 
5 Salvador Vazquez   Morrilton, AR1:10:44.00 262382  648 Carve-Orbea
6 Anthony Moore   1:14:25.00  641 
7 Jason Bohn   Austin, TX1:24:30.00 217749  645 
DNS Kevin Westbrook   DNS  646 

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Conwell   Houston, TX53:55.00 273029  696 Northwest Cycles
2 Price Barker   55:58.00  698 NRC/Pedalmasher
3 Rudy Rymal   56:39.00  682 
4 PATRICK DEMPSEY   San Antonio, TX57:4.00 251902  692 NRC/Pedalmashers
5 Terry Pitts   57:50.00  694 
6 Brad Carr   58:45.00  687 Spin City
7 Michael Brown   59:4.00  691 
8 Chris Koob   59:5.00  693 NRC/Pedalmashers
9 David Pitts   Memphis, TN59:13.00 138537  699 
10 Curt Wehrman   59:18.00  690 
11 Paul Sedillo   Houston, TX60:18.00 163905  681 Team Frosty
12 Raul Flores   1:1:20.00  700 Team Aguila
13 Robert Sparacino   1:1:47.00  684 
14 Roel Chapa   1:2:14.00  688 
15 Noah Garcia   1:3:23.00  695 NRC/Pedalmasher
16 Jeff Westerheide   1:5:37.00  701 
17 Floyd Romero   1:5:44.00  685 Arbor Hills Drop Circle
18 Kenneth Vidrine   1:8:40.00  686 Vidco Capital
19 Jamie Waugh   1:10:44.00  697 
20 Lorman Smith   1:11:30.00  683 
21 Gerry Nicodemus   1:13:25.00  689 

Men - BG - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Bird   60:40.00  728 
3 Mike Brooks   1:8:57.00  723 Comie Bike.com
4 Bill Nelson   1:16:4.00  722 Team TexMex
5 Salem Elkharash   1:16:49.00  725 
6 David Butler   1:22:29.00  727 TBS
DNS Danny Gilmore   DNS  724 
DNF Charles Agriesti   DNF  726 

Women - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX2:15:26.00 263300  592 NRCPedalmashers
2 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ2:28:1.00 267760  591 Sugar Cycles

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byus Rachel   Chandler, AZ1:58:24.00 260379  556 Compliance Depot/Mad Duck
2 Lindsay Langford   2:7:8.00  557 Team Lasport

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX2:2:50.00 249798  566 360 Cycleworks
2 Adrienne Hargrove   2:16:10.00  567 
3 N/A   Plano, TX2:44:59.00 238178  569 Big Pig Racing
DNF Denise Weber   Bloomington, ILDNF 209658  568 

Women - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Stanovich   Richardson, TX2:28:4.00 188676  576 Dallas Bikeworks
2 Teresa White   2:33:25.00  580 
3 Carol Duane   Lewisville, TX2:38:52.00 225819  577 Mad Duck
4 Donna Sims   2:42:49.00  578 Dallas Bike Works
5 Gina Porter   3:30:0.00  579 

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX1:40:17.00 217750  214 LONESTARWORKS.COM
2 Shae Rainer   Georgetown , TX1:42:36.00 176425  202 Trek VW
3 Kim Jennings (1 - PR)   Waco, TX1:51:30.00 222697  201 team Ortho/Sage Cycles
4 Leslie Reuter   Cedar Park, TX2:2:19.00 186087  213 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
5 Kara Uhl   Smithville, TX2:12:35.00 185730  196 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Inna Innes   Mckinney, TX2:13:50.00 231914  203 Big Pig Racing

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bibiana Martinez   Dallas, TX1:54:42.00 230216  212 Team Coady & Lewis
2 Catherine Marchak   Houston, TX2:2:21.00 203939  211 Southern Elite / Sun & Ski Sports
3 Susan Stormer   Austin, TX2:22:20.00 156430  215 Austin Flyers/BSS

Women - EX - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisabeth Gibson   Houston, TX1:57:0.01 136688  221 Bikesports
2 Tanya Woody   San Antonio, TX2:3:15.00 236072  225 Team Ortho/Sage Cycles
3 Pamela Jackson   Garland, TX2:13:30.00 157028  224 Mad Duck Max Muscle
4 Kathy Johnson   Dallas, TX2:25:59.00 157466  222 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club
DNF Cynthia Stewart   Baytown, TXDNF 194836  223 Bike Barn/Gary Fisher

Women - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Ansley   21:10.00  903 Bike Lane
2 Sarah Hall   21:13.00  902 
3 Sydney Reuter   22:22.00  904 Austin Flyers/Bss
4 Alex Koob   25:29.00  901 

Women - BG - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Jaimes   38:11.00  921 Austin PARD
2 Lucy Brown   Houston, TX41:35.00 259584  922 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   1:15:11.00  942 Subaru/Gary Fisher
2 Lucy Brown   Houston, TX1:21:44.00 259584  922 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Carly Smith   1:31:8.00  941 

Women - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karyssa Bowers   1:13:55.00  952 Old Tascosa Cycling
2 Ashley Hogenmiller   1:18:42.00  951 

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Simoneaux   Crosby, TX1:25:2.00 253971  741 Bike Lane

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   60:9.00  771 
2 Maria Hernandez   1:4:43.00  773 NRC/Pedalmashers
3 Laura Tinney   1:7:55.00  772 West End
4 Carrie Goff   1:13:19.00  774 

Women - BG - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caryn Sedillo   Houston, TX1:7:22.00 202486  791 NRC / Pedalmasher
2 Suzanne Schmid   Waco, TX1:18:50.00 109256  793 
3 Carla Jennings   1:23:1.00  792 NRC/Pedalmasher

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee