Race Results for
Deland Cup Stage Race
Deland, FL
(Event Information)
Road Race on 06/23/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major     170 J..A.R.
2 Justin Pfaff     169 Cycle Logic
4 Anselm Teather     185 Treasure Coast Cycling Association

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amir Merali   Miami, FL 234586  176 Laser-es
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  178 Orlando Road Club Inc
3 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203  174 Laser-es
4 Alejandro Villabona   Weston, FL 246928  184 Laser-es
5 Yorkell Bain     173 J..A.R.
7 Andrew Piotrowski   Tallahassee, FL 262166  182 Atomic Race Team
8 August Lehnert     180 Low Country Velo
9 Lucas Wardein   Naples, FL 233364  177 Orlando Road Club Inc
11 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  175 Laser-es

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  375 Laser-es
2 Marcos Rodriguez     364 Laser-es
3 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  361 Preferred Alliance
4 Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973  363 Laser-es
5 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204  365 Laser-es
6 Brandon Upson     367 Orlando Road Club Inc
7 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  368 TeamGearLink
8 Laurence Jupp    242674  362 J..A.R.
9 Joshua Antley   Greer, SC 251633  278 Hearns Junior Development
10 Jhon Zuluaga     370 Laser-es

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452  371 Laser-es
2 L Robert Antley   Greer, SC 244703   Hearns Junior Development
3 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
4 Cody Johnson     277 Atomic Race Team
5 Jimmy Page     280 Unattached
6 Cody Vance     276 Colavita - Central Florida
7 Alan Glanz     372 AJ's Bike and Boards
8 Josh Holaday      Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Caseber     317 Best of the Bay Cyclist
2 hernan santiago     313 Colon Bicycles
3 Marco Beltran   Hollywood, FL 225734  323 Unattached
4 Vance James   Lakeland, FL 47935  321 Team 19
5 James Huff   New Snyrna Beach, FL 45483  325 Wolverine
6 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  320 Lake Mary/ORC
7 Rene Fonseca   Clermont, FL 181444  333 Bike America / Potter's Landscaping
8 David Potter   Tiverton, RI 132031  315 ASV - Gold's Gym Orlando
9 Edixon Rodriguez     329 Big Wheel
10 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  309 Neptune Cyclery
11 Gary Anger   Maitland, FL 62480  316 ASV - Gold's Gym Orlando
12 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  332 Neptune Cyclery
13 Pablo A Santa Cruz     330 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Alan Badia   Tampa, FL 218267   Neptune Cyclery
15 Hugh Driscoll     314 PC Bike
16 Eduardo Colon     310 Unattached
17 Eduardo Picardo     322 Wireless Planet
18 Duane Dietz     324 Unattached
19 Brian Stalvey     312 Colavita - Central Florida
20 Perilla Hernan   Fort Lauderdale, FL 169255  331 Miami Masters
21 John Paquet     308 Jacksonville Racing Club
22 Doug Pitts     328 Team American Classic
23 Number Unknown      Unattached
24 Gary Stern   Indialantic, FL 153379  306 ASV - Gold's Gym Orlando
25 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  301 ASV - Gold's Gym Orlando

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623  248 Neptune Cyclery
2 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  241 TeamGearLink
3 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405  229 Cycle Science
4 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  223 Jacksonville Racing Club
5 John Faulk   Jacksonville, FL 115188  222 Colavita - Central Florida
6 Number Unknown     243 Unattached
7 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  232 Jacksonville Racing Club
8 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  213 ASV - Gold's Gym Orlando
9 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  231 Cycle Science
10 Will Larson   Dunedin, FL 196529  234 TeamGearLink
11 jorg michelana     245 Miami Masters
12 Number Unknown      Unattached
13 Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374  215 VeloBrew
14 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  244 Foothill Cyclists
15 Michael Chiarella     226 Florida Velo
16 Patrick O'Hara     233 Unattached
17 Daniel Whitney   Casselberry, FL 65626  240 Olympus Bikes
18 Efren Ortega     221 ASV - Gold's Gym Orlando
19 Sam Miller   St Petersburg, FL 54865  249 West Coast Wheelmen
20 Britton Cottrell     203 Unattached
21 Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833  236 ASV - Gold's Gym Orlando
22 James Wright   Orange Park, FL 68129  218 Jacksonville Racing Club
23 Kevin Braley   Stuart, FL 4610  239 Treasure Coast Cycling Association
24 John Capobianco     202 ASV - Gold's Gym Orlando
25 Robin Kinney     208 Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  184 Big Wheel Sunrise
2 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  170 Orlando Road Club Inc
3 Ed Webb     176 Team RPM
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  171 TeamGearLink
5 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  178 Cycle Science
6 Dan Green      Colavita - Central Florida
7 David Butcher   Lake Mary, FL 141566  181 Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  175 Jacksonville Racing Club
9 Ron Adams   Palm Coast, FL 47551  182 PC Bike
10 Cynthia Hardwick     188 Unattached
11 Michael McCollum   Largo, FL 48126  173 Jacksonville Racing Club
12 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234  172 Jacksonville Racing Club
13 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  187 Team American Classic
14 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  180 Cycle Science
15 Richard Sacilotto     174 PC Bike
16 Martin Ielfield     177 PLAN B CYCLING/As MASTERS

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonel Ramirez     21 Preferred Alliance
2 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Sweetbay Supermarkets
3 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  12 A & E Investors
4 Rudy Robaina     41 Cycle Science
5 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  Preferred Alliance
6 Grant Potter   Parkland, FL 73508  46 Herba-Life
7 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  26 American Bicycle Racing Team
8 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  17 Preferred Alliance
9 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  Preferred Alliance
10 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  44 TeamGearLink
11 Frank Lopez   Largo, FL 21574  16 Preferred Alliance
12 Luis Ruberte     23 Proxtel Wireless
13 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722  30 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
14 Number Unknown      Unattached
15 Seth Hansley     50 Locos/Bling-Bling
16 Chris Scott   Brandon, FL 167801  37 Locos/Bling-Bling
17 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  24 Preferred Alliance
18 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  39 Champion Cycling
19 Neal Arnett   Clayton, GA 177094  51 Sweetbay Supermarkets
20 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  14 American Bicycle Racing Team
21 Nelson Garcia     11 Preferred Alliance
22 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  35 Team Florida
24 Font Agustin     Caico Cycling
25 Lee Farmer (1 - Cat2)   Ft Lauderdale, FL 202336  VMG Racing Bahamas

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  222 Team 19
2 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  208 Preferred Alliance
3 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  218 B&J Bikes
4 Eduardo Colon     201 Unattached
5 Sean Lynch     209 Orlando Road Club Inc
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  236 Cycle Science
7 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  204 Village Bike/Toyota of Stuart
8 Garrett White     240 FCC Lee's Cyclery
9 Sergio Garcia     206 Proxtel Wireless
10 Richard Perpinan   Debary, FL 219854  220 ASV - Gold's Gym Orlando
11 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  216 Preferred Alliance
12 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784  203 Preferred Alliance
13 Pedro Medina     232 ASV - Gold's Gym Orlando
14 John Vance     223 Colavita - Central Florida
15 Darren Black     243 Olympus Bikes
16 Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL 179310  235 Village Bike/Toyota of Stuart
17 Jonet Hernandez     227 B&J Bikes
18 Number Unknown     225 Unattached
19 Jim Best      TeamGearLink
20 Tim Walker     217 Village Bike/Toyota of Stuart
21 Number Unknown      Unattached
22 Kenneth Taylor   Ferndale, FL 196643   Olympus Bikes
23 Lionel Rodriguez     233 ASV - Gold's Gym Orlando
24 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  202 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hoffman      Cycle Haus
2 Humberto Pages     402 Preferred Alliance
3 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425  427 Preferred Alliance
4 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  440 Village Bike/Toyota of Stuart
5 Alexander Montoya     424 Orlando Road Club Inc
6 Steven Deroche     405 Cycle Logic
7 Michael Robinson   Gainesville, FL 221917  442 Team Florida
8 Roberto Chamizo     449 Unattached
9 Grady Gosselin   Lithia, FL 218024  402 Team American Classic
10 Mark Koch   Tallahassee, FL 255074  416 Higher Ground
11 Richard Benton     461 Orlando Road Club Inc
12 Dana Johnson   Cary, NC 71747  413 Atomic Race Team
13 Greg Cousins     404 Morgan Stanley Cycling Team
14 Jon Meyer   Deltona, FL 248178  422 Orlando Road Club Inc
15 Rob Robins   Gainesville, FL 239969  432 Bike Route Racing
16 Chris Spath     444 Village Bike/Toyota of Stuart
17 Mark Issacs     450 ASV - Gold's Gym Orlando
18 Stephen Spielman   Orlando, FL 256956  451 Unattached
19 David Alexandrou   Lutz, FL 122403  400 Compliance Depot
20 Tim Hutton     411 Compliance Depot
21 Mike Lahia     418 Unattached
22 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819  426 Village Bike/Toyota of Stuart
23 Adam Schmitt     433 Naples Velo
24 Juan Valera     446 ASV - Gold's Gym Orlando
25 Ramiro Gil     452 Preferred Alliance
26 John Keeler     415 A & E Investors

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yamil Lloreus   Haileach, FL 179087  137 Unattached
2 Brian Kadien     111 G2 Health Club
3 Maurice Tobon     128 Unattached
4 Chuck Holstein     110 Unattached
5 Jason Langston     114 Unattached
6 John Gibson     132 Unattached
7 Tim Neuman     123 Outspokin Inc.
8 Konner Sawicki     125 Unattached
9 patrick montemerlo     120 Higher Ground
10 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
11 Nicholas Serrapicia     127 Cycle Haus
12 Anthony Hutton     144 Cycle Logic
13 Jeff Riley     140 Florida Velo
14 David Przybla     136 Cycle Haus
15 Michael Keenan     142 VeloBrew
16 Peter Cheng   Jacksonville, FL 223088  102 Unattached
17 John Bauer     139 G2 Health Club
18 Number Unknown     134 Unattached
19 Michael Brown     101 Cycle Logic
20 Joel Leffler     115 Unattached
21 Tristan Lehnert     116 Unattached
22 Michael Hernandez     108 Higher Ground
23 Tim Neuman     143 Outspokin Inc.
24 david lockhart     117 Unknown
25 Regan Woodall     122 Cycle Logic

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  181 Colavita - Central Florida

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  172 Colavita - Central Florida
10 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  186 Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  379 B&J Bikes
2 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire
3 Eileen Merken      Bill Bone - Bicyclery
4 Karina Kroll     376 Z Bikes
5 Adomarie Martinez     377 Artemis
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Castellano     281 Sweetbay Supermarkets
2 Lori Ronelli     437 Team 19
3 Patricia Gonzales     430 Team American Classic
4 Lanae Montemerlo     431 Higher Ground
5 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Outspokin Largo
6 Karen Steinbaum     439 Unattached
7 Jennie Collins      Lake Mary/ORC
8 Number Unknown      Unattached
9 Amy Kelton     433 PLAN B CYCLING/As MASTERS
10 Donna Moore     434 Toshiba/Big Wheel

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMOCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee