Race Results for
Full Tilt inTelluride
Telluride, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/28/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Rice   Dillon, CO 248812   
2 Mario Chiarani   Bailey, CO 239901   
3 George Gruber   Breckenridge, CO 104045   
4 Howard Grotts   Durango, CO 264839   
5 Sean Geisler   Salida, CO 213901   
6 Ben Malmborg   Boulder, CO 263999   
7 Dawson Stucki   Durango, CO 225424   
8 Gino Pastore   Durango, CO 230628   
9 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM 247368   
10 Brett Gordon   Snowmass Village, CO 224476   
11 Kyle Rhodes   Lone Tree, CO 219742   
12 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   
13 Matthew Bassett   Colorado Springs, CO 229482   

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Sayare   Stanford, CA 267810   
2 Tim Curry   La Crosse, WI 248006   
3 IAN SWOBODA      

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW BEAUDEN      
2 Chris Butler   Carbondale, CO 264691   
3 Ryan Schultz   Grand Junction, CO 240082   
4 DANIEL FALLON      
5 Nate Bird   Steamboat Springs, CO 264280   

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Allen   Lakewood, CO 178355   
2 Matt Juth   Evergreen, CO 239240   
3 Chris Grobe   Denver, CO 248807   
4 Jason Giles   Westminster, CO 240985   
5 Bradley Custer   Queen Creek, AZ 181883   
6 Jeffrey Smith   Lafayette, CO 264136   
7 Steven Thompson   Colorado Springs, CO 263081   
8 BRADY WOLZ      

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael (Hank) Williams   Denver, CO 210797   
2 Felix Meza   Denver, CO 246531   
3 Michael Lobojko   Highlands Ranch, CO 224523   
4 Jeffrey Voorhees   Denver, CO 150912   
5 Robert Clark   Fort Collins, CO 99626   
6 David Johnson   Carbondale, CO 70601   
7 James Waller   Denver, CO 249251   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STASTT WISLOCKI      
2 Bonifacio Sandoval   Arvada, CO 246269   
3 Michael Kane   Dillon, CO 223276   
4 CARY DUNN      
5 Joseph Liberatore   Loveland, CO 166596   
6 Steven Como   Evergreen, CO 204509   
7 David Hartig   Dubuque, IA 214348   
8 BRAD WHITTLE      

Men - SP - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Ford   Golden, CO 209727   
2 THOMAS A. KIMMELL      
3 HIGHLY FALKNER      
4 David Strouse   Broomfield, CO 195636   
5 LARRY GROSSMAN      
6 LEWIS BLAYLOCK      
7 Lou Supino   Boulder, CO 34670   

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Chambers   Colorado Springs, CO 80464   
2 Scott McCalmon   Boulder, CO 164725   
3 Ward Baker   Boulder, CO 109619   
4 Anthony Iannacito   Denver, CO 225551   
5 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO 32718   
6 Ryan Hamilton   Boulder, CO 159329   
7 Jordan Williford   Boulder, CO 246497   
8 Erich McAlister   Durango, CO 81886   
9 Dylan Stucki   Durango, CO 192016   
10 Daniel Murray   Telluride, CO 187114   
11 Michael Mathers   Littleton, CO 132845   
12 Kenny Deemer   Lakewood, CO 185697   
13 Mike Friedberg   Boulder, CO 12419   
14 Will Inverso   Glenwood Springs, CO 209188   
15 Gary Phillips   Honolulu, HI 168291   

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Legg Compton   Colorado Springs, CO 20788   
2 ROBIN GUILLAUME      
3 Clinton Knapp   Laporte, CO 19424   
4 Dan Durland   Colorado Springs, CO 199907   
5 SHAWN GREGORY      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kane   Dillon, CO 223277   
2 Andrew Dunlap   Dillon, CO 222198   
3 Brae Patten   Gunnison, CO 230367   
4 Will Curry   Crested Butte, CO 247987   
5 Ty Porter   Arvada, CO 237627   
6 Bryce Gordon   Durango, CO 405755   
7 Griffin Turnipseed   Eagle, CO 246197   
8 Michael Vigers   Boulder, CO 246461   
9 Tyler Porter   Arvada, CO 254536   
10 Kyle Horn   Durango, CO 226818   
11 Sam Atkins   Bozeman, MT 247842   
12 Joseph Autry   Durango, CO 247019   
13 Matt Wiebe   Boulder, CO 242922   
14 Chase Orrick   Durango, CO 243827   

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Holbrook   Boulder, CO 211236   
2 Dan Milano   Logan, UT 181531   
3 Ryan LaBar   San Juan Capistrano, CA 218388   
4 Will MacDonald   Littleton, CO 218457   

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Bird   Steamboat Springs, CO 264280   
2 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO 244363   
3 Douglas Schuler   Boulder, CO 262367   
4 Jake Lueckel   Lakewood, CO 76599   
5 Ken Berkley   Colorado City, CO 246102   
6 David Janowiec   Lafayette, CO 248844   
7 Nathan Reeder   Golden, CO 68105   
8 Richard Parker   Durango, CO 264840   
9 Adam Mickiewicz   Greeley, CO 237623   

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sousa   Thornton, CO 250172   
2 Mike Doody   Broomfield, CO 209902   
3 Scott Ellis   Lakewood, CO 225754   
4 Jason Young   Boulder, CO 43908   
5 BRENDON MCILRAVY      

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Howard   Dolores, CO 16869   
2 Stephen Oliver   Denver, CO 206515   
3 Todd Carver   Lakewood, CO 106694   
4 Keith Collins   Denver, CO 226498   
5 Gary Kuntz   Centennial, CO 150838   
6 Ezekiel Hersh   Frisco, CO 260750   
7 Ron Chavez   Commerce City, CO 88964   
8 Eric Derksen   Colorado Springs, CO 83394   
9 Sean Cassily   Arroyo Seco, NM 174261   
10 Christopher Weber   Littleton, CO 131687   
11 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO 129128   
12 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO 149605   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris De Frates   Crested Butte, CO 156114   
2 Steven Meyer   Breckenridge, CO 83402   
3 Mark Roebke   Avon, CO 30355   
4 Peter Tempest   Gallup, NM 102793   
5 Joseph Burtoni   Durango, CO 5632   
6 Lee Roufa   Telluride, CO 30709   
7 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO 240113   
8 Jeff Rhodes   Lone Tree, CO 29648   
9 Barry Wiebe   Littleton, CO 171924   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO 98141   
2 Hal Butler   Highlands Ranch, CO 247110   
3 Bruce McGrew   Colorado Springs, CO 23514   
4 Ben Sokolski   Leadville, CO 33428   

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF LIFGREN      

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEEGAN SWIRBUL      
2 Nicholas Stanfield   Fruita, CO 263159   
3 Patrick Gruber   Breckenridge, CO 233517   
4 Samuel Cowart   Tijeras, NM 261433   
5 Stephan Davoust   Durango, CO 264191   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan White   Dillon, CO 217504   
2 JAMES SHAHAN      

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coulter Westman   Bailey, CO 252761   
2 Phillip Ward   Pine, CO 252646   
3 Daniel Walker   Durango, CO 264197   
4 NATHAN ROMERO      
5 Joshua Kast   Littleton, CO 250407   
6 Steven Bieri   Bailey, CO 264229   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON ANDRIESE      
2 Corey Davis   Littleton, CO 239125   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Taylor   Denver, CO 263943   
2 Stephen Sandoval   Wheat Ridge, CO 249372   
3 Jay Ruckert   Commerce City, CO 261996   
4 CHRIS ROWE      

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHUCK THINGER      
2 Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015   
3 TIM GAFFNEY      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   Avon, CO 15853   
2 Len Zanni   Steamboat Springs, CO 39400   
3 Jesse Swift   Golden, CO 100646   
4 Brett Morgan   Yarmouth, ME 150197   
5 Matthew Unger   Idledale, CO 133704   
6 Colin Osborn   Carbondale, CO 210855   
7 Stephen Iles   Boulder, CO 161814   
8 Jesse Jakomait   Colorado Springs, CO 40163   
9 Miles Venzara   Durango, CO 138725   
10 Collin Becker   Colorado Springs Co 179626   

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Atkins   Boulder, CO 247843   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN MAYNARD      
2 CARLY WATSON      
3 MORGAN MOORE      
4 ARLENE BROWN      

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Serra   Highlands Ranch, CO 249421   
2 PAM SEIDLER      
3 STARR JAMISON      
4 Sarka Ruzickova   Winter Park, CO 261623   
5 CHRISSY OLIVERI      
6 Catherine Bywaters   Frisco, CO 247175   
7 Nehalem Breiter   Fort Collins, CO 260444   
8 TERRINA TAFOYA      

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Kane   Dillon, CO 235720   
2 Elizabeth Hanrehan   Carbondale, CO 262626   
3 Susan Statz   Arvada, CO 226889   

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Behlen   Boulder, CO 210228   
2 AliciaRose Pastore   Durango Co 219217   
3 Meghan Kane   Dillon, CO 223279   
4 Ellen Patten   Boulder, CO 230369   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Musick   Colorado Springs, CO 239966   
2 Shannon Edson   Bakersfield , CA 192466   
3 Stephanie Ward   Colorado Springs, CO 186745   
4 Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828   
5 Lianna Miller   Colorado Springs, CO 218389   
6 Teal Stetson-Lee   Reno, NV 252205   
7 Lauren Ziedonis   Aspen, CO 248319   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Castle   Denver, CO 215415   
2 Vanessa Moore   Grand Junction, CO 212390   

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Ward   Colorado Springs, CO 246152   
2 Hillary Mansfield   Boulder, CO 264138   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA PATTEN      
2 DIANA RECTOR      
3 JOANNA BUTLER      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNIE CHEENEY      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Compton   Colorado Springs, CO 55820   
2 Erin Huck   Boulder, CO 194901   
3 Laura Anderson   Crested Butte, CO 165743   
4 Sonya Looney   Kelowna 205174   
5 Becca Blay   Boulder, CO 174258   
6 Heather Baumgartner   Fort Collins, CO 175696   
7 Kelley Mattingly   New Castle, CO 231955   
8 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ 202511   
9 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   
10 Jeanine Lee   Louisville, CO 228445   
11 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM 163471   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUOREBonk BreakerSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee