Race Results for
Pats Peak MTB Festival
Henniker, NH
(Event Information)
Cross Country on 07/15/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Toutfest   1:37:24  451 
2 Nathan Petter   1:42:55  452 
3 Matthew Green   Hatfield, MA1:45:22 226152  455 
4 Ryan Packard   Arlington, MA1:58:30 234154  456 
5 Trevor Leafe   Monroe, NH2:20:00 266999  450 
DNF George Haydock     453 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Fama   Westfield, MA1:55:12 226286  621 
2 Michael Desrochers   2:09:36  620 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hyldahl   Sunderland, MA1:32:33 163591  566 
2 Stephen Francisco   Williston, VT1:37:42 117382  561 
3 Harry Stover   Brooklyn, CT1:42:05 211872  572 
4 Jacob Harris   Swanzey, NH1:42:30 249276  570 
5 Scott Hood   1:43:16  571 
6 Timothy Burton   Madison, CT1:45:26 247954  573 
7 Eric Oddleifson   Hingham, MA1:48:01 244959  560 
8 Matt Ballard   Belchertown, MA1:52:52 92416  562 
9 Craig Kennedy   Suffield, CT1:54:43 65969  565 
10 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:58:15 254815  564 
11 Skip Salo   Oakdale, CT1:59:05 198303  567 
12 Robert Tyszko   2:03:58  563 
13 DUANE TURGEON   Westfield, MA2:06:42 279409  569 
DNF Carl Ring   Rumney, NH 189874  568 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   Avon, CT1:38:16 212383  708 
2 Jack Hayden   1:46:09  709 
3 John Foulston   1:47:10  706 
4 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:51:02 87557  707 
5 John Allen   East Berlin, CT1:58:31 239954  700 
6 Michael Metcalfe   Waterbury, CT2:00:15 155614  704 
7 David Fitzgerald   Middlebury, CT2:05:04 263787  705 
8 Robert Wheeler   Simsbury, CT2:08:22 223384  710 
9 Jeff Warren   Auburn, ME2:13:22 161740  702 
DNF Michael VanRandwyk   Manor, TX 191261  712 
DNF Matthew Scherp   E Hampton, CT 202068  703 
DNF John Torrey   South Daytona, FL 199705  711 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   Abington, MA1:49:39 230851  800 
3 Ron Grandchamp   1:56:30  801 
4 Raymond Martin   Boston, MA2:05:31 161373  701 
5 John Weferling   2:17:23  802 
15609 Paul Crowley   Hingham, MA 98326  Paul 803

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT2:17:38 13215  680 
2 Robert Stine   West Warwick, RI2:34:51 247966  681 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Broderick   Chilmark, MA2:18:42 4922  504 
2 Adam Synder   2:26:41  507 
3 Justin Finn (1 - PR)   Corvallis, OR2:27:33 199346  505 
4 Mike Joos (2 - PR)   Reston, VA2:39:54 136615  510 
5 Nathan Rinquist   2:40:13  508 
6 Michael Mooradian (3 - PR)   Saratoga Springs, NY2:40:46 79201  503 
7 Scott Simmons   Durango, CO2:44:42 32724  512 
8 John Foley   Fiskdale, MA2:45:16 121026  511 
9 Kurt Schmid   Marblehead, MA2:45:46 178460  506 
10 Peter Ostroski   2:47:14  500 
DNF Stephen Sontag (SM)   Hanover, NH 174071  501 
DNF Matthew O'Keefe   Ipswich, MA 83528  502 

Men - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Chris Gagnon   Watertown, MA 179645  509 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Brackett   2:34:15  741 
2 Tom Davidson   Burlington, VT2:40:50 259203  740 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY2:09:12 7107  823 
2 Harry Precourt   Sudbury, MA2:12:02 202963  817 
3 Adam Bradley   2:15:45  821 
4 Ben Corbalis   Portland, OR2:19:05 184819  822 
5 Anthony Santamaria   Davis, CA2:19:07 199152  827 
6 Nathan Pepin   Seattle, WA2:21:44 249643  829 
7 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA2:26:01 143505  819 
8 Timothy Halliday   Fort Collins, CO2:26:29 203376  832 
9 Mitchell Clement   Ledyard, CT2:26:59 199319  816 
10 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:30:17 136666  831 
11 Colin Rueter   2:30:27  826 
12 david scherp   2:34:01 266828  818 
13 Miles Ericson   Granville, MA2:38:52 153128  820 
14 Eric Carlson   Bristol, CT2:41:24 233018  825 
15 Jeff Landfield   2:46:51  824 
DNF Jason White   Esopus, NY 194309  828 
DNF Kevin Sweeney   Medford, MA 245271  833 
DNF John Kinnee   Ayer, MA 175391  815 
DNF Pierre Vander Borre     830 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT2:10:58 6022  923 
2 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:12:51 38209  925 
3 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY2:15:03 172647  926 
4 brian wilichoski   Danvers, MA2:19:25 266733  930 
5 Jeff Fontaine   Bedford, NH2:22:28 254169  920 
6 Robert Carmen   Simsbury, CT2:22:30 111810  928 
7 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH2:25:39 210332  924 
8 Robert Cruz   Weymouth, MA2:31:34 144424  921 
9 Francis Blesso   Melrose, MA2:34:07 183514  929 
10 John Meyerle   Monroe, CT2:44:01 174385  927 
11 John Lazorchak   2:53:06  931 
DNF Todd Bearse   Pembroke, MA 247459  922 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA2:05:15 16266  354 
2 Brian Rutter   Belchertown, MA2:19:13 168738  358 
3 Andrew Chambers   Bolton, CT2:19:15 210960  350 
4 Kenny Shardlow   Johnston, RI2:23:23 146208  356 
5 Scott Paine   2:24:10  352 
6 Michael Sarnblad   Whitinsville, MA2:28:20 31321  351 
DNF Mark Mahoney   Bethel, CT 22175  357 
DNF Mark Gunsalus   Dudley, MA 146710  353 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  355 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Bannister   Putney, VT2:30:32 111633  184 
2 Stephen Fletcher   Guilford, VT2:38:43 11853  185 
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:42:26 174438  182 
4 Christopher Logan   Keene, NH2:46:24 21464  181 
5 Peter Hollis   Hillsborough, NC2:49:40 208194  180 
6 Karl Schactner   2:51:38  183 

Men - BG - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Shannon   0:45:04  665 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Colbert   1:33:07  
2 Tyler Berliner   1:37:10  
3 Lorenzo Dato   1:51:26  
DNF Nathan Smith     

Men - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Lucas   1:13:32  160 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mark Slater   Amherst, MA1:12:02 223421  203 
3 Ben Green   1:12:18  204 
4 Andrew Royce   1:12:30  207 
5 Michael Pickens   Littleton, CO1:26:13 261238  201 
6 Jonathan Sawn   1:29:15  206 
7 Graig Judge   Killingworth, CT1:30:18 263122  200 
8 David Besserer   1:36:11  202 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Hanna   New Britain, CT1:07:47 241697  300 
2 Dan Biscup   1:12:11  302 
3 Michael Whitfield   Etna, NH1:16:27 216414  304 
4 Brian LaValley   1:19:37  306 
5 David Keppler   Rowe, MA1:26:29 271586  303 
6 Mattison Crowe   Watertown, MA1:31:03 229317  301 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hecox   1:23:41  400 
2 John Hennessey   1:33:22  401 
3 James Marshall   West Hartford, CT1:34:02 263789  305 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Clark   1:25:28  525 
2 Jeff Hattem   1:39:36  526 
3 Tedd Packard   1:56:36  527 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Umile   1:20:29  900 
2 Nahysa Martinez   1:38:45  901 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Sarnow   1:52:08  975 

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:28:51 103270  280 
2 Bryna Nestor (1 - PR)   Troy, NY2:33:46 209883  276 
3 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:34:50 150561  281 
4 Meggan Flaherty (2 - PR)   Oneonta, NY2:39:49 193071  275 
5 Emily VanMeta   2:40:49  278 
6 Leanne Schoenfeld   2:40:50  277 
7 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:50:00 175568  279 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Northcott   Walpole, NH2:03:30 186410  69 
2 Caitlin Curran   Waitsfield, VT2:08:12 248945  66 
3 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:11:09 258965  65 
4 Linnea Koons   Roxbury, MA2:17:51 224763  67 
5 Jane Lazorchak   2:21:29  68 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Brown   Somerville, MA2:09:37 127342  81 
2 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:10:11 2763  80 

Women - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Serene Forte   0:54:38  765 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Phillips   1:29:36  605 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jennifer Barden   1:44:01  121 
3 Linda Hood   Auburn, NH1:49:46 220299  122 

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Carilli   Lexington, MA1:29:35 176884  120 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee