Race Results for
Atomic Race Weekend
Tallahassee, FL
(Event Information)
Road Race on 05/27/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff     153 Cycle Logic
2 Christian Teather     155 Treasure Coast Cycling Association
3 Ben Morgan     152 Atomic Race Team
DNF Anselm Teather     154 Treasure Coast Cycling Association
DNF Julio Lago     151 Preferred Alliance

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amir Merali   Miami, FL 234586  178 Laser-es
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  180 Orlando Road Club Inc
3 Alejandro Villabona   Weston, FL 246928  182 Laser-es
4 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  186 Treasure Coast Cycling Association
5 Ryan Burns     183 Orlando Road Club Inc
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  179 Laser-es
8 Lucas Wardein   Naples, FL 233364  184 Orlando Road Club Inc
9 Graham Gillis     177 Atomic Race Team
10 Tony SigRist   Tallahassee, FL 255722  181 Atomic Race Team
11 Anthony Thorpe     185 Atomic Race Team
DNF Andrew Protrowski     187 Atomic Race Team

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcos Rodriguez     204 Laser-es
2 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  213 Laser-es
3 Pavel Stuchlik     207 Team American Classic
4 Phillip Njisane     211 Unattached
5 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  203 Laser-es
6 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  205 TeamGearLink
7 Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973  208 Laser-es
8 Brandon Upson     209 Orlando Road Club Inc
9 Alexander Spook     212 Atomic Race Team
10 Jhon Zuluaga     210 Laser-es
11 Nicholas Key     201 Atomic Race Team
12 mike sigrist   Tallahassee, FL 255720  206 Atomic Race Team
DNF Alain Lemus     202 Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Vance     231 Colavita - Central Florida
2 Cody Johnson     229 Atomic Race Team
3 Sean Lynch     230 Orlando Road Club Inc
4 Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  233 Atomic Race Team

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254  352 Team 19
2 Gary Stern   Indialantic, FL 153379  395 ASV - Gold's Gym Orlando
3 David Potter   Tiverton, RI 132031  389 ASV - Gold's Gym Orlando
4 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  392 Orlando Road Club Inc
5 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  394 Neptune Cyclery
6 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698  350 Unattached
7 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  383 ASV - Gold's Gym Orlando
8 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944  149 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
9 Craig Branowski     384 Unattached
10 Todd Pye   Jacksonville, FL 45822  382 Ford Cycling Team/Orlando Velo
11 Joe Duhon     398 Naples Cyclery
12 Kevin Sanders   Nashville, TN 31224  353 Unattached
13 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904  388 Compliance Depot
14 Scott Pfaff   Alachua, FL 237462  393 Cycle Logic
15 Ken Helms     150 Bike America / Potter's Landscaping
16 Michael Graham   Tampa, FL 13862  391 Neptune Cyclery
17 Thomas Teather     390 Treasure Coast Cycling Association
18 guy lott     396 Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  489 Jacksonville Racing Club
2 John Faulk   Jacksonville, FL 115188  477 Colavita - Central Florida
3 Thomas Walt     494 Unattached
4 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  495 Jacksonville Racing Club
5 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  497 Treasure Coast Cycling Association
6 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  490 Jacksonville Racing Club
7 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405  492 Cycle Science
8 James Wright   Orange Park, FL 68129  496 Jacksonville Racing Club
9 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  485 ASV - Gold's Gym Orlando
10 Michael Chiarella     491 Florida Velo
11 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL 186816  481 Jacksonville Racing Club
12 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327  487 Atomic Race Team
13 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  493 Foothill Cyclists
14 James Denny     484 Atomic Race Team
15 Steve Reker   Tallahassee, FL 130765  486 Atomic Race Team
16 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  483 Jacksonville Racing Club
17 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  499 Colavita - Central Florida
18 Robert Rivers   Athens, GA 30025  498 Unattached
DNF Randy Smith   Pelham, AL 138510  476 Unattached
DNF John Ausman     488 Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney     538 Orlando Road Club Inc
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  600 Jacksonville Racing Club
3 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  599 Jacksonville Racing Club
4 Jim Braga     589 Orlando Road Club Inc
5 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  590 Cycle Science
6 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  595 Orlando Road Club Inc
7 Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384  593 Jacksonville Racing Club
8 Terence Harmes     591 Unattached
9 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  592 TeamGearLink

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  120 Preferred Alliance
2 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  104 American Bicycle Racing Team
3 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  117 Preferred Alliance
4 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065  116 Preferred Alliance
5 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  107 American Bicycle Racing Team
6 Ramiro Gil     114 Preferred Alliance
7 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  111 Cycle Science
8 Frank Lopez   Largo, FL 21574  119 Preferred Alliance
9 Leonel Ramirez     115 Preferred Alliance
10 Rudy Robaina     110 Cycle Science
11 Nelson Garcia     113 Preferred Alliance
12 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  118 Preferred Alliance
13 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  125 American Bicycle Racing Team
14 david baton     386 Unattached
15 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  127 American Bicycle Racing Team
16 Drew Miller     106 VeloBrew
17 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  99 Team 19
18 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707  122 Preferred Alliance
19 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  123 VeloBrew
20 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976  105 American Bicycle Racing Team
21 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  109 Team Florida
22 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  101 Team Helens
23 thomas maloney     128 Unattached
24 Jason Stoner     126 Procter
25 Will Thompson   Tallahassee, FL 173321  130 Atomic Race Team
26 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  112 Cycle Science
27 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  129 VeloBrew
28 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886  124 Cycle Science
DNF Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220  103 Coastal Chiropractic
DNF Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342  108 American Bicycle Racing Team
DNF Alexander Suarez   Hialeah, FL 108117  121 Preferred Alliance
DNF Adam Baskin   Clermont, FL 88669  102 Team 19

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Holland   Naples, FL 228841  348 Naples Cyclery
2 Maikel Matos     313 Preferred Alliance
3 Brett Miller   Gainesville, FL 220527  314 Naples Cyclery
4 Jean Morales   Weston, FL 209705  306 Laser-es
5 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL 253574  302 Unattached
6 carl cheshire     317 Unattached
7 Tim Walker     308 Village Bike/Toyota of Stuart
8 Chris Marino     315 Atomic Race Team
9 Joshua Servi   Longwood, FL 239632  349 Team 19
10 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  311 Preferred Alliance
11 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  307 B&J Bikes
12 Jonet Hernandez     303 B&J Bikes
13 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  309 Orlando Road Club Inc
14 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784  312 Preferred Alliance
15 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  301 Village Bike/Toyota of Stuart
16 Chris Stroh   Thomasville, GA 179495  316 Atomic Race Team
17 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900  347 Preferred Alliance
18 Jim Best     300 TeamGearLink
DNF Randy Smith   Pelham, AL 138510  476 Unattached
DNF justin magira     318 Unattached
DNF John Dascomb   Tallahassee, FL 199036  401 Atomic Race Team
DNF Henry Willis   Orlando, FL 187343  310 Colavita - Central Florida
DNF Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  305 Village Bike/Toyota of Stuart
DNF Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860  304 B&J Bikes
DNF Greg Carr     319 VeloBrew

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Niemi     473 Unattached
2 Joeseph Veglucci     419 Higher Ground
3 Michael Robinson   Asheville, NC 214947  474 Naples Cyclery
4 Humberto Pages     435 Preferred Alliance
5 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425  434 Preferred Alliance
6 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  421 Village Bike/Toyota of Stuart
7 Mark Koch   Tallahassee, FL 255074  411 Higher Ground
8 Chris Spath     417 Village Bike/Toyota of Stuart
9 Todd Ireland     439 Atomic Race Team
10 Lambert Vaes     99 Unattached
11 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  422 Orlando Road Club Inc
12 Jon Meyer   Deltona, FL 248178  413 Orlando Road Club Inc
13 Diego Henao   Tampa, FL 247861  407 Team American Classic
14 Ralph Blanco     400 Oliver's Cycle Sports
15 Richard Benton     423 Orlando Road Club Inc
16 Rob Robins   Gainesville, FL 239969  426 Bike Route Racing
17 Paul Harris   Apopka, FL 215188  406 Team 19
18 David Alexandrou   Lutz, FL 122403  424 Compliance Depot
19 Michael Jaynes   Tallahassee, FL 228344  99 Higher Ground
20 Joe Sroka     418 Higher Ground
21 Grady Gosselin   Lithia, FL 218024  402 Team American Classic
22 James Stahlschmidt     403 Team American Classic
23 Roger Montes     414 Cycle Logic
24 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  436 VeloBrew
25 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819  415 Village Bike/Toyota of Stuart
26 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  430 Team Florida
27 mark naglack     425 Unattached
28 Roman Joa     433 Preferred Alliance
29 george hoobler     437 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Porter   Colorado Springs, CO 264329  501 Unattached
2 andrew skaggs     503 Higher Ground
3 john averett     519 Unattached
4 Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  233 Atomic Race Team
5 patrick montemerlo     507 Higher Ground
6 Derek Schanze     508 Unattached
7 Ed Collins     517 Best of the Bay Cyclist
8 Alexander Spook     212 Atomic Race Team
9 David Berg     516 Atomic Race Team
10 Peter Cheng   Jacksonville, FL 223088  500 Unattached
11 Kellen Denny   Tallahassee, FL 202660  225 Atomic Race Team
12 brian mcCandliss     518 Unattached
13 John Gibson     514 Unattached
14 james f amos     520 Unattached
15 Keith Brayman     504 Atomic Race Team
16 kevin sigrist     509 Unattached
17 james b amos     521 Unattached
DNF kenneth sallot     513 Unattached
DNF edward spears     510 Team Jeep/SEMC
DNF chris slaton     515 Unattached
DNF Jonathon Greene     579 Colavita - Central Florida
DNF Kenneth Green   Destin, FL 162919  506 Unattached

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  176 Colavita - Central Florida

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  251 Athletes by Design Racing Team
2 Angela Connaughton     255 Team Helens
3 Jessica Tomasello (1 - Cat3)   Tallahassee, FL 256011  253 Atomic Race Team
4 Amanda Hall   Seattle, WA 181244  252 Atomic Race Team
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  250 Team Swift
6 Marilyn Cullinane     274 Naples Cyclery
7 Kristen Bowers     257 Atomic Race Team
8 Heather Davis   Fletcher, NC 239644  273 Team Florida

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Craig     291 FSU
2 Rita Borelli   Morgan Hill, CA 251746  276 FSU
3 Morgan Patton   Athens, GA 257696  287 Unattached
4 Kim Vaughan     298 Sweetbay Supermarkets
5 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789  289 Outspokin Largo
6 Lisa Whidden     275 Team American Classic
7 Lambert Vaes      Unattached
8 lanae montemerlo     293 Unattached
9 Lambert Vaes      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpySierra NevadaCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee