Race Results for
Tucson Crit Series
Tucson, AZ
(Event Information)
Criterium on 06/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   Red Rock Racing
2 Jeremy Chandler      unattached
3 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo
4 Bradley Merry   Tucson, AZ 224113   Summit Velo

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Soutwest Hand
2 Alfredo Villegas      AZ Bike Hub

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Collier   Green Valley, AZ 98972   Summit Velo
2 Adrian Schumacher   Tucson, AZ 140853   Presteza
3 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing
4 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand
5 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
5 David Beirne   Tucson, AZ 170958   Grand Canyon Racing
6 Neil Becwar   Tucson, AZ 178596   Presteza
8 Brad Wingfield      unattached
9 Steven Lopez   Tucson, AZ 58399   Southwest Hand
10 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   AZ Feeds
11 David French   Tucson, AZ 53871   Fair Wheel Race Team
DNF Doug Streeter   Oro Valley, AZ 195885   Oro Valley Bikes
DNF Floyd Smith   Goodyear, AZ 33129   unattached
DNF John Johnson   Tucson, AZ 17974   Southwest Hand

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand
2 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   Unattached
3 Joseph Patronite   Tucson, AZ 49100   Southwest Hand
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek/VW
5 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Fair Wheel Racing Team
6 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It!
7 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
8 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
2 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   Unattached
3 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Landis/Trek/VW
DNF Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   Team Rhino

Men - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
2 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
3 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand
4 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Eclipse Racing
5 Nicholas Perera   Coupeville, WA 126804   WVU Healthcare
6 Isaiah Adams   Tucson, AZ 1139   Endeavour Cycling
7 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing
8 Patrick Collier (1 - Cat1)   Green Valley, AZ 98972   Summit Velo
DNF Tim Bolton   Tucson, AZ 117086   Eclipse Racing
DNF Erik Long   Ashland, OR 97625   Eclipse Racing
DNF Joseph Patronite   Tucson, AZ 49100   Southwest Hand

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Procon Cycling
2 David Malick   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
3 Greg Foster   Albuquerque, NM 217473   LSV/Kelly Benefit Strategies
4 Steven Miller   Tuson, AZ 235835   Team WM
5 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
6 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell Cycling
7 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon Cycling
8 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
DNF David French   Tucson, AZ 53871   Fair Wheel Racing Team
DNF Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Team WM
DNF Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   Eclipse Racing
DNF Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
DNF Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Team WM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
2 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Team WM
3 Tyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Procon Cycling
4 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon Cycling
5 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Landis/Trek/VW
6 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Procon Cycling
7 Austin Dulaney   Oro Valey, AZ 229193   Southwest Hand
8 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
9 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   AZ Feeds
10 Floyd Smith   Goodyear, AZ 33129   unattached
11 Mathew Eastlack   Prairie Village, KS 242296   Summit Velo
12 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon Cycling
13 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Aggress
14 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American
15 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
16 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   Honeywell Cycling
17 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Summit Velo
DNF Bradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   Team WM
DNF Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Team WM
DNF Sean Baird   Tucson, AZ 236479   unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Aggress
2 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   unattached
3 Brad Wingfield      unattached
4 Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   unattached
5 Jerry Biang      unattached
6 David Barger      unattached
7 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   unattached
8 James Ostrem   Tucson, AZ 226520   unattached
9 Christian Bondi      unattached
10 Todd Boothby   Tucson, AZ 234111   Saguaro Velo
11 Nate Edwards   Tucson, AZ 219981   Saguaro Velo
12 Aaron Mike      unattached
13 Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
DNF David Bermudez      unattached
DNF Thomas Davis   Tucson, AZ 204647   Saguaro Velo

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Heiserer      Mt. Velo
2 Zoe Cohen   Tucson, AZ 236915   Desert Foxes
3 Billijo Pihlaja   Goodyear, AZ 233284   unattached

Women - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
2 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Mt. Velo

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie Daranyi   Tucson, AZ 157275   Mtn Velo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
2 Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Summit Velo
3 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It!
4 Maria Pugliese   Flagler Beach, FL 86734   Patent It!
5 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Summit Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   Summit Velo
2 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
3 Kimberly Stover   Laveen, AZ 227177   Swiss American
4 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
5 Meredith Peterson      unattached
6 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee