Race Results for
Team Florida Race-O-Rama
Gainesville, FL
(Event Information)
Criterium on 02/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior Men/Women - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   
2 Caden Ewing      
3 Justin Pfaff   Alachua, FL 237816   
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   
6 Robert Byatt      

Men - Junior Men/Women - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   
2 Kevin Maguire      
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   
4 Amir Merali   Miami, FL 234586   
5 Stefan Rivera      
6 Jhon Zuluaga      
7 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808   

Men - Junior Men/Women - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452   
2 Juan Torres   Miami, FL 225733   
3 Will Willis      
4 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   
5 Kelley Denny      
6 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   
7 Jacob Martin      

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   
2 Jean P Morales      
3 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   
4 John Watkins      
5 Cody Vance      

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Scott   Brandon, FL 167801   
2 Josh Thorton      
3 Claudio Arone      
4 Mario Icxk      
5 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   
6 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   
7 Bill Pryor   Asheville, NC 168788   
8 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   
9 Bradley Davis   Atlanta, GA 126538   
10 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   
11 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   
12 David Guttenplan   Washington, DC 177906   
13 Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750   
14 Roel VanMuysen      
15 Daniel Larson (1 - Cat1)   Norman, OK 58572   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568   
2 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   
3 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
4 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   
5 Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821   
6 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   
7 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   
8 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   
9 David Potter   Tiverton, RI 132031   
10 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454   
11 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   
12 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   
13 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   
14 Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   
15 Diego Ramirez      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Muehlschlegel   Waban, MA 148673   
2 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   
3 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   
4 Michael Visacki   Boca Raton, FL 233412   
5 Andrei Hatara      
6 Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455   
7 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   
8 Javier Vallejo   Apopka, FL 219878   
9 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   
10 Brendon Stugrill      
11 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   
12 Ed Clark   Orlando, FL 220497   
13 John Casbar      
14 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
15 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2 Karl Pelletier   Longmont, CO 240127   
3 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   
4 Jason Codding      
5 Name No      
6 David Comisky      
7 Roger Martes      
8 Mike Hickey   Saint Petersburg, FL 234641   
9 Danny Figueras   Miami, FL 234715   
10 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   
11 Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510   
12 Will Willis      
13 Rodrigo Sagastegui   Stroudsburg, PA 216708   
14 David Mixson      
15 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco   Miami, FL 51178   
2 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   
3 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   
4 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
5 Frank Lopez   Largo, FL 21574   
6 Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821   
7 David Stedje   Lutz, FL 33913   
8 Chad Spicer   Orlando, FL 64976   
9 Hamilton Mundy      
10 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898   
11 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   
12 Robert Higdon (1 - Cat1)   Jacksonville, FL 59682   
13 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454   
14 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   
15 David Potter   Tiverton, RI 132031   

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   
2 James Wright   Orange Park, FL 68129   
3 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   
4 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   
5 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   
7 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   
8 Scott Ewing   Destin, FL 111428   
9 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   
10 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816   
11 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
12 John Faulk      
13 Craig Johnson   Greenville, NY 238001   
14 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   
15 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCollum   Largo, FL 48126   
2 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   
3 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   
5 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   
6 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
7 Norman Goldin   Princeton, FL 136476   
8 Steve Agronick   Villages, FL 1209   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Larson   Athens, GA 91806   
2 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   
3 Beth Mundy      
4 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   
5 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   
6 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   
7 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
8 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   
9 Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129   
10 Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099   
11 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316   
12 Allison McNulty      
13 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   
14 Julie Ficker   Gainesville, FL 237663   
15 Angela Connaughton      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee