Race Results for
Tallahassee Race Weekend
Tallahassee, FL
(Event Information)
Road Race on 03/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Collegiate Men C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Consarto     205 Lees-McRae College
2Mason Manis     204 FSU
3Brent Moody     208 FSU
4Daniel Kinka     210 FSU
5Ryan Markey     209 FSU

Men - Collegiate Men B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  462 Team Florida
2Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  465 Atomic Race Team
3Wentworth Knipe   Sheffield, MA 204568  467 Lees-McRae College
4Jeffrey Hennessee   Statesville, NC 233795  471 WCU
5Ted Bibby   Grand Forks, ND 221087  470 FSU
6Ryan Fisher   Celveland, OH 179120  469 Team Florida
7Brandon Sturgill   Tallahassee, FL 222156  463 Atomic Race Team
8John Bowers   Tallahassee, FL 232949  468 FSU
9David Naret   Tallahassee, FL 221829  464 FSU

Men - Collegiate Men A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Guttenplan   Washington, DC 177906  89 Ag Edwards/Nalley Automotive
2Robert Sweeting   Asheville, NC 205722  71 Bikesesava
4Luke Winger     62 Lees-McRae College
5Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  56 FSU
6Michael Beck     72 Atomic Race Team
7Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  57 Champion Cycling
9Brett Miller   Gainesville, FL 220527  54 Team Florida
11John Dascomb     64 FSU
12Anton Tupa     69 Cycle Science
13Danny Marguarla     66 Lees-McRae College
14Robert Jameson     53 Lees-McRae College
15Luke Rozanski     67 FSU
16Bill Pryor   Asheville, NC 168788  21 Chain Reaction Bicycle Club
DNFJason Chatham   Goodlettsville, TN Univ of 179843  59 Cumberland
DNFBen Bevons    Univ of  60 Cumberland
DNFWhitney Stanbrough    Univ of  58 Cumberland

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Wamsley     Colavita
2Joel Chavez   Tampa, FL 177305  36 Hotmark Racing
3Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319  28 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
4Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  14 Cycle Science
5Robert Sweeting (1 - Cat1)   Asheville, NC 205722  39 Bikesesava
6Andrew Crater     46 Unattached
7David Guttenplan   Washington, DC 177906  Ag Edwards/Nalley Automotive
8Brandon Gavic     47 Wheel N Sport
9AJ Smith     49 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  34 Hotmark Racing
11Teddy Hockenberry     40 Cycle Science
12James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  43 Coastal Chiropractic
13Adam Baskin   Clermont, FL 88669  38 Hotmark Racing
14Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  35 Hotmark Racing
15Chris Scott   Brandon, FL 167801  37 Hotmark Racing
16Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  22 Outspokin Largo
17Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   Cycle Science
18Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  32 Ford Cycling Team/Orlando Velo
19Carlos Soler   Longwood, FL 104661  33 Team 19
20Jason Stoner   Athens, OH 139111  30 Procter
21Anton Tupa     10 Cycle Science
22Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976  44 Coastal Chiropractic

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  322 TeamGearLink
2Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220  326 Coastal Chiropractic
3Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670  302 Village Bike
4Matthew Hansley     323 Olympus Bikes
5Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  301 VeloBrew
6Donald Davis     308 Unattached
7Michael Beck     306 Atomic Race Team
8Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  319 Coastal Chiropractic
9John Gissal   Tampa, FL 173583  325 Ford Cycling Team/Orlando Velo
10Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  370 TeamGearLink
11Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821   Atomic Race Team
12Peter Butler   Tallahassee, FL 195457   Atomic Race Team
13Robert Jones   Dunedin, FL 193249  321 TeamGearLink
14Chris Marino     324 Atomic Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  448 Champion Cycling
2Karl Pelletier   Longmont, CO 240127  442 VeloBrew
3John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  435 VeloBrew
4Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  406 Coastal Chiropractic
5Alex Ohman     422 FSU
6Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  450 FSU
7Dana Johnson   Cary, NC 71747  437 Atomic Race Team
8Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  438 Best of the Bay Cyclist
9Javier Vallejo   Apopka, FL 219878  441 BSI
10Craig Creeden   Longwood, FL 211913  404 Orlando Road Club Inc
11Destry LeBrun     415 Unattached
12Scott Reeves     446 VeloBrew
13Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  444 Team Florida
14Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  591 Naples Velo
15Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  408 Atomic Race Team
16Romero Gill     587 Jacksonville Racing Club
17Larry Snyder     439 Atomic Race Team
18Luke Rozanski     443 FSU
19Haydon Young   Shalimar, FL 185616  417 Unattached
20Chad Strickland     428 Unattached
21Brandon Sturgill   Tallahassee, FL 222156  463 Atomic Race Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Kajtanick      Champion Cycling
2Adam Baker     527 Champion Cycling
3Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  529 Team Florida
4Henry Willis   Orlando, FL 187343  504 Orlando Road Club Inc
5Seth Pelletier     503 Best of the Bay Cyclist
6Brent Moody     531 FSU
7David Horst     532 Higher Ground

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  589 Ford Cycling Team/Orlando Velo
2Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  59 Naples Velo
3Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  595 Hotmark Racing
4Donald Davis     564 Unattached
5Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  584 VeloBrew
6Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  583 Jacksonville Racing Club
7Carlos Soler   Longwood, FL 104661  588 Team 19
8Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026  568 Cycle Science
9Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  562 ASV - Gold's Gym Orlando
10Jason Wilson     590 Camp Highland
11Tim Hall   Banner Elk, NC 179788  585 Symed/MOAB
12Adolfo Aparicio   Tallahassee, FL 1821  581 Atomic Race Team
13Jack Rich     586 Neptune Cyclery
14Vince Sumerall     593 Team 19
15Robert Jones   Dunedin, FL 193249  596 TeamGearLink

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  364 Jacksonville Racing Club
2Robert Rivers   Athens, GA 30025  369 Unattached
3Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  583 Jacksonville Racing Club
4Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816  365 VeloBrew
5Daniel Moye   Watkinsville, GA 126399  368 Unattached
6Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311  373 Outspokin Largo
7Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  370 TeamGearLink
8Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  367 Hotmark Racing
9James Wright   Orange Park, FL 68129  342 Jacksonville Racing Club
10Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  363 Village Bike
11John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  361 Jacksonville Racing Club
12Larry Snyder     376 Atomic Race Team
13Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  366 TeamGearLink
14Russel Frydenborg (1 - Cat4)   Tallahassee, FL 179367  372 Atomic Race Team
15Craig Johnson     371 TeamGearLink
16Stephen Decato   Rockland, ME 65421  362 Naked Bean Cycling Club

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  366 TeamGearLink
2Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  287 Cycle Science
3Keith Creedon     289 Orlando Road Club Inc
4Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  282 Jacksonville Racing Club
5James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234  288 Jacksonville Racing Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
2Kevin Mcguire      Laser-es
3Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
4Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
5David Berg      Atomic Race Team
6Graham Gillis      Atomic Race Team

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
2Cody Johnson      Atomic Race Team

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Cody Vance      Champion Cycling

Women - Collegiate Women A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Teresa Garcia   Providence, RI 238473  254 Team Florida

Women - Collegiate Woman B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amanda Green   Estill Springs, TN Univ of 242155  268 Tennessee
2Lisa Mazzone   Americus, GA 221667  273 Auburn
3Rebecca Conklin   Banner Elk, NC 233989  269 Lees-McRae College
4Theresa Groff   San Antonio, TX 234984  266 FSU
5Lori Kellam   Gainesville, FL 217242  270 Team Florida
6Shelby Hester   Auburn, AL 241431  272 Auburn
7Jayne Claire Gillespie   Gulf Shores, AL 211910  271 Auburn

Women - Collegiate Woman A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Anca Dumitriescu     252 FSU
3Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  251 Atomic Race Team
4Elisabeth Heal   Kansas City, MO 202011  255 Team Florida
5Kristina Henne   Park City, UT 163331  253 Lees-McRae College
6Nancy Bruner     257 FSU
7Kelli Williams   Gainesville, FL 148457  256 AEG- TOSHIBA-JetNetwork

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  91 Jacksonville Racing Club
2Brenda Nevins   Vero Beach, FL 115685  88 Vero Velo
3Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  87 Olympus Bikes
4Julie Granger     79 Fulton Flyers
5Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  89 Ford Cycling Team/Orlando Velo
6Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  86 Atomic Race Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129  74 VeloBrew
2Anca Dumitriescu     92 FSU
3Carla Faulkner     81 Unattached
4Nancy Bruner     90 FSU

Women - Junior - JR - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee