Race Results for
Fort Davis Hammerfest
Fort Davis, TX
(Event Information)
Road Race on 04/23/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Nydam (1 - Cat1)   Window Rock, AZ 205020   Sports Garage/Rio Grande Cycling Club
2 Stefan Rothe      
3 Jason Sager   Ogden, UT 31059   Team Hotel San Jose
4 Jaime Gandara   El Paso, TX 130311   Cycling Center/Bio Racer
5 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Team Hotel San Jose
6 John Minturn   Philadelphia, PA 179015   Team Hotel San Jose
7 John Cody   San Antonio, TX 7243   Solar Eclipse
8 Joel Grimmett   Austin, TX 62437   Lone Star Racing Club
9 John Taylor   San Antonio, TX 139362   BSK LAW/bikeworld.com
10 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycle Club
11 Bruce Allen   Erie, CO 118467   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
12 Brian Wyrick   Mesquite, TX 155803   Wichita Falls Bicycling Club
13 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   Team Swift
14 Eduardo Vicencio      
15 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   Team Hotel San Jose
16 William Ross   Austin, TX 40280   Team Hotel San Jose
17 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT 156874   Park City Cycling Academy
18 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
19 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   Velossimo Racing
20 Travis Enmon   Minneapolis, MN 192487   Permian Basin Bicycle Assoc
21 Nathan Miller   Austin, TX 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
22 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Mercy Cycling Team
23 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
24 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Matrix Cycle Club
25 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
26 David Golden   Austin, TX 13532   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
27 Sam Childs   Austin, TX 6779   Matrix Cycle Club
28 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Team Hotel San Jose
29 Henry Swinty   Fort Wayne, IN 48628   Unattached
30 Craig Miller   Dallas, TX 49325   Plano Athletic Cycling Club/PACC
31 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
32 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
33 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
34 Jesus Zapata      
35 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   Solar Eclipse
36 Eric Burkhart   Midland, TX 127652   Permian Basin Bicycle Assoc
37 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   Permian Basin Bicycle Assoc
38 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Unattached
39 Andrew Willis   Austin, TX 60806   Team Hotel San Jose
40 David Wenger   Austin, TX 89282   Team Hotel San Jose

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Dodson   Austin, TX 222625   Velossimo Racing
2 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   Unattached
3 George Annillo   Arlington, TX 214385   Team Bicycles Inc.
4 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   Moritz Chevrolet Cycling
5 Gil Summy   Nichols Hills, OK 189403   Oklahoma City Velo Club
6 Mike McGalliard   Searcy, AR 121531   Unattached
7 James Exum   Benbrook, TX 11120   Moritz Chevrolet Cycling
8 Blake Harlan   Austin, TX 175637   Team Hotel San Jose
9 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Team Tilson Homes
10 Steve Waters   New Braunfels, TX 203152   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
11 Matthew Oseto   Kirkland, WA 59413   Great Plains Cycling Club
12 Erick Benz   Austin, TX 216513   REI Austin Cycling Team
13 Jason Bentley   League City, TX 68011   Team Tilson Homes
14 David Kay   San Antonio, TX 187333   Solar Eclipse
15 Andrew Beres   San Antonio, TX 3403   Ride Away Cycling Club
17 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Racelab U-23 Cycling Team
18 Shaun Dean   Austin, TX 220437   360 Cycleworks Inc
19 John Trujillo   Austin, TX 225639   Velossimo Racing
20 Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   Unattached
21 Jeremey Thomson   Manvel, TX 195484   Team Tilson Homes
22 Richard Bonner   Austin, TX 194228   REI Austin Cycling Team
23 Stephen Mathias   Albuquerque, NM 219183   NMBRA (New Mexico Bicycle Racing Assoc)
24 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   Team Bicycles Inc.
25 Abel Lopez   Lubbock, TX 201756   Kentucky Flyers
26 Tom Warren   Belton, TX 192481   Permian Basin Bicycle Assoc
27 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
28 Trey Harrison   El Dorado, KS 204900   River City Racing Club
29 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   Colavita Racing Inc.
30 Kirk English   Houston, TX 194337   Team Tilson Homes
31 Craig Virr   Austin, TX 36726   Team Six
32 Matthew Beeter   Boise, ID 53049   Unattached
33 David Parker   San Antonio, TX 27256   Solar Eclipse
34 David Rendon   Lubbock, TX 223674   Ride Away Cycling Club
35 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   REI Austin Cycling Team
36 Kyle Peterek   Houston, TX 229536   Unattached
37 Anthony Bush   San Antonio, TX 205338   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
38 Clay Snell   San Antonio, TX 219391   BSK LAW/bikeworld.com
39 Mark Pride   Austin, TX 218916   Team Hotel San Jose
40 Daniel Perez      Crazy Cat Cycle
41 Jackson Salling   Austin, TX 188719   Texas Lone Star Racing
42 Norman Stapleton   Dallas, TX 204477   Velossimo Racing
43 Dirk Fruhling   Richardson, TX 72927   Dallas Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colt Trant   Seguin, TX 223670   Camino Real Cycling Team
2 John Hatlelid   Boulder, CO 233283   U of Texas Cycling Club
3 Collin Davis   Euless, TX 225276   SFA Cycling Team
4 Jesse Gaudet   Austin, TX 218314   Austin Tri-Cyclist Inc
5 Yanos Saravanos   Houston, TX 222637   UNT Cycling CLub
6 Mark Lopresto   University Heights, OH 213314   BSK LAW/bikeworld.com
7 Brian Barrow   San Marcos, TX 225274   Unattached
8 Mark Thompson   Amarillo, TX 222868   Old Tascosa Cycling
9 Emmanuel Rodriguez   Durango, CO 237628   Unattached
10 Dan Madru   Austin, TX 445   REI Austin Cycling Team
11 Dean Blackwood   Austin, TX 240771   Unattached
12 John Turnbull   Winnipeg 206518   Unattached
13 Shane Smith   Austin, TX 202487   Team Hotel San Jose
14 Colby Nave   San Antonio, TX 116721   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
15 Joey Machado   Austin, TX 91641   Unattached
16 Chris Moore   Roanoke, TX 214351   Team Bicycles Inc.
17 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
18 Jean Paul Legault   New Braunfels, TX 237333   Unattached
19 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   Mirage
20 Davis Tucker   Austin, TX 198066   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
21 Euan Mackay   Katy, TX 220074   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
22 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   Mirage
23 Rogelio Aranda   San Antonio, TX 196967   Unattached
24 Rhyne Rundell   Mckinney, TX 201463   Mirage

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruben Holguin    143416   Permian Basin Bicycle Assoc
2 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX 170728   Colavita Racing Inc.
3 Jim Waner   Odessa, TX 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
4 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Colavita Racing Inc.
5 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   Wichita Falls Bicycling Club
6 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Mirage
7 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   Team Hotel San Jose
8 Michael Ramsey      Permian Basin Bicycle Assoc
9 Patrick Dow   Las Vegas, NV 215927   Unattached
10 Cody Miller   Lubbock, TX 210168   Chaparral Cycling Club
11 Kevin Urbanczyk      
12 Donald Smith   Austin, TX 202489   Team Hotel San Jose
13 Gary Obernolte   Austin, TX 59979   REI Austin Cycling Team
14 Robert Dole   Austin, TX 230218   Unattached
15 Robert Crumpler (1 - Cat4)   Midland, TX 222441   Permian Basin Bicycle Assoc
16 Paul Marabito   Savage, MN 209198   Old Tascosa Cycling
17 Edwin Braun   New Braunfels, TX 188337   Unattached
18 Rod Burgett   Shallowater, TX 219770   Chaparral Cycling Club
19 Thomas Carter   San Antonio, TX 220200   Unattached
20 Rodney Slaton   Midland, TX 156230   Permian Basin Bicycle Assoc
21 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX 145515   Matrix Cycle Club
22 Scott Maples   Lubbock, TX 214881   Chaparral Cycling Club
23 Bryon Cheatham (1 - Cat5)   Midland, TX 243171   Permian Basin Bicycle Assoc
24 Tim Claire   Midland, TX 203967   Permian Basin Bicycle Assoc
25 David Preston   Lubbock, TX 218036   Chaparral Cycling Club
26 Robb Nixon   El Paso, TX 242516   Unattached
27 Richard Ballou   Dallas, TX 89523   Matrix Cycle Club
28 Gary Woolfolk   Dallas, TX 195832   Mirage
29 Roy Cason (2 - Cat5)   Midland, TX 165023   Permian Basin Bicycle Assoc
30 Kirk Brogdon   San Antonio, TX 141569   Permian Basin Bicycle Assoc
31 Pete Morawiec   San Antonio, TX 242981   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kinman   Odessa, TX 223075   Permian Basin Bicycle Assoc
2 Frank Palmieri   Hampton, VA 241682   U of Texas Cycling Club
3 Seth Mase   Austin, TX 222514   360 Cycleworks Inc
4 Adrian Snell   Houston, TX 232028   Unattached
5 Evan Lambert   Austin, TX 239971   
6 Spencer Litzenberger      
7 James Dykes   Keller, TX 236891   Team Bicycles Inc.
8 David Arringdale   Louisville, KY 236668   Unattached
9 Jeremy Hill   San Antonio, TX 244253   Unattached
10 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Unattached
11 Harry Carroll   Austin, TX 238248   Tsunami Cycles
12 Andrew Hoffman   Houston, TX 222097   360 Cycleworks Inc
13 Michael Hall   Austin, TX 219616   Unattached
14 Daryl Laney   Trophy Club, TX 243832   Unattached
15 Scott McMillian   Shavano Park, TX 213599   Unattached
16 Jason Farrar   Austin, TX 235043   360 Cycleworks Inc
17 Maurice East   San Antonio, TX 218497   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
18 edward moore   Austin, TX 239580   360 Cycleworks Inc
19 Sebastian Villava      
20 Carlos Franco   Round Rock, TX 239859   Tsunami Cycles
21 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   REI Austin Cycling Team
22 Morris Camp   San Antonio, TX 237503   Unattached
23 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
24 Stephen Dodd   Midland, TX 224882   Permian Basin Bicycle Assoc
25 Frankie Benitez      
26 Ben Zesch   Seattle, WA 206478   Team Hotel San Jose
27 Jeremy White   San Antonio, TX 239829   Permian Basin Bicycle Assoc
28 Paul Janko   Corpus Christi, TX 156925   Unattached
29 James Dykes   Keller, TX 236891   Team Bicycles Inc.
30 Steven Guzman   Austin, TX 235059   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
31 Amos Meyers      
32 Conrad Hermosillo   Fort Worth, TX 218754   Unattached
33 Gary Luce      
34 John Morlock      
35 Travis Perlman   Austin, TX 235399   Unattached
36 Doug Randel      
37 Mark Yuhas      

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Brown   Midland, TX 126012   Colavita Racing Inc.
2 Chad Christian   San Antonio, TX 91475   Unattached
3 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
4 Edward Solis   San Antonio, TX 65416   Ride Away Cycling Club
5 Patrick McGrath   Spring Branch, TX 23500   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
6 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
7 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
8 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
9 James Schroeter   Longmont, CO 31808   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
10 Larry Price   Mckinney, TX 28693   Team Bicycles Inc.
11 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
12 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   Moritz Chevrolet Cycling
13 Marco Chalaby   San Antonio, TX 168408   Unattached
14 Juan Carillo      
15 Brad Limmer   San Antonio, TX 178200   Solar Eclipse
16 Oscar Acosta      
17 Kenneth Ciolli   San Antonio, TX 48671   Unattached

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   Mirage
2 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
3 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   Matrix Cycle Club
4 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
5 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Timothy Arnold   Los Ranchos, NM 191657   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
9 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   Lone Star Racing Club
10 Oscar Gonzalez   San Antonio, TX 170383   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
11 David Fluchel   San Antonio, TX 189173   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
12 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
13 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
14 Thomas Linehan   Austin, TX 175556   Violet Crown Sports Assoc
15 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club
16 Jeff Agee   Houston, TX 217805   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
17 R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX 227579   Violet Crown Sports Assoc
18 Norberto Valdes   The Woodlands, TX 176030   The Woodlands Cycling Club
19 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
20 Michael Haney   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
21 Don MacNeil   Houston, TX 207067   Southwest Cycling Club
22 Dan Lundeen   Houston, TX 231659   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
23 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   Mirage
24 Terry Dupler   Houston, TX 177060   Team Tilson Homes
25 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
26 Dennis (Andy) Oliver (1 - Cat3)   Austin, TX 204238   Team Hotel San Jose
27 Frank Yang   Houston, TX 165413   Southwest Cycling Club
28 David Wolfe   Austin, TX 38782   Violet Crown Sports Assoc
29 James Ruberti   Houston, TX 221219   Southern Elite
30 David Gardner   Odessa, TX 56590   Permian Basin Bicycle Assoc
31 John Colburn   Lubbock, TX 154892   Permian Basin Bicycle Assoc
32 Andy Orsa   Belleville Il 227944   Chaparral Cycling Club
33 Jaime Gandara   El Paso, TX 130310   NMBRA (New Mexico Bicycle Racing Assoc)
34 Fred Kruse (1 - Cat5)   Dallas, TX 241476   Mirage
35 James Green (2 - Cat5)   Midland, TX 243240   Unattached
36 Michael Mathis      Permian Basin Bicycle Assoc

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Allen   College Station, TX 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Thomas Geehan   Houston, TX 196557   Southwest Cycling Club
3 Scott Sanford   Odessa, TX 189707   Permian Basin Bicycle Assoc
4 John Roberts   Houston, TX 231248   Violet Crown Sports Assoc
5 Stephen James   Austin, TX 55172   Violet Crown Sports Assoc
6 Charles Jones   Lubbock, TX 58753   Permian Basin Bicycle Assoc
7 Herb Feins   Houston, TX 102797   Southwest Cycling Club
8 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix Cycle Club
9 Lynn Cornett   Brownwood, TX 55569   Violet Crown Sports Assoc
10 Andre Masseau      
11 Steve Betton   Midland, TX 55698   Permian Basin Bicycle Assoc
12 John Jones (1 - Cat5)   Bellaire, TX 244624   Unattached

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX 46768   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycle Club
2 John Bonewitz   Grapevine, TX 232744   Moritz Chevrolet Cycling
3 Eric Moscorro      
4 Draye Redfern   Austin, TX 204553   Mirage
5 Jack Clarke   San Angelo, TX 220737   Permian Basin Bicycle Assoc
6 Ryan Smith   Austin, TX 219781   Team Hotel San Jose
7 Philip Miller   Plum, TX 174360   Team Bicycles Inc.
8 Andy Orsa   Lubbock, TX 227946   Chaparral Cycling Club
9 Ben Singletary   Clovis, NM 198101   Permian Basin Bicycle Assoc

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Sherwin (1 - Cat1)   West Lake Hills, TX 161129   Victory Cycling
2 Shontelle Gauthier   Austin, TX 80726   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Daniela Gandara   Alhambra, CA 205934   NMBRA (New Mexico Bicycle Racing Assoc)
4 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
5 Helene Carabin   Nichols Hills, OK 189404   B1Rocks
6 Allyson Brandt (2 - Cat1)   Georgetown, TX 204577   Team ConexTrain
7 Julianne Fiocca   Austin, TX 202459   Team ConexTrain
8 Daniele Staskal   Austin, TX 194815   Team Joy Rides/Austin Flyers
9 Jennifer Buntz   Albuquerque, NM 46309   White Mountain Road Club
10 Audrey Carmical   Austin, TX 209893   Team Joy Rides/Austin Flyers
11 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josephine Nelson   Lakewood, CO 225188   Unattached
2 Teresa Newman   Midland, TX 207240   Permian Basin Bicycle Assoc
3 Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   Strada Racing Club
4 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
5 Kristen Andreasen   Houston, TX 216725   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
6 Melissa Brown   Austin, TX 201389   Team ConexTrain
7 Paula Higgins   Albuquerque, NM 16133   White Mountain Road Club
8 Shelly Campbell   San Antonio, TX 211796   Solar Eclipse
9 Sheila Zainfeld   Richardson, TX 202264   FCS Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Stewart   Grapevine, TX 218891   Wichita Falls Bicycling Club
2 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Brenna Wozniak   Fort Collins, CO 243858   Unattached
4 Helen Tarr   Houston, TX 232151   Unattached
5 Brigitte Jordan   Dallas, TX 186365   Colavita Racing Inc.
6 Lacey Simpson   Austin, TX 234156   Unattached
7 Tammy Thompson   Austin, TX 239525   Team Joy Rides/Austin Flyers
8 Elizabeth Ayarbe      
9 Toni Lamb   Dallas, TX 237015   Colavita Racing Inc.
10 Kim Barnett   Austin, TX 209509   Team Joy Rides/Austin Flyers
11 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   Moritz Chevrolet Cycling
12 Monica Munsey   Rural Hall, NC 225125   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
13 Kathryn Chase      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUORESierra NevadaBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee