Race Results for
Spin City Classic
Orlando, FL
(Event Information)
Road Race on 03/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - mixed gender - Junior - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  453 Orlando Road Club Inc
2Jay Major   Miami, FL 220750   J..A.R.
3Michelle Blake   Orlando, FL 233167  450 Orlando Road Club Inc
4Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc
5Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc
6Justin Pfaff     451 GCC
7Tyler Walker      Village Bike

Men - mixed gender - Junior - 13 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
2Kevin Mcguire     456 Laser-es
3Amir Merali   Miami, FL 234586  457 Laser-es
4David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
5Jhon Zuluaga      Laser-es
6Steve Gabino     455 Laser-es
7Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  459 Laser-es
8Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Bain Yorkell      J..A.R.
10Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  458 Orlando Road Club Inc
11Cirilo Benscome      Laser-es

Men - mixed gender - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
2Andres Cano   Miami, FL 234452  464 Laser-es
3Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
4Lawrence Jupp      J..A.R.
5Arturo Benscome     454 Laser-es
6Rider Unknown     284 Unattached
7Shelby Gabino   Miami, FL 234698  461 Laser-es

Men - Cat 1/2 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Wamsley     22 Colavita
2Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  61 JC Investors Racing Team
3Joel Chavez   Tampa, FL 177305  Hotmark Racing
4Adam Myerson     12 Team NERAC
5Christopher Frederick     27 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
6David Guttenplan   Washington, DC 177906  64 Ag Edwards/Nalley Automotive
7Ivan Franco   Miami, FL 51178  Vision Quest
8John Kavan   Tampa, FL 53779  17 Neptune Cyclery
9Gabriel Larrea   Miami, FL 195499   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  75 Outspokin Largo
11Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  58 Cycle Science
12Rich Harper   Raleigh, NC 175041  82 ABRC Cane Creek
13Hoyt Halvorson   Nashville, TN 175296  60 NERAC/Outdoorlights.Com
14Winston David   Greenville, SC 194743  57 Ag Edwards/Nalley Automotive
15Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  44 JC Investors Racing Team
16Bill Pryor   Asheville, NC 168788  48 Chain Reaction Bicycle Club
17Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  11 Vision Quest
18Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  65 Cycle Science
19Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559  45 NERAC/Outdoorlights.Com
20Timothy Henry   Franklin, TN 127993  52 Ag Edwards/Nalley Automotive
21Josh Thorton     72 United Pro Cycling Team
22Neal Arnett   Clayton, GA 177094  36 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23Ricardo Ortega (1 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL 133916  13 VistaVelo.Com

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
3Jean P Morales      Laser-es
4Kevin Richardson   Ooltewah, TN 180773   Unattached
6Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508  331 Bike America
2David Stedje   Lutz, FL 33913  314 Best of the Bay Cyclist
3Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  321 Ford Cycling Team/Orlando Velo
4Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814  319 Bike America
5Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  304 Hotmark Racing
6Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  305 ASV - Gold's Gym Orlando
7Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  335 Lake Mary/ORC
8John Kavan   Tampa, FL 53779  306 Neptune Cyclery
9Erik Hjortaas   Naples, FL 232824  348 Naples Velo
10David Mesgueue     330 GCC
11Chad Spicer   Orlando, FL 64976  358 Ford Cycling Team/Orlando Velo
12Carlos Soler   Longwood, FL 104661  310 Team 19
13Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898  311 ASV - Gold's Gym Orlando
14Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402  359 B&J Bikes
15Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  338 Neptune Cyclery
16Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  351 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17Juan Valera     328 Laser-es

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Wright   Orange Park, FL 68129  249 Jacksonville Racing Club
2William Clifton   Palm City, FL 164838  205 Treasure Coast Cycling Association
3Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  217 Jacksonville Racing Club
4Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  223 TeamGearLink
5Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  219 Cycle Science
6Fitzroy Craig     212 Unattached
7Miguel Valle   Miami, FL 227309  210 Bike Tech
8Adam Giles   Orlando, FL 46452  243 Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Robert Cutts   Orlando, FL 140720  242 Orlando Road Club Inc
10Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  237 B.O.B. Nault's/Cyclery
11Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  200 TeamGearLink
12Stephen Decato   Rockland, ME 65421  222 Naked Bean Cycling Club
13Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  240 Polk Bicycle Sport Inc
14Michael Barrett   Stuart, FL 159218  204 Treasure Coast Cycling Association
15Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  227 Jacksonville Racing Club
16Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  226 Village Bike
17Stephen Ducker (1 - Cat3)   Eustis, FL 177718  228 Orlando Road Club Inc
18Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  209 ASV - Gold's Gym Orlando
19John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  214 Jacksonville Racing Club
20Chris Barthel     202 Ford Cycling Team/Orlando Velo
21Greg Pickren     230 TeamGearLink
22Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  216 Jacksonville Racing Club
24Stephen Pollan (2 - Cat3)   Jacksonville Beach, FL 178909  211 Jacksonville Racing Club
25kenny ortiz     229 Big Wheel
26Paul Perry   Plantation, FL 72470  220 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
27Oscar Behncke     241 Unattached
28solomon davis     234 Unattached
29Chris Barthel     207 Ford Cycling Team/Orlando Velo
30Kevin Braley   Stuart, FL 4610  232 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alberto Falcon   Miami, FL 153621  358 Top Pro
2Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  359 Cycle Science
3Patrick Perkins   Seffner, FL 137619  361 Team American Classic
4Craig Creeden   Longwood, FL 211913  610 Orlando Road Club Inc
5Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449  355 West Coast Wheelmen
6Norman Goldin   Princeton, FL 136476  352 Unattached
7Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  356 Cycle Science
8Emillio Sanchez     611 Toshiba/Big Wheel
9James Conti   Plantation, FL 199421  357 Unattached
10Steve Agronick   Villages, FL 1209  354 ASV - Gold's Gym Orlando
11Charles Griffiths     360 Unattached
12Jean Georger     609 Florida Bicycle Sports
13Pete Floyd     350 VW Racing Team

Men - Cat 3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alain Correa     134 Laser-es
2Alejandro Guzman     123 Unattached
3Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  133 Coastal Chiropractic
4Geoffrey Mina     135 Z Bikes
5Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  127 TeamGearLink
6David Mesgueue     120 GCC
7Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916  114 B&J Bikes
8Jose Santiago     136 Unattached
9John Gissal   Tampa, FL 173583  119 Ford Cycling Team/Orlando Velo
10Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  112 B&J Bikes
11Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  145 Village Bike
12Jared Fullerton   Montverde, FL 202673  101 Ford Cycling Team/Orlando Velo
13Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  103 VistaVelo.Com
14Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  137 Cycle Science
15Richard Reid   Port St. Lucie, FL 186704  152 Toshiba/Big Wheel
16Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941  117 Laser-es
17Pawthorp Clay     122 Village Bike
18Todd Hall     125 Coastal Chiropractic
19Carlos Martin     106 Best of the Bay Cyclist
20Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  110 ASV - Gold's Gym Orlando
21Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  104 Coastal Chiropractic
22Darren Marsh     105 Olympus Bikes
23Daniel Whitney   Casselberry, FL 65626  138 Olympus Bikes
24Ed Clark   Orlando, FL 220497  345 ASV - Gold's Gym Orlando
25Clint Brider     147 Coastal Chiropractic
26Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  126 ACT - America's Cycling Team
27Dustin Stone     118 Unattached
28Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  149 TeamGearLink
29Rene Fonseca   Clermont, FL 181444  140 Miami Masters

Men - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Servi   Longwood, FL 239632  269 Team 19
2Efren Ortega     274 ASV - Gold's Gym Orlando
3Ross Glass   Tampa, FL 236571  293 Hotmark Racing
4Karl Pelletier   Longmont, CO 240127  418 VeloBrew
5Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  283 Active Cycles
6Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588  298 BSI
7Mike Ramos   Palm Beach, FL 202545  257 Lake Worth Bicycles
8Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  294 TeamGearLink
9Ronaldo Tavares     277 B&J Bikes
10Anthony Astrab     281 TeamGearLink
11Mike Faello   Costa Mesa, CA 221350  270 Team 19
12John Kern   Orlando, FL 61561  288 Olympus Bikes
13Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  282 VistaVelo.Com
14Julio Cruz     412 Unattached
15Chris Barthel     294 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446  291 Team Florida
18Darren Dowling     343 Naked Bean Cycling Club
19Rodney Riley   Park City, UT 216802  267 Team 19
20Walter Rentz   Orlando, FL 208965  261 Orlando Road Club Inc
21Brett Miller   Gainesville, FL 220527  292 Team Florida
22Mark Damon     297 Unattached
23Ross Luhorr     410 Bike America

Men - Cat 5 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Robinson   Asheville, NC 214947  586 Naples Velo
2Shaun Redman     587 Unattached
3Bill Percival     578 Unattached
4Aaron Becker     567 Team American Classic
5Felix Perez     572 Bell Bicycles
6Juan Hildago     562 Laser-es
7Juan Torres   Miami, FL 225733  581 Laser-es
8Henry Willis   Orlando, FL 187343  555 Orlando Road Club Inc
9Scott Pfaff     550 GCC
10Chris Huff     588 Team 19
11Richard Benton     576 Orlando Road Club Inc
12Mark Poteet     556 Best of the Bay Cyclist
13Scott Strong     582 Unattached
14Rider Unknown      Unattached
15Mike Pallardy     569 Treasure Coast Cycling Association
16Morgan Bellows   Orlando, FL 234413  551 Orlando Road Club Inc
17Pete Johnson     583 Unattached
18Joshua Mann   Grover Beach, CA 239698  553 Bike Barn
19Christian Davis     589 Jacksonville Racing Club
20Jason Bellot     585 Unattached
99Jon Johnson   Clermont, FL 191686  552 Olympus Bikes
99Adam Newman     554 Unattached
99Kasey Walker     557 Unattached
99Colin Rice   Orlando, FL 226235  559 Unattached
99Chris Huff     558 Team 19

Women - Cat 1/2/3 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Candice Blickem     168 Aarons Furnishings
2Mackenzie Dickey     167 Aarons Furnishings
3Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  173 Best of the Bay Cyclist
4Rebecca Larson   Athens, GA 91806  164 Cycle Science
5Valleti Leigh     183 Travel Girl
6Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  178 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  182 Athletes by Design Racing Team
8Jane Becker     181 Team American Classic
8Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  188 Jacksonville Racing Club
10Catherine Connell   Decatur, GA 187012  161 Travel Girl
11Lee Anne Asbury   Atlanta, GA 202397  170 Aarons Furnishings
12Kat Clark     184 Low Country Velo
13Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  171 Team 19
14Katie Whalen     186 Unattached
15Trish Cohen   Tampa, FL 218675  355 Best of the Bay Cyclist
16Robin Kavan   Tampa, FL 51174  174 Best of the Bay Cyclist
17Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  169 Aarons Furnishings
18Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  176 B&J Bikes
19Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  189 Olympus Bikes
20Shelly Brandt     177 Village Bike
21Donna Kerby     165 Unattached
22Kim Sawyer     185 Travel Girl

Women - Cat 4 - 1 to 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171  480 Lake Worth Bicycles
2Jill Kislia     490 Bike America
3Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  475 Team Swift
4Carla Faulkner     487 Unattached
5Eileen Merken     491 Bill Bone - Bicyclery
6Lori Ronelli     492 Team 19
7Julie Ficker     486 Unattached
8Carrie Fritz     476 Best of the Bay Cyclist
9Kelli Young     480 Unattached
10Brandi Walker     479 Unattached
11trubeg janet     482 Unattached
12Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  476 Orlando Road Club Inc
13Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181  477 Lake Worth Bicycles
14Jenelle Holt     485 Unattached
15Jayne Claire Gillespie   Gulf Shores, AL 211910  483 Auburn

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee