Race Results for
Squiggy Classic
Thonotosassa, FL
(Event Information)
Road Race on 03/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco   Miami, FL 51178   Vision Quest
2 Preda Prokic      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
3 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Hotmark Racing
4 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Outspokin Largo
5 Bill Pryor   Asheville, NC 168788   Chain Reaction Bicycle Club
6 Joe Fernandez   Miami, FL 159107   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
7 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors Racing Team
8 Chase Fullerton      VMG
9 Matt Seagrave      Unattached
10 Juan Ferreia      Laser-es
11 Hans Arnesen   Minneapolis, MN 199593   Unattached
12 Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   True Blue Cycling
13 Yosvany Falcon      City Bikes
14 Josh Thorton      United Pro Cycling Team
15 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Hotmark Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568   B&J Bikes
2 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   B&J Bikes
3 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
4 Bret Hoffer   Huntington Beach, CA 208478   B&J Bikes
5 Matthew Hansley      Olympus Bikes
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
7 Darren Marsh      Unattached
8 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
9 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   VistaVelo.Com
10 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916   B&J Bikes
11 Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   Best of the Bay Cyclist
12 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford Cycling Team/Orlando Velo
13 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
14 Juan Valera      Laser-es
15 Alan Badia   Tampa, FL 218267   Hotmark Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Mina      Unattached
2 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing
3 Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455   Laser-es
4 Ronaldo Tavares      B&J Bikes
5 David Burnette      Unattached
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Unattached
8 Rider Unknown      Unattached
9 Mike Faello   Costa Mesa, CA 221350   Team 19
11 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
12 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
13 Ken Taylor      Olympus Bikes
14 Rodney Riley   Park City, UT 216802   Team 19
15 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Semprebon      Unattached
2 Juan Hildago      Laser-es
3 Aaron Becker      Team American Classic
4 Danny Figueras   Miami, FL 234715   Laser-es
5 Dennis Claire      Unattached
6 Brant Speed   Austin, TX 240584   Unattached
7 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   Action Wheelsport
8 Steven Ziemba      Unattached
9 Dan Fogarty      Unattached
10 Rider Unknown      Unattached
11 Felix Perez      Bell Bicycles
12 Juan Acevedo      Unattached
13 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084   Z Bikes
14 Kevin Doris      Best of the Bay Cyclist
15 Juan Carrazana      Bell Bicycles

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
2 Jason Jones   Cumming, GA 125885   Unattached
3 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898   ASV - Gold's Gym Orlando
4 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
5 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
6 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7 Jack Rich      Neptune Cyclery
8 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
9 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
10 Julio Espinosa (1 - Cat4)   Miami, FL 89984   City Bike Club
11 Kirby Johnson      TeamGearLink
12 Marcus Campbell      Unattached
13 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
14 Rider Unknown      Unattached
15 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   Best of the Bay Cyclist

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816   VeloBrew
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
3 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   Gruppo Strada
4 Greg Pickren      TeamGearLink
5 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
6 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Polk Bicycle Sport Inc
7 Adam Giles   Orlando, FL 46452   Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Miguel Valle   Miami, FL 227309   Unattached
9 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
10 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
11 Craig Johnson      TeamGearLink
12 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   ASV - Gold's Gym Orlando
13 D. Mark Parker   Englewood, FL 238085   Pedal Power
14 William Clifton   Palm City, FL 164838   Treasure Coast Cycling Association
15 Ian Jackson      Neptune Cyclery

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Team Hardwood
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
3 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
4 Smith (Skip) Higgins   Indianapolis, IN 142055   Scheller's Indiana Masters
5 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
6 John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   Florida Sports Racing Team
7 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
8 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
9 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
10 Bo Webster      Team American Classic
13 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
14 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
15 Steve Agronick   Villages, FL 1209   ASV - Gold's Gym Orlando

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Becker      Team American Classic
2 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist
3 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
4 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   B&J Bikes
5 Shannon Koch      Unattached
6 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
7 Katie Whalen      Unattached
8 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9 Tracie Akerhielm      Unattached
10 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
11 Karina Kroll      Z Bikes
12 Karina Kroll      Z Bikes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Ronelli      Team 19
3 Sandra Tomlinson-Gross      Jacksonville Racing Club
4 Carrie Fritz      Best of the Bay Cyclist
5 Meaghan Scott      Unattached
6 Sharon Fletcher      Unattached
7 Erin Springer      Unattached
8 Alicia Black      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyOSMOBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee