Race Results for
Jacksonville Pro Cycling Classic
Jacksonville, FL
(Event Information)
Criterium on 04/07/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curtis Tolson     24 Texas Roadhouse
2John Kavan   Tampa, FL 53779  75 Neptune Cyclery
3Mike Carter     74 Denver Spoke
4Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  45 Village Bike
6Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  47 Jacksonville Racing Club
7Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  55 TeamGearLink
8Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  53 B&J Bikes
10Bret Baronak     72 Cycle Science
12Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  20 TeamGearLink
13Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  Ford Cycling Team/Orlando Velo
14Cauley Bullard   Jacksonville Beach, FL 116791  54 Low Country Velo
15Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  29 VistaVelo.Com
16J Ward     73 Cardina Volkswagon
17Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
18Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  TeamGearLink
20Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  22 ASV - Gold's Gym Orlando
21Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730  Bike Route Racing
22Miguel Valle   Miami, FL 227309  12 Bike Tech
23Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  66 Cycle Science
25Matthew Hansley     60 Olympus Bikes

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Ivan Stevic      Toyota - United Pro Cycling Team
3Trent Wilson      Jittery Joes
4Ivan Franco   Miami, FL 51178  Vision Quest
6Justin England   Boulder, CO 184181  13 Toyota - United Pro Cycling Team
7Kyle Wamsley     Colavita
8Jeff Hopkins     Jittery Joes
9Peter Hatton     96 Unattached
10Brice Jones     Jelly Belly
11Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
12Kevin Attkisson     18 Unattached
13Adam Myerson     74 NERAC/Outdoorlights.Com
14Todd Henriksen   Xenia, OH 159980  57 VMG
15Seth Hansley     83 Olympus Bikes
16Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559  71 NERAC/Outdoorlights.Com
18Shawn Willard (1 - Cat1)   Charlotte, NC 48403   Wheel N Sprocket
19Victor Laza     43 Unattached
20Alejandro Bello     90 JC Investors Racing Team
21Phillip Gaimon     56 VMG
22Greg Wolf     48 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
23Phil Wong     97 Jittery Joes
25Stefano Barberi     29 TIAA Cref
26Chris Stockburger     31 Unattached
27Marc Anderson   Athens, GA 185669  98 Unattached
28Scott Edge   Greenville, SC 60  72 NERAC/Outdoorlights.Com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568  243 B&J Bikes
2Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605  217 Champion Cycling
3Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  212 Village Bike
4Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916  242 B&J Bikes
5Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982  230 B&J Bikes
7Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  206 TeamGearLink
8Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  219 Coastal Chiropractic
9Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369  229 Village Bike
10Matthew Hansley     234 Olympus Bikes
11Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  233 Team Helens
12Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876  213 Village Bike
13Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006  203 Cycle Science
14J Ward     224 Cardina Volkswagon
15Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  223 Coastal Chiropractic
16Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  35 VistaVelo.Com
17Clint Brider     232 Coastal Chiropractic
18Carlos Martin   Tampa, FL 60937  200 Best of the Bay Cyclist
19Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  226 Atomic Race Team
20Cauley Bullard   Jacksonville Beach, FL 116791  221 Low Country Velo
22Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941  238 Laser-es
23Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  207 VeloBrew
24Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266  239 Hotmark Racing- Sweetbay
25Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  229 Coastal Chiropractic
26Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  202 Cycle Science
27Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  235 B&J Bikes

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500  541 Laser-es
4Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  513 Bikesesava
5John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  547 VeloBrew
6Joshua Servi   Longwood, FL 239632  554 Team 19
7Ross Glass   Tampa, FL 236571  521 Hotmark Racing- Sweetbay
8Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  505 TeamGearLink
9Darren Dowling   Sarasota, FL 219566  502 Naked Bean Cycling Club
10David Winchester   North Yarmouth, ME 196215  544 Virginia Beach Velo
11Rick Cain   Macon, GA 122746  555 Unattached
12Andrew Talansky   Napa, CA 242630  538 Laser-es
13Ronaldo Tavares     545 B&J Bikes
14Anthony Astrab     523 TeamGearLink
15Will Larson   Dunedin, FL 196529  522 TeamGearLink
16Adam Baker     507 Champion Cycling
17Michael Perez   Virginia Gardens, FL 221455  531 Laser-es
18Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  532 Laser-es
19Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480  509 Village Bike
20Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL 218212  549 ASV - Gold's Gym Orlando
21Brad Jerald     543 Olympus Bikes
21Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510  518 Orlando Road Club Inc
22Javier Vallejo   Apopka, FL 219878  557 BSI
23Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  512 Best of the Bay Cyclist
24Dana Johnson   Cary, NC 71747  525 Atomic Race Team
25Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  524 Polk Bicycle Sport Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sebastian Cano     623 Laser-es
2Brant Speed   Austin, TX 240584  643 Unattached
3Juan Uruena     639 Unattached
4Brandon Hill     627 Giordana/Clif Bar
5Matthew Lester     611 Unattached
6Scott Pfaff   Alachua, FL 237462  619 GCC
7Sean Crichton     601 Unattached
9Jean P Morales     618 Laser-es
10Dan Fogarty     634 Unattached
11Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  604 Reno Wheelman
12Antonthy Janik     606 Unattached
14Harry Portellos     631 TeamGearLink

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curtis Tolson      Texas Roadhouse
2Mike Carter      Denver Spoke
3David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
4Thomas Craven      Endevor
5Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
6Bret Baronak      Cycle Science
7Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
8Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190   Village Bike
9David Stedje   Lutz, FL 33913   Best of the Bay Cyclist
10Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
11Ian Stanley      Unattached
12Peter Aldridge      Bike America
13Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   Best of the Bay Cyclist
14John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
15Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16Jorge Cortez      Z Bikes
17Edixon Rodriguez      Laser-es
18Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
19John Kern   Orlando, FL 61561   Olympus Bikes
20Michael Ellner   Jupiter, FL 156950   Cycle Science
21Tony (Claude) Carbajal      Team American Classic
22Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396   Best of the Bay Cyclist
24Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
25Charles Eller      Squadra Vecchi
26Miguel Castanda      Ringling

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
4Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
5Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
6Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   ASV - Gold's Gym Orlando
8Thomas Evans   Indian Trail, NC 98837   Squadra Vecchi
9Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
10David Magloire   Powder Springs, GA 111252   Velo VooDoo
11Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   Village Bike
12John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
13Thomas Tubridy (1 - Cat4)   Hollywood, FL 129020   GS Laborde
14Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   TeamGearLink
15Miguel Valle   Miami, FL 227309   Bike Tech
16Scott Gross   Orange Park, FL 47481   Jacksonville Racing Club
17Scott Prausa   Cumming, GA 185356   RealityBikes.com
18Robert Cutts   Orlando, FL 140720   Orlando Road Club Inc
19Rudy Johnson      Unattached
20Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   Bike Route Racing
21Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
22Stephen Decato   Rockland, ME 65421   Naked Bean Cycling Club
23Stephen Pollan (1 - Cat3)   Jacksonville Beach, FL 178909   VeloBrew
24David Epstein      Unattached
25Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
2Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
3Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
5James Barthel (1 - Cat4)   Tampa, FL 187542   Team American Classic
6Pete Floyd      VW Racing Team

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Major   Miami, FL 220750  757 J..A.R.
6Justin Pfaff     771 GCC

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Mcguire     781 Laser-es
2Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  784 TeamGearLink
3Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  751 Orlando Road Club Inc
4Amir Merali   Miami, FL 234586  775 Laser-es
5Steve Gabino     779 Laser-es
6David Ballagh   Clermont, FL 220117  791 Orlando Road Club Inc
8Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  772 Laser-es
9Jhon Zuluaga     774 Laser-es

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
2Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
3Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
4Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   Orlando Road Club Inc
5Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
6Brad Trantham      Orlando Road Club Inc

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Andrew Talansky   Napa, CA 242630   Laser-es
3Cody Vance      Champion Cycling
4Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
5Michael Midlarsky      Ute City

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Catherine Powers   Boulder, CO 165347  178 Aarons Furnishings
2Shannon Hutchison-Krupat   Atlanta, GA 120877  177 Aarons Furnishings
3Rebecca Larson   Athens, GA 91806  164 Cycle Science
5Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  170 Best of the Bay Cyclist
6Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Kenda Tire
8Holli Steelman   Winston Salem, NC 193769  153 Cheerwine
10Candice Blickem   Tucson, AZ 99908  176 Aarons Furnishings
11Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  157 Team 19
12Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  159 Athletes by Design Racing Team
13Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955  168 Cheerwine
14Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658  182 James River Velo Sport
15Tracy Huber   Louisville, KY 201741  161 Texas Roadhouse
16Debbie Veitch   Stuart, FL 204547  151 Cycle Science
17Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  184 Ford Cycling Team/Orlando Velo
18Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  156 B&J Bikes
19Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  162 Jacksonville Racing Club
21Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  185 Olympus Bikes
22Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099  154 B&J Bikes
23Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515  158 Cycle Science
24Terri Bidwell (1 - Cat3)   Gainesville, FL 224545  171 Unattached
25Kathryn Clark   Savannah, GA 201335  167 Low Country Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   Lake Worth Bicycles
2Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
3Jane West      Low Country VW
4Sharon Fletcher      Village Bike
5Teresa Garcia   Providence, RI 238473   Unattached
6Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129   VeloBrew
7Julie Ficker      Unattached
8Kim Vaughan      Unattached
9Carla Faulkner      Organic Athlete
10Anne Craig      VeloBrew
11Shelby Gabino   Miami, FL 234698   Laser-es
12Jennifer McFarland      Unattached
13Jenelle Holt      FSU
14Brandi Walker      Village Bike
15Sandra Tomlinson-Gross      Jacksonville Racing Club
16Reann Mommsen      VeloBrew
17Meiryele Anjos      B&J Bikes

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  750 Orlando Road Club Inc
3Michelle Blake   Orlando, FL 233167  763 Orlando Road Club Inc
4Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  790 Orlando Road Club Inc
5Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  788 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee