Race Results for
Fayetteville Stage Race
Fayetteville,, TX
(Event Information)
Road Race on 03/18/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Vargas (1 - Pro)   Kingwood, TX2:49:05.00 177122   Team Monex
2 Nathan Rogut   Tampa, FL2:49:34.00 58176   FCS Cycling Club
3 Zach Fiocca   Austin, TX2:49:36.00 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
4 Ryan Roth   2:49:36.00   Peloton Racing Org.
5 Kevin Nicol   Lafayette, CO2:49:36.00 46845   American Cycling Association
6 Mathew Ankney   Tulsa, OK2:49:36.00 145867   Mercy Cycling Team
7 Robert Kane   San Antonio, TX2:49:36.00 104842   SemCustomPaint.com
8 Henry Skowronek   Valley View, TX2:49:36.00 200360   Matrix Cycle Club
9 Rory McAdams   Tyler, TX2:49:36.00 59761   Matrix Cycle Club
10 Sam Childs   Austin, TX2:49:36.00 6779   Matrix Cycle Club
11 David Wenger   Austin, TX2:49:36.00 89282   Team Hotel San Jose
12 Bain Foote   Madison, MS2:49:36.00 189143   Herring Gas Cycling
13 Kevin Kremke   Houston, TX2:49:36.00 42330   Bike Barn (Texas)
14 John Minturn   Philadelphia, PA2:49:36.00 179015   Unattached
15 Scott Veggeberg   Austin, TX2:49:36.00 188306   FCS Cycling Club
16 Ronald Huijsman   Houston, TX2:49:36.00 166358   Bike Barn (Texas)
17 C Bryan Bunch   Austin, TX2:49:36.00 5432   Herring Gas Cycling
18 Chad Cagle   Tulsa, OK2:49:36.00 141654   Mercy Cycling Team
19 Eric Obergfell (1 - Cat1)   Bellevue, NE2:49:36.00 79482   SemCustomPaint.com
20 Timothy Regan   River Ridge, LA2:49:36.00 166133   Herring Gas Cycling
21 William Ross   Austin, TX2:49:36.00 40280   Team Hotel San Jose
22 John Reed   Allen, TX2:49:36.00 29577   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
23 George Howard-Heretakis (1 - Cat2)   Austin, TX2:49:36.00 166689   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
24 Scott Kasin   Carbondale, CO2:49:36.00 115958   Matrix Cycle Club
25 Max Miley   Allen, TX2:49:36.00 24324   Matrix Cycle Club
26 John Taylor   San Antonio, TX2:49:36.00 139362   BSK LAW/bikeworld.com
27 J Carl Grant Williams (2 - Cat2)   Austin, TX2:49:36.00 176776   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
28 Michael Brown   Dallas, TX2:49:36.00 60849   Matrix Cycle Club
29 John Bratton   Corpus Christi, TX2:49:36.00 75060   Texas Lone Star Racing
30 Jaime Arrieta   New Braunfels, TX2:49:36.00 162167   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
31 Barry Lee   Nederland, CO2:49:36.00 85255   Team Hotel San Jose
32 Phil Cortes   2:49:36.00   Louis Garneau
33 Andrew Willis   Austin, TX2:49:36.00 60806   Team Hotel San Jose
34 James Corletta (2 - Cat1)   San Antonio, TX2:49:36.00 105280   Peloton Racing Org.
35 Sol Ethan Frost   Austin, TX2:49:36.00 165768   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
36 Mat Stephens   Dallas, TX2:49:36.00 178970   Mercy Cycling Team
37 Ryan Fiddler   Stillwater, OK2:49:36.00 202325   Mercy Cycling Team
38 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX2:49:36.00 17072   Permian Basin Bicycle Assoc
39 Doug Greek   Springfield, MO2:49:36.00 138155   Mercy Cycling Team
40 Jarred Gilker   New York, NY2:49:36.00 223164   Mercy Cycling Team
41 Brian Dziewa   Saint Louis, MO2:49:36.00 126190   Mercy Cycling Team
42 Adam Biwan   Wichita Falls, TX2:49:36.00 174122   PCW Cycling Inc.
43 Chris Alexander   Austin, TX2:49:36.00 48269   Herring Gas Cycling
44 Eddie Swedlund   Austin, TX2:49:36.00 205401   Matrix Cycle Club
45 Nathan Miller   Austin, TX2:49:36.00 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
46 David Bradfield   Ft Worth, TX2:49:36.00 167036   Colonel's Army (Bicycles)
47 Troy Dunton   Houston Tx2:49:36.00 155928   FCS Cycling Club
48 Karl Kupecz   Austin, TX2:49:36.00 215061   Velossimo Racing
49 Adam Gaubert   Durango, CO2:49:36.00 219159   Velossimo Racing
50 Frank Breure (3 - Cat1)   Lafayette, LA2:49:36.00 190724   Amateur Cycling Club of Memphis
51 Steven Wheeler   Austin, TX2:49:36.00 152962   Team Hotel San Jose
52 Brandon Cowart   Tulsa, OK2:49:36.00 7964   Bike Barn (Texas)
53 William McRae   Austin, TX3:05:08.00 23829   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
54 Brian Wyrick   Mesquite, TX3:05:08.00 155803   Wichita Falls Bicycling Club
55 Bryan Goins   Wichita Falls, TX3:05:08.00 177753   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
56 David Golden   Austin, TX3:05:12.00 13532   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
57 Phil Wikoff   Austin, TX3:05:12.00 117896   Team Hotel San Jose
58 Bruce Allen   Erie, CO3:05:12.00 118467   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
59 Justin Jackson   Fayetteville, AR3:05:12.00 193961   Matrix Cycle Club
60 Keith McCollum   Houston, TX3:06:02.00 51905   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
61 Eric Warnsman   Round Rock, TX3:08:37.00 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
62 Christopher Powers   Flower Mound, TX3:38:37.00 63195   Matrix Cycle Club
63 Anuthee Huffstetter   Austin Tx3:55:13.00 159143   FCS Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaroslav Kalous   3:02:40.00   RC PFEIL HOF
2 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX3:02:42.00 76681   The Woodlands Cycling Club
3 Kolt Bates   Bedford, TX3:02:42.00 194640   Moritz Chevrolet Cycling
4 Thomas Kubicek   Friendswood, TX3:02:45.00 202263   Team Tilson Homes
5 Sten Schmidt   The Woodlands, TX3:02:45.00 217846   The Woodlands Cycling Club
6 Jimmy Clarke   Cypress, TX3:02:45.00 202026   Team Tilson Homes
7 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ3:02:45.00 195843   Mirage
8 Kyle Peterek   Houston, TX3:02:45.00 229536   Unattached
9 Loren Dodson   Austin, TX3:02:45.00 222625   Velossimo Racing
10 Ricky May   Katy, TX3:02:45.00 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
11 Shane Densmore   Denton, TX3:02:45.00 219335   FCS Cycling Club
12 Kenneth Munson   Plano, TX3:02:45.00 62762   Velossimo Racing
13 Tom Shriver   Carrboro, NC3:02:45.00 217766   Tulsa Wheelmen
14 Travis Burandt   Austin, TX3:02:45.00 189171   The Woodlands Cycling Club
15 Chris Lowry   League City, TX3:02:45.00 211096   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
16 Bradley Gunter   Houston, TX3:02:45.00 176292   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
17 Mark Pride   Austin, TX3:02:45.00 218916   Team Hotel San Jose
18 John Trujillo   Austin, TX3:02:45.00 225639   Velossimo Racing
19 Troy Owens   Flower Mound, TX3:02:45.00 188534   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
20 Alex Schneider   Tulsa, OK3:02:45.00 193323   Team Power Train
21 George Annillo   Arlington, TX3:02:45.00 214385   Team Bicycles Inc.
22 Francis Hamre   Wichita Falls, TX3:02:45.00 220341   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
23 Mark Rawlings   Dallas, TX3:02:45.00 199996   Colavita Racing Inc.
24 Patrick Craine   Fort Worth, TX3:02:45.00 219393   Moritz Chevrolet Cycling
25 Erick Benz   Austin, TX3:02:45.00 216513   REI Austin Cycling Team
26 Douglas Harwell   Houston, TX3:02:45.00 122902   Bike Barn Racing Team
27 B Scott Eager   North Richland, TX3:02:45.00 207677   Moritz Chevrolet Cycling
28 Eric Anderson   Wylie, TX3:02:45.00 209662   Plano Athletic Cycling Club/PACC
29 Dylan Jason   Port Allen, LA3:02:45.00 197190   Southern Elite
30 James Mitchell   Broken Arrow, OK3:02:45.00 221496   Team Power Train
31 Freddy Brito   San Antonio, TX3:02:45.00 164033   Texas Lone Star Racing
32 Brian Bordovsky   Arlington, TX3:02:45.00 167678   Team Bicycles Inc.
33 Jeromie Payne   Leander, TX3:02:45.00 173567   REI Austin Cycling Team
34 Matt Sauls   Mckinney, TX3:02:45.00 199314   Colavita Racing Inc.
35 Jeremey Thomson   Manvel, TX3:02:45.00 195484   Team Tilson Homes
36 John McAllister   Fort Worth, TX3:02:45.00 206241   Texas Lone Star Racing
37 Stephen Brandt   Anytwn, TX3:02:45.00 220326   Unattached
38 Christopher Case   Boulder, CO3:02:45.00 103284   U of Texas Cycling Club
39 Brooks Branham   New Orleans, LA3:02:45.00 203790   Adam's Bicycle World
40 Stephen Borski   Mckinney, TX3:02:45.00 55866   Velossimo Racing
41 Richard Bonner   Austin, TX3:02:45.00 194228   REI Austin Cycling Team
42 Matthew Beeter   Boise, ID3:02:45.00 53049   Unattached
43 Corey Meeks   Houston, TX3:02:45.00 195193   Colavita Racing Inc.
44 Frank Karbarz   Houston, TX3:02:45.00 70407   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
45 Jerold Simon   3:02:45.00   Raising Cane Race Team
46 Damen Sistrunk   Houston, TX3:04:44.00 32833   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
47 Jack Cartwright   Austin, TX3:04:47.00 82824   Unattached
48 Michael Miles   Tuscaloosa, AL3:05:37.00 200538   Moritz Chevrolet Cycling
49 Leland Rusk   Austin, TX3:05:58.00 113100   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
50 Norman Stapleton   Dallas, TX3:06:01.00 204477   Velossimo Racing
51 Freddy Brito   San Antonio, TX3:06:16.00 164033   Texas Lone Star Racing
52 Jon Landes   Castle Rock, CO3:06:37.00 202301   Colavita Racing Inc.
53 Brian Bluemle   Colorado Springs, CO3:28:22.00 128937   Ciclismo SA
54 Tracie Akerhielm   Denton, TX3:28:22.00 228874   FCS Cycling Club
55 Marcus de la Fuente   Plano, TX3:28:22.00 192585   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
56 Jackson Salling   Austin, TX3:28:22.00 188719   TLSR/Michelob Ultra
57 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL3:28:22.00 175271   FCS Cycling Club
58 Kyle Russell   Dallas, TX3:40:56.00 173513   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
59 Lance Daugherty   Dallas, TX3:40:56.00 180675   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
60 Bert Cross   Humble, TX3:53:40.00 203134   Southern Elite

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Felix Guardado   Katy, TX2:02:19.00 228673   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
3 Collin Davis   Euless, TX2:03:05.00 225276   SFA Cycling Team
4 Yanos Saravanos   Houston, TX2:03:15.00 222637   UNT Cycling CLub
5 Jose Hernandez   2:03:17.00   Great American Travel
6 Matt Moore   Austin, TX2:03:17.00 213505   Team Hotel San Jose
7 Matt McCullough   Round Rock, TX2:03:17.00 60026   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
8 Daniel Valaperta   San Marcos, TX2:03:17.00 221367   Texas State University -San Marcos
9 Ryan Dionne   Houston, TX2:03:17.00 187951   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
10 Thacker Reeves   Tyler, TX2:03:17.00 240130   Unattached
11 Manuel Samaniego   Austin, TX2:03:17.00 93188   Simpson's Fitness & Adventure Sports
12 Gustav Delany   Highland Village, TX2:03:17.00 218642   FCS Cycling Club
13 Chris Kutach   Dallas, TX2:03:17.00 219631   Mirage
14 Chris Moore   Roanoke, TX2:03:17.00 214351   Team Bicycles Inc.
15 Mark Moeller   Austin, TX2:03:17.00 196749   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
16 Jerry Roush   Richardson, TX2:03:17.00 141318   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 David Anschutz   Allen, TX2:03:17.00 59834   Matrix Cycle Club
18 Kevin Schaefer   Austin, TX2:03:17.00 216157   Team Hotel San Jose
19 Fred Smitham   Dallas, TX2:03:17.00 221031   Matrix Cycle Club
20 Colt Trant   Seguin, TX2:03:17.00 223670   Camino Real Cycling Team
21 Frank Everly   Las Colinas, TX2:03:17.00 217774   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
22 Bruce Edge   Cedar Park, TX2:03:17.00 113082   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
23 David Swartwout   Houston, TX2:03:17.00 61410   Ambush Racing
24 Sherman Watters   Bryan, TX2:03:17.00 217653   Texas A & M Cycling Team
25 Jason Bentley   League City, TX2:03:17.00 68011   Team Tilson Homes
26 Bradford Weddell   Duncanville, TX2:03:17.00 213559   Mirage
27 James Nisbet   Lubbock, TX2:03:17.00 223456   Permian Basin Bicycle Assoc
28 Dean Blackwood   Austin, TX2:03:17.00 240771   Unattached
29 Eric Kuhl   Denver, CO2:03:41.00 225710   Southern Elite
30 Oscar Romero   Houston, TX2:05:39.00 192612   Team Tilson Homes
31 Gregory Brown   Canton, TX2:07:12.00 144422   FCS Cycling Club
32 Bryan Wadie   Lewisville, TX2:07:12.00 185250   Unattached
33 Doug Baysinger   Sugar Land, TX2:07:40.00 204536   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
34 Shawn Harris   Tomball, TX2:10:17.00 220914   The Woodlands Cycling Club
35 William Goldapp   Austin, TX2:13:52.00 205674   Team Tilson Homes
36 Brian Trotter   Austin, TX2:14:06.00 42316   Unattached
37 Nicholas Nichols   Chattanooga Tn2:15:27.00 224641   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
38 Nathan Lesniewski   Chandler, TX2:15:27.00 178648   Simpson's Fitness & Adventure Sports
39 Ryan Martin   Austin, TX2:15:27.00 209094   Team Hotel San Jose
40 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX2:15:27.00 68952   Simpson's Fitness & Adventure Sports
41 Luis Gonzalez   Houston, TX2:18:22.00 172879   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Hubregs   Southlake, TX2:05:31.00 223682   Team Bicycles Inc.
2 Gregory Phillips   Trophy Club, TX2:05:33.00 229719   Colavita Racing Inc.
3 Michiel Espach   San Antonio, TX2:06:44.00 222888   Ciclismo SA
4 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX2:06:44.00 203868   Colavita Racing Inc.
5 Quentin Dyson   Katy, TX2:06:44.00 217517   Southern Elite
6 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX2:06:44.00 170728   Colavita Racing Inc.
7 Rich Schmidt   Pearland, TX2:06:50.00 231161   Unattached
8 Lance Cizek   Bellaire, TX2:08:21.00 189834   Southwest Cycling Club
9 Jim Waner   Odessa, TX2:08:37.00 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
10 Ruben Holguin   2:09:38.00 143416   Permian Basin Bicycle Assoc
11 Jeffery Carpenter   Boerne, TX2:09:44.00 56334   Colavita Racing Inc.
12 Jeff Capps   Katy, TX2:09:46.00 55074   Southern Elite
13 Alisdair Craig   Fairfax, VA2:09:46.00 238553   Unattached
14 Michael Moloney   Katy, TX2:09:46.00 207188   Southern Elite
15 Rod Burgett   Shallowater, TX2:09:46.00 219770   Chaparral Cycling Club
16 Scott Demel   Brooklyn, NY2:09:46.00 195529   Century Road Club Association
17 David Felsing   San Antonio, TX2:09:46.00 220873   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
18 Joel Schaubert   Austin, TX2:09:46.00 204862   360 Cycleworks Inc
19 Alex Pincus   Pearland, TX2:09:46.00 235065   Unattached
20 Albert Gulledge (1 - Cat4)   Pearland, TX2:09:46.00 202042   Southern Elite
21 Cody Miller   Lubbock, TX2:09:46.00 210168   Chaparral Cycling Club
22 Scott Maples   Lubbock, TX2:09:46.00 214881   Chaparral Cycling Club
23 Mike Cooper   Katy, TX2:09:51.00 236882   Southern Elite
24 Davis Tucker   Austin, TX2:09:55.00 198066   Unattached
25 Erick Rivas   Kemah, TX2:14:46.00 233692   Bike Barn (Texas)
26 Christopher Peterson (1 - Cat5)   Lufkin, TX2:14:50.00 211164   Angelina Bicycle Club
27 Robert Salter   Seabrook, TX2:14:50.00 231095   
28 Glen Garlington   Burleson, TX2:14:50.00 201284   Colavita Racing Inc.
29 Thomas Carter   San Antonio, TX2:14:50.00 220200   Unattached
30 Tim Claire   Midland, TX2:14:50.00 203967   Permian Basin Bicycle Assoc
31 Thomas Hyak (2 - Cat5)   Victoria, TX2:14:56.00 220930   Unattached
32 Christopher Newman (2 - Cat4)   Houston, TX2:16:48.00 197490   Southern Elite
33 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX2:18:27.00 221908   Matrix Cycle Club
34 Richard Ballou   Dallas, TX2:18:27.00 89523   Matrix Cycle Club
35 James Ruberti   Houston, TX2:18:27.00 221219   Southern Elite
36 Darrin Guitreau   Frisco, TX2:18:39.00 209983   Matrix Cycle Club
37 Sean Gore   Katy, TX2:19:10.00 207124   Southern Elite
38 Jorge Alvarado   Point Venture, TX2:20:51.00 186672   Violet Crown Sports Assoc
39 gale beatty   Snyder, OK2:31:04.00 240083   Unattached
40 Bruce Lantry   San Antonio, TX2:59:25.00 240745   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darwin Darr   Jacksonville, TX2:09:33.00 227578   Simpson's Fitness & Adventure Sports
2 John-Matthew Hattaway   Austin, TX2:09:33.00 202613   Team Internet
3 Scott Simmons   Cleburne, TX2:09:33.00 231733   VCRC Factory Racing Club
4 James Dykes   Keller, TX2:09:33.00 236891   Team Bicycles Inc.
5 Haritz Lizarazu   2:09:33.00   
6 Dylan Byrd   2:09:33.00   
7 Lane Wimberley   Austin, TX2:09:33.00 221806   REI Austin Cycling Team
8 John Hatlelid   Boulder, CO2:09:33.00 233283   U of Texas Cycling Club
9 Eric Gaensehals   Peoria, AZ2:09:33.00 232455   Team LaS'port
10 Brian Dickerson   Grand Prairie, TX2:09:33.00 193935   Unattached
11 Jeff DeLaVega   Duncanville, TX2:09:33.00 241182   Unattached
12 Stuart Gregory   Houston, TX2:09:33.00 233857   The Woodlands Cycling Club
13 Jason Farrar   Austin, TX2:09:33.00 235043   360 Cycleworks Inc
14 Rodney Monsees   Austin, TX2:09:33.00 238222   REI Austin Cycling Team
15 Steven Guzman   Austin, TX2:09:33.00 235059   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
16 Justin Hein   2:09:33.00   
17 Paul Janko   2:09:33.00   
18 Israel Gonzalez   San Antonio, TX2:09:33.00 220720   Texas Lone Star Racing
19 David Mellor   Sugar Land, TX2:09:33.00 211710   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
20 Richie Howell   Austin, TX2:09:33.00 219777   Unattached
21 Thomas McArdle   Austin, TX2:09:47.00 242285   Unattached
22 Eric Solberg   Spring, TX2:11:16.00 235844   The Woodlands Cycling Club
23 Jerry Murphy   Keller, TX2:11:32.00 191491   Team Bicycles Inc.
24 Conrad Bell   Flint, TX2:11:39.00 221659   Simpson's Fitness & Adventure Sports
26 Ronald Jackson   Simonton, TX2:11:54.00 239141   Unattached
27 Kirk Stackle   Austin, TX2:12:19.00 224560   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
28 Philip Miller   Plum, TX2:14:12.00 174360   Unattached
29 William Pieratt   La Grange, TX2:15:40.00 228787   International Christian Cycling Club
30 Dave Cothran   Austin, TX2:16:26.00 237716   Unattached
31 Scott Thompson   Katy, TX2:16:48.00 240774   Unattached
32 Lemmie White   Fort Worth, TX2:19:57.00 218844   Team Bicycles Inc.
33 Rick Devero   Grapevine, TX2:19:58.00 227542   Team Bicycles Inc.
34 Bryan Leuenberger   Austin, TX2:20:23.00 221765   Team Hotel San Jose
35 Brannon Potts   Cleburne, TX2:20:51.00 231752   Broken Films Racing
36 Sindre Soerensen   2:21:11.00   
37 Duane Nagel   Lakewood, CO2:21:11.00 231609   Ciclismo SA
38 Vinh Nguyen   Dallas, TX2:28:21.00 225223   Matrix Cycle Club
39 Scott Rennie   2:29:27.00   
40 Tyler Matthies   Grand Prairie, TX2:37:55.00 240789   Unattached
41 Clint Crawford   Bullard, TX2:37:55.00 227933   Simpson's Fitness & Adventure Sports
42 Jonathan Towne   North Richland Hills, TX2:38:32.00 227339   Team Bicycles Inc.
43 John Gearhart   North Richland Hills, TX3:08:49.00 228615   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX3:02:07.00 45045   Geri Atrix
2 Phillip Sladek   Dallas, TX3:02:07.00 112803   Geri Atrix
3 Richmond Frasier   Boerne, TX3:03:09.00 58520   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
4 Jorge Merle   Garland, TX3:08:57.00 24084   Dallas Racing
5 Russell Motz   Colleyville, TX3:08:57.00 213679   Solar Eclipse
7 Kelly Brown   Midland, TX3:08:57.00 126012   Colavita Racing Inc.
8 Gregory Tall   Webster, NY3:08:57.00 65940   Mirage
9 Peter Stricker   Dallas, TX3:08:57.00 204554   Dallas Racing
10 Michael Springborn   San Antonio, TX3:08:57.00 40683   Solar Eclipse
11 John Woodson   Argyle, TX3:08:57.00 187822   Colavita Racing Inc.
12 John Eder   Dallas, TX3:08:57.00 176076   Mirage
13 Gregg Ueckert   Austin, TX3:08:57.00 61918   Team Six
14 Michael Olstad   San Marcos, TX3:08:57.00 45755   Geri Atrix
15 Patrick McGrath   Spring Branch, TX3:08:57.00 23500   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
16 Frank Kurzawa   Austin, TX3:08:57.00 66479   Violet Crown Sports Assoc
17 Robert McGhee   Austin, TX3:08:57.00 23465   Unattached
18 Russ Walker   Hallsville, TX3:08:57.00 68194   Team LaS'port
19 Karl Haussmann   Austin, TX3:08:57.00 177359   Team Six
20 James Schroeter   Longmont, CO3:08:57.00 31808   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
21 Craig Malloy   Austin, TX3:08:57.00 168611   Team Six
22 Brian Handal   Houston, TX3:09:20.00 52930   Unattached
23 Jimmy Olsen   Dallas, TX3:10:13.00 49022   Dallas Racing
24 Matthew Douglass   Denton, TX3:14:14.00 125283   FCS Cycling Club
25 Marco Chalaby   San Antonio, TX3:14:14.00 168408   
26 Jack Avigael   San Antonio, TX3:14:14.00 49297   Laredo Cycling Club
27 Dan Dandrea   Lantana, TX3:14:14.00 190239   Colavita Racing Inc.
28 Jeffrey Hager   Austin, TX3:20:33.00 147252   Team Six
29 Ted Nitka   Austin, TX3:24:47.00 82715   Team Six
30 Mike Canfield (1 - Cat2)   Nacogdoches, TX3:34:13.00 82943   Ambush Racing

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wallentine   Plano, TX2:08:27.00 183257   Matrix Cycle Club
2 Todd Liebl   The Woodlands, TX2:08:27.00 61700   The Woodlands Cycling Club
3 Ed Scardaville   Bellaire, TX2:08:27.00 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 William Allen   College Station, TX2:09:14.00 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 L Scott Porter   Flower Mound, TX2:09:14.00 28463   Matrix Cycle Club
6 Daniel Joder   Boulder, CO2:09:14.00 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
7 Stephen Norris   Fort Worth, TX2:09:14.00 204825   Broken Films Racing
8 Graeme Mardon   Houston, TX2:09:18.00 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Timothy Arnold   Los Ranchos, NM2:09:21.00 191657   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10 James Quinn   Houston, TX2:10:19.00 99352   Southern Elite
11 David Fluchel   San Antonio, TX2:10:19.00 189173   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
12 Steve Covington (1 - Cat3)   Colleyville, TX2:10:19.00 177299   Team Bicycles Inc.
13 Jeff Agee   Houston, TX2:10:19.00 217805   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
14 Hamrick Selby   Covington, LA2:10:19.00 60440   Raising Cane's Racing
15 Barry Klunder   Haslet, TX2:10:19.00 162941   Team Bicycles Inc.
16 Tom Dunlap   Austin, TX2:10:19.00 48460   Peloton Racing Org.
17 Kevin Lynch   Houston, TX2:10:19.00 191662   The Woodlands Cycling Club
18 Richard Hall   Austin, TX2:10:19.00 210488   Violet Crown Sports Assoc
19 Dan Lundeen   Houston, TX2:10:19.00 231659   Southwest Cycling Club
20 Michael Woerner   Dallas, TX2:10:19.00 72215   Mirage
21 Dana Chamness   Houston, TX2:10:19.00 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
22 Michael Haney   Austin, TX2:10:19.00 45425   Violet Crown Sports Assoc
23 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX2:10:19.00 187474   Southern Elite
24 Mark Gardner   Austin, TX2:10:19.00 220766   Unattached
25 Dennis (Andy) Oliver (2 - Cat3)   Austin, TX2:10:19.00 204238   Team Hotel San Jose
26 David Starrett   Tyler, TX2:10:19.00 69322   Simpson's Fitness & Adventure Sports
27 Michael Reade   Granbury, TX2:10:19.00 49894   Moritz Chevrolet Cycling
28 Aron Seiken   Ft Worth, TX2:10:19.00 46634   Moritz Chevrolet Cycling
29 Jim May   Plano, TX2:10:37.00 191145   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
30 R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX2:10:42.00 227579   Southwest Cycling Club
31 Don MacNeil   Houston, TX2:11:47.00 207067   Southwest Cycling Club
32 Steven Schoger   The Woodlands, TX2:12:53.00 231307   The Woodlands Cycling Club
33 Norberto Valdes   The Woodlands, TX2:12:57.00 176030   The Woodlands Cycling Club
34 David Wolfe   Austin, TX2:12:59.00 38782   Violet Crown Sports Assoc
35 Luis Torres   Houston, TX2:15:07.00 191663   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
36 Daniel Jason (1 - Cat4)   Port Allen, LA2:16:05.00 197191   Southern Elite
37 Oscar Gonzalez   San Antonio, TX2:19:30.00 170383   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
38 Kevin Burandt   The Woodlands, TX2:19:30.00 178577   The Woodlands Cycling Club
39 Thomas Linehan   Austin, TX2:25:22.00 175556   Violet Crown Sports Assoc
40 David Adams   Dallas, TX2:26:39.00 118828   Matrix Cycle Club
41 Oscar Fimbres (1 - Cat5)   Bedford, TX2:26:41.00 220236   Team Bicycles Inc.
42 Jim Byrd   Plano, TX2:30:53.00 168658   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
43 Phillip Misek   Bulverde, TX2:37:51.00 174640   Unattached

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Feins   Houston, TX2:23:02.00 102797   Southwest Cycling Club
2 Eddie Jacobi   Lawton, OK2:23:07.00 43732   Unattached
3 Lynn Cornett   Brownwood, TX2:23:12.00 55569   Violet Crown Sports Assoc
4 John Roberts   Houston, TX2:23:25.00 231248   Violet Crown Sports Assoc
5 Joe French   Shreveport, LA2:25:25.00 95831   Team LaS'port
6 Mickey Allen   2:25:27.00   Matrix Cycle Club
7 John Bandy (1 - Cat4)   Austin, TX2:25:51.00 2471   Violet Crown Sports Assoc
8 Wayne Alexander   Arlington, TX2:29:10.00 182696   Team Bicycles Inc.
9 John Collins   Austin, TX2:34:38.00 60926   Violet Crown Sports Assoc
10 Arthur Pacione   Bedford, TX2:41:18.00 146818   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX2:23:04.00 46768   Matrix Cycle Club
2 Dean Wilkinson   Dallas, TX2:27:19.00 150095   Unattached
3 Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX2:45:26.00 134695   Matrix Cycle Club
4 Ernest McAfee   Richardson, TX3:08:28.00 134188   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX1:22:12.00 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Eric Rasche   Cypress, TX1:22:20.00 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Madison Prado   Cedar Park, TX1:25:38.00 238933   Unattached
4 Redding Shelby   North Richland Hills, TX1:27:20.00 224826   Team Bicycles Inc.
5 megan baab   Euless Texas 1:46:44.00 240318   Team Bicycles Inc.
6 Natalie Bing   Katy, TX1:57:40.00 201181   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK2:22:22.00 238789   Unattached

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 carmi Schulman   Seattle, WA2:09:42.00 200292   Southern Elite
2 Benjamin Hernandez   2:09:42.00   Great American Travel
3 Andy Rafie   2:09:51.00   Ciclismo SA
4 Ian Moir   Long Beach, CA2:11:33.00 218004   Major Motion Cycling Club
5 John Bonewitz   Grapevine, TX2:13:36.00 232744   Moritz Chevrolet Cycling
6 Parker Craddock   Houston, TX2:17:59.00 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
7 Alan Ting   Austin, TX2:22:20.00 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX2:22:20.00 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Henk Calderon   Bellaire, TX2:24:02.00 199154   Southern Elite
10 Nik Hooks   2:32:02.00   
11 Derek Harward   North Richland Hills, TX2:32:07.00 225241   Team Bicycles Inc.
12 Adam Schumacher   North Richland Hills, TX2:35:12.00 233233   Team Bicycles Inc.
13 Blake Collier   Kempner, TX2:35:12.00 238774   Unattached
14 Ruben Trevino   North Richland, TX2:35:12.00 232828   Team Bicycles Inc.
15 Ivan Mukasa   Euless, TX2:36:06.00 233987   Team Bicycles Inc.
16 Ethan Bing   Katy, TX2:41:16.00 181459   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
17 Sam Dobbin   Hurst, TX2:50:08.00 240984   Team Bicycles Inc.
18 Nathan Fleckenstein   Austin, TX2:52:01.00 222689   Team Hotel San Jose
19 Shelby Reynolds   Cypress, CA2:52:01.00 188007   Southern Elite
20 Branden Wolfe   Kingwood, TX2:55:16.00 237737   The Woodlands Cycling Club
21 Cristin Walker   Houston, TX3:11:18.00 170360   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hannos (1 - Cat1)   Tyler, TX2:19:54.00 235831   Matrix Cycle Club
2 Allyson Brandt (2 - Cat1)   Georgetown, TX2:19:55.00 204577   Team ConexTrain
3 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX2:19:57.00 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
4 Laura Meichan   Cypress, TX2:19:59.00 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 Ellen Jantzen (1 - Cat2)   Hurst, TX2:20:02.00 55311   Colavita Racing Inc.
6 Audrey Carmical   Austin, TX2:27:10.00 209893   Team Joy Rides/Austin Flyers

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malinda Michaud   Wichita Falls, TX2:25:55.00 218325   Wichita Falls Bicycling Club
2 Eileen Schaubert   Austin, TX2:28:38.00 220628   360 Cycleworks Inc
3 Melissa Brown   Austin, TX2:28:38.00 201389   Team ConexTrain
4 Patti Summerall   Austin, TX2:29:33.00 207678   360 Cycleworks Inc
5 Michelle Hinds   Crawford, TX2:29:33.00 216451   360 Cycleworks Inc
6 Ann Marie Love   Fort Worth, TX2:40:58.00 21658   Matrix Cycle Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Wilson   Austin, TX2:21:48.00 148427   Team Joy Rides/Austin Flyers
2 Tammy Thompson   Austin, TX2:22:18.00 239525   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Christina Moore   Colorado Springs , CO2:22:20.00 232303   Oklahoma City Velo Club
4 Wendy McPeek   Austin, TX2:22:20.00 238653   Team Joy Rides/Austin Flyers
5 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX2:22:23.00 219901   Southwest Cycling Club
6 Tracy Christenson   Dallas, TX2:22:23.00 204645   Matrix Cycle Club
7 Brigitte Jordan   Dallas, TX2:22:26.00 186365   Colavita Racing Inc.
8 Eve Nelson   Spokane, WA2:22:38.00 241036   Emde Sports
9 Monica Munsey   Rural Hall, NC2:24:12.00 225125   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
10 Brenna Wozniak   2:24:28.00   
11 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX2:33:56.00 169043   FCS Cycling Club
12 Erin O'Neil   Huntsville, TX2:34:25.00 230540   The Woodlands Cycling Club
13 Jennifer Rennie   2:42:54.00   
14 Jennifer Blum   Dallas, TX2:44:46.00 241121   Mirage
15 Tracy Hibnew   2:58:37.00   
16 Elizabeth Cloutier   Houston, TX3:01:24.00 194669   Southern Elite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaShimanoOSMOBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee