Race Results for
Full Tilt inTelluride
Telluride, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/29/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dunlap   Dillon, CO1:09:50.57 222198  118 Summit Junior Cycling
2 Joseph Autry   Durango, CO1:10:53.30 247019  114 Durango Devo
3 Matt Wiebe   Boulder, CO1:14:27.78 242922  123 Adventure Cycling
4 Kyle Horn   Durango, CO1:15:08.41 226818  119 Durango Devo/ Haye
5 Griffin Turnipseed   Eagle, CO1:15:33.34 246197  347 Mountain Pedaler
6 Chris Rice   Dillon, CO1:15:35.53 248812  121 Summit Junior Cycling
7 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO1:16:38.82 229072  116 SSWSC/Moots
8 Chase Orrick   Durango, CO1:17:56.56 243827  120 Durango DEVO
9 Sam Atkins   Bozeman, MT1:22:53.61 247842  113 SMBA
10 Will Curry   Crested Butte, CO1:27:11.82 247987  117 
11 Rafael Kronenberg   Ann Arbor, MI1:27:48.32 225309  618 Cannondale Midwest
12 J Schmitt   Edwards, CO1:31:20.13 247575  122 Eagle County High School MTN.
13 John MACMURRAY   1:31:38.75  147 NA
14 Matthew Bassett   Colorado Springs, CO2:00:12.65 229482  115 NA
DNF Jesse Gonzales   Los Alamos, NMDNF 230631  367 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Giorgio COMPAGNONI   1:10:47.50  344 
2 Garrett Martin   Vail, CO1:10:48.12 246839  575 Cycles Gladiator
3 joseph Foster   Denver, CO1:15:40.99 245218  338 Rocky Mountain Racing
4 Ben ABRAMS   1:19:41.94  632 
5 Stephen ALLEN   1:38:41.22  667 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN BERKLEY   Colorado City, CO1:13:19.95 246102  62 Comotion Sports
2 Sterling Mudge   Leadville, CO1:16:34.89 230878  66 Melanzana
3 Michael Giem   Colorado Springs, CO1:18:18.48 157100  63 CoMotion Sports
4 Jeremy Miller   Denver, CO1:18:27.50 246071  94 NA
5 Chris JAQUET   1:20:05.54  342 
6 Jason Giles   Westminster, CO1:21:17.22 240985  64 Adventure Cycling
7 Matt Juth   Evergreen, CO1:22:48.55 239240  65 Team Evergreen Racing
8 Eric BERGMAN   1:24:32.14  135 NA
9 Brian BAKER   1:24:52.01  646 Power Bar/Arts Bar
10 David Slovick   Minnetonka, MN1:33:42.71 234315  279 NA
11 Erik DALTON   1:34:57.76  635 Jagged Edge Mountain Gear
12 Darren CIOPPA   1:38:57.51  136 NA
DNF Lauren Ziedonis   Aspen, CODNF 248319  170 NA

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Oliver   Denver, CO1:11:20.67 206515  72 COmotion/Yeti
2 Brian FLAHERTY   1:12:30.45  595 
3 Vincent Allen   Lakewood, CO1:13:01.69 178355  67 Rocky Mountain Racing
4 Scott Ellis   Lakewood, CO1:13:33.83 225754  68 Rocky Mountain Racing
5 Kyle Henley   Golden, CO1:15:38.80 222531  69 Feedback Sports
6 Chris Malouf   Lakewood, CO1:28:03.78 226755  138 NA
7 Jeff POWELL   1:28:34.86  281 NA
8 Jason BUTLER   1:35:37.26  672 
DNF Brett BUTTERSTEIN   DNF  137 NA
DNF Scott Tucker   Louisville, CODNF 246479  75 Feedback Sports
DNF Seth STRICKLAND   DNF  74 Recyle

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Schamberger   Leadville, CO1:13:13.17 247697  82 Leadville Dental Center
2 Steven Oberembt   Lakewood, CO1:15:15.56 160646  78 Rocky Mountain
3 Mark KREMPASKY   1:15:40.65  282 Blue Sky Velo
4 Robert Clark   Fort Collins, CO1:17:10.27 99626  333 Diamond Peak Racing
5 Jeff Stephenson   Loveland, CO1:17:11.30 190477  280 Diamond Peak Racing
6 Scott Sanders   Palmer Lake, CO1:18:54.74 217372  81 Balanced Rock Racing
7 Bryan King   Boulder, CO1:19:50.28 19153  76 NA
8 David Rudnick   Steamboat Springs, CO1:22:32.72 227819  80 Marabou Racing
9 Lance MILLER   1:22:53.06  669 
10 Mike Moreland   Morrison, CO1:29:11.71 245717  77 Adventure Cycling

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Palomo   Arvada, CO1:13:17.12 246487  345 CoMotion/Yeti
2 Andrew MUDD   1:15:02.61  678 
3 Michael Kane   Dillon, CO1:16:28.62 223276  320 MSO/Summit Junior Cycling
4 Barry Wiebe   Littleton, CO1:20:31.30 171924  89 Adventure Cycling
5 Paul Ralston   Denver, CO1:20:45.48 137661  88 NA
6 Tom JONES   1:23:14.24  87 Wilderness Sports
7 Thomas Jander   Arvada, CO1:25:14.40 238386  580 
8 Joe LIBERATORE   1:28:03.62  139 NA
9 Larry Collins   Denver, CO1:37:13.08 245087  83 NA
10 John SURMEIER   1:44:40.67  141 NA
11 Mike O'BRIEN   1:46:45.58  140 NA
12 David Rutherford   Littleton, CO1:50:00.71 192451  668 Full Tilt Cylery
DNF Steve Held   Longmont, CODNF 226396  86 Blue Sky Velo
DNF Thomas Duckels   Louisville, CODNF 10079  84 NA
DNF Terry Gates   Aurora, CODNF 12934  85 NA

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hal BUTLER   1:15:54.35  142 Fitnesstech/windrams
2 Ben Sokolski   Leadville, CO1:21:13.23 33428  1013 Team Evergreen Racing
3 Ed FORD   1:28:20.24  348 Bike Station
4 Michael Benge   Carbondale, CO1:30:32.17 229012  1083 
5 David Strouse   Broomfield, CO1:43:59.14 195636  93 Team Evergreen Racing
6 Gary Stetler   Boulder, CO1:59:54.38 205253  92 Team Evergreen Racing
7 Ron Gager   Boulder, CO2:03:08.71 213349  300 The Fix Bike Shop
8 Richard Lubischer   Lakewood, CO2:07:40.17 141263  372 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Murray   Telluride, CO2:05:24.25 187114  356 Paragon Ski & Sport
2 Brett Morgan   Yarmouth, ME2:06:55.55 150197  Wilderness Sports
3 Jake Wells   Avon, CO2:07:05.25 191242  362 Ellsworth Handcrafted Bicycles
4 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO2:07:52.56 115426  13 Basalt Bike
5 Patrick McNeely   Littleton, CO2:08:11.49 215152  274 NA
6 Jan Koles   Winter Park, CO2:10:23.12 222615  24 Rocky Mountain Racing
7 Peter Kenyon   Telluride, CO2:10:36.83 228968  354 Paragon Ski & Sport
8 Pete Dahle   Telluride, CO2:11:06.39 78240  364 Paragon Ski & Sport
9 Alex Howard   Durango, CO2:11:28.50 230625  651 Yeti Cycles
10 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:11:29.17 185697  COMotion Sports
11 Ryan Hamilton   Boulder, CO2:11:49.73 159329  COMotion
12 Jacob Youcha   Boulder, CO2:12:44.27 234122  16 Great Adventure/Breck Brewery
13 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO2:12:51.23 32718  14 ProCycling
14 Derek Henderson   Golden, CO2:13:30.82 210109  Rocky Mountain Racing
15 Scott Simmons   Durango, CO2:13:44.48 32724  696 Maple Mtn. Builders
16 Walker Thompson   Durango, CO2:14:26.63 168832  275 NA
17 Anthony Iannacito   Denver, CO2:15:02.45 225551  Rocky Mountain Racing
18 Sam Rondeau   Snowmass Village, CO2:15:14.85 198777  11 Organic Valley/ Santa Cruz
19 Bernie Romero   Silverthorne, CO2:16:46.62 213483  10 MSO
20 Mike Friedberg   Boulder, CO2:17:24.46 12419  PowerBar/Rudy Project
21 Miguel Arias   Golden, CO2:22:59.94 185756  697 Waltworks/Fuentesdesign.com
DNF Dustin Wanstrath   Durango, CODNF 190121  15 Tamarack Resort
DNF Brett Stoeckelmann   Austin, TXDNF 134043  641 
DNF Yuki Saito   Denver, CODNF 208187  12 Fuentes Design/ Walt Works
DNF Ted Geist   Highlands Ranch, CODNF 73580  368 

Men - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thad FERRELL   1:46:07.55  643 Sonic Death Monkey
2 Clinton Knapp   Laporte, CO1:46:16.28 19424  18 Blacksheep Bicycles
3 Kris Lathrop   Carbondale, CO1:46:43.65 139701  19 CoMotion / Yeti
4 Dan Durland   Colorado Springs, CO1:51:08.55 199907  17 Pro Cycling
5 Thomas Ray   Aspen, CO2:05:34.91 213174  647 KHS

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Gordon   Durango, CO1:34:33.93 405755  101 SSWSC
2 Brennan Stege   Edwards, CO1:36:59.86 226782  109 Moontime
3 Benjamin Kraushaar   Durango, CO1:38:23.41 198737  104 Team Health Fx/develop Clothin
4 Kevin Kane   Dillon, CO1:38:44.70 223277  103 Summit Junior Cycling
5 Brae Patten   Gunnison, CO1:39:47.97 230367  107 SMBA
6 Dylan Stucki   Durango, CO1:40:31.62 192016  110 Tune-Up
7 Joe Schneider   Durango, CO1:40:32.29 217452  108 Durango DEVO/Durango Cyclery
8 Cody Cox   Colorado Springs, CO1:43:19.35 229249  100 NA
9 Wiley Thayer   Boulder, CO1:46:55.18 213906  111 SSWSC/ Moots
10 Maxwell Wheeler   Nederland, CO1:48:24.62 219224  112 NA
11 Grady James   Durango, CO1:49:17.38 200442  102 Nature's Oasis/ DEVO
12 Art Nelsen   Boulder, CO1:57:39.55 211465  105 NA
DNF Adam Parke   Steamboat Springs, CODNF 213492  106 Moots/Uvex

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Kopko   Shippenville, PA1:38:12.98 234121  352 
2 Phil Ott   Marquette, MI1:48:15.02 227380  631 Michaels Cycles
3 Paul Distefano   Studio City , CA1:48:17.17 228967  628 Paragon Sports
4 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA1:57:41.11 41895  20 CSU
5 James Sullivan   Boulder, CO2:01:35.03 221582  21 CU Cycling
DNF Richard Visinski   Fairfield, CTDNF 221223  22 Spiuk / First Endurance
DNF Shad SCHREINER   DNF  677 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Portilla   Oakland, CA1:35:54.35 208016  380 Honey Stinger
2 Jonathan Chambers   Colorado Springs, CO1:38:55.12 80464  23 COMotion Sports
3 John Klish   Grand Junction, CO1:40:50.81 193003  650 Adventure Cycling
4 Travis Colbert   Leadville, CO1:41:22.47 168439  277 Venture Sports
5 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO1:43:38.99 244363  276 NA
6 Nathan Reeder   Golden, CO1:44:26.88 68105  26 Rocky Mountain Racing
7 Eric Hanzel   Frisco, CO1:49:01.56 176736  278 NA
8 Jordan Williford   Boulder, CO1:49:23.30 246497  343 Team Dean
9 Jake Lueckel   Lakewood, CO1:50:32.65 76599  25 Mountain Sports Outlet
DNF Andrew Shepherd   Boulder, CODNF 200758  27 Ashep81@gmail.com

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO1:39:41.78 211312  31 Rocky Mountain Racing
2 Mike Doody   Broomfield, CO1:42:28.98 209902  29 Rocky Mountain Racing
3 Jeremy Torres   Denver, CO1:42:40.12 221702  34 Rocky Mountain Racing
4 Jason Young   Boulder, CO1:43:27.98 43908  36 Feedback Sports
5 Seth Ramsbottom   Evergreen, CO1:45:57.39 29099  383 Comotion/Yeti
6 Blake Mourer   Denver, CO1:46:06.56 89472  32 CO Motion
7 Ryan Hamilton   Bozeman, MT1:47:29.99 14825  30 Gallatin Alpine Sports/Heritag
8 Bryan Smith   Carbondale, CO1:48:17.58 215414  693 
9 Steve Wegner   Johnstown, CO1:53:40.87 192958  35 Diamond Peak Racing
10 Jeff Zurakowski   Nederland, CO1:58:40.89 246972  623 
DNF Brian Costello   Highlands Ranch, CODNF 227082  28 CoMotion Sports/Yeti Cyclies
DNF Chad Sigler   Frisco, CODNF 148738  33 MSO/ Redline Bicycle

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ward Baker   Boulder, CO1:38:07.06 109619  37 RockyMounts/Izze Racing
2 Graeme Galyer   San Jose, CA1:39:13.64 191195  42 Denver/Boulder Couriers
3 Todd Carver   Lakewood, CO1:40:14.03 106694  39 Comotion Spts/Yeti Racing
4 Stephen Lechner   Denver, CO1:43:23.93 151603  47 COMotion Sports/ Yeti
5 Douglas Hudson   Golden, CO1:44:13.20 77069  43 Feedback Sports
6 Chad Sensenig   Golden, CO1:44:31.41 230603  49 CO Motion Sports
7 Sean Cassily   Arroyo Seco, NM1:45:01.32 174261  40 Colavita-Taos
8 Glen Gollrad   Topsfield, MA1:45:43.17 206677  326 Yeti Grassroots
9 Rob Lockey   Indian Hills, CO1:46:09.41 136530  48 Adventure Cycling
10 Gary Kuntz   Centennial, CO1:49:52.59 150838  45 Team Adventure Cycling
11 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO1:50:00.71 149605  38 Adventure Cycling
12 Christopher Weber   Littleton, CO1:55:11.61 131687  389 Team Adventure Cycling
13 Seth Kimmelman   Colorado Springs, CO2:06:15.42 117413  44 Procycling

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Meyer   Breckenridge, CO1:40:23.32 83402  56 Ellsworth/ Hammer Nutritio
2 Peter Tempest   Gallup, NM1:43:28.69 102793  59 Adventure Gallup Racing
3 Chris De Frates   Crested Butte, CO1:43:56.53 156114  53 Dean Grassroots
4 Lee Roufa   Telluride, CO1:45:36.35 30709  58 Moots
5 Ronald Bollenberghe   Colorado Springs, CO1:47:29.63 4145  52 Pro Cycling
6 Greg Gorrell   Conifer, CO1:50:24.10 221265  54 Feedback Sports
7 Jim Bergman   Thornton, CO1:51:14.61 199456  51 Feedback Sports
8 Jeff Rhodes   Lone Tree, CO1:52:48.08 29648  57 
9 Tony Gonzales   Los Alamos, NM1:57:13.82 229004  365 
10 Rodrigo Gil Moreno de Mora   Loveland, CO1:57:43.55 240113  50 Diamond Peak Racing
11 Timothy Barnes   Boulder, CO2:05:07.12 96071  694 Scott USA
DNF Thomas McKeen   Florence, CODNF 23605  55 Mountaingoafframes.com

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce McGrew   Colorado Springs, CO2:01:02.72 23514  359 ProCycling
2 Gary Peterson   Golden, CO2:06:42.82 94249  61 CoMotion Sports/Yeti
3 Nils Holten   Aurora, CO2:24:28.99 200447  60 Adventure Cycling

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gruber   Breckenridge, CO45:55.29 233517  124 Summit Junior Cycling

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Gruber VII   Breckenridge, CO35:35.52 233516  127 Summit Junior Cycling
2 Gino Pastore   Durango, CO38:35.57 230628  128 NA
3 Sepp KUSS   40:03.48  148 Durango Wheel Club
4 Nick RAYMOND   42:31.93  149 Summit Jr Cycling
5 Brett Gordon   Snowmass Village, CO52:42.64 224476  126 SSWSC
6 Andrew FARNY   52:43.72  657 
7 Hayden FAKE   1:01:01.76  658 
DNF Madison Bailey   Carbondale, CODNF 227702  125 Kona/ Tommy Knocker Root Beer

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mateo PEREZ   39:23.83  150 JP Brokerage
2 Sean Geisler   Salida, CO40:38.43 213901  130 MOOTS/SSWSC
3 Cullen MORAN   40:55.94  634 Summit Jr. Cycling
4 Kyle Rhodes   43:59.27  296 
5 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM45:31.34 247368  129 Gaffneylewis@aol.com
6 Wade HARRISON   55:20.06  375 Bitterbrush Cycle
DNF Cooper MACNEIL   DNF  373 Weathertech.com
DNF Kyle Rhodes   Lone Tree, CODNF 219742  131 Front Rangers Cycling Club

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas PEREZ   38:17.63  151 Full Tilt Cyclery
2 Kyle Flynn   Bailey, CO39:23.29 249649  133 Platte Canyon Cycling Club
3 Mario Chiarani   Bailey, CO44:33.93 239901  132 Platte Canyon Cycling Club
4 Roderick MACNEIL   51:17.77  374 Weathertech.com

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron VIMONT   38:25.96  152 Platte Canyon Cycling
2 Tim Curry   La Crosse, WI45:04.37 248006  134 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan VIMONT   42:15.25  143 NA
2 Garan MANGAN-DIMUZIO   1:11:45.42  369 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sousa   Thornton, CO35:59.41 250172  96 NA
2 Jamie ALFORD   46:35.34  670 
3 Stephen Sandoval   Wheat Ridge, CO1:22:17.49 249372  95 NA

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donovan Haggas   Berthoud, CO42:12.70 44031  97 Diamond Peak Racing
2 james waller   Denver, CO42:42.66 249251  671 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph L. PEREZ   44:54.28  144 JP Brokerage
2 Xen Stanhope   Santa Fe, NM49:53.05 248226  99 NA
3 Joseph Garcia   Colorado Springs, CO51:16.73 226279  1103 
4 David Curry   Crested Butte, CO1:00:34.14 248031  98 NA

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim SPENCE   44:20.96  146 
2 Mike MORRISON   52:45.75  145 NA
3 Jeff WOODS   53:42.64  361 
4 Thomas MACMURRAY   1:37:04.31  357 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edmund (Ned) Overend   Durango, CO1:52:06.51 26957  335 Specialized
2 Travis Brown   Durango, CO1:53:03.69 5171  629 Trek/FRS Plus
3 J Clark   Colorado Springs, CO1:58:08.45 132523  271 ProCycling
4 Jeff Schalk   Frederick, MD1:58:53.69 169390  Trek-VW East
5 Kelly Magelky   Denver, CO2:00:26.68 199904  649 Sports Garage/Yeti
6 Cale Redpath   Durango, CO2:00:50.53 29358  644 3D Racing
7 Brian Fuentes   Boulder, CO2:02:27.24 12509  Waltworks/fuentesdesign
8 Ross Schnell   Grand Jct, CO2:03:33.15 99965  661 Trek/VW
9 Chanoch REDLICH   2:04:57.48  602 Trek/Sram/Rudy Project
10 Miles Venzara   Durango, CO2:05:42.97 138725  371 Healthfx
11 Nick Gould   Hollis Maine2:11:19.89 139267  384 Santa Cruz Bicycles
12 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:11:41.27 39400  273 Basalt Bike
13 Christopher Jung   Boulder, CO2:19:37.17 146247  Waltworks/Fuentesdesign
14 Ethan Johnson   Durango, CO2:19:58.95 152494  385 Maverick
15 Stephen Roberts   Rico, CO2:25:58.41 30117  272 Paragon Ski & Sport

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AliciaRose Pastore   Durango Co1:25:46.70 219217  177 Durango Cyclery
2 Meghan Kane   1:27:59.75  176 
3 Ellen Patten   Boulder, CO1:44:37.26 230369  178 SMBA
4 Kirsten REVITTE   1:49:06.24  185 SMBA
5 Melissa Gonzales   Los Alamos, NM2:10:49.20 230630  366 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Reeder   Reno, NV1:31:10.10 231915  1104 Smith Optics /Alpineer
2 Monica Green   Crested Butte, CO2:10:40.42 227013  346 COmotion/Yeti
DNF Callie McDowell   Salem, MADNF 222640  353 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janelle STEWART   1:28:33.68  182 NA
2 Abigail Slingsby   Steamboat Springs, CO1:35:54.90 232188  285 Marabou Racing Team
3 Julie Pack   Denver, CO1:39:28.86 238285  638 Comotion/Yeti
DQ Judy Tran-Ocondi   Golden, CODSQ 230610  681 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Kane   Dillon, CO1:40:05.12 235720  172 Mountain Sports Outlet
2 Susan Statz   Arvada, CO1:49:29.28 226889  173 Vastaction.com
3 Brenda Geisler   Steamboat Springs, CO1:57:37.43 120537  171 MOOTS/SSWSC

Women - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Durland   Colorado Springs, CO2:21:00.05 199906  158 Pro Cycling

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CO2:09:20.00 229450  175 SSWSC/MOOTS/UVEX
2 Jill Behlen   Boulder, CO2:15:34.71 210228  174 Tokyo's Joes

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mariko Guziur   Winter Park, CO2:07:31.80 242782  159 NA
2 Sarah Musick   Colorado Springs, CO2:09:25.70 239966  161 Pikes Peak Velo
3 Lindsey Bishop   Boulder, CO2:15:52.65 198013  387 Team Bulldog/Campmor
4 Sabina Kraushaar   Durango, CO2:21:48.37 198738  160 Fort Lewis College
5 Amy Scherm   Vail, CO2:31:18.30 234855  574 Cycles Gladiator
DNF Amy Wood   Boulder, CODNF 224570  162 Comotion
DNF Netana Hotimsky   Grand Junction, CODNF 203391  339 Over The Edge

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Jarolimek   1:56:49.57  691 Brickoven/CB Builders
2 Megan Castle   Denver, CO1:57:30.44 215415  164 COMotion Sports/Yeti Racing
3 Jeanine Lee   Louisville, CO1:57:57.06 228445  166 Rocky Mountain Race Team
4 Sonya Bugbee   Lakewood, CO2:01:13.30 228971  163 Rocky Mountain Cycling
5 Holly Wade   Dillon, CO2:09:52.73 228978  167 MSO
6 Rebecca Stirling   Basalt, CO2:12:52.24 220660  665 
7 Melanie Long   Boulder, CO2:24:02.56 214563  284 Adventure Cycling
DNF Catherine Chalecki   Boulder, CODNF 226416  165 CoMotion Sports/Yeti Cyclies

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Bodie   Boulder, CO2:14:28.21 173449  652 Dam Riders
2 Kathryn Judson   Arvada, CO2:19:05.58 47161  168 Wheatridge Cyclery/ Christianc
3 Devora Peterson   Golden, CO2:30:03.04 94248  169 Tokyo Joes

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Ward   Colorado Springs, CO1:01:17.14 246152  179 Front Rangers-COS

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Gruber   Breckenridge, CO44:46.22 233512  181 Summit Junior Cycling
2 Ellie Atkins   Boulder, CO52:50.92 247843  180 SMBA

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia CUSTER   1:02:56.83  183 NA
DNF Christina RINDERLE   DNF  286 YourMTB.com

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria PEREZ   51:41.54  184 
2 Tori MCNEELY   1:09:26.07  287 Team McNeely
3 Marilyn HIRSCHBOECK   1:29:23.91  662 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Gersbach   Durango, CO1:48:04.78 191239  663 Tokyo Joe^s
2 Lisa Hudson   Golden, CO1:51:14.97 223636  156 Feedback Sports
3 Amy Drumm   Hailey, ID1:54:10.58 207011  154 Ruby Canyon Cycles
4 Becca Blay   Boulder, CO1:55:28.00 174258  153 BEAR NAKED/CANNONDALE
5 Megan Monroe   Boulder, CO1:56:46.54 178944  664 Sports Garage/Yeti
6 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ1:59:07.81 202511  157 Soulcraft
7 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM2:00:46.32 163471  155 Colavita-Taos
8 Nicole Hanson   Arvada, CO2:04:54.92 211486  388 vastaction
9 Christy Roberts   Rico, CO2:07:38.55 175163  283 Paragon Ski & Sport
10 Kristi Lewis   Durango, CO2:10:09.62 21089  370 Sun & Ski Sports
DNF Nina Mento   Frisco, CODNF 208438  648 Ellsworth/Hammer

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee