Race Results for
2006 Empire State Games Cycling Events
Victor, Bristol, Hamlin, NY
(Event Information)
Criterium on 07/29/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Joslyn   Park City, UT25 91777  
2 Alejandro Guzman   New York, NY23 238008  27 
3 Justin Lindine   North Ogden, UT21 205717  
4 Erik Grimm   Pittsford, NY167781  37 
5 Adam Garlapow   Alden, NY56587  19 
6 John Roden   West Falls, NY30280  25 
7 Hans Strasser (1 - Cat1)   Webster, NY34363  31 
8 Jared Bunde   Brooklyn, NY162551  
9 Scot Willingham   New York, NY78082  
10 Craig Mattern   Rochester, NY41747  13 
11 Geoffrey Bickford (1 - Cat2)   New York, NY47068  39 
12 Brian Wolff   Sound Beach, NY92298  
13 Richard Gorton   Glens Falls, NY135984  50 
14 Daniel Kane   Johnson City, NY90690  47 
15 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY210742  34 
16 Andrew Melnychenko   Alpine, NY52777  
17 Brad Crosby   Syracuse, NY244490  23 
18 Kurt Gustafsson (2 - Cat2)   Brooklyn, NY14451  45 
19 William Nicholson   Fayetteville, NY189067  29 
20 N/A   Xxxxx, NY178021  14 
21 Glenn Swan   Freeville, NY47399  11 
22 Jeremy Wickham   Horseheads, NY238317  17 
23 Tim Bingham   Manlius, NY77444  59 
24 Brendan Flannagan   Endicott, NY197507  41 
25 Frank Bottino   Jersey City, NJ200243  58 
26 Peter Avitable   Nassau, NY175091  20 
27 Jonathon Warchol   Bronx, NY241872  28 
28 Jesse Dekrey   Durango, CO192192  22 
29 Robert Dietrick   Farmington, NY204710  43 
30 Allan Lombart   Fairport, NY62340  
31 David Ebeling   Poughkeepsie, NY73536  52 
32 Pascual Caputy   White Plains, NY209085  
33 Charles Quackenbush   Slingerlands, NY70398  
34 John Caruso   Massapequa, NY-20 69679  12 
35 Charlie Rey   -20  36 
36 Gary Egan   Rochester, NY-20 206377  55 
37 Mark Sumner   Clifton Park, NY-20 114907  32 
38 Paul Lasurdo   Smithtown, NY-20 137014  30 
39 Robert Dadekian   Niskayuna, NY-40 186883  26 
40 Junior Proverbs   Mohegan Lake, NY-40 185086  46 
41 Dana VanDorn   Lake Placid, NY-40 244245  56 
42 Justin Jones   East Aurora, NY-40 100613  49 
43 William McGreevy   Wilmington, NY-40 226407  38 
44 Gavin Robertson   Pemberton, NJ-40 205328  57 
45 Nicholas Suozzo   Franklin, NY-40 78739  35 
46 Dennis Hrehowsik   Brooklyn, NY-40 69176  21 
47 Dennis Schwandtner   Huntington Station, NY-40 49248  18 
48 Daniel Bikel   Mount Kisco, NY-40 187386  40 
49 Tyler Matta   Brooklyn, NY-40 240441  51 
50 Greg Black (1 - Cat3)   Cornwall On Hudson, NY-40 3820  10 
51 Walter Straub   Bay Shore, NY-40 222962  24 
52 Jason Clark   Southbury, CT-40 7016  44 
53 Matt Pascale   Brooklyn, NY-40 237756  15 
54 Joseph Bailey   Cortland, NY-40 218034  53 
55 Jason Gallacher   Brooklyn, NY-40 229233  33 
DNS Ryan Storm   Mt Juliet, TN 230154  16 

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Janssen   Rochester, NY35 54237  132 
2 Mark Paris   Mendon, NY33 71127  114 
3 Dan McKane   Webster, NY33 194130  134 
4 Michael McKnight   Rochester, NY26 97928  118 
5 Rob Walters   Skaneateles Falls, NY53609  133 
6 Trevor Harrison   Pittsford, NY180445  125 
7 Aaron Consaul (1 - Cat4)   Rochester, NY183893  112 
8 Eric Larsson   Portland, ME187314  121 
9 Jose Rosario   Penfield, NY213588  127 
10 John Klein   Buffalo, NY80579  129 
11 Michael Corcimiglia   Webster, NY238753  107 
13 Jeff Goodrich   West Henrietta, NY235695  120 
14 Matthew Maroney   Smithtown, NY50110  111 
15 Franklin Espinal   Miami, FL-40 176916  108 
DNS Douglas Campbell   Salem, NY 233834  101 
DNS William Geraci   Rochester, NY 13075  103 
DNS Noel Bonk   Brewerton, NY 178703  113 
DNS Michael Minerva   Rochester, NY 47688  117 
DNS Emory Creel   Hamilton, NY 175763  123 
DNS Tony Hoffman     126 

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Kapeghian   Vestal, NY0:38:06 55357  181 
2 Thomas Luzio (1 - Cat3)   Mamaroneck, NYs.t. 187590  155 
3 Frank Mesi   East Aurora, NY0:38:19 220917  192 
4 Thomas Emrich   Henrietta, NY0:38:20 85533  166 
5 James Walker   Elizabethtown, NYs.t. 225529  191 
6 Eric Rich   Henrietta, NYs.t. 67693  159 
7 Robert Pavelec   Loudonville, NYs.t. 48845  160 
8 Stephen Hudyncia   Fort Plain, NYs.t. 47253  151 
9 Doug Wabnitz   Pittsford, NYs.t. 87977  186 
10 Kenneth Wright   Henrietta, NYs.t. 49010  189 
11 Steven Hanes   Syracuse , NY0:38:27 200159  175 
12 Hal Schmidt   Lake Placid, NYat one lap 187661  199 
12 Steven Toorongian   Holland, NY0:38:37 99583  171 
13 Paul Knerr   Fairport, NY0:39:15 226610  193 
14 Keith McPhail   Rochester, NYat one lap 23814  167 
DNS Dwight Roth   W.henrietta, NY 196416  150 
DNS Michael Tersegno   Auburn, NY 192130  153 
DNS Andrew Ross   Mexico, NY 229898  170 
DNS David Lamy   Middletown, NY 61942  177 
DNS Timothy Singler   Binghamton, NY 193085  178 
DNS Ernie Bayles   Ithaca, NY 163748  179 
DNS Sherwood Veith   Cobleskill, NY 180917  183 
DNS Fitch Dan   Cazenovia, NY 246274  161 
DNS Charles Hasenauer   Rochester, NY 51623  176 
DNF Edward Luban   Syracuse, NY 21725  156 
DNF Eddie Mas   Orchard Park, NY 238044  157 
DNF Scott Grimshaw   Greenville, SC 14219  162 
DNF Michael Traxler   Rush, NY 239795  169 
DNF Wayne Miner   Endicott, NY 247163  174 
DNF Volodymyr Spantchak   Fairport, NY 224464  185 
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  187 
DNF Jonathan Howard   Rochester, NY 72539  188 
DNF David MacLeod   Albany, NY 169731  190 
DNF Joseph Giovenco   Buffalo, NY 59062  194 
DNF Benjamin Bdagliacca   Orchard Park, NY 239794  158 

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Attilio Nicosia   Orchard Park, NY0:30:16 50375  204 
2 John McClory   East Aurora, NYs.t. 56238  212 
3 Clarence Ballard   Mount Vernon, NYs.t. 45050  200 
4 Cleofus Price   Bronx, NYs.t. 227143  205 
5 Raymond Woodford   Syracuse, NY0:30:25 46351  220 
6 Edward Burns   Vestal, NY0:30:29 59838  219 
7 Pete Hubbell   Red Hook, NY0:31:22 207133  218 
8 David Burnside   Rochester, NYat one lap 5597  207 
9 Harry Slocum   Buffalo, NYat one lap 210048  216 
10 John Saphier   Cooperstown, NYat one lap 189794  227 
11 Paul Swinburne   Baldwinsville, NYat one lap 166477  202 
12 Hal Schmidt   Lake Placid, NYat one lap 187661  199 
13 Chuck Dominick   Syracuse, NYat one lap 9754  215 
14 Dennis Burns   Bronx, NYat one lap 5580  206 
15 John Del Pup   Chester, NYat two laps 247433  217 
16 William Mathis   Rochester, NYat two laps 209804  208 
DNS James Andrews   Hickory, NC 210223  211 
DNS Terrance Borshoff   Rochester, NY 57431  214 
DNS Jim Polus   Hollis, NH 46327  222 
DNS John C. Spitzmiller (Cat5)   Buffalo, NY 249111  225 
DNS Phillip Hershberger   Climax, NY 66821  226 

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HORACE GREEN   Staten Island, NY0:31:39 248743  94 
2 Stephen Derezinski   Penfield, NYat two laps 47848  92 
3 paul dillon   Rensselaer, NYat two laps 249142  97 
4 Bernard Schunicht   Loundonville, NYat three laps 50012  95 
5 Larry Reade   Buffalo, NYat four laps 45834  93 
DNS Ted Gillespie     91 

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Traynor (1 - Cat2)   Buffalo, NY46 191593  67 
2 Cindy Dunn   Pittsford, NY39 223585  61 
3 Traci Mariniello   Williamsville, NY11 198115  73 
4 Elizabeth Seward   New York, NY168046  63 
5 Erin Dyer   Brooklyn, NY242475  75 
6 Michelle Costello (2 - Cat2)   Franklin, NY140942  71 
7 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY245769  74 
8 Amy Kneale   Dewitt, NY241641  77 
9 Cindy Ma   New York, NY-20 127969  69 
10 Kimberly Myers-Celecki   Barneveld, NY-20 203001  65 
11 Kyra Kenwood   Miller Place, NY-100 222906  66 
12 Cathy Wilson   Middle Island, NY-100 163898  78 
DNS Inge Aiken (Cat2)   E Greenbush, NY 65177  62 
DNS Onawa Pelham     68 
DNS Jennifer Gatz (Cat4)   Riverhead, NY 201112  72 

Women - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Wagner   Rochester Hills, MI0:30:32 238687  82 
2 Mary D'Angelo   Le Roy, NYat one lap 167364  80 

Women - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn Wilk (1 - Cat3)   Millbrook, NY0:30:38 81295  87 
DNS Jane Fyffe   Canandaigua, NY 247337  83 

Women - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie DeRosa   New York, NY0:31:44 168181  89 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee