Race Results for
The Deland Cup
Deland, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Major   Miami, FL20:25 220750   J..A.R.
2 Michelle Blake   Orlando, FL20:33 233167   Colavita - Central Florida
3 Ali Brannigan   Maitland, FL23:35 237340   Colavita - Central Florida
4 Megan Glanz   Murfreesboro, TN25:50 237581   Orlando Road Club Inc
5 Jake Preston   27:01   Coastal Chiropractic

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL17:50 230108   TeamGearLink
2 Luke Brannigan   Maitland, FL18:04 233513   Colavita - Central Florida
3 Amir Merali   Miami, FL18:42 234586   Laser-es
4 Ashlyn Gerber   Sanford, FL18:55 197753   Team Swift
5 Stephen Gabino   Miami, FL19:25 234697   Laser-es
6 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL19:25 238130   Unattached
7 Neil Shepard   20:21   Orlando Road Club Inc
8 Stefan Rivero   Aventura, FL20:40 234730   Laser-es
9 Cirilo Bencosme   20:47   Laser-es
10 Jhou Zutuaga   Miami, FL20:51 240785   Laser-es
11 David Ballagh   Clermont, FL20:55 220117   Orlando Road Club Inc
12 Francisca Quijada   Oviedo, FL22:09 223808   Orlando Road Club Inc

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
2 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
3 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
4 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   Colavita - Central Florida
5 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
6 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
7 Lawrence Jupp      J..A.R.
8 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204   Laser-es
9 Michael Pantoja      Laser-es
10 Shelby Gabino   Miami, FL 234698   Laser-es
11 Lashanti Jupp      J..A.R.

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
2 Jean P Morales      Laser-es
3 Cody Vance      Champion Cycling
4 Kevin Richardson      J..A.R.

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Yeager   St Petersburg, FL15:38 46311   Neptune Cyclery
2 David Potter   Tiverton, RI15:57 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
3 David Stedje   Lutz, FL15:59 33913   Best of the Bay Cyclist
4 Scott Atkins   Lutz, FL16:09 135438   TeamGearLink
5 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL16:18 212190   Village Bike
6 Corbett Brown   Mount Dora, FL16:22 84898   ASV - Gold's Gym Orlando
7 Martin Kastan   Sarasota, FL16:38 65093   Best of the Bay Cyclist
8 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL16:51 138423   Orlando Road Club Inc
9 Tim Molyneaux   Clermont, FL16:55 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
10 Darrell Pounders   Fort Myers, FL16:58 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
11 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL17:00 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
12 Geoffrey Lanier   Odessa, FL17:02 84904   Best of the Bay Cyclist
13 Will Larson   Dunedin, FL17:23 196529   TeamGearLink
14 Todd Addicott   17:25   Champion Cycling
15 James Monahan   Lutz, FL17:40 41478   Best of the Bay Cyclist

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL15:03 68129   Jacksonville Racing Club
2 Carl Westergren   Jacksonville, FL15:26 37816   VeloBrew
3 Charles Jerabek   Jacksonville, FL15:43 46930   Jacksonville Racing Club
4 William Clifton   Palm City, FL15:57 164838   Treasure Coast Cycling Association
5 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL16:07 57623   Hotmark Racing- Sweetbay
6 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL16:11 115944   TeamGearLink
7 John Faulk   Jacksonville, FL16:21 115188   VeloBrew
8 Enrique Colet   Tequesta, FL16:26 189296   Village Bike
9 Miguel Valle   Miami, FL16:31 227309   Bike Tech
10 Fred Norman   Jacksonville, FL16:42 119639   Jacksonville Racing Club
11 Stephen Decato   Rockland, ME16:50 65421   Naked Bean Cycling Club
12 Steve Noble   16:50   Cycle Haus
13 Philip Hopkins   Indialantic, FL16:56 177538   Ford Cycling Team/Orlando Velo
14 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL17:00 202152   TeamGearLink
15 Steven Kurth   Palm City, FL17:11 101266   Treasure Coast Cycling Association

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Smith   17:12   TeamGearLink
2 Pascal Jugy   Clearwater, FL17:25 196983   TeamGearLink
3 Manuel Aguilera   Wellington, FL17:27 61905   Cycle Science
4 James Konopasek   Atlantic Beach, FL18:07 202234   Jacksonville Racing Club
5 John Linton   18:24   Unattached
6 Steve Schuler   Clearwater, FL18:52 206139   Jacksonville Racing Club
7 Francis (Frank) Colaricci   Winter Park, FL19:10 176718   Orlando Road Club Inc
8 Keith Creeden   Longwood, FL19:13 210970   Orlando Road Club Inc
9 Mark Casp   Leesburg, FL19:25 213121   Unattached
10 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL19:56 182031   Floridaracing.net

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Travieso   Athens, GA14:40 160295   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
2 Rich Harper   Raleigh, NC14:57 175041   ABRC Cane Creek
3 Joel Chavez   Tampa, FL15:21 177305   VistaVelo.Com
4 Alex Gutierrez (1 - Cat2)   Hollywood, FL15:37 14468   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5 Sean Coleman   Land O Lakes, FL15:53 121299   Hotmark Racing- Sweetbay
6 Gunter Hermanni   Miami, FL15:53 163923   JC Investors Racing Team
7 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM16:09 178051   Orlando Road Club Inc
8 Alexander Zambrana   Weston, FL16:09 39384   Z Bikes
9 Curtis Long   Atlantic Beach, FL16:10 108976   Coastal Chiropractic
10 Carl Westergren   Jacksonville, FL16:11 37816   VeloBrew
11 AJ Smith   16:16   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
12 Daniel Chavez   Spring Hill, FL16:21 185066   VistaVelo.Com
13 Ryan Saylor   Gainesville, FL16:21 31413   Cycle Science
14 Adam Baskin   Clermont, FL16:24 88669   Hotmark Racing- Sweetbay
15 Ricardo Ortega (2 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL16:34 133916   VistaVelo.Com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wukasch   Davie, FL15:31 233084   Z Bikes
2 Chris Keane   Sw Ranches, FL15:52 210581   VistaVelo.Com
3 Jeff Kopp   Jacksonville, FL15:54 225369   Coastal Chiropractic
4 Michael Beck   Tallahassee, FL16:16 221800   Atomic Race Team
5 Mitchell Hall   Jacksonville, FL16:17 202605   Champion Cycling
6 Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL16:22 179310   Village Bike
7 Nate Adler   North Palm Beach, FL16:26 203360   Village Bike
8 Karel Sumbal   Jacksonville, FL16:28 225841   TeamGearLink
9 Scott Dacunha   Lake Worth, FL16:33 197876   Village Bike
10 Erik DeKold   San Marcos, CA16:34 153390   FToP
11 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL16:45 202521   B&J Bikes
12 N/A    , 16:48 372   Olympus Bikes
13 Carlos Martin   Tampa, FL17:05 60937   Best of the Bay Cyclist
14 Alan Badia   Tampa, FL17:08 218267   Hotmark Racing- Sweetbay
15 David Patino   17:14   Bike America / Potter's Landscaping

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
2 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
3 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446   Team Florida
4 Timothy Walker    237795   Village Bike
5 Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510   Orlando Road Club Inc
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7 Ronaldo Tavares      B&J Bikes
8 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Bikesesava
9 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing- Sweetbay
10 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611   Atomic Race Team
11 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com
12 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
13 Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
14 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
15 David Winchester   North Yarmouth, ME 196215   East Coast Bicycles

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lester   17:03   Unattached
2 Tim Reifschneider   17:06   Unknown
3 Brian Mayer   17:22   Unattached
4 Fred Gesell   17:26   Cycle Science
5 David Alexandrou   Lutz, FL17:30 122403   Best of the Bay Cyclist
6 Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL17:37 46841   Daytona Bike Club
7 Matt Greene   17:46   Unattached
8 Michael Brown   17:54   Santos
9 Brian Stalvey   18:01   Champion Cycling
10 Anthony Sellitti   Sarasota, FL18:27 238028   Village Bike
11 Anthony Hutton   18:28   Santos
12 Juan Uruena   Gainesville, FL18:28 243915   Unattached
13 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL18:38 243218   Unattached
14 Sean Lynch   18:39   Orlando Road Club Inc
15 Steven Donchey   Destin, FL18:45 247326   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie Rosado   17:10   3A Press
2 Sherri Stedje   Lutz, FL17:38 69689   Best of the Bay Cyclist
3 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA17:38 185441   Colavita - Central Florida
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL17:42 182253   Athletes by Design Racing Team
5 Jill Kislia   18:22   Bike America / Potter's Landscaping
6 Lisa Snyder   Winter Park, FL18:29 225314   Team 19
7 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL18:32 209417   Olympus Bikes
8 Sharon Monahan   Lutz, FL19:00 49227   Best of the Bay Cyclist
9 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL19:07 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
10 Valerie Brannon   Winter Park, FL19:23 166843   Orlando Road Club Inc
11 Trish Cohen   Tampa, FL19:46 218675   Best of the Bay Cyclist
12 Karina Kroll   19:46   Z Bikes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL18:47 238171   Lake Worth Bicycles
2 Meaghan Scott   19:34   Atomic Race Team
3 Brandi Walker   19:59   Village Bike
4 Lynne Krueger   20:03   Best of the Bay Cyclist
5 Mary Ellen Foyo   22:33   Naked Bean Cycling Club
6 Kelleye Hayashi   26:03   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee