Race Results for
DINO Mountain Bike Series #4 AMBC
North Vernon, IN
(Event Information)
Cross Country on 07/03/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   
3 Tyler Whitehead      
4 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
5 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac West      
2 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
3 Matt Fox      
4 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
5 Ron Ostlund      
6 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
7 Michael Cook      
DNF Kurt Hohenberger   Leland, IL 223704   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
2 Sean Orr   New Albany, IN 42326   
3 Chad Wright   Wheatfield, IN 230188   
4 Tony Silveus      
5 Richard Kisseloff      
6 Matthew Mauk      
7 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
8 Sean O'Donnell      
9 Russ Goodman      
10 Matt Peterson      
11 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
12 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
13 Chad Nay      
14 Bill Confer      
15 Michael Helton   Muncie, IN 191394   
16 Marcus Bonito      
17 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
18 Kevin Payne   Hobart, IN 205268   
DNF Ryan Booth      
DNF Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
2 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
3 Steve Harpster      
4 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
5 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
6 Joe Collins   Louisville, KY 204563   
7 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
8 David Strole      
9 Rowland Peddie      
10 John Wright   Carmel, IN 211129   
11 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
12 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
13 James Harris   Indianapolis, IN 224490   
14 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
15 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
16 Darren Lawson      
17 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
18 John Mullican      
19 Mike Otting      
20 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
21 Michael Walls      
22 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
23 Don Vogel      
DNF Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
DNF Jeff Enlow      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
2 John Heuring      
3 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
4 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
5 Walter Lay   Louisville, KY 20594   

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Platt (1 - PR)   New Kensington, PA 149654   
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
3 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
4 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
5 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
6 Kris Lasure (1 - SM)   Maysville, KY 86379   
7 German Bermudez   Colombia 194439   
DNF Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
DNF Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
2 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
2 Chris Ploch   St Louis, MO 163562   
3 Brian Mountjoy   Danville 25267   
4 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
5 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   
DNF Jason McCoy   Troy, OH 147678   
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724   
DNF Christopher Wiggins   Terre Haute, IN 161262   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
2 Scott Chambers      
3 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
4 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
5 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
6 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
7 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
8 Anthony Kanehl   Columbus, IN 203860   
9 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
10 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   
11 Kerry Robbert      
12 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
13 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
14 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
15 James Rasmussen      
16 Jeff Miller      
17 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
18 Rodney Sauser   Waynesville, OH 141135   
DNS Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
DNS Jason Breeden   Bloomington, IN 4715   
DNS John Gretz   Ankeny, IA 14124   
DNS Keith Lucas   Custer, KY 209624   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Johnson   Indianapolis, IN 217043   
2 Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
3 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
4 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
5 Richard Toler   Dayton, OH 66088   
DNF Kenny Cochran   Camby, IN 172350   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Virello   Boston, MA 171561   

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
2 Kyle Brozek      
3 Brad Day      
4 Chris Bucher      

Men - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Wood      
2 Thomas Patton      
3 Josiah Lawson      
4 Jerry Barber      
5 Aidan Miller      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Sims      
2 Quinn Gray      
3 Dirk Farney      
4 Matthew Kendall      
5 Braeden Day      
6 Nick Trimpe      
7 Chris Chance      
8 Michael Nolting      
9 Harrison Chilton      
10 Robert Stephenson      
11 Jeremy Nagele      
12 Casey St Henry      
13 Tim Morley      
DNF Jonathon Garrison      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Dedman      
2 Brian Milburn      
3 Adrian Fahey      
4 Brian Phillips      
5 Jonathon Gick      
6 Gregory McDaniel      
7 Anthony Kunkler      
8 Matt Ploch      
9 Russ Nichols   Indianpolis, IN 181529   
10 Roger Stanton      
11 James Fehrenbacher      
12 Tim Johnson      
13 Dan Stefano      
14 Chris Stillabower      
15 Todd Gillenwater      
16 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
17 John Leonard      
18 Gary Brandenburg      
19 Kris Poloncak      
20 Cody Riley      
21 Scott Hunt      
22 Jason Upp      
23 Craig Kessler      
24 Jonathon Sanders      
25 Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   
26 Richard Fennelly      
27 Brendon Shelton      
28 Michael Robinson      
29 Darin Koelm   Avon, IN 226509   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
2 Billy Hubbard      
3 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
4 David Foxworthy      
5 Lynn Wyatt      
6 Norm Graham      
7 Scott Warnes      
8 Brian Allen      
9 Dennis Moffett      
10 David Tonak   Indianapolis, IN 209615   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Fleming   Hanover, IN 116285   
2 Ken Stump      
3 Michael Tinny      

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Shelburne      
2 Marley Stone      
3 Ryan Kiel      
4 Matt Payne      
5 Matthew Kiel      
6 Andy Ritter      
7 Justin Kirckhoff      
8 Brolin Foster      
9 Hudson Chilton      
10 Junior Hubbard      
11 Paul Angleton      
12 Chad Hoyt      
13 Landon Sorge      
14 Tyler Hoffman      
15 Steven Moffett      
16 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
17 Dan Morley      
DNF Michael Niehous      
DNF Daniel Shannon      

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232   
2 Leesa Stefano   Florence, KY 217273   
3 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Woodard   Allegan, MI 214434   
2 Melanie Fitz   Oakwood, IL 141136   
3 Danielle Musto      
4 Amanda McKay   Columbus, IN 191704   
5 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   
6 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
7 Shirlee Finch   Alma, MI 210370   
8 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   
9 Toni Musto      
10 Rosimeire Martins   Carmel, IN 230189   

Women - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Randolph      
2 Dana Little      
3 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
4 Cindy Holzhausen      
5 Jennifer Anneken   Louisville, KY 218979   
6 Bette Gumerson      
7 Melody Lowder      
8 Babette Franson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSpyCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee