Race Results for
Chalk Creek Stampede
Nathrop, CO
(Event Information)
Cross Country on 05/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Woods   Crested Butte, CO 1:48:20.58 228969  740 Crested Butte Academy
2 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO 1:50:58.41 216119  750 Y-Riders
3 Kyle Vistuba   Colorado Springs, CO 1:54:01.79 207009  735 
4 Kevin Kane   Dillon, CO 1:57:07.83 223277  729 Summit Junior Cycling/Yeti
5 Jon Rodriguez    2:00:15.26 219220  736 
6 Kyle Horn   Durango, CO 2:04:05.84 226818  733 
7 Daniel Mcneely    2:07:51.94  722 
8 Joey Schusler   Boulder, CO 2:10:02.19 201238  723 SMBA/ Lenzsport
9 Eric Anderson   Carbondale, CO 2:10:39.86 206005  423 
10 Sam Seward   Boulder, CO 2:11:26.45 227662  713 SMBA
11 Spencer Reeves   Crested Butte, CO 2:11:46.70 227108  742 Justin Hawkins
12 Ryan Tully   Centennial, CO 2:11:50.90 210802  714 Mojo Wheels
13 Dawson Stucki   Durango, CO 2:15:46.39 225424  732 Tuneup

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Marle   Aurora, CO 1:56:00.88 227484  479 
2 Andrew Giamberardino   Denver, CO 2:06:34.36 227347  482 The Ritchie Center/Pearl Izumi/Nerve Opt

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sharp   Boulder, CO 1:38:43.26 227121  410 
2 Ryan Hughes    1:41:04.72 226430  470 MTC/Aardvac Racing
3 Michael Giem   Colorado Springs, CO 1:44:49.02 157100  424 CoMotion Sports
4 Raul Chacon   Arvada, CO 1:45:35.91 213488  415 Team Evergreen Racing
5 Kevin Noleen    1:48:52.46  445 
6 Brett Foncannon   Littleton, CO 1:51:26.08 226440  421 
7 Jeff Thompson    1:52:37.61  471 Beaver Creek
8 Justin Houkins    1:55:44.42  518 Tim And Spencer
9 Alex Mcculloch    1:59:49.23  466 
10 Anton Van Leuken    2:02:44.42  496 Absolute BIkes
11 Jason Giles    2:04:35.63  454 
12 Brandon Schirm   Colorado Springs, CO 2:06:56.33 213499  486 
13 J Weingast    2:10:51.21  487 
14 Lance Thibault    2:16:13.13  411 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Costello   Highlands Ranch, CO 1:37:52.29 227082  492 CoMotion
2 Devin McCune   Denver, CO 1:40:54.44 116707  414 COMotion Yeti
3 Jason Glenn   Littleton, CO 1:42:05.18 226037  443 Rcky Mtn Hammer Gel
4 Nathan McCrary   Colorado Springs, CO 1:42:41.74 174770  508 Team Noka 5140
5 Dinh Le    1:42:56.85  524 Eastside Wheelmen
6 Steve Wegner   Johnstown, CO 1:43:28.59 192958  457 
7 Keith Collins   Denver, CO 1:43:34.23 226498  407 
8 Peter Kan    1:44:52.03  521 Vail Nordic
9 Vincent Allen   Lakewood, CO 1:44:52.86 178355  481 Rocky Mtn Hammer Gel
10 Scott Ellis   Lakewood, CO 1:45:05.29 225754  516 Rocky Mountain Hammer Gel Team
11 Robert Batey   Boulder, CO 1:46:15.45 217134  409 
12 Curry Deutsch    1:48:20.21  456 FitnessTech
13 Kyle Henley   Golden, CO 1:50:53.94 222531  472 
14 Steven Neff   Henderson, CO 1:55:48.26 191612  447 Rcky Mtn Hammer Gel
15 Dan Dillman    1:56:12.32  413 
16 Greg Howes    2:00:05.27  523 
17 Jeff Smith   Sandpoint, ID 2:00:59.32 190833  463 
18 Christopher Douglass   Broomfield, CO 2:01:09.43 77651  497 Co-Motion
19 Edward Jobes   Albuquerque, NM 2:02:12.56 223445  488 
20 Jon Haase   Castle Rock, CO 2:02:23.21 204007  428 Ritchie Center/Pearl Izumi/Optic Nerve/G
21 Patrick Bull    2:02:24.96  437 
22 Ed Goewey   Littleton, CO 2:04:31.61 205025  452 Twin Peaks Racing Team
23 Chris Malouf   Lakewood, CO 2:15:37.13 226755  509 
DNF Jeremy Torres   Denver, CO DNF 221702  473 Rocky Mtn. Hammer Gel
DNF Ryan Mchale    DNF  513 My Mom

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Warner    1:41:42.49  494 Team Evergreen
2 Loren Dumont    1:43:06.32  416 Mountain Pedaler
3 Brad Stamp   Edwards, CO 1:43:13.48 151420  462 
4 Robert LaMielle   Arvada, CO 1:43:32.15 226691  431 Feedback Sports/Consortium Racing
5 Frank Borzager    1:43:36.58  448 
6 Jeff Stephenson   Loveland, CO 1:45:00.26 190477  422 
7 Lewis Kirkegaard   Montrose, CO 1:45:07.65 226029  404 
8 Bryan King   Boulder, CO 1:47:03.70 19153  474 
9 Jason Buchanan   Albuquerque, NM 1:48:15.74 227747  461 
10 Steven Oberembt   Lakewood, CO 1:48:33.80 160646  418 CoMotion
11 Mark Forgy   Lakewood, CO 1:50:27.15 218959  430 ADVENTURE CYCLING/CARVER AND ASSOCIATES
12 Patrick Justus   Golden, CO 1:51:27.10 99823  476 
13 Robert Clark   Fort Collins, CO 1:51:58.12 99626  453 
14 Brad McCardle   Ouray, CO 1:51:58.66 23218  512 Ouray Victorian Inn
15 Joe Seamour   Golden, CO 1:52:23.76 123321  419 COMotion Sports
16 Scott Sanders   Palmer Lake, CO 1:52:30.17 217372  432 
17 Rickey Tolliver   Parker, CO 1:52:31.80 203331  412 Adventure Cycling
18 Rich Straub   Arvada, CO 1:53:12.07 199913  446 
19 Sean Cobb   Denver, CO 1:54:22.18 7214  420 Feedback Sports
20 David Rudnick   Steamboat Springs, CO 1:56:11.64 227819  449 
21 Mike Beverly    1:58:22.98  507 
22 Jim Harvey    2:01:23.93  489 University Of Denver
23 Cameron Walker   Castle Rock, CO 2:04:48.00 36973  435 
24 Mike Moreland    2:06:32.93  505 Adventure Cycling
25 Steven Prager   Laramie, WY 2:07:37.98 202420  460 Cowboy Bikers
DNF Jeffery Lovett   Denver, CO DNF 190457  436 MHNS

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Rhodes   Lone Tree, CO 1:40:14.53 29648  405 Team Dean
2 Andy Mitas    1:47:39.98  506 CoMotion
3 Hal Butler    1:48:12.79  455 FitnessTech
4 Steve Held   Longmont, CO 1:50:22.52 226396  499 Acmeracing.net
5 Scott Berry   Pueblo, CO 1:50:23.50 75273  468 
6 Steven Como   Evergreen, CO 1:51:56.08 204509  402 Team Evergreen
7 Bonifacio Sandoval    1:55:28.49  451 
8 Rich Illegible    1:55:47.05  514 
9 Tom Keller   Boulder, CO 1:57:34.63 18772  498 AcmeRacing.net
10 Tony Benson   Crested Butte, CO 1:57:38.48 205947  440 NRC/Pedalmasher
11 Ben Sokolski   Leadville, CO 1:58:19.84 33428  401 Team Evergreen
12 Jeffrey Gunther   Westminster, CO 1:59:08.69 175386  484 Rocky Mtn. Hammer Gel
13 Antony Bahr    1:59:39.36  515 Team Adventure Cycling
14 Carl Brackpool   Evergreen, CO 2:02:30.72 184334  519 
15 Larry Collins    2:03:33.04  458 EighthSummit.com
16 Dennis Keller   Denver, CO 2:04:56.81 177885  408 
17 Thomas Duckels   Louisville, CO 2:05:53.02 10079  406 CO Motion Sports
18 Thom Jander    2:11:45.56  495 Adventure Cycling
19 David Cribbs    2:12:47.18  439 
20 Stanley Brown    2:21:35.06  403 
21 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO 2:23:26.11 149551  522 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Handschin   Vail, CO 1:48:08.35 220593  517 Mtn. Pedaler
2 Mark Soderberg   Conifer, CO 1:48:50.59 98141  442 Team Evergreen
3 Woody Noleen    1:51:43.68  464 
4 Tom Keenan    1:57:28.45  450 
5 Steve Barnes   Buena Vista, CO 1:58:09.42 159092  441 
6 Philip Yearsley   Colorado Springs, CO 2:00:42.27 168856  510 Brian^s Bicycle Repair
7 Brad Roy    2:03:22.61  465 DURANGO WHEEL CLUB
8 Ronald Gillingham   Buena Vista, CO 2:03:35.50 13298  433 
9 Lee Duncan   Hillsboro, OR 2:10:05.52 77764  429 Ziska Racing
10 Richard(Dick) Feather   Denver, CO 2:12:21.32 230417  520 Team Evergreen
11 William Gauditz   Denver, CO 2:21:51.90 226364  444 Singletrack Factory/Fitness Station
12 Jim Simons   Bozeman, MT 2:50:12.09 174588  417 JIMSIMONSCPA@AOL.COM

Men - SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Blaser   Salida, CO 2:05:25.33 110986  56 
2 Stephen White   Avon, CO 2:07:31.56 38017  51 
3 Ryan Artale   Boulder, CO 2:08:33.92 148564  1B Maverick/ciber
4 Brian Lugers   Moab, UT 2:08:46.93 105454  26 RIM Tours
5 Joel Mischke   Basalt, CO 2:09:33.81 77727  3B Ajax Factory Team
6 Daniel Murray   Telluride, CO 2:09:48.37 187114  37 Paragon Ski & Sport
7 Joseph Cooper   Superior, CO 2:09:58.80 50587  38 Louisville Cyclery
8 Todd Malloy   San Luis Obispo, CA 2:10:01.66 199902  13 Moots/Diversion
9 Len Zanni   Steamboat Springs, CO 2:10:12.96 39400  42 Ajax Factory Team
10 Chad Kittles   Arvada, CO 2:11:40.65 80263  35 Yeti
11 James Batty   Niwot, CO 2:12:35.11 130721  46 Jansport CWX
12 Adam Plummer   Avon, CO 2:14:07.42 28311  57 PedalPower
13 James (Jim) Allington   Littleton, CO 2:14:16.60 147089  25 
14 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 2:14:36.75 198953  30 
15 Justin Maka   Albuquerque, NM 2:22:44.97 164982  44 Maxxix/Ritchey
16 Ryan Hamilton   Boulder, CO 2:31:53.97 159329  2B Dean Cavelry
DNF David Harris   St George, UT DNF 15187  36 Health FX
DNF Todd Carver   Lakewood, CO DNF 106694  14 COMOTION SPTS/YETI RACING
DNF Stephen Iles   Boulder, CO DNF 161814  40 CoMotion Sports
DNF Hal Clark   Lafayette, CO DNF 175767  41 Tokyo Joe's/Go Lite

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Bloomer   Ogden, UT 2:15:51.24 161389  180 Independent Fabrications
2 Dan Durland   Colorado Springs, CO 2:16:39.19 199907  139 Rcky Mtn Hammer Gel
3 Carey Wilson   Centennial, CO 2:18:05.34 38502  137 GRAND SPORTS K.O.R.
4 Andrew Gardner    2:37:23.94  203 CRMS
5 Cole Chlouber   Lakewood, CO 2:38:18.84 104968  138 
6 Shawn Gillis   Salida, CO 2:40:27.65 13301  192 Absolute Bikes
7 Rodney Wilson    2:45:37.56  230 SCR
DNF Chris Sulfrian   Denver, CO DNF 185757  120 Santa
DNF Paul Stucki   Gunnison, CO DNF 34486  181 Team Dean Grass Roots

Men - EX - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO 2:11:01.01 216528  720 SMBA
2 Colin Osborn   Carbondale, CO 2:14:08.92 210855  726 MAXXIS
3 Benjamin Kraushaar   Durango, CO 2:19:50.17 198737  752 Durango Wheel Club
4 Mitchell Hoke   Boulder, CO 2:20:06.62 203760  753 CRM
5 Kevin Rice   Flagstaff, AZ 2:20:51.95 201159  719 Tokyo Joes/GoLite
6 Art Nelsen   Boulder, CO 2:34:04.13 211465  734 
7 Dylan Stucki   Durango, CO 2:43:29.68 192016  731 Tuneup
8 Jerrod Blanchard    3:04:17.83  754 
DNF Rudy Unrau    DNF  751 Mtn. Cycle

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Henderson   Denver, CO 2:12:12.81 194080  133 TEAM DEAN
2 Dustin Wanstrath   Durango, CO 2:13:54.88 190121  187 Fort Frames USA/Zeal
3 Mark Ross-Bryant   Steamboat Springs, CO 2:15:07.06 117522  164 CoMotion/YETI/ Wheels Bike Shop/ Steambo
4 Patrick McNeely   Littleton, CO 2:17:33.00 215152  146 
5 Matt Schiff   Fort Collins, CO 2:20:15.67 212546  208 
6 Blake O'Donnell   Colorado Springs, CO 2:25:05.16 172936  105 CoMotion

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yuki Saito   Denver, CO 2:09:33.36 208187  144 
2 Jan Koles   Winter Park, CO 2:10:47.27 222615  189 
3 Kenny Deemer   Lakewood, CO 2:11:32.18 185697  145 CO Motion Sports
4 Peter Kenyon    2:13:31.84  157 Paragon Ski & Sport
5 Henry Esperon   Eagle, CO 2:14:20.15 10981  221 Aardvac Racing/MTC
6 Tyson Kaman   Fort Collins, CO 2:18:56.03 99202  198 Innerhealth Optic Nerve
7 Jake Lueckel   Lakewood, CO 2:18:57.90 76599  154 LASERLASER.COM
8 Damien Fraser   Eagle, CO 2:19:41.26 213484  206 
9 Marlon Crespin   Westminster, CO 2:27:43.43 147105  166 
10 Jon Coln    2:28:18.68  205 Rockymounts And Jamie
11 Robin Lawrentz   Colorado Springs, CO 2:28:42.76 199416  170 Procycling
12 Shawn Myers   Denver, CO 2:29:30.53 199909  174 Comotion Sports
13 Jeremy Collins   Farmington, UT 2:31:16.31 131631  111 
14 Michael Hebert   Colorado Springs, CO 2:42:06.86 173611  218 Pro Cycling
DNF Anthony Iannacito   Denver, CO DNF 225551  185 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Henderson   Golden, CO 2:09:18.38 210109  123 Rky Mtn Hammer Gel
2 Jason LaPointe   Carbondale, CO 2:10:22.02 188873  226 Ajax Factory Team
3 Seth Ramsbottom   Evergreen, CO 2:12:05.19 29099  212 Comotion/Yeti
4 Matt Annabel   Lakewood, CO 2:12:56.50 213004  122 
5 Jake Ziemba   Littleton, CO 2:14:31.64 213734  103 Dean
6 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO 2:15:25.02 138206  175 Great Adventure Sports
7 Elliott Larson   Aspen, CO 2:16:43.27 127531  171 Ajax Factory Team
8 Rob Lockey   Indian Hills, CO 2:17:38.02 136530  179 Adventure Cyclery
9 Greg Seethaler   Arvada, CO 2:18:06.04 135794  209 
10 John Bevans   Longmont, CO 2:18:36.00 203966  151 RockyMounts/Izze
11 David Zehnacker   Denver, CO 2:18:39.30 146950  155 Independent Fabrication
12 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO 2:18:45.54 149605  217 
13 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO 2:20:04.73 199185  101 A Racer's Edge
14 David Lesage   Highlands Ranch, CO 2:20:19.71 205197  110 Self
15 Brian Stevenson   Boulder, CO 2:22:55.12 209540  109 CoMotion Sports
16 Clayton Stevens   Evergreen, CO 2:24:03.50 34074  229 
17 Peter Kailus   Evergreen, CO 2:24:55.57 147614  129 Team Evergreen Racing
18 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO 2:25:09.67 32718  112 ProCycling
19 Chad Sensenig    2:25:34.43  191 CoMotion
20 Thomas Hoffman    2:26:27.53  220 Team Evergreen
21 Jeff Maier   Evergreen, CO 2:26:34.28 80468  188 
22 Bernie Romero   Silverthorne, CO 2:28:18.12 213483  210 Den
23 Jason Amrich   Louisville, CO 2:32:13.22 191613  200 Rocky Mounts/Izze
24 Darren Ray   Lakewood, CO 2:33:08.17 29256  215 Laserlaser.com
25 Bryan Smith   Carbondale, CO 2:40:49.63 215414  118 
DNF Jefferey Snook   Steamboat Springs, CO DNF 212375  150 
DNF Eric Lawrence   Colorado Springs, CO DNF 20552  136 
DNF Dennis Ocondi   Golden, CO DNF 164813  194 Adventure Cycling
DNF Mark Illegible    DNF  165 
DNF Ryan McFarling   Lafayette, CO DNF 215008  222 MTC/Aardvac Racing
DNF Joshua Wiggins   Santa Monica, CA DNF 198262  213 Velo Werx

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Maslach   Woodland Park, CO 2:13:24.31 22802  211 
2 Ronald Bollenberghe   Colorado Springs, CO 2:14:38.80 4145  142 Procycling
3 Glen Gollrad   Topsfield, MA 2:16:22.63 206677  197 Bike N^ SPort
4 Richard Noyes   Lakewood, CO 2:17:21.57 26330  127 Rky Mtn Hammer Gel
5 Scott Daub   Littleton, CO 2:17:29.78 198752  162 Rocky Mtn Hammer Gel
6 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO 2:18:34.34 129128  102 LaserLaser.com
7 Mike Armstrong   Basalt, CO 2:18:59.26 59890  114 Ajax Factory Team
8 Stephen Lechner   Denver, CO 2:19:19.45 151603  183 CoMotion Sports
9 Dean Miller   Littleton, CO 2:19:29.89 83511  130 Rocky Mountain Hammer Gel
10 Christopher Marr    2:19:45.81  153 
11 Paul Jamison   Silverthorne, CO 2:21:12.16 132687  227 
12 Gary Kuntz   Centennial, CO 2:21:43.06 150838  121 
13 Ashley Goodwin   Colorado Springs , CO 2:22:28.18 146662  169 Unattached
14 Kenneth McMurry   Nathrop, CO 2:22:54.40 23764  178 
15 Seth Kimmelman   Colorado Springs, CO 2:23:23.57 117413  156 PROCYCLING
16 Craig Middleton   Superior, CO 2:24:59.03 158455  172 King Of The Rockies
17 Ron Chavez   Commerce City, CO 2:25:42.16 88964  168 
18 Mark Legg   Colorado Springs, CO 2:27:55.38 20788  214 
19 Douglas Hudson   Golden, CO 2:28:22.12 77069  125 Feedback Sports
20 Benjamin Clark   Steamboat Springs, CO 2:30:49.09 173491  131 DEAN
21 Teo Davalos   Lafayette, CO 2:33:11.43 171968  173 King Of The Rockies
DNF Richard McCurdy   Highlands Ranch, CO DNF 76200  148 LaserLaser.com
DNF Fredrick Brooks   Carbondale, CO DNF 4958  160 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill MacFarlane   Edwards, CO 2:12:09.13 82120  159 Pedal Power
2 Johnny Biggers   Crested Butte, CO 2:13:09.57 215319  116 Crested Butte Builders
3 Vaughn Joslyn   Colorado Springs, CO 2:14:08.47 116149  219 McLain Rollers
4 Chris De Frates   Crested Butte, CO 2:14:45.62 156114  113 Dean Grasroots
5 Steven Meyer   Breckenridge, CO 2:20:47.68 83402  134 A Racers Edge/Eric's/ECaps/Ellsworth
6 Ronan Murray   Avon, CO 2:22:33.35 25552  117 PEDAL POWER/MARMOT
7 Steve Vanderburgh   Golden, CO 2:22:48.97 226834  184 Feedback Sports
8 Timothy Barnes   Boulder, CO 2:22:54.84 96071  108 DEANmestiques
9 Dean Cahow   Evergreen, CO 2:25:40.93 5802  167 TEAM EVERGREEN RACING
10 Greg Gorrell   Conifer, CO 2:27:11.90 221265  163 Feedback Sports/Cosortium
11 Darron Cheek   Breckenridge, CO 2:31:43.48 192447  228 A Racer's Edge
12 Eric Lundberg   Salida, CO 2:40:57.40 21834  223 
13 Eric Short   Littleton, CO 2:43:53.06 107822  193 Recreation At The Ritchie
14 Paul Ammatelli    2:58:51.18  177 
DNF Paul Humiston   Golden, CO DNF 17111  104 Team Evergreen Racing

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Asleson   Colorado Springs, CO 2:18:22.93 2017  204 ProCycling
2 Gary Peterson   Golden, CO 2:37:04.18 94249  107 CoMotion Sports
3 Scott Summers   Empire, CO 2:38:46.25 34647  143 Rolling Thunder Racing
4 Nils Holten   Aurora, CO 2:43:59.04 200447  186 
5 Gary Myers   Golden, CO 2:50:43.49 25607  195 Titus/Mobile Cyclery

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gino Pastore    1:31:29.04  725 
2 Tristan White   Dillon, CO 1:38:38.41 217504  727 Vanmar Racing
3 Kyle Rhodes   Lone Tree, CO 1:47:41.01 219742  717 
4 Nick Raymond    1:52:47.76  716 Mountain Bike Little League
5 Cullen Moran    2:03:04.61  743 
6 Paul McSparin    2:03:04.65  746 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Finsterwald    1:20:16.44  744 Front Rangers
2 Zach Armstrong    1:35:30.43  747 
3 Ford Hojnoski    1:50:23.22  715 Advanced Energy Solutions

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Anderson   Carbondale, CO 1:17:23.42 203386  748 
2 Brendan Gerard    1:25:46.96  741 Crested Butte Academy
3 Ben Gager   Boulder, CO 2:21:09.05 213348  718 SMBA
DNF Kyle Anderson   Carbondale, CO DNS 203386  M2 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Van Kirk    1:19:05.80  616 
2 Russell Hammond    1:39:33.15  610 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Hill   Lakewood, CO 1:17:00.02 226500  604 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hagy    1:22:17.89  633 
2 James Dominguez   Rio Rancho, NM 1:24:34.05 226438  603 Rocky Mountain Hammer Gel
3 Jameson Hanson    1:24:34.70  624 IBEX
4 Chadwick Spencer    1:27:11.55  625 Organic Athlete
5 Charles Watkins   Littleton, CO 1:35:58.43 225474  620 
6 Chris Budish   Centennial, CO 1:51:04.59 208173  613 Team Dirt Monkey
7 Craig Rubis    2:10:11.44  623 Cycle Cyndicate

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Francis    1:16:33.86  614 
2 Brad Whittle    1:19:37.66  605 
3 William Plaehn    1:19:46.71  615 
4 Daniel Gormley    1:31:56.28  629 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Jones    1:15:29.14  607 Wilderness Sports/Summit County
2 Tim McNamara   Pueblo, CO 1:16:54.95 220157  630 
3 Douglas Robinson    1:19:34.71  627 
4 Michael Moran   Breckenridge, CO 1:22:37.04 217981  606 
5 Charles Thinger    1:22:51.40  632 
6 David White    1:23:54.43  628 
7 Jeff Woods    1:26:22.40  609 
8 John Venegas   Fountain, CO 1:28:47.48 36584  618 
9 Paul Harris   Cripple Creek, CO 1:31:53.61 115756  612 
10 David Rutherford   Littleton, CO 2:30:00.00 192451  631 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Gager   Boulder, CO 1:34:15.79 213349  608 
2 David Knox   Littleton, CO 1:37:19.64 223442  622 
3 Timothy Beaton    1:38:31.23  635 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brown   Durango, CO 1:55:51.88 5171  Trek/FRS Plus
2 Brian Smith   Gunnison, CO 1:57:15.05 33334  Trek/VW Rocky Mountain Team
3 Nicholas Ranno   Boulder, CO 1:57:15.77 128706  33 Trek VW
4 Ariel Lindsley   Aptos, CA 2:00:32.55 134618  23 Maverick
5 Sam Schultz   Missoula, MT 2:00:50.71 164788  47 U23 National Team
6 Aaron Potts   Fort Collins, CO 2:04:16.27 28523  45 Colorado Premier Training
7 J Clark   Colorado Springs, CO 2:05:16.58 132523  32 Stein Eriksen Sport
8 Jesse Swift   Golden, CO 2:05:56.41 100646  27 Team DEAN
9 Christopher Jung   Boulder, CO 2:06:25.14 146247  54 Waltwork/Fuentes Design
10 Ryan Lynch   Boulder, CO 2:08:05.42 164962  39 Maverick/Ciber
11 Brian Fuentes   Boulder, CO 2:11:21.52 12509  53 Waltworks/FuentesDesign.com
12 Nat Ross   Golden, CO 2:11:34.41 152119  58 Subaru/Gary Fisher
13 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO 2:18:15.07 106147  28 Pro Cycling
DNF Mike West   Boulder, CO DNF 37786  52 Giant/OSO Energy
DNF Michael Janelle   Avon, CO DNF 17659  24 Tokyo Joe's / Go Lite

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Rose Pastore   Durango Co1:32:28.98 219217  724 Durango Cyclery
2 Jill Behlen   Boulder, CO1:32:54.43 210228  721 Y Riders
3 Meghan Kane   Dillon, CO1:35:59.84 223279  745 Summit Junior Cycling

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Sandlin   Boulder, CO 1:59:42.42 211344  425 COmotion
2 Veronica Jarolimek    2:00:42.09  483 
3 Natalie Ryan   Denver, CO 2:06:24.81 171595  490 University Of Denver
4 Aliza Cohen   Boulder, CO 2:12:11.12 202475  478 
5 Elizabeth Eberly   Centennial, CO 2:19:34.21 212879  493 Full Tilt Cyclery
6 Sarah James    2:20:32.86  491 Recreation At The Ritchie Center
7 Chelsea McGowan   Lakewood, CO 2:22:21.84 217555  434 Comotion Sports
8 Monica Green   Crested Butte, CO 2:26:06.02 227013  467 Title 9

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordana Schwartz   Superior, CO 2:03:33.80 212046  426 CoMotion Sports
2 Catherine Chalecki   Boulder, CO 2:07:45.88 226416  475 CoMotion Sports
3 Jody Gale   Steamboat Springs, CO 2:12:30.33 227644  480 
4 Catherine Bywaters    2:13:44.82  427 Rocky Mounts/Izze
5 Lee Bryant   Carbondale, CO 2:14:27.24 205355  485 
6 Jennifer Kerr    2:19:08.89  469 
7 Sasha Milhous   Boulder, CO 2:19:27.54 173232  504 CoMotion
8 Jocelyn Mounier    2:24:08.81  438 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Mary Wehe   Durango, CO DNF 189215  459 CO-MOTION SPORTS/YETI RACING

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Durland   Colorado Springs, CO 2:56:51.01 199906  140 Rcky Mtn Hammer Gel

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Drumm   Hailey, ID 2:34:55.71 207011  182 
2 Kimberly Garvie    2:35:55.18 160422  158 Cowboy Bikes
3 Amy Wood   Boulder, CO 2:39:07.95 224570  128 CoMtion
4 Mary Thompson   Fort Collins, CO 2:39:46.80 35456  149 FCCT/Lee's
5 Brittany Walker   Lafayette, CO 2:40:14.94 198749  199 CoMotion
6 Valerie Alexander   Aspen, CO 2:42:53.20 220323  224 Hub Of Aspen
7 Sonya Bugbee    2:50:31.91  202 
8 Marin Campbell   Steamboat Springs, CO 3:02:24.62 227800  196 Anabasis
DNF Christina Paez   Albuquerque, NM DNF 183033  147 
DNF Jamie Thomas   Colorado Springs, CO DNF 225190  119 
DNF Bobbi Watt   Broomfield, CO DNF 191605  31 Fox Shox / Santa Cruz / FSA / Pearl Izum
DNF Chloe Forsman   Tucson, AZ DNF 214920  201 Y-Riders

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Kopasz   Rico, CO 2:31:38.65 175163  216 Paragon Racing Team
2 Lisa Hudson   Golden, CO 2:36:04.12 223636  126 Feedback Sports
3 Erin Hagerty   Louisville, CO 2:40:32.08 219196  190 
4 Leighann McGrew   Colorado Springs, CO 2:47:12.89 199513  176 Procycling
5 Megan Castle   Denver, CO 2:49:08.19 215415  152 CoMotion
6 Alison Fuchs   Crested Butte, CO 2:55:38.32 190356  115 Tomichi Cycles

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Monroe   Durango, CO 2:42:59.23 102037  135 Tokyo Joe's/Golite
2 Paula Maresh   Littleton, CO 2:43:54.13 22485  207 COMotion/Yeti Racing
3 Mary Scheifley   Dillon, CO 2:45:23.96 194182  124 Mso
4 Devora Peterson   Golden, CO 2:54:59.17 94248  106 Tokyo Joes
DNF Robin Hoff   Flagstaff, AZ DNF 198766  141 Team Bulldog

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Griess   Golden, CO 1:28:57.24 226565  617 Rcky Mtn Hammer Gel
2 Jane Stammer    1:52:35.39  611 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Tran-Ocondi    1:33:47.79  634 Adventure Cycling
2 Pia Halloran    1:41:46.61  626 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Behlen    2:04:55.18  619 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Thomas   Boulder, CO 2:14:18.20 169126  16 Tokyo Joe^s
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO 2:15:37.74 173838  3R Tokyo Joes / Golite Cycling Team
3 Becca Blay   Boulder, CO 2:21:32.31 174258  19 TEAM DEAN
4 Dellys Starr   Lakewood, CO 2:25:38.42 208446  49 
5 Katherine Compton   Colorado Springs, CO 2:28:04.85 55820  15 Pro Cycling
6 Alicia Hamilton   Colorado Springs, CO 2:28:11.82 175005  17 Darkhorse Racing/Giant
7 Keri Nelson   Gunnison, CO 2:29:57.19 195964  20 Colorado Fitness
8 Theresa Mattingly   Basalt, CO 2:32:24.08 216717  29 
9 Judy Freeman   Littleton Co 2:36:07.31 182719  48 Cannondale
10 Rebecca Hodgetts   Dillon, CO 2:36:24.82 199873  Tokyo Joes/go Lite
11 Sharon McDowell-Larsen   Colorado Spgs, CO 2:39:03.18 23428  
12 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA 2:52:42.10 184801  18 Maverick
DNF Lyn Franklin   Denver, CO DNF 96648  21 
DNF Kristina Andrus   Evergreen, CO DNF 152326  43 Canyon Cycles
DNF Jennifer Gersbach   Durango, CO DNF 191239  225 Tokyo Joe's/Go Lite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee