Race Results for
Beacon Bomber
Spokane, WA
(Event Information)
Downhill on 06/12/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA 228041   
2 Logan Wetzel   Renton Wa 216334   
3 Jake Garrett      
4 Scott Mathias      
5 Kolbe Stevenson      
6 Glenn Landberg      
7 James Reed      
9 Nick Olberding      
10 Patrick Sean McFarland      
11 Jiri Senkyvik      
12 Jack Reis      
13 Spenser Mayhew   Kalispell, MT 216251   
14 Greg Reeves   Longview, WA 197444   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Beatty      
2 Jessy Hummel      
4 Briar Perdue      
6 Phil Zhang   Olympia, WA 228036   
7 Matt Klingback      
DNF Jason Downie      
DNF Greg Mueller      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Patterson      
2 Randy Burtis   Yakima, WA 212131   
3 Peter Yenney      
5 J.C. Ross      
6 Bret Chaffee      
7 Brett Walker   Bozeman, MT 189864   
8 Urie Lambert      
9 William Rutherford      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudio Ramos   Kent, WA 226775   
2 Randy Bostrom   Federal Way, WA 207486   
3 Steve Reeves   Longview, WA 206332   

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Ritzman      

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eakin   University Place, WA 113296   
2 Zeb Tingey      
3 Boe McGee      
4 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA 171210   
5 Nick Tuttle   Mount Vernon 182596   
6 Benjamin Storrar   Tacoma, WA 198969   
7 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA 149251   
8 Chris Andreasen   Spokane, WA 198709   
9 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA 199663   
10 Christiaan Bourdrez   Enumclaw, WA 184070   
11 Hunter Mattocks   Bozeman, MT 199030   
12 Chris Bentley   Fall City, WA 199389   
13 Matthew Paul   North Bend, WA 191563   
14 Kevin Ryan      

Men - Cat 1/2/3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Parks      
2 Sean Murphy      

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Anderson   Spokane, WA 202411   
2 Devin Beedle      
3 Andy Cook      
4 James Biehl      
DNF Joshua Monteith      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Joe Merk   Coeur D Alene, ID 212138   
3 Steven Bafus      
4 Brian Warren      
5 Jake Pearce      
6 Lane Paxton   Missoula, MT 150826   
7 Trevor Louviere      
8 Jeremy Anderson   Spokane, WA 202411   
DNF Christopher Bersos      
DNF Steven McCullough   Kalispell, MT 198700   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Clinton Fowler   Seattle, WA 213354   
3 Tyler McClendon   Sandpoint, ID 212144   
4 Otis Elmquist   Kellogg, ID 198689   
5 Brandon Somers   Clarkston, WA 179504   
6 Anthony Brownrigg   Seattle, WA 209401   
7 Kyle Rainer      
8 Jesse Kieffer   Puyallup, WA 100850   
9 Thor Jones   Winlock, WA 176345   
10 Cory Schwarzmiller      
11 Jeramy Soltow      
12 Brad Kelley      
13 Bryan Kieffer   Puyallup, WA 100849   
14 Bryan Crum      

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Watt   Cornelius, OR 199561   
2 Damon Johnson   Puyallup, WA 201316   
3 Jason Witt   Billings, MT 172532   
4 Doug Park   Coeur D Alene, ID 198975   
5 Tim Gregory      
6 Rich Densmore   Spokane, WA 198986   
7 Troy Hoff      
8 Curtis Dunbar   Redmond, WA 173737   
9 Brian Bartlett      
10 Aaron Walker      

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA 19075   
2 Martin Milsted   Seattle, WA 168633   
3 Duane White   Maple Valley, WA 180063   
4 Jeffrey Haymes   Lacey, WA 116719   
5 Lance Swentkofske   Spokane, WA 198685   

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Beattie   Snoqualmie, WA 190830   
2 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA 191557   

Men - Collegiate C - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Lomber      
2 Benjamin Eilers      
3 Ryan Minney      
4 Justin Lowery      
DNF Jeremy Weaver      

Men - Collegiate B - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hurst      
2 Robert Liston      
DNF Tony Zammit      

Men - Collegiate A - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Thomas      

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guy Rutherford      

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Henry      

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Gilsdorf      
2 David Henry      
3 Zack DeLuca      

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Bass      
2 Andy Christiansen      
3 Lucas Nardella      
4 Josh Stark   Carnation, WA 245787   
6 Jason Colcolough      
7 Jason Donahue   Spokane Valley, WA 221936   
8 Jarrod Box   Olympia, WA 228154   
9 Tyler Olson      
10 Kristofer Lawrence      
11 Riley Millar      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Degelman      
2 Tom Kutina      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Henry      
2 Eric Schmitz      
3 Ryan Jamison      
4 Daniel Bogh      
5 Dan Greiner      
6 Jeff Schissler      
9 Evan O'Maro      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Densmore   Spokane, WA 228072   
3 Seann Day      
4 J Allard      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA 185351   
2 Casey Northern   Port Angeles, WA 117615   
3 Ethan Mutoli      
4 Simon Lawton      
5 Luke Strobel   Issaquah, WA 181052   

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Graybeal   Coeur D Alene, ID 206091   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margie Bashair      

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Densmore   Spokane, WA 212143   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy Mutoli   Granite Falls, WA 212522   
2 Brooke Shore   Bellevue, WA 199612   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Lambert      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy McGlothern      
2 Susan Himes      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernardita Pizarro      
2 Laura Johnson   Portland, OR 173612   
3 Amelia Colasurdo   Seattle, WA 169690   
4 Jennifer Jones   Kelso, WA 180432   
5 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA 149252   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoCUORESpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee