Race Results for
Jackass Jam
Kellogg, ID
(Event Information)
Cross Country on 06/25/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Steven Tauscheck      

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Emsky   Durango, CO 218345   
2 Travis Hixson   Coeur D Alene, ID 198254   
DNF Ben Kutina      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Rossman      
2 Scott Lenz      
3 Charles Sirjesse   Pasco, WA 212100   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gregory      
2 Tim Dykstra      
3 Andy Wilcox      
5 Ivan Anderholm      
6 Dave Macklin   Missoula, MT 22052   
7 Daniel Vogt      
8 Cory Gordon   Colbert, WA 161073   
DNF Chris Luther      
DNF Luke Syverson      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Gonzalez      
2 Perry Roper   Richland, WA 30531   
3 Christopher Bier   Sandpoint, ID 184352   
4 Robert Letson   Spokane, WA 207790   
5 Steve Kutina      
6 Kurt Recknagle      
7 Bruce Trejos      
8 Stuart Broderick      
9 John Siok      
DNF Steve (Dad) Tauscheck      

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Johnson      
2 David Dalle   Roslyn, WA 199392   
3 Allen Millar      

Men - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Corkill   Spokane, WA 49079   

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208   
2 Mark Cesal   Fort Myers, FL 80149   
3 Matt Dolan      
DNF Chad Conley      

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Michael Mattingly      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gian Dalle   Roslyn Wa 210989   
2 Tom Kutina      
3 Logan Wetzel   Renton Wa 216334   
4 Stephan Jones      
DNF Jiri Senkyvik      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jason Keister   Whitefish, MT 210982   
3 Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   
4 Jake Maedke      
5 John Curry      

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Kier   Missoula, MT 19086   
2 Douglas Krumpelman   Hayden, ID 81054   
3 Richard Botto   Moscow, ID 4359   
4 Rick Mattis   Coeur Dalene, ID 212099   
5 Thomas Clevenger   Moscow, ID 164688   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Faulkes      
2 Pat Dale      
3 Rocky Crocker      
DNF Ron Collins   Snohomish, WA 205671   
DNF Tim Crum      

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Rice   Everett, WA 142930   

Men - Dhxc

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Weber      

Men - Collegiate A - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Pinto      

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT CLAWSON      
2 David Hulse      
3 John Berlin      

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Emsky      
2 Mark Thomas   Lakewood, WA 199371   
3 Nicholas Fuller   Troy, ID 199661   
4 Brian Engel      
5 Charlie Wilcox      
6 Rod Graybeal   Coeur D Alene, ID 148384   

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darian Thomas      

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monte Cesal      

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Worl   Woodinville, WA 162267   
2 Joshua Honnold      
3 Adam Szember      

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hudson Thyr      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian DeBoer      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Wilcox      
2 Buford Howell      
3 Darin Roberson      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Jennings      
2 Brad Mercer   Sagle, ID 223952   
3 Bobby Shaw   Sandpoint, ID 115456   

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Barnhart   Bellingham, WA 207909   
2 Patrick Garlick      
3 Larry Schoonover   Spokane, WA 101847   

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hawks      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT 172534   
2 Kristopher Holden   Spokane, WA 148376   
DNF Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID 110852   
DNF Clint Muhlfeld   Whitefish, MT 185552   

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Millar      
2 Brittany Clawson   Durango, CO 218066   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Speegle      
2 Katie Larsen      

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jenni Gaertner      
3 Dawn Lambert      
4 Michelle Nelson      
5 Penny Hulbert      

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Lokan      

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Krumpelman   Hayden, ID 179685   
DNF GARRETT WILLIAMS      

Women - Collegiate B - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Pinto      

Women - Collegiate A - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 June Sayers   Duluth, MN 149107   

Women - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Clifton      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Mattingly      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Letson      

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Emsky      
2 Sheila Honnold      

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Boerner   Chico, CA 394566   

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadine Petit      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee