Race Results for
Team Florida Race-O-Rama
Gainesville, FL
(Event Information)
Road Race on 02/19/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Durango      JC Investors
2 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
3 Yosvany Falcon   Miami, FL 208086   MCNA
4 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   Atomic
5 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   JC Investors
6 Victor Sepulveda   Miami, FL 211609   Team Laser-ES
7 Frank Travieso   Athens, GA 160295   MCNA
8 Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science
9 Frank DeLaRosa   Miami, FL 53380   Sol
10 David Guttenplan   Washington, DC 177906   AG Edwards/Nalley Auto
11 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Top Pro
12 Chase Fullerton   Montverde, FL 200127   Orlando Velo/Ford
13 Kenneth Helms (1 - Cat2)   Hobe Sound, FL 15755   Big Wheel
14 Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG
15 Rudy Robaina   Jupiter, FL 199035   Cycle Science
16 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   BBC
17 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   MCNA
18 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Orlando Velo/Ford
19 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   ORC

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherri Stedge      BBC
2 Megan Esmonde   Langhorne, PA 192823   Colavita/Cooking Light
3 Sheila Orem   Mt Airy, NC 126277   BBC
4 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   Orlando Velo/Ford
5 Elizabeth Morse (1 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 126302   Team Fuji
6 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
7 Sharon Penn      BBC
8 Rebecca Jones      Orlando Velo/Ford
9 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Aerospace Engineering
10 Rachel Hallum   Brooklyn, NY 189156   ORC
11 Valerie Sanders      unattached
12 Robyn Passander   Oxford, CT 210378   unattached
13 Joanne Fusco   Somerville, NJ 201540   Arete Racing
14 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   Bike Route
15 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   BBC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Bruner   Tallahassee, FL 207159   FSU
2 Carmel Stucki   Miami, FL 212276   unattached
3 Christian Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus
4 Brandi Campbell   Tallahassee, FL 218859   Atomic
5 Elisabeth Schneider   Kansas City, MO 202011   UF

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOCUOREUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee