Race Results for
Dust Devil Mountain Bike Series-White Tank
White Tank Regional Pk, AZ
(Event Information)
Cross Country on 11/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Sport Male - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kyle KraaKevik   1:58:28.9   

Men - Sport Male - Junior - 17/18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliot Pinkey   1:57:41.9   
3 Nate Harris   5:09:39.9   

Men - Sport Male - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cooley   1:46:36.5   
2 Glenn Relano   1:54:31.6   
3 Russell Ott   1:57:39.4   
4 Keith Mckenzie   1:57:47.3   
5 John Couyer   2:02:13.1   
6 Kevin Blair   2:03:09.2   
7 Brian Rosner   2:08:11.5   
8 Jordan Townsend   2:08:38.3   
9 dustin whaley   2:16:01.1   

Men - Sport Male - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ayotte   1:37:12.2   
2 Steve Rivers   1:46:14.8   
3 Tim Beker   1:48:04.7   
4 Greg Iverson   1:48:32.8   
5 Erik Gauharou   1:50:33.2   
7 Eric Lynch   1:53:30.9   
8 Mike Fitzpatrick   1:55:32.3   
9 Aaron Ewing   1:59:18.6   
10 Tim Baker   2:01:14.9   
11 Charles Crowe   2:06:18.6   
12 Tim Sanders   2:07:43.1   
13 Gary Kulinel   2:08:32.9   
14 Fred Schineller   2:16:47.1   
15 Phil Roux   2:18:24.2   
16 Steve Lopez   2:39:05.7   
17 Charlie Miller   3:10:29.1   
153260 Jr. Peters     Don 

Men - Sport Male - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mike sadowsky   1:43:30.4   
2 Bernard Porter   Bel Air, MD1:48:36.0 224491   
3 Scott Mydocic   1:55:26.0   
4 Richard Austin   1:57:44.9   
5 Brent Linker   1:59:20.1   
6 Steve Venable   2:01:07.5   
7 Noel Garcia   2:06:42.5   
8 Dave Johnson   2:23:00.4   
9 Artie Haver   2:55:15.9   

Men - Sport Male - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Collins   2:01:54.3   
2 Douglas Mann   2:24:20.4   
3 peter hogan   2:32:09.5   

Men - SM - 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Toby Tsosie   2:43:53.7   

Men - Single Speed - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Kirkpatrick   2:47:35.7   

Men - Single Speed - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gary Kuttel   3:00:09.3   

Men - Rock Crusher (clydesdale) - 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Aaron Kellum   2:21:45.1   

Men - Rock Crusher (clydesdale) - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jamie seegert   2:08:47.0   

Men - Rock Crusher (clydesdale) - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 edwin neilson   2:11:23.5   

Men - Rock Crusher (clydesdale) - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bryan Patrick   2:29:59.7   

Men - Junior Men 13/14 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roman Roberts   26:29.1   

Men - Junior Males 12 And Under - Junior - <12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Ball   28:53.3   
2 Zander Silloway   43:52.7   

Men - Junior Expert - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Suter   3:02:16.6   

Men - Expert Male - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Crosby   Boulder, CO2:54:19.5 83482   

Men - Expert Male - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Luebkert   2:52:21.9   
2 Daniel de Mos   3:04:37.5   
3 Michael Liberti   3:10:02.3   
4 James Nyysti   3:18:31.5   

Men - Expert Male - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Milt Singleton   3:09:12.8   
2 Michael Marinshaw   3:14:22.5   

Men - Beginner Male - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Tuttle   1:34:22.3   

Men - Beginner Male - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Riveras   1:05:00.7   
2 Dustin Wernli   1:06:09.3   
3 Omar Gutierreaz   1:06:09.7   
4 Terrance Sheridan   1:12:02.8   
5 Dave Eaton   1:26:20.2   
6 Kevin Bierworth   1:28:13.5   
7 Robert Bryne   1:44:58.1   

Men - Beginner Male - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Linderon   1:03:46.4   
2 Chad Sheirbon   1:10:39.2   
3 Carl Winnebald   1:10:57.0   
4 Michael Krall   1:11:26.6   
5 Preston Riveras   1:12:50.4   
6 Jorge Meraz   1:15:38.4   
7 Spencer Glidden   1:15:57.8   
8 Mike Medley   1:22:10.3   
9 Steve Hawk   1:25:16.5   
10 Eric Swapp   1:30:46.6   
11 Derek Dunn   1:34:31.9   

Men - Beginner Male - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Musick   1:12:28.0   
2 Paul rondell   1:13:58.2   
3 Loren Poole   1:15:58.3   
4 David Gilbert   1:16:30.0   
5 Bradley Heath   1:17:28.3   
6 Rob Fallows   1:22:00.8   
7 Lem Mequi   1:22:57.9   
8 Tim Wilborn   1:24:08.3   
9 David Andrews   1:34:22.3   
10 Andrew Herron   1:36:06.6   
11 Rick Snyder   1:36:17.9   

Men - Beginner Male - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Wernli   1:06:29.8   
2 Brady Bottoms   1:09:22.2   
3 Don Arbuckle   1:30:48.2   

Men - Beginner Male - Senior - <19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Kling   1:21:36.7   

Men - Pro - 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tim Allen   3:01:03.3   

Men - Pro - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Salskov   2:40:24.3   

Women - Sport Female - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lacey Anderson   2:37:57.9   

Women - Sport Female - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Naughton   2:10:00.6   
2 christina maas   3:02:53.0   

Women - Sport Female - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Capages   2:27:29.4   

Women - Sport Female - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathering Farago   2:08:30.4   

Women - Junior Women 13/14 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Weigand   30:05.3   

Women - Junior Females 12 And Under - Junior - <12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eileen Ball   27:33.7   
2 Hanna Branson   35:18.2   
3 Tabitha Branson   48:34.7   
4 Lonnie Williams   48:51.2   

Women - Expert Female - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Cox   2:18:51.0   

Women - Expert Female - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Atkins   2:45:37.3   

Women - Expert Female - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Futia   2:54:45.9   

Women - Beginner Female - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle DeCaro   1:30:44.9   
2 Kerny Dunn   1:43:42.3   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUOREOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee