Race Results for
MAXXIS Georgia Cup/LaGrange
LaGrange, GA
(Event Information)
Individual Time Trial on 09/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Scott   06:32.8  501 Smith Barney
2 Jon Atkins   06:45.8  512 
3 Andy Lougher   06:54.6  502 All3Sports
4 Steve Middleton   07:17.8  503 All3Sports
5 Steve Murray   Columbus, GA07:21.0 204360  509 
6 Jim Brock   07:26.8  504 Ala Masters
7 Miroslav Novak   07:30.2  505 Ala Masters

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 bruno langlois   06:31.8  13 jittery joes
2 Rich Harper   06:37.5  Cane Creek
3 Eric Murphy   06:43.8  Aerospace Engineering-VMG
4 Cleve Blackwell   06:47.5  22 georgia velo
5 Creed Sewell   06:47.9  19 Ga Spinal/APB
6 Andrew Daane   06:55.7  15 AG Edwards
7 Dan Holt   06:59.4  Locos Cycling
8 Chad Madan   07:03.0  unattached
9 Ben Carter   07:04.0  20 Pacesetter Steel Service
10 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA07:04.0 179499  21 Pacesetter Steel / Zifty.com
11 Chris Allison   07:05.0  23 Camp Highland
12 Joey Coddington   07:06.8  Cane Creek Cycling
13 Russ Griebel   07:06.9  18 Pacesetter Steel
14 Clay Parks   07:07.2  16 AG Edwards
15 Charles Rossignol   Atlanta, GA07:09.3 173111  Pacesetter Steel
16 Rob Gable   07:13.1  14 AG Edwards
17 Wes Garland   07:29.7  AG Edwards

Men - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rheingans   07:02.9  317 Aaron's/L5Flyers
2 Jeremy Krupat   07:09.0  308 Verge
3 Richard Saunders   07:11.1  301 Meehan's/Cycleworks
4 Jafer Beizer   07:14.2  310 Land Rover / Siemens Home Appliances
5 Bryan Holloway   07:15.0  315 Meehan's/Cycleworks
6 Ben Collins   07:16.1  313 Amgen Cycling
7 Mitch Askew   07:22.1  304 AG Edwards
8 Duane Fossyl   07:26.9  311 Camp Highland
9 richard shell   07:27.9  309 veloworx
10 Anthony Hergert   07:29.0  316 Camp Highland
11 Andy Scarano   07:37.2  306 bicyclesunl/andy scarano
12 Shane Maddox   07:39.6  302 Madd Ox Racing
13 Joseph Carpisassi-KOM   07:40.8  312 EC Velo
14 Oscar Clark   07:46.4  307 Land Rover/ Siemens/FFCC
15 Travis Maddox   07:54.6  303 Madd Ox Racing
16 Justin Murray   08:21.3  305 Land Rover/ SIemens Home Appliances/ FFC
17 Eric Edgar   08:46.8  314 Meehan's/Cycleworks

Men - Cat 4/5 - Competitive

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wright   Elberton, GA07:08.6 230019  415 unattached
2 Chris Marino   07:16.8  410 Atomic Race Team
3 Justin Truax   07:21.5  411 none
4 Nick Angus   07:23.5  412 auburn flyers
5 michael beck   07:28.0  408 Atomic Race Team
6 Timothy Smith   07:31.9  404 Meehan's/Cycleworks
7 Ryan Pumpian   Marietta, GA07:32.7 153776  401 OTR Cycling
8 Ty Tagami   Decatur, GA07:36.1 221683  418 Aaron's/L5Flyers
9 Josh Arwood   Atlanta, GA07:37.6 209413  402 OTR/Stren-Flex
10 Dave Simmons   Stockbridge, GA07:42.5 219992  419 Colavita Racing
11 Marek Lipold   07:46.7  409 
12 chris hurst   07:48.5  416 OTR Cycling
13 Darren Sorrells   07:48.6  406 Mike's Bikes Racing
14 Russell Brown   07:52.1  413 GC Cycling
15 jim barrington   08:05.3  403 GC Cycling
16 Jeffrey Wheeler   08:08.8  417 OTR CYCLING
17 Tony Robinson   08:14.2  420 MMCC
18 Danny Parker   08:15.0  407 GC Cycling
19 Paul Hein   08:20.0  405 Mike's Bikes Racing
20 Allister Stinson   08:26.2  414 Chainreaction

Men - Cat 5 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Bazemore   07:41.1  609 Bicycle Outfitters Racing
2 Craig Polston   East Aurora, NY07:48.8 233887  615 
3 Jeff Pinnell   07:55.2  613 GTC
4 Todd Hanning   07:56.0  616 Cycle Escape
5 john stamps   08:03.2  607 druid city bicycle club
6 Robert Waldring   08:03.4  601 Colavita Racing
7 Dax Derringer   08:06.6  608 Bicycle Outfitters
8 Jeff Tilden   08:10.7  602 Colavita Racing
9 Mark Simpson-DOUBLE ENTRY   08:14.5  618 Druid City Bicycle Club
10 Jim Palmer   08:16.9  610 Bicycle Outfitters
11 Forrest Strickland   08:19.1  621 West Georgia Flyers
12 Joe Lent   08:30.4  603 unattached
13 kevin adams   08:33.9  626 Mike's Bikes Racing
14 Lee DeHihns   08:35.0  606 Aaron's/L5 FLyers
15 Scot Angus   08:43.2  611 Unattached
16 Eric Spina   08:43.2  604 unattached
17 Amir Ali   08:48.6  620 Aaron's/L5Flers
18 Chad Benton   09:05.9  612 Bicycle Outfitters
19 JC Gillespie   09:37.8  605 Unattached

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Connell   07:46.9  201 Velo Voodoo
2 Kim Foland   07:54.1  209 travelgirl
3 Alison Danford   08:03.2  207 Camp Highland
4 Kim Sawyer   08:15.1  204 travelgirl
5 Tiffany Ballew   08:22.8  208 Meehan's/Cycleworks
6 Tina Frey   08:23.3  210 MMCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoSierra NevadaCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee