Race Results for
Sportsman's/Team One AZ State Criterium Championsh
Scottsdale, AZ
(Event Information)
Criterium on 04/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Strada
3 Brock Boring   Scottsdale, AZ 134433   Construction Zone
4 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Watermark
5 William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Flag Velo
6 Brent Garrigus   Encinitas, CA 177187   Racelab U23
7 Luis Chance      Sportsman's/Team One
8 Jim Bigley (1 - Cat5)   Chandler, AZ 221834   unattached

Men - Masters - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Red Rock
3 Douglas Loveday   Oro Valley, AZ 51653   Grand Canyon
4 Brad Reed   Charlotte, NC 29370   Watermark
5 Joseph Wells   Phoenix, AZ 37686   Simple Green
7 L Dean Ditto   Thousand Oaks, CA 128087   Sportsman's/Team One
9 Troy Love   Highlands Ranch, CO 78177   Construction Zone
10 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GS Tucson
11 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   Construction Zone
12 Colin Clark (1 - Cat4)   Tucson, AZ 180768   GS Tucson
DNF Richard Nelson   Glendale, AZ 125691   Grand Canyon

Men - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
3 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
4 David Reid   Mesa, AZ 60513   WMRC
5 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse
6 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   unattached
7 Richard Nelson   Glendale, AZ 125691   Grand Canyon
8 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   ProCon
9 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   Construction Zone
11 Bob Smith      PCCC
12 John Guardia (1 - Cat4)   Sierra Vista, AZ 65941   Team Army
13 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Team RPM

Men - Masters - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell
3 Jonathan Roberts   Tucson, AZ 108768   Southwest Hand
4 David Beirne   Tucson, AZ 170958   WMRC
5 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RTPM
6 William Egan   Chandler, AZ 72149   WMRC
7 Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   Team Rhino
8 Dan Palmer (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 211777   Sportsman's/Team One
9 Joel Thompson   Tucson, AZ 110241   Southwest Hand
10 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Sportsman's/Team One
11 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Strada
12 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
13 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   unattached
14 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   Team RPM
15 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team RPM

Men - Masters - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   unattached
2 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
3 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Sportsman's/Team One
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis White Mtn. Rd. Club
5 Jan Campbell   Lucus, TX 5946   Team RPM
6 Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell
7 David Goldberg   Scottsdale, AZ 223590   unattached
8 Lawrence Smith (1 - Cat3)   Lake Havasu City, AZ 33205   656
9 Rick Scofield      Team Rhino
10 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM

Men - Masters - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
2 Jack Sorahan   Glendale, AZ 107762   Team RPM
3 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   unattached
4 Kenneth Hagen   Fountain Hills, AZ 48780   Team RPM
5 Douglas Rudy   Scottsdale, AZ 9047   Patent It!
6 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   ProCon
7 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Landis/Trek/VW

Men - Masters - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Wells   Phoenix, AZ 48252   Simple Green
2 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Sportsman's/Team One

Men - Masters - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo

Men - Masters - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Beal   Scottsdale, AZ 142073   Team RPM

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
2 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse Racing
3 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Racelab U23
4 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   Team Hotel San Jose
5 Richard Nelson   Glendale, AZ 125691   WMRC
6 Patrick Walsh   Natick, MA 202065   CCB
9 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
10 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Strada
11 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
12 Stephen Shepherd (1 - Cat1)   Boulder, CO 155949   Flag Velo
14 Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   Racelab U-23
15 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   MRC
16 Brent Garrigus   Encinitas, CA 177187   Racelab U-23
19 Chad Beyer   Tucson, AZ 155190   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
2 Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   ProCon
4 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   unattached
5 William Kirk Robinson   Redmond, WA 151412   Red Rock
6 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   ProCon
7 Brock Boring   Scottsdale, AZ 134433   Construction Zone
8 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
9 Ivan Reinaldo Beltran   Rancho Santa Margarita, CA 45073   Cycles Veloce
10 Greg Miranda   Bend, OR 139346   unattached
11 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Sportsman's/Team One
12 Julian Cushing   Philadelphia, PA 173678   East Coast Velo
15 James Conant   Boston, MA 177759   Racelab U23

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Team RPM
2 John Velasco   Chandler, AZ 144475   Procon Cycling
3 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   unattached
4 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon Cycling
5 Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicycle Ranch
7 Scott Billings   Tucson, AZ 201607   Flagstaff velo cycling team
8 Javier Contreras   Tucson, AZ 215271   Flag Velo
9 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Flag Velo
10 Robert Bisch   Chatham, NJ 58950   Bicycle Ranch
11 Dan Palmer   Phoenix, AZ 211777   Sportsman's/Team One
12 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Flagstaff Velo
13 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VW
14 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/Carlos O'Brien's
15 Justin Whitesides   Higley, AZ 189264   ASU
16 Gary Kuettel   Glendale, AZ 166856   Swiss America
17 Kent Schmidtke   Gilbert, AZ 192294   HLHAP
18 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Flag Velo
19 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   unattached
20 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Racelab U23
21 Sean Stephenson   Phoenix, AZ 107476   Procon Cycling
22 David Green   Phoenix, AZ 216863   Landis/Trek/VW
23 Jason Lindgren   Phoenix, AZ 104377   HLHAP
24 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Strada
25 Louis Cook   Boxborough, MA 113954   Procon Cycling
26 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon Cycling
27 Mark Ahn   Phoenix, AZ 142299   Procon
28 Christopher Mahoney   Scottsdale, AZ 198399   Bicycle Ranch

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Hawkins   Phoenix, AZ 204156   unattached
3 Anthony Broadman   Bend, OR 222694   Presteza
4 David Jaques   Scottsdale, AZ 215120   ASC
5 Michael Tatum   Phoenix, AZ 125679   Strada Racing Club
6 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand
7 Stephen Boyle   Mesa, AZ 103088   ProCon
8 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   ASC
9 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Strada Racing Club
10 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent It!
11 David Swanson   Tucson, AZ 195946   unattached
12 Edgar Ramirez   Phoenix, AZ 217869   Bicycle Ranch
13 Daniel Veselic   Golden 221489   Bicycle Ranch
14 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Flagstaff Velo

Men - Junior - JR - 10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian Medley   Avondale, AZ 211187   Club TommyO
2 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   unattached
3 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Tommy O / Apothecary

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zak Willes   Phoenix, AZ 194985   Domenics/Strata Racing
2 Vince Marcucci   Phoenix, AZ 223997   unattached
3 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Tommy O / Apothecary

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Landis/WMRC
2 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Team Revolution Racing

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Team Rhino
2 Preston Moon   Usaf Academy, CO 160412   Honeywell
3 Sol Airhart      Waste Mgmt
4 Brian Keith   Scottsdale, AZ 201982   WMRC
5 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/Trek/VW

Women - Masters - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Beatini   Chandler, AZ 208930   Sportsman's/Team One

Women - Masters - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Desert Foxes

Women - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Kuhn   Flagstaff, AZ 40972   Sportsman's/Team One
2 Elizabeth Patterson   Paradise Valley, AZ 212274   Sportsman's/Team One
3 Shoshana Shane   Bend, OR 220422   Saguaro Velo
4 Maryclaire Mabry   Tucson, AZ 71943   Fairwheel Racing Team

Women - Masters - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kristen Olander   Phoenix, AZ 217050   Sportsman's/Team One
3 Lynne Hulvey (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 205184   Sportsman's/Team One
4 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Team Revolution

Women - Masters - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Kolin   Scottsdale, AZ 220238   Strada Racing
2 Louella Holter   Flagstaff, AZ 45469   Greggs/Specialized
3 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Northeast BC

Women - Masters - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Rineer   Tucson, AZ 126783   Mountain Velo Cycling Team
2 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Southwest Hand

Women - Masters - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   Landis/trek/VW

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Kuhn   Flagstaff, AZ 40972   Sportsman's/Team One
2 Jennifer Stern (1 - Cat2)   Davis, CA 149708   Team Kendra Tire
3 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   bicycleranch
4 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Bowles   Asheville, NC 199307   Juji
2 Kristen Olander   Phoenix, AZ 217050   Sportsman's/Team One
4 Elizabeth Patterson   Paradise Valley, AZ 212274   Sportsman's/Team One
5 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Desert Foxes
6 Maryclaire Mabry   Tucson, AZ 71943   Fairwheel Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lisa Kolin   Scottsdale, AZ 220238   Strada Racing
3 Lara Wagner   Washington, DC 203412   Desert Foxes
4 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   Landis/ Trek/ VW
5 Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU
6 Leeaat Mednick   Tucson, AZ 188448   Desert Foxes
7 Lynne Hulvey   Scottsdale, AZ 205184   Sportsman's/Team One
8 Lori Smith   Boise, ID 220378   Bicycle Ranch
9 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Desert Foxes

Women - Junior - JR - 10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Cahill   Scottsdale, AZ 210968   unattached

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelsie Hightower   Tempe, AZ 196292   Landis/Trek/VW

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Perivt      Bicycle Ranch

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee