Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Reading & Trexlertown, PA
(Event Information)
Criterium on 07/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA26:56.0 202085   Artemis
2 Matthew Baranoski   Perkasie, PA27:56.0 213251   unattached
3 Paul Lynch   Colchester, CT28:05.0 211959   Mystic Velo Club
4 Jansen Grabowski   Macungie, PA30:44.0 225011   East Coast Velo
5 Keith Stednitz   30:56.0   unattached
6 Ian McFarland   Niantic, CT31:05.0 205980   Mystic Velo Club
7 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA32:01.0 213999   Lehigh Wheelmen
8 Ian Huyett   Alburtis, PA32:23.0 229079   Bike Line/LWA
9 Joshua Kozlowski   36:24.0   Colavita
DNS Jimmy McDermott   Wayne, PA 219126   Tri-State Velo
DNS Cole Malin   Exton, PA 231019   unattached
DNS Jacob Hoover      Bike Line/LWA
DNF Alexei Lalevic      Quaker City Wheelmen /

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Muto   Fogelsville, PA39:39.0 223052   Vortex Cycling
2 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA39:39.0 202086   Artemis
3 Graham Coy   Atlanta, GA39:39.0 207880   Red Rose Rockets
4 Samuel Abelow   Westport, CT39:43.0 205747   Cuevas Development
5 Jeremy Shirock   Emmaus, PA39:43.0 164378   East Coast Velo
6 Michael Baranoski   Perkasie, PA39:43.0 214508   unattached
7 Dennis Nowak   Ozark, MO39:43.0 190816   Vortex Cycling
8 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA39:45.0 195794   Upstate Velo/Sicklers
9 Aaron Stabley   Jersey Shore, PA39:48.0 214160   Susquehanna Valley Velo Club
10 Ryan Clune   Allentown, PA42:20.0 228401   Bike Line/LWA
11 Kevin Griffin   Pottstown, PA42:22.0 190711   Sports T.E.A.M. Fuji
12 Harry Chen   East Brunswick, NJ43:04.0 228086   Colavita
13 Brian Ortiz   43:26.0   Cuevas Development
14 Tyler Malay   New Tripoli, PA48:13.0 230145   Bike Line/LWA

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Filip Capala   Columbia, KY48:31.0 208888   Unattached
2 Nicholas Reinert   Mertztown, PA48:31.0 191021   Vortex Cycling Club
3 Carter Jones   Boulder, CO48:35.0 222644   Colavita Racing
4 Kyle Foley   Wallingford, CT50:30.0 174494   Cuevas/Mike Fraysse Sports
5 Colin Lepore   Pennsburg, PA50:30.0 192197   East Coast Velo
6 Will Cox   Burlington, VT50:30.0 192539   Pawling Cycle and Sport
7 Connor Sallee   Southbury, CT50:30.0 210129   Pawling Cycle and Sport
8 Zachary Felpel   Willowstreet, PA50:30.0 220467   Red Rose Rockets
9 Graham Lang   Sherman, CT0:50:30 211421   Pawling Cycle and Sport
10 J Aleksevish Pastor   Brooklyn, NY0:50:30 230748   Cuevas Development
11 Ryan Barlow   Fort Collins, CO0:51:40 179244   CUEVAS
12 Reed McFarland   Niantic, CT0:53:54 186823   Mystic Velo Club
13 Nathan Riolo   0:53:54   Unattached
14 Jonathan Schnaufer   0:55:13   Team Bike Line
DNS Samit Mookerjee   Allentown, PA 200161   Bikeline / LWA

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA1:03:10 150549   Tri-State Velo
2 Kevin Love   Royersford, PA1:03:10 207420   Chester County Cycling Foundation Team A
3 Evan Daney   Coatesville, PA1:03:16 199114   Team Alliance Environmental
4 Ryan Bodge   Washington, DC1:03:16 208038   Colavita
5 Gordon Parola   Huntington Station, NY1:07:51 212381   Cuevas Development
6 Brian Kleiber   Far Hills, NJ1:09:51 214265   Team Colarita
7 Sean Cabrey   Hockessin, DE1:54:57 229625   TriState Velo
DNS Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA 223464   Alliance Enviromental

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hayduk   Kutztown, PA26:58.0 200614   Bikeline/LWA
2 Kaitlyn Lawrence   28:32.0   BIKE LINE/LWA

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA39:48.0 222408   Vortex Cycyling
2 Colleen Gulick   Spring City, PA39:48.0 180423   Bikeline/LWA
3 Elspeth Huyett   Alburtis, PA48:48.0 229080   Bike Line/LWA
4 Ellen Kessel   Greenbelt, MD49:40.0 190581   Artemis

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Hayduk   Kutztown, PA0:44:50 184207   T.E.A.M. Fuji / Salamander
2 Samantha Barlow   Lyme, NH0:44:50 179245   CUEVAS

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Ambros   Hartland, VT0:44:50 202211   Cuevas

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee