Race Results for
Snowmass NORBA National
Snowmass, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/23/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brennan Stege   Edwards, CO1:41:53.60 226782  536 
2 TYLER SPARKS   1:46:13.60  1127 REDCLOUD C
3 GRIFFIN TURNIPSEED   1:48:19.13  1105 MOUNTAIN P
4 JEFFREY CAMPBELL   1:51:13.27  1091 Y-RIDERS
5 Austin McKnight   Highlands Ranch, CO1:51:46.18 200014  672 ROCKY MTN
6 Maxwell Wheeler   Nederland, CO1:53:49.35 219224  464 SMBA
7 TRENTON OSBORN   2:02:11.26  1129 REDCLOUD C
8 Calvin Berry   Boulder, CO2:19:12.14 226273  993 Y RIDERS

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN GROOMS   1:41:50.96  1123 REDCLOUD C
2 JONATHAN HAGMAN   1:44:24.13  959 
3 Tom Mazaitis   Mammoth Lakes, CA1:46:54.20 217968  853 
4 Jesse Hill   Lakewood, CO1:50:34.34 226500  937 SIMGLETRAC
5 Ryan Marle   Aurora, CO1:51:01.34 227484  637 COMOTION
6 ADAM MICKIEWICZ   1:51:42.58  556 ROUBAIX BI
7 Andrew Reed   Robinson, TX1:56:46.86 217743  421 DU-ALL
8 JONATHAN WEITZ   2:06:08.63  404 
DNF ANDREW LIZOTTE     838 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wegner   Johnstown, CO1:43:55.39 192958  1041 MOUNTAIN H
2 Matt Faker   Sparks, NV1:45:51.28 180103  452 
3 MITCH STOUT   1:46:13.87  867 SMV CO
4 Devin McCune   Denver, CO1:52:24.85 116707  558 COMOTION/Y
5 GREG JOHNSON   1:53:37.70  792 WOOKIEE JU
6 DOUGLAS NIXON   1:56:46.46  795 
7 BRIAN SCHAEFER   1:57:40.48  1094 
8 Jason Westbury   Aspen, CO1:58:36.87 215413  868 SMV CO
9 Ed Goewey   Littleton, CO2:13:24.32 205025  653 TWIN PEAKS
10 Shaun Mechem   Logan, UT2:13:53.18 62636  941 TM JOYRIDE
11 LEE MESSERSMITH   2:18:00.27  1030 WHEEL FAST

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREGORY ALBRECHT   1:46:40.38  1145 
2 Mark Forgy   Lakewood, CO1:51:16.81 218959  496 ADVENTURE
3 PAUL KURKULIS   1:53:21.56  1044 BID ASPEN
4 CHRIS WINE   1:53:50.00  1018 
5 Robert Clark   Fort Collins, CO1:55:30.29 99626  1043 GEMINI TRA
6 MIKE MORELAND   1:56:14.86  554 ADVENTURE
7 JEFF MAYBON   2:04:19.10  1112 LAWN RANGE
8 BRADLEY GARRETT   2:11:15.49  585 FERRETS AN
9 CHRISTOPHER HAGA   2:18:47.55  580 
10 Chuck Bolden   Denver, CO2:31:40.13 194188  919 SMBA/SMITH
DNF John Bazyk   Shelton, CT 86372  886 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MONSAURET   1:44:53.78  741 HUB OF ASP
2 Thomas (Tom) Rinehart   Mankato, MN1:49:38.65 163255  946 NICOLLET B
3 Carl Brackpool   Evergreen, CO1:52:27.32 184334  503 ALISON DUN
4 MICHAEL MARTIN   1:52:33.01  1088 
5 TIM KRUSE   1:54:10.93  1144 
6 Fabian Esposito   Logan, UT1:56:04.85 230479  658 LOGAN RACE
7 JEFF KELLER   1:56:46.26  1107 
7 Tony Gonzales   Los Alamos, NM1:55:33.26 229004  1015 
8 THOM JANDER   1:57:20.64  947 ADVENTURE
9 Tony Benson   Crested Butte, CO2:01:02.68 205947  606 NRC/PEDALM
10 ANTHONY BAHR   2:07:28.19  664 ADVENTURE
11 MARK HOGAN   2:12:53.71  713 
12 Phelan Fretz   Burlington, VT2:20:06.17 228133  892 EARLS CYCL
13 ALAN WARE   2:25:44.92  1031 
14 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO2:39:19.10 149551  1099 
16 DANIEL BOPELEY   2:43:41.30  730 
DNF TERRENCE SCHAEFFER     413 
DNF Thomas Duckels   Louisville, CO 10079  592 COMOTION
DNF Scott Berry   Pueblo, CO 75273  605 LORDS OF T

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BENGE   1:58:53.13  507 TRAIL RUNN
2 DARRALL HUBER   2:08:28.58  575 LAUREL HIG
DNF Donald Guggia   Ventura, CA 14373  444 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Schalk   Frederick, MD2:11:06.66 169390  209 BIKEWORKS
2 Michael McCalla   Santa Fe, NM2:13:04.00 23198  253 
3 Ryan Artale   Boulder, CO2:15:53.01 148564  246 MAVERICK/C
4 Joel Mischke   Basalt, CO2:16:20.74 77727  223 AJAX FACTO
5 Daniel Dombroski   Golden, CO2:16:53.35 81651  217 GS CIAO/AL
6 MICHAEL SCANLON   2:17:17.81  208 AJAX/RA NE
7 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:17:48.71 39400  212 AJAX FACTO
8 Travis Woodruff   Prescott, AZ2:18:44.32 135975  238 PCW CYCLIN
9 Ben Preston   Crested Butte, CO2:18:53.49 215650  252 SALSA CYCL
10 Noah Singer   Little Rock, AR2:19:52.66 171313  237 CANNONDALE
11 Paul Hanson   St Peter, MN2:19:53.41 118046  242 NICOLLETBI
12 Robert Anderson   Mill Valley, CA2:20:01.16 1688  204 FRALOCK
13 Christian Ball   Frisco, CO2:21:35.29 122835  248 INDEPENDEN
14 Joseph Cooper   Superior, CO2:21:51.23 50587  218 LOUISVILLE
15 Spencer Powlison   Boulder, CO2:23:13.29 161897  213 BLISS RACI
16 Chad Kittles   Arvada, CO2:23:15.26 80263  205 YETI/DENVE
17 Chan Head   Salt Lake City, UT2:23:55.78 140537  225 GUTHRIE BI
18 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT2:24:21.00 43484  211 REVOLUTION
19 Brandon Firth   Heber, UT2:25:59.00 11665  251 STEIN SPOR
20 Mark Roebke   Avon, CO2:26:30.76 30355  221 TEAM DEAN
21 Nathan Smith   Durango, CO2:27:19.33 202203  236 FT LEWIS C
22 Paul Bennett   Drake, CO2:27:50.85 122739  247 TOKYO JOES
23 Rick Wetherald   Logan, UT2:29:47.31 188971  239 TAMARACK R
24 Wade Newsom   Carbondale, CO2:29:52.56 171286  229 AJAX/RA NE
25 Justin Rinehart   Mankato, MN2:31:09.81 149501  243 CANNONDALE
26 Yuri Hauswald   Petaluma, CA2:31:17.19 102310  232 SOULCRAFT
27 Ty Hansen   Sandy, UT2:31:18.21 14999  215 CANNONDALE
28 Bryce Glovatsky   Stevenson, WA2:31:38.91 191168  240 TEAM DEAN
29 Toby Tsosie   El Paso, TX2:31:55.21 127320  220 
30 Brett Morgan   Yarmouth, ME2:32:38.19 150197  249 SUMMIT CYC
31 Justin Maka   Albuquerque, NM2:32:44.67 164982  224 MAXXIS/RIT
32 T Henshall   Boise, ID2:33:00.24 15869  226 TAI CYCLIN
33 Ted Geist   Highlands Ranch, CO2:33:36.95 73580  206 
34 Rob Moran   Cary, NC2:37:17.73 89780  207 BTD/FUJI
35 Brandon Eifrid   Lafayette, CO2:37:59.70 106252  216 GS CIAO/AL
36 Peter Ehmann   Bloomfield Hills, MI2:39:51.43 200606  203 KONA MIDWE
37 Eric Stradal   Durango, CO2:42:51.09 34335  233 BYSTICKEL
38 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA2:44:44.97 121452  210 
39 John Calgiano   Boulder, CO2:49:05.41 165563  250 IND FABRIC
40 Joe Augustine   Albuquerque, NM2:49:43.16 2077  231 PLATINUM P
41 Christopher Filipiak   Asheville, NC3:19:09.43 176053  227 KONA MIDWE
DNF Christopher Hopwood   Fairfield, CT 164804  245 MAVERICK/C
DNF Robert Herber   Murrieta, CA 153464  214 INTENSE/IE
DNF Chad Wells   Petoskey, MI 194504  219 NORTH COUN
DNF Michael Raney   Santa Fe, NM 175669  222 NAU CYCLIN
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  228 B1-ROCKS/K
DNF Matthew Wittler   Ashland, OR 211532  230 KELLY BIKE
DNF Jeffrey Caton   Napa, CA 52948  235 COLE SPORT
DNF Mike Koenig   Boulder, CO 120199  241 TOKYO JOES

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Labarr   Fort Collins, CO1:32:38.77 20065  483 TAMARACK
2 Tom Noaker   Oakley, UT1:33:43.89 26166  944 YOUNG RIDE
3 John Stevens   Albuquerque, NM1:41:42.14 114119  1158 
DNF Thomas Ray   Aspen, CO 213174  1133 KHS

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN HARRISON   1:30:38.58  999 REVOLUTION
2 Chris Peterson   Sandy Ut1:30:57.30 202966  861 BALANCE BA
3 Christian Fontaine   Monroe, GA1:33:39.04 195115  449 CYCLEYOUTH
4 Benjamin Kraushaar   Durango, CO1:37:41.09 198737  568 DURANGO WH
5 Michael Voth   Park City, UT1:40:36.73 230722  467 YOUNG RIDE
6 Jerome Townsend   Princeton, MA1:41:14.74 196503  469 COYOTE HIL
7 Gregory Carpenter   Durango, CO1:44:08.55 191158  456 CANNONDALE
8 Dutch Wiehe   Park City, UT1:46:42.83 161913  956 YOUNG RIDE
9 Tres Wilson   Durango, CO1:46:43.30 151528  931 YOUNG RIDE
11 Travis Burandt   Austin, TX1:55:13.44 189171  501 WCC-BIKELA

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO2:11:32.70 216528  500 SMBA
2 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT2:18:29.98 192669  1083 BALANCE BA
3 Michael Cummings   Snellville, GA2:18:55.15 189325  890 KENDA/CYCL
4 Kevin Soller   Breckenridge, CO2:19:09.70 213616  940 ROCKY MTN
5 TAD ELLIOTT   2:20:34.11  907 DURANGO
6 Kyle Hammaker   Marysville, PA2:21:33.50 194193  723 TREK VW
7 Jonathan Kay   Thornton, CO2:22:02.00 212982  645 HAYES ONTR
8 Kevin Rice   Flagstaff, AZ2:23:59.45 201159  934 TOKYOJOES/
9 Marc Swart   Winona, MN2:24:05.53 202139  470 AKAN FACTO
10 Kirk Turner   Bellingham, WA2:26:03.16 192168  406 SEBAGO OUT
11 Tyler Scott   Park City, UT2:26:50.14 173528  904 YOUNG RIDE
12 Tristan Uhl   Austin, TX2:27:08.39 168160  526 BALANCE BA
13 Colin Osborn   Carbondale, CO2:27:55.81 210855  927 MAXXIS
14 Trevor Downing   Durango, CO2:29:18.92 161859  594 TEAM NOVA
15 Dan Wilson   Fenelton, PA2:29:21.30 176279  699 DIRTY HARR
16 ALEX HOWARD   2:29:47.74  576 DURANGO WH
17 John Purvis   Parthenon, AR2:30:27.16 200977  422 NWA BUSHME
18 William Brown   Oro Valley, AZ2:31:39.92 194984  926 BALANCE BA
19 Art Nelsen   Boulder, CO2:32:12.54 211465  837 
20 McConnell Franklin   Taos2:32:32.25 215111  654 TAOS CYCLI
21 Chris Spencer   San Francisco, CA2:33:58.71 190061  410 BALANCE BA
22 Travis Livermon   Lewisville, NC2:35:08.53 161583  714 PACESETTER
23 CARLOS MAYORAL   2:35:10.65  600 MEXICO-NAT
24 Austin Carroll   Orange, CA2:36:49.53 192670  599 BALANCE BA
25 Sam Carlson   Bozeman, MT2:36:50.27 178447  898 
26 Tyler Jewell   Austin, TX2:38:15.48 168914  439 HOTEL SAN
27 Rand Shoaf   Bend, OR2:38:59.22 193872  902 DEVO-BALAN
28 Shane Densmore   Denton, TX2:42:20.85 219335  694 RICHARDSON
29 Caley Fretz   Boulder, CO2:49:42.78 178443  651 BLISS
30 David Bishop   Signal Mountain, TN2:56:16.30 194664  957 KRYSTAL
31 Luke Brechwald   Olympia, WA3:26:20.44 178514  502 RAD RACING
DNF Michael Fogel   Houston, TX 218015  903 MAD DUCK S
DNF Josiah Hall   Conway, AR 184294  938 TITUS CYCL
DNF ANDREW JULIANO     689 GRAVITY DR
DNF Greg Behlen   Boulder, CO 199020  662 Y RIDERS B
DNF Josh Kay   Shell Lake, WI 213253  646 HAYES DISC
DNF BURRY STANDER     409 MONGOOSE
DNF DAVID SCHERP     1040 
DNF David Scherp   East Hampton, CT 182798  676 BIKERS EDG

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Henderson   Denver, CO1:33:07.44 194080  929 TEAM DEAN
2 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX1:35:26.34 188575  403 EDWARD JON
3 Austin Dey   Columbia, MO1:35:42.49 144499  708 
4 Tim Allen   Golden, CO1:37:26.52 161831  614 
5 Steve Ladd   Fort Collins, CO1:37:44.76 166316  647 COLORADO S
6 Blake Harlan   Austin, TX1:38:10.81 175637  443 TEAM HOTEL
7 Blake O'Donnell   Colorado Springs, CO1:39:30.69 172936  633 COMOTION
8 Robert Milne   Salt Lake City, UT1:46:22.97 143456  1117 X-MEN/CANY
9 Everett Garcia   Crested Butte, CO1:46:38.97 194250  962 NRC/PEDALM
10 Evan O'Toole   Laramie, WY1:47:20.34 194921  1108 COWBOY BIK
11 Daniel Smith   Fayetteville, AR1:49:02.11 176262  869 HIGHROLLER
12 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA1:51:43.42 41895  625 CPT
13 Charlie Neuenschwander   Piedmont, OK2:07:57.58 204061  896 B1 ROCKS
DNF Mike McKay   Flagstaff, AZ 152499  951 FORT USA/N
DNF Patrick McNeely   Littleton, CO 215152  1070 MSO
DNF Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552  417 KNOX VELO

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Wells   Avon, CO1:36:07.59 191242  524 AARDVAC/MO
2 PETER KENYON   1:36:29.20  1154 
3 Walker Thompson   Durango, CO1:36:59.88 168832  622 YIPPEE RAC
4 Forrest Twombly   Telluride, CO1:37:31.19 153407  527 PARAGON SK
5 Alan Simons   Denver, CO1:37:41.56 172439  540 BIKESOURCE
6 Damien Fraser   Eagle, CO1:39:17.20 213484  921 MOUNTAIN P
7 Jake Lueckel   Lakewood, CO1:40:18.32 76599  482 LASERLASER
8 Tyson Kaman   Fort Collins, CO1:41:06.38 99202  642 FCCT/INNER
9 Matthew Karre   Portland, OR1:41:20.29 182287  572 CONTENDER
10 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO1:42:42.99 187654  484 NEW BELGIU
11 Scott Ahrens   Mountain Home, ID1:46:07.97 156073  668 DEAN USA
12 Gary Phillips   Honolulu, HI1:48:07.64 168291  1138 RED ROCK R
13 MICHAEL HERBERT   1:55:39.33  1155 
14 MIKE SHARKEY   2:01:24.19  541 
15 JEREMY COLLINS   2:11:01.90  1169 
DNF Jan Koles   Winter Park, CO 222615  569 
DNF Anthony Iannacito   Denver, CO 225551  574 ROCKY MTN
DNF Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006  534 MT VELO/LP

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Rondeau   1:33:45.49 225857  626 ORGANIC VA
2 Derek Henderson   Golden, CO1:36:57.28 210109  578 ROCKY MTN
3 Brian Costello   Highlands Ranch, CO1:36:57.64 227082  794 COMOTION
4 BERNIE ROMERO   1:37:11.77  1165 
5 Elliott Larson   Aspen, CO1:39:00.07 127531  648 AJAX FACTO
6 Tom Torrance   Boulder, CO1:39:45.94 173912  529 HELLRIDERS
7 Taro Smith   Boulder, CO1:40:06.45 94481  538 BOULDER CY
8 Bryan Mickiewicz   Littleton, CO1:40:51.91 211312  427 ROUBAIX IC
9 Bryan Smith   Carbondale, CO1:41:12.80 215414  958 UJ
10 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO1:42:38.59 149605  603 ADVENTURE
11 Damon Eppler   Carbondale, CO1:43:29.58 10871  670 ASPEN BIKE
12 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO1:44:16.47 199185  497 A RACERS E
13 Matthew Opperman   Longmont, CO1:44:24.89 26780  1060 CROSS RACI
14 Bradley Newby   Saint George, UT1:44:32.32 195141  553 RED ROCK B
DNF Robert Hopkins   Sandy, UT 84715  1096 GUTHRIE BI
DNF Tad Plappert   Boulder, CO 199961  1075 SPORTS GAR
DNF VON BORTZ     1167 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Smith   Breckenridge, CO1:28:59.70 40304  1086 A RACERS E
2 Jonathon Finnoff   South Lake Tahoe, CA1:30:33.84 11652  451 AOS/DJ ORT
3 Thane Hall   Kamas, UT1:31:28.18 52808  945 UINTA COFF
4 Stephen Lechner   Denver, CO1:35:07.40 151603  566 COMOTION S
5 Mike Armstrong   Basalt, CO1:37:07.42 59890  665 AJAX FACTO
6 Lee Roufa   Telluride, CO1:35:25.58 30709  547 MOOTS
7 David Wilson   El Paso, TX1:37:41.36 38515  522 TITUS/CLIF
8 Gary Kuntz   Centennial, CO1:39:06.26 150838  567 ADVENTURE
9 Brad Pilling   Sandy, UT1:39:43.65 28177  1039 REVOLUTION
10 Sean Cassily   Arroyo Seco, NM1:40:45.65 174261  1143 
11 RON CHAVEZ   1:44:33.96  1168 
12 Gavin Gonzalez   Englewood, CO1:44:37.05 169867  1113 SPORTS GAR
13 Rickey Tolliver   Parker, CO1:45:13.85 203331  530 ADVENTURE
14 Christopher Weber   Littleton, CO1:45:32.90 131687  466 ADVENTURE
15 Joseph Gold   Dallas, TX1:50:10.88 68231  1101 SUN AND SK
16 TOM FAUKNER   1:53:58.13  1160 
17 Glen Gollrad   Topsfield, MA1:54:47.83 206677  494 NM BIKE N
18 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:56:34.42 153034  419 SID'S BIKE
DNF Thomas Sulentic   Iowa City, IA 34574  1052 ATLAS/PEAK
DNF Kerry Robbert   Kalamazoo, MI 214461  1048 STRUCTURAL
DNF Brian Hollister   Littleton, CO 119220  1019 

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Eckart   Aspen, CO1:29:25.36 10427  659 AJAX/RA NE
2 R Thomas Dooley   Boulder, CO1:32:54.93 69831  1141 
3 Chris De Frates   Crested Butte, CO1:35:06.23 156114  595 DEAN GRASS
4 Marco Hellman   San Francisco, CA1:35:47.72 123885  441 TEAM FRALO
5 Erik Skarvan   Aspen, CO1:39:08.58 32851  472 SUN DOG AT
6 DAVID ICE   1:40:17.51  1163 
7 Timothy Barnes   Boulder, CO1:40:50.30 96071  663 TEAM DEAN
DNF Steven Meyer   Breckenridge, CO 83402  557 ELLSWORTH/

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT TUCKER   1:33:55.64  1149 
2 Chris Grove   Flagstaff, AZ1:35:12.30 14295  445 ABSOLUTE B
3 Joseph Burtoni   Durango, CO1:38:47.35 5632  987 DURANGO WHEEL CLUB
4 Keith Sanders   Winter Park, CO1:39:15.93 31223  545 GRAND SPOR
5 MARK TAYLOR   1:41:51.17  1166 
6 Dana Harrison   Sandy, UT1:45:07.59 53980  998 REVOLUTION
7 Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO1:48:05.41 157907  1140 
8 Karl Schindler   Tucson, AZ2:02:50.63 100996  894 BSR-SMITH
9 Alan Johnson   Dallas, TX2:03:47.43 157600  486 RICHARDSON
10 Matthew Carpenter   Canton, CT2:08:56.62 6213  455 TEAM EDGE
DNF Johnny Biggers   Crested Butte, CO 215319  740 CRESTED BU

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Asleson   Colorado Springs, CO1:38:37.01 2017  1081 PRO CYCLIN
2 Roger Gillespie   Provo, UT1:43:14.49 13281  584 BIOGEN-IDE
3 ROBERT STUMPUS   1:46:26.22  1032 UTE CITY C
4 Paul Zarubin   Truckee, CA1:49:06.35 196952  402 MT LINCOLN
5 EVAN GRIFFITHS   1:57:00.58  742 UTE CITY C
6 Bill Peterson   Sandy, UT2:00:27.42 97324  1055 REVOLUTION
7 Nils Holten   Aurora, CO2:06:15.38 200447  487 ADVENTURE
8 Ed Snyder   Ashburnham, MA2:08:55.13 181421  703 GEAR WORKS
9 Donald Stevens   Union, OH2:17:15.36 34080  408 TEAM DAYTO
DNF Charles Patterson   Pittsburgh, PA 190871  549 DIRTY HARR

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Blatner   Brentwood, CA1:48:04.70 128181  680 Bikes4Life

Men - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Goodrich   Southport, NC1:07:51.95 182799  693 HUDSON VAL
2 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO1:08:56.79 20844  432 
3 Frederic Schmid   Waco, TX1:13:08.11 109257  738 360 CYCLE
4 Jim Simons   Bozeman, MT1:14:01.12 174588  702 STRONG FRA
5 Jacques Houot   Carbondale, CO1:21:31.59 16835  577 ASPEN CYCL
6 Philip Thompson   Clinton, NY1:24:04.45 35465  701 RISLEY COL
DNF Niel Scharphorn   Jension, MI 204881  543 KP CYCLE

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Anderson   Carbondale, CO0:57:07.46 203386  509 HONEYSTING
2 Jesse Gonzales   Los Alamos, NM1:07:40.42 230631  1017 
3 Jackson Williams   Golden, CO1:11:39.55 230526  1037 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 OLIVER INGELS   1:04:49.02  1125 REDCLOUD C

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVEN BOLTON   0:54:00.21  679 STANS TITU
2 MICHAEL NULTY   0:54:01.91  683 
3 ANDREW JAROLIMEK   0:55:38.22  640 
4 JIM CALLEN   0:58:01.47  736 
5 MATT ANDERIES   1:00:58.27  667 
6 Jeffrey Atkinson   Lewisville, TX1:02:16.77 217073  877 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK WERNER   0:55:25.48  620 
2 ERIK FUHRMEISTER   1:07:03.02  897 
3 Ray Mason   Colorado Spring, CO1:15:56.59 225947  1097 
4 JOSH WHITTAKER   1:16:32.83  1009 
5 MICHAEL JOHNSTONE   1:28:32.77  1061 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lou Supino   Boulder, CO0:57:07.01 34670  533 
2 John Eugley   Norman, OK1:08:18.83 213856  588 
3 William Turner   Harrison, ME1:12:17.50 192167  405 SEBAGO OUT
4 James Cushing-Murray   Longmont, CO1:13:06.67 45231  596 
5 CHRIS WOMACK   1:23:45.80  1100 

Men - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ0:21:46.12 219148  1134 TEAM NOVA

Men - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX0:59:07.74 201905  924 RBM/MATRIX
2 GINO PASTORE   1:01:30.35  901 
3 BLAKE WIEHE   1:21:24.25  955 YOUNG RIDE
DNF SAM DRAPER     827 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dunlap   Dillon, CO0:51:30.86 222198  591 SUMMIT JUN
2 Jeremy Blalock   Monterey, CA0:52:55.76 224006  460 JOSELYNS
3 David Keiss   Craig, CO0:57:07.95 214500  571 
4 KYLE KRAAKEVIK   0:58:26.29  437 NOVA
5 Cody Maier   Glendale, AZ1:01:59.96 196735  686 TEAM NOVA
6 Freeman Eugley   Norman, OK1:08:08.40 203078  589 
7 Jason Throop   Escondido, CA1:13:54.43 184439  875 TEAM NOVA
8 JORDAN RARICK   1:29:29.33  1131 OVER THE E
9 Benjamin Rieck   Ardmore, OK1:54:45.03 209170  889 MAD DUCK

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   1:52:24.50  TEAM MAXXI
2 KASHI LEUCHS   1:53:39.10  84 BIANCHI AG
3 Ryan Trebon   Bend, OR1:54:21.10 136658  KONA/LES G
4 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:54:48.80 16737  18 SUBARU-GAR
5 LIAM KILLEEN   1:56:49.00  38 SPECIALIZE
6 Sam Schultz   Missoula, MT1:57:57.20 164788  16 U23 NATION
7 ROLAND GREEN   1:58:56.90  43 KONA/LES G
8 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA1:59:16.90 3771  TREK/VW
9 Adam Craig   Bend, OR2:00:11.80 94510  GIANT
10 SEAMUS MCGRATH   2:01:29.30  44 HARO BICYC
11 Michael Broderick   Chilmark, MA2:02:10.10 4922  100 KENDA/SEVE
12 BRENT MILLER   2:02:21.30  14 WTB/FOX SH
13 PHILLIP SPENCER   2:03:01.50  94 TREK UK
14 ROAN EXELBY   2:03:41.80  105 MONGOOSE
15 Matt Shriver   Durango, CO2:04:09.80 110703  31 3D RACING/
16 Todd Wells   Durango, CO2:04:14.00 83401  20 GT/HYUNDI
17 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:04:22.00 145071  24 TREK MIDWE
18 MATHIEU TOULOUSE   2:04:22.70  55 TEAM MAXXI
19 JESSE JAKOMAIT   2:04:23.10  61 DARK HORSE
20 Ross Schnell   Grand Jct, CO2:04:54.20 99965  68 TOKYO JOES
21 Nicholas Ranno   Boulder, CO2:05:07.50 128706  40 TREK ROCKY
22 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO2:06:03.90 106147  96 PRO CYCLIN
23 OSCAR ALBERTO CAMPOS   2:06:15.70  73 MEXICAO NA
24 Nick Gould   Hollis Maine2:07:38.10 139267  103 SANTA CRUZ
25 Josh Bezecny   Golden, CO2:07:56.50 114873  97 3D RACING
26 Barry Wicks   Corvallis, OR2:08:38.90 134223  12 KONA/LES G
27 Alex Hagman   Fort Collins, CO2:08:46.30 173228  36 CANNONDALE
28 Cale Redpath   Durango, CO2:08:50.90 29358  70 3D RACING
29 Matthew Unger   Idledale, CO2:09:21.00 133704  67 TEAM DEAN
30 Brian Laiho   Boulder, CO2:09:42.70 114793  98 DEAN BICYC
31 Alan Obye   Boulder, CO2:10:24.70 117394  11 U23 NATION
32 Charles Pendry   Raleigh, NC2:10:47.70 106096  34 INLAND - B
33 MARCUS ROY   2:11:19.40  87 CABINRACIN
34 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO2:11:28.10 189561  86 U23 NATION
35 Miles Venzara   Durango, CO2:11:43.80 138725  104 TEAM HEALT
36 Andy Lee   Lakeway, TX2:11:58.00 104097  45 CROCS GRAN
37 Spencer Paxson   Bellingham, WA2:12:44.00 152029  59 DEVO BALAN
38 Mike West   Boulder, CO2:13:38.00 37786  37 MAVERICK
39 Andy Schultz   Missoula, MT2:13:41.80 172534  46 CANNONDALE
40 Cody Peterson   Bend, OR2:13:46.20 97506  41 3D RACING
41 Jesse Swift   Golden, CO2:13:46.70 100646  82 DEAN BICYC
42 Adam Hoppe   Louisville, CO2:14:06.00 114100  77 THE BICYLE
43 EMANUEL VALENCIA   2:15:07.20  78 MEXICO NAT
44 Mitch Westall   Littleton, CO2:16:27.30 37798  101 TEAM DEAN
45 Aaron Potts   Fort Collins, CO2:16:38.70 28523  71 COLORADO P
46 Andrew Johnston   Lilburn, GA2:17:14.80 18075  90 KENDA/CYCL
47 Nicholas Martin   Boulder, CO2:17:28.20 140177  91 TREK-VW
48 Carl Decker   Bend, OR2:17:48.00 9007  29 GIANT
49 Adam Snyder   Westminster, MA2:17:53.20 122912  58 BALANCE BA
50 KRIS SNEDDON   2:18:14.30  28 KONA/LESGE
51 Kevin Day   Farmington, UT2:18:54.40 108971  63 STEIN ERIK
52 Nat Ross   Golden, CO2:19:10.60 152119  56 SUBARU- GA
53 J Clark   Colorado Springs, CO2:19:30.10 132523  85 STEIN ERIK
54 Dana Weber   Aliso Viejo, CA2:19:52.10 126922  66 JAX BICYCL
55 Collin Becker   Colorado Springs Co2:20:07.20 179626  81 MAVERICK C
56 Thomas Spannring   Longmont, CO2:20:30.00 189584  51 1800 CONTA
57 Bryan Fawley   Denton, TX2:21:19.00 198394  49 WHEELSINMO
58 Todd Johnson   Teton Village, WY2:22:24.40 18060  99 JACKSON HO
59 SID TABERLAY   2:23:14.60  95 SPECIALIZE
60 Arlo Buijten   Davenport, CA2:23:51.70 135615  80 TITUS/SCHW
61 Robert Cotton   Ann Arbor, MI2:25:58.10 190324  64 STRUCTURAL
62 Joseph Thompson   Durango, CO2:26:18.90 185428  57 BALANCE BA
63 Ryan Lynch   Boulder, CO2:26:19.30 164962  83 MAVERICK/C
64 Patrick Bush   San Anselmo, CA2:28:05.90 164281  79 CLIF BAR
65 Micah Joseph   Tyler, TX2:29:41.80 169692  106 
66 Lance Runyan   Mesa, AZ2:37:45.00 201139  69 TITUS/STEI
67 Joseph Marshall   Denver, CO2:41:27.00 101161  74 RITCHEY
DNF TRENT LOWE     SUBARU-GAR
DNF Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA 128792  107 
DNF RICKY FEDERAU     54 GEARSRACIN
DNF Ethan Johnson   Durango, CO 152494  102 MAVERICK
DNF CHRIS SHEPPARD     HARO BICYC
DNF John Devine   Dixon, IL 166980  39 U23 NATION
DNF CHANOCH REDLICH     88 TREK/SRAM/
DNF PETER WEDGE     32 KONA/LES G
DNF Amon Pease   Point Arena, CA 82723  92 INTENSE
DNF Justin Becker   Loveland, OH 107839  65 BIOWHEELS/
DNF Jason Sager   Ogden, UT 31059  19 TEAM HOTEL
DNF Clint Muhlfeld   Whitefish, MT 185552  60 BIG MTN MO
DNF Fabio Cardoso   Deerfield Beach, FL 76278  108 
DNF Ali Goulet   Salt Lake City, UT 13796  62 RHODES/MCC
DNF Travis Brown   Durango, CO 5171  TREK/FRS P
DNF Eric Jones   Salt Lake City, UT 18172  BIOGEN-IDE

Men - Junior - JR - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:36:31.23 213492  424 MOOTS/UVEX
2 Bryce Gordon   Durango, CO1:37:51.08 405755  925 MOOTS/UVEX
3 Kevin Kane   Dillon, CO1:39:46.28 223277  643 YETI/SUMMI
4 ALEX GORDON   1:41:26.87  583 YOUNGRIDER
5 Matthew Beaton   Colorado Springs, CO1:43:20.19 216119  681 Y RIDERS
6 Keefe Carvelli   Aspen, CO1:43:52.63 231084  824 ASPEN SOLA
7 PETER HAILE   1:46:35.00  1124 REDCLOUD C
8 Mark Hardin   Bellingham, WA1:47:55.46 201487  1128 REDCLOUD R
9 Ramsay Fretz   Burlington, VT1:48:26.61 213340  652 BLISS
10 Cody Cox   Colorado Springs, CO1:53:09.47 229249  499 SSWSC
11 KEVIN HARRIS   1:56:31.26  489 
12 Evan Johnson   2:07:26.71 222606  1103 NRC/PEDALM
13 Alex Scott   Park City, UT2:32:33.60 175666  905 YOUNG RIDE
DNF Derek Gossi   Reno, NV 203470  1076 RENO WHEEL
DNF JEFF SAWYER     414 
DNF Tim Woods   Crested Butte, CO 228969  1013 CRESTED BU
DNF Spencer Reeves   Crested Butte, CO 227108  1072 CRESTED BU

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEVERY KARZ   0:58:12.58  912 YOUNG RIDE
2 Jill Behlen   Boulder, CO1:01:03.44 210228  661 Y RIDERS
3 Meghan Kane   Dillon, CO1:01:05.21 223279  644 SUMMIT JR
4 Emily Keiss   Craig, CO1:06:29.74 214501  570 
5 Jessica Maier   Glendale, AZ1:08:24.37 196736  685 TEAM NOVA
6 Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CO1:11:40.42 229450  950 MOOTS

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Sandlin   Boulder, CO0:57:56.80 211344  544 
2 AMY SSCHERM   0:59:05.00  628 
3 CHRISTA KOOS   1:16:23.92  1046 
4 Monica Green   Crested Butte, CO1:19:49.16 227013  1137 TITLE NINE
DNF CAROLINE JAROLIMEK     641 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM SEIDLER   1:00:59.14  542 
2 Lee Bryant   Carbondale, CO1:01:28.94 205355  1058 UTE CITY C
3 CATHERINE LUTZ   1:07:35.63  1132 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAMMY STEELE   1:05:20.58  537 BOULDER PE

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH RARICK   2:51:24.89  1130 OVER THE E

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ1:45:25.67 196731  636 RED ROCK R
2 Jane Rynbrandt   Del Mar, CA2:12:48.87 208322  948 NORTH COUN
3 Monique Hein   Lyons, CO2:16:42.01 187615  488 VELO BELLA
DNF Sarah Black   Grand Junction, CO 192708  960 RUBY CANYO

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Woodard   Allegan, MI1:54:22.28 214434  1047 SLINGSHOT
2 Mary Thompson   Fort Collins, CO1:59:18.12 35456  1073 OPTIC NERV
3 Kate Lyons   Lafayette, CO2:01:40.29 227871  564 BOULDER CY
4 Kristen Hayden   Brooklyn, NY2:04:52.42 173241  1139 
5 Amy Wood   Boulder, CO2:05:02.45 224570  618 COMOTION/Y
6 Lynn Bush   Arvada, CO2:08:03.76 217462  928 MTBCHICK.C
7 April Hayes   Longmont, CO2:09:04.57 209908  1114 SPORTS GAR
8 NICOLE DAVIS   2:11:35.03  1151 
9 Tara Tiedemann   Steamboat Springs, CO2:21:44.50 223307  532 MTBCHICK.C

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya Nestvogel   Morganton, NC1:51:12.27 191402  481 PRESTIGE S
2 Amanda McKee   Oakland, CA1:54:12.85 172912  675 VELO BELLA
3 RACHEL OUWINGA   1:55:44.12  1162 
4 Eliza Walthers   Fort Collins, CO1:56:51.18 117876  525 
5 Krista Park   Madison, SD1:58:35.81 203842  1093 COLAVITA/T
6 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT2:00:19.79 111202  490 MTBCHICK.C
7 Alison Fuchs   Crested Butte, CO2:05:03.32 190356  587 TOMICHI CY

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Conn   Raleigh, NC1:49:36.75 66884  696 CYCLING SP
2 SYRAE WEIKLE   1:54:17.88  1161 
3 Linda Wells   Avon, CO1:56:04.56 13338  523 AARDVAC RA
4 AMY ROBILLARD   1:56:15.04  1150 
5 Jody Bradbury   Bend, OR1:56:41.81 207207  678 TAI CYCLIN
6 LaDawn Stevenson   Breckenridge, CO2:09:39.22 199917  535 TOKYO JOES
DNF Lisa Barnard   Phoenix, AZ 195511  611 TITUS CYCL

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Newsom   Kittredge, CO1:10:40.81 216697  552 GRAND SPOR
2 Margaret Thompson   Clinton, NY1:21:18.89 35453  700 MACKAY RIP
3 Jane Finsterwald   Basalt, CO2:03:23.85 83503  731 SPORTS GA
4 Kathy Bodie   Boulder, CO2:08:51.77 173449  677 
5 Kathryn Judson   Arvada, CO2:11:52.11 47161  573 GOLDEN BEA
6 Devora Peterson   Golden, CO2:18:19.41 94248  1056 TOKYO JOES

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SERENA ERPELDING   1:18:56.48  656 FRONT RANG

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH REEDER   1:06:59.74  1066 
2 KATE OLSON   1:08:00.69  828 
3 COLLEEN BECK   1:29:37.52  852 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARMEN CHAMBERLAIN   1:06:28.67  1080 
2 PIA HALLORAN   1:19:09.04  862 MR CAGLE

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHLOE FORSMAN   1:47:27.55  1153 
2 Hilary Wright   Park City, UT1:52:14.50 162477  1116 BALANCE BA
3 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:55:25.51 179924  786 DEVO DIRTY
4 Danae York   Boulder, CO1:57:48.03 178290  520 VELOBUM.CO
5 Rachel Throop   Costa Mesa, CA2:00:06.73 174132  873 TEAM NOVA
6 Kristina Henne   Park City, UT2:02:00.03 163331  691 MTBCHICK.C
7 Deidre York   Boulder, CO2:04:54.80 178289  518 VELOBUM.CO
8 Amber Throop   Escondido, CA2:17:35.66 181129  874 TEAM NOVA
9 Netana Hotimsky   Grand Junction, CO2:34:00.71 203391  1115 OVER THE E

Women - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camila Esposito   Logan, UT0:22:59.03 231051  657 LOGAN RACE

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Gonzales   Los Alamos, NM1:38:21.34 230630  1016 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:29:05.80 89955  LUNA WOMEN
2 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ1:31:01.60 144461  FORD/SPECI
3 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO1:32:40.30 10194  LUNA WOMEN
4 Willow Koerber   Durango, CO1:32:43.20 77103  SUBARU-GAR
5 Susan Haywood   Davis, WV1:33:53.90 117585  24 TREK-VOLKS
6 Katerina Hanusova   Truckee, CA1:35:22.20 188603  LUNA WOMEN
7 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:36:19.60 156146  FORD/SPECI
8 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:37:46.80 183192  34 TAMARACK
9 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA1:38:20.00 166426  15 FORD/SPECI
10 Kathy Sherwin   Heber City, UT1:38:29.70 173633  18 BIOGEN-IDE
11 Jennifer Wilson   El Paso, TX1:39:19.20 113826  25 TITUS
12 Nina Baum   Albuquerque, NM1:39:49.90 180986  20 CANNONDALE
13 Dellys Starr   Lakewood, CO1:40:20.70 208446  35 FUENTES DE
14 Kerry Barnholt   Mountain View, CA1:41:17.40 150226  SUBARU-GAR
15 Jenna Zander   Mankato, MN1:41:24.90 160568  44 CANNONDALE
16 Sandra Bloomer   Gunnison, CO1:42:14.30 161410  51 CLIF BAR/S
17 Lea Davison   Jericho, VT1:43:25.10 164014  16 BALANCE BA
18 Zephanie Blasi   Vail, AZ1:43:51.80 156031  14 KENDA/DT S
19 CARLA SALGADO   1:44:13.80  43 
20 Alicia Hamilton   Colorado Springs, CO1:44:19.50 175005  23 DARK HORSE
21 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:44:57.50 130424  36 HEADMETHOD
22 Sue Abbene   Salt Lake City, UT1:45:27.10 221321  39 BIOGEN-IDE
23 Judy Freeman   Littleton Co1:46:06.80 182719  19 CANNONDALE
24 Jennifer Kandolin   Jackson, WY1:47:22.70 163986  52 HOBACK SPO
25 Sarah Kennedy   Boulder, CO1:47:48.00 158904  40 BOULDER CY
26 Heather Szabo   Lafayette, CO1:48:15.60 23833  45 TOKYO JOES
27 Cindi Hansen   Sandy, UT1:49:17.10 191679  29 MTBCHICK.C
28 Becca Blay   Boulder, CO1:49:28.10 174258  37 TEAM DEAN
29 Polly Simpich   Winter Park, CO1:51:02.50 213489  47 TOTALLY WI
30 Rebecca Gross   Golden, CO1:51:42.80 176014  33 SUN AND SK
31 Theresa Richardson   Davidsonville, MD1:52:35.10 170227  32 CANNONDALE
32 Shannon Tupa   Nederland, CO1:52:51.40 135080  46 TOKYOJOES/
33 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM1:53:09.30 163471  49 COLAVITA B
34 Kristi Lewis   Durango, CO1:53:09.70 21089  53 
35 Molly Hummel   Durango, CO1:54:17.20 103205  50 DEAN
36 Julie Emmerman   Boulder, CO1:57:21.90 121552  27 MAVERICK
37 Kristina Andrus   Evergreen, CO1:57:31.00 152326  38 CANYON CYC
38 Jennifer Tilley   Carbondale, CO2:07:24.00 166006  31 SUNFLOWER
39 Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:14:56.80 122752  41 DEFEET
DNF Heather Irmiger   Boulder, CO 109232  11 TOKYO JOES
DNF Stacey Scanlan   Boise, ID 199731  48 TAMARACK
DNF Michele Keane   Edwards, CO 104101  42 TOKYO JOS
DNF NIKI GUDEX     22 SRM/INTENS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUORESierra NevadaBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee