Race Results for
WORS CUP, WORS #6
Merrimac, WI
(Event Information)
Cross Country on 07/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   1:21:35.4  1339 Riverbrook Bikes & Ski
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:25:12.5 207074  1171 GMAC / Team 2
3 Dan Hanson   1:28:14.1  1023 
4 Sam Wellskopf   1:29:02.7  1074 Team Pedal Moraine
5 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:30:46.1 229145  1093 Adventure Racing
6 Derrick Martini   1:32:28.2  1119 Riverbrook
7 Jason Roelse   1:32:43.9  1017 PCW Cycling
8 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:33:25.7 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
9 Brian Braun   1:46:21.8  1149 Team East
10 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
11 Dillon Bera     2184 Bellin Health
12 Aristotle Peters     2155 LaPerla Racing
13 Jason Shong     2174 Bike Doctor
14 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
15 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
16 Joshua Heinecke     2110 
17 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
18 Billy French     2789 New Moon
19 Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
20 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
21 Warren Lyman     2018 Team WIsconsin
22 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage / Team 2
23 Ian Klosowiak     2751 Smart Cycling
24 Cory Mayer     2240 Bike Doctor
25 Scott Hollowell     2082 
26 Evan Harris     2156 Team East
DNF Jon Schmidt     1073 Team NORDIK
DNF Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  1087 Hayes on Track
DNF Erik Meier     1358 Moosejaw
DNF Michael Heifner     2160 Recyclist
DNF Tom Shaide     2188 Adventures Racing
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNF Nick Darcy     2228 Darcy / SRAM Cycling Team
DNF Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
DNF Dylan Weigel     2234 Hayes
DNF Theodore E. Peters     2253 LaPerla Racing
DNF Kenneth Smith   North Oaks, MN 218493  2746 Gopher Wheelmen

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Moenck   1:18:26.8  1936 
2 Tim Pacholski   1:24:50.7  1124 Hayes Disc Brakes
3 Phil Ott   1:29:08.5  1060 Michael's Cycles Racing
4 Dylan Maho   1:30:56.4  1115 GMAC Mortgage / Team 2
5 William Street   1:32:39.7  1147 PCW Cycling
6 Andrej Merthik   1:34:10.3  1935 
7 Brandon Klos   1:34:49.0  1041 Pedal Moraine
8 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:35:36.4 199053  1035 Chainsmokers
9 Jacob Huot   1:36:56.6  1084 The Route
10 Adam Feltz   1:39:08.7  1348 SRAM
11 Mitch Dreher   1:40:30.0  1343 Pedal Moraine
12 Dana De Met   Madison, WI1:42:11.2 224800  1354 Ramrod
13 Zack Rielley   1:43:57.3  1351 
14 Andrew Hanson   1:46:50.7  1906 Michael's Cycles
15 Jared Suster   1:49:27.6  1125 Bike Hub
16 Shawn Hoppe   1:55:08.8  1033 Fond du Lac Cyclery
17 Darek Dudzinski     2266 Polska Jolka
18 Joe Hicks     2257 
19 Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
20 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
21 Marc Mayer     2254 Bike Doctor
22 Justin Dhein     2260 Team Lollipop
23 Matthew Yerke     2764 University of Iowa
24 John Beck     2131 
25 Jim Cuhel     2026 
26 John Pemberton     2765 University of Iowa
27 Travis Melin     2786 
28 Ryan Krueger     2258 G-Unit
29 Taylor Bogdanske     2094 
30 Dan Hendricks     2774 UW-Whitewater
31 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
32 Andrew Czechanski     2143 
33 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
34 Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
DNF Matt Bair     1027 
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1069 pcwcycling.org
DNF Constantine Peters     1083 La Perla Racing
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Mike Sherer     1336 
DNF Allan Schimberg     1901 
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF Ian Mevis     2759 
DNF Brian Abbott   Iowa City 224067  2763 university of iowa
DNF David Vande Walle     2784 
DNF Joseph Nolan     9041 UW Platteville

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:22:16.4  1076 Gear N Up
2 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:28:50.9 208067  1100 Team Pacific
3 Luke Batchelor-Clark   1:30:48.0  1199 Team Magnus
4 Cory Gwin   Madison, WI1:31:19.0 223072  1081 Michael's Cycles
5 Doug Bailey   1:31:19.1  1118 Alterra Coffee
6 Eric Michaels   1:31:34.3  1904 Pacific Cycle
7 Sanjay Ganju   1:32:02.0  1046 Alterra CoffeeBean Classic
8 Tony Pirolo   1:32:33.4  1004 Alpha Wings
9 Jason Boynton   1:32:38.0  1131 Micheal's Cycles
10 Kurt Bosben   1:34:06.6  1139 Team Magnus
11 Andy Hoenisch   1:34:37.1  1340 Big Ring Racing
12 Jason Sieck   1:47:43.1  1902 Gear N Up
13 Erik Olson     9021 Team Magnus
14 David Volm     2015 
15 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
16 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
17 Jason Gosse     2139 
18 Mike Kohnle     2213 Extreme
19 Isaiah Schroeder     2238 
20 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
21 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
22 Dan Grear     2750 
23 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
24 Eric Roche     2164 UW-Whitewater
25 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
26 Jason Mathis     2758 
27 Norbert Bajorek     2194 
28 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
29 Piotz Wiktorczyk     2770 
30 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
31 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
32 Ben Hsieh     2788 
33 Gregory Mayer   Omaha, NE 199135  8071 Club
34 Ryan Manske     8018 
DNF Luis Maldonado     1082 Wheel & Sprocket
DNF Nicholas Martin     1335 
DNF Weston Pernsteiner     1342 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Greg Stanis     2045 
DNF Joshua Krick     2116 Team Extreme
DNF Zack Blankenheim     2227 
DNF Derek Hughes     2760 
DNF Frederick Derocher     8073 
DNF Paul Vepraskas     8076 
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:26:34.6  1108 Gear 'n Up
2 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:27:36.4 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
3 Mike Budd   1:29:21.8  1097 Wheel & Sprocket
4 Nathan Schroepfer   1:31:34.1  1009 Mudy Cup Racing
5 Christopher Schutte   1:32:46.5  1051 Polska-Cannondale
6 Adam Matson   Plainfield, IL1:32:49.2 192061  1053 D'Arcy/SRAM Cycling
7 Bradley Gruszynski   1:34:06.0  1109 Gear N' Up
8 Pete Stinski   1:34:39.0  1807 Gear 'n Up
9 John Brown   1:35:02.9  1103 Point Pursuit
10 Stafford Kramer   1:35:42.2  1141 Alterra
11 Joe Greatens   1:38:13.7 225378  1012 Team Nordik
12 Brian Walsh   1:38:44.7  1361 Free Flight
13 Garett Kipp   Madison, WI1:39:14.5 207957  1003 Chainsmokers
14 Rick Glos   Hales Corners, WI1:39:16.4 225532  1040 Skinny's Racing
15 Brad Green   1:42:32.5  1070 Chainsmokers
16 Jack Thompson   1:43:41.4  1805 Alterra
17 Brad Beyer   1:50:49.3  1148 Pedal Moraine
18 Matthew Prest   2:01:30.2  1835 bontrager
19 Gabriel Sanchez   2:02:46.1  1123 
20 Kevin Herman     2177 Team AMB
21 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Team Polska
22 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
23 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
24 Matt Diebel     2783 Atkins
25 Chad Wilson     2142 Boneshaker's
26 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
27 Jess Kruchoski     2023 
28 Scott Howse     2771 
29 Shawn Brehm     2779 
30 Tim Moore     2244 Reckless Racing / Go Fast
31 David Knuff     2078 Team Extreme
32 Thomas Little     2753 
33 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
34 Travis Armstrong     2761 Funky Weasel
35 Dan Baker     2132 
36 Joel Hynes     9042 
37 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
38 Jeff Weyenberg     2060 
39 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
40 Marc Miller     2224 
41 Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
42 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
43 James Fernandes     2755 corn fed
44 Matthew Vanderkooi     2743 
45 Cal Collins     2048 
46 Rick Walls     9020 Team Extreme
47 Michael Olm     2016 Gen X Cyclinging
48 Phil Taylor     2095 
49 Jeremy Fitzpatrick     2754 
50 Tim Misavage     2744 Niu Cycling Club
51 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
52 Paolo Urizar   Chicago, IL 226449  2745 xXx Racing-AthletiCo
53 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Hollywood Cycles
DNF David Schoenherr     1091 Muddy Cup Cafe
DNF Kevin Plato     1096 Team Plato
DNF Saul Ayala     1349 
DNF Mark Szudrowitz     1811 Team Extreme
DNF Nate Woolever     1813 Moosejaw Brewery & Pizza
DNF Michael Waisbrot     1903 Chainsmokers
DNF Chad Thums     2054 Team Nordik
DNF Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage / Team 2
DNF Jay Brown     2196 Rock Cut TrailCrew
DNF Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
DNF Chad Lane     1150 Kegel's Devo Rockford
DNF Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Rettig   1:24:44.6  1937 
2 Richard Rudolph   1:29:19.0  1905 Alterra
3 John Lirette   1:29:39.3  1006 Hayes Disc Brakes
4 Anthony Gonzalez   1:31:12.4  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
5 Michael Beatty   1:32:02.0  1019 Chainsmokers
6 Mike Stanislaus   1:34:08.3  1064 
7 Carl Voss   1:35:19.4  1834 Peace Coffee Racing
8 Ken Krebs   1:35:55.4  1092 Chicago Performance
9 David Bottum   1:36:11.9  1345 
10 Brian Knutson   1:37:15.1  1095 Darcy / SRAM
11 Jason LaBella   Chicago, IL1:37:15.6 219648  1111 Alberto's
12 Kevin Ehrlich   1:38:01.5  1362 Free Flight
13 David Reddington   1:38:03.8  1024 Williamson Chainsmokers
14 Steve Pribek   1:38:35.3  1032 
15 Dan Tavela   1:39:32.5  1072 Skinny's Racing
16 Steve Miller   1:40:09.3  1062 
17 Erich Gross   Milwaukee, WI1:40:17.9 165937  1910 Alterra MTB
18 Thomas Flynn   Chicago, IL1:41:06.5 160053  1079 Funky Weasel
19 Jeff Spahn   1:41:16.2  1360 Free Flight
20 Greg Duckett   1:42:36.0  1802 Alterra MTB Team
21 David Sutton   1:43:34.6  1128 Darcy / SRAM Cycling Team
22 Joe Huebner   1:45:46.9  1338 
23 Trevor Townsend   1:46:35.0  1107 Team Pacific
24 Scott Janssen   1:47:25.0  1122 
25 Chris McKenney   1:49:11.8  1337 SRAM
26 Donny Kay   1:49:17.1  1359 hayes Disc Brakes
27 Timothy Smith   2:00:11.8  1812 Darcy Cycling
28 Scott McClement   Hinsdale, IL2:00:51.5 192184  1130 Active Endeavors
29 Lonie Sauber     2747 LCR
30 Jeff Hammond     2179 Team AMB
31 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
32 Matt Bartholomew     2112 
33 Greg Blake     2785 
34 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
35 Steve Judy     2782 
36 Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
37 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
38 Greg Jones     2200 Junk
39 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
40 Dave Volpentesta     2176 
41 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
42 Neil Adams     8034 Eriks Bike Shop
43 Andrew Ohlsson     2762 Chainsmokers
44 David Mennenoh     2256 
45 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
46 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
47 Burak Balkuv     2182 Reckless Racing/ Go-Fast!
48 Tom Metcalfe     2781 Alterra
49 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
50 Paul Kloppenburg     2251 Chainsmokers
51 Scott Riedl     2777 
52 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
53 Troy Olm     2007 
54 Pete Bilwacks     2775 
55 Thomas Williams     2756 
56 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
57 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
58 Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
59 Andrew Spahr     2075 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Roger Eckes     1110 Alterra Coffee
DNF Scott Peterson   Littleton, CO 115185  1114 Big Ring Racing
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Team Muddy Cup
DNF Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
DNF Daniel Guse     2138 FDL/OSH Cyclery
DNF Wade Flisram     2169 Team Extreme
DNF Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
DNF Mark Cheyne     2757 
DNF Sean Milcer     2776 
DNF Randy Snyder     8008 
DNF Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:31:26.3 210815  1200 Team Pedal Moraine
2 Jeff Sympson   1:32:06.2  1135 Kegel's
3 Glen Stroik   1:32:23.2  1058 Skinny's Racing
4 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:33:46.8 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
5 Jon Suyko   1:34:00.8  1005 Kegel's Racing
6 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:35:55.6 224373  1022 Team A.M.B.
7 Mark Strasser   1:38:01.7  1352 
8 David Bell   1:39:47.5  1357 Chainsmokers
9 Sam Kuehnel   1:45:54.6  1090 Big Ring Racing
10 Ron Kay   Rice Lake, WI1:49:24.0 210985  1015 Hayes Disc Brakes
11 Russell Jobs   1:49:25.5  1804 Hayes Disc Brakes
12 Mark Meier   1:56:03.4  1810 Moosejaw
13 Paul Rainey     2166 Team AMB
14 Randy Zarecki     2766 
15 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
16 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
17 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
18 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
19 Thomas Hooyer     2769 
20 Mike Owens     2235 Alterra
21 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
22 John Bogdanske     9003 Chainsmokers
23 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
24 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 RPM Hayes Rrake
25 John Shull     2216 Wheel & Sprocket
26 John Gregorski     2223 La Purla Racing
27 Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
28 Rick Biel     2243 Alterra
29 Dale Konkol     2057 
30 Troy Sable     2098 
31 John Miller     2790 
32 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
33 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
34 Tim Peters     2044 
35 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
36 Rick Torres     8040 
37 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
38 Keith Wolf     8029 Team Extreme
39 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Jeff Seifert   Wauwatosa, WI 226487  1113 Cyclesmith
DNF John Mahr     1347 Wheelfast Racing
DNF Chris Dimmick     1355 Team Turin
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNF John Gretzinger     2186 
DNF Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
DNF Dan Ling     2767 
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
DNF David Geibel     9010 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dalton   1:33:47.4  1363 Freeflight
2 David Poulton   Lake Forest, IL1:35:28.1 28536  1344 Active Endeavors
3 Matt Praxmarer   1:40:32.8  1341 point pursuit
4 David Torgler   1:42:44.0  1132 Skinny's Racing
5 Jeff Chesmore   Janesville, WI1:44:16.7 228477  1105 Michael's Cycles
6 Mark Schimberg   1:50:24.1  1026 
7 Jon Hirsch   1:50:33.3  1143 Big Ring Racing
8 Kris Klapperich   1:58:19.4  1013 Team Pedal Moraine
9 Dave Wall     2046 
10 Steve Kapaun     2117 
11 John Kollock     2246 Point Pursuit
12 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
13 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
14 Marty Weigel     8031 
15 John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
16 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
17 Rick Sakalas     2772 Reckless Riders
18 Roger Wollenzien     2773 Reckless riders
19 Garrett Nolan   Chanhassen, MN 194861  8070 Eriks Bike Shop
DNF Don Freitag     2043 Big Ring Racing
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Jacques Besant     2323 
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Delaney   Madison, WI1:42:45.1 210055  1010 Chainsmokers
2 Larry Swanson   Loves Park, IL1:43:47.9 96326  1050 Kegels
3 Pete Noffke   Menasha, WI1:46:29.6 189045  1055 Wheel and Sprocket
4 Gary Meader   1:48:46.5  1102 
5 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
6 Keith Westendorf     2263 Alterra Coffee
7 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
8 Steve Ferguson     2111 
9 Peter Kot     2030 
10 Mark Ullenberg     2168 
11 Warren Fowler     2013 GMAC / Team 2
12 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
13 Jim Shong     2175 Bike Doctor
14 Brad Tennis     2780 
15 D J Weis     2787 
16 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
17 Andy Garrison     2778 Rock Cut TrailCrew
18 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
19 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 Wheel & Sprocket
20 Daniel Braun     2134 Team East
21 John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
22 James Heinecke     2024 Brats N Beer
23 Jesse Voss     2202 Wheel & Sprocket
DNF Mike Wanek   Green Bay, WI 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Dewayne Bonnett     1106 
DNF Dale Lenss     2083 Bellin Health
DNF Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
DNF Brad Swenson     2219 
DNF Gary Smits     2378 Team Bellin Health
DNF Stan Slager     2752 reckless riders

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Devine   Dixon, IL1:35:23.9 166980  188 US National
2 Jeffery Hall   Farmington, MN1:35:48.2 14705  29 Salsa Cycles
3 Jesse LaLonde   Ely Mn1:42:25.9 203490  Gary Fisher
4 Brian Eppen   Iowa City, IA1:42:29.8 121702  Mercy - Specialized
5 Brian Matter   1:46:22.3  pcwcycling.org
6 Robert McVean   1:47:40.7  186 Ski Hut
7 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:52:07.4 117449  27 Team Wisconsin
8 Frank Rowley   Channahon, IL2:01:18.6 178739  59 Darcy Cycling
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut
DNF Jerry Cherra (SM)   Duluth, MN 149677  82 Team SkiHut
DNF Randall McVean   Middleton, WI 102673  189 LaX Velo
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  45 Gear N' Up

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Thompson   1:57:50.0  184 Penn Cycle
2 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:02:27.2 229173  49 
DNF Cole House   Oneida Wi 183112  GMAC/Specialized

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:45:30.6 211689  Team Pedal Moraine
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:45:31.0 182019  Fuji Bikes
3 Carlos Haeckel   Madison, WI1:46:42.1 227622  50 
4 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:51:08.3 211093  81 Salsa
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:53:12.3 214936  63 Guerra Means War!
6 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:54:48.5 210080  83 Salsa
7 Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:56:05.2 230273  194 Team Wisconsin
8 Caleb Bonnett   Strawberry Point, IA1:57:48.9 218880  61 
9 Dan Ajer   Cottage Grove, WI2:00:49.4 180160  79 Chainsmokers
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Chad Balthazar   West Bend, WI 218593  28 Pedal Moraine

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:47:05.3 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
2 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN1:48:42.5 182827  192 
3 Jeff Herrera   Tempe, AZ1:55:28.6 210732  78 C.R. Conquistadors Racing
4 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:00:14.1 182256  20 Polska Cannondale
5 Mike Phillips   Chicago, IL2:00:43.2 84647  Alterra Cycling
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  10 AlphaWings
DNF William Schwalbe   Duluth, MN 143045  55 Team Ski Hut
DNF Erich Ponath   Sheboygan, WI 193031  90 Fattires-n-beer

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID1:54:49.6 202427  17 Chainsmokers
2 Kevin Klug   Evanston, IL1:55:40.8 220282  24 
3 Zach Stanford   Sedona, AZ1:55:42.1 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
4 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:56:43.6 78139  72 Polska
5 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:58:55.6 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
6 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:00:59.4 175959  80 D'Arcy Cycling/SRAM
7 Josh Barrett   Whitewater, WI2:02:53.3 189760  43 Skinny's
8 Brad Jenks   Antioch, IL2:06:20.4 163973  23 Hayes Disc Brakes
9 James Buddenbaum   Bloomington, MN2:06:21.9 185684  42 Alberto's
10 Matt Silvia   Chicago, IL2:21:59.7 208232  58 Alberto's
DNF Gabor Csonka   Vernon Hills, IL 207117  12 SkinnyCow Racing Enterprise
DNF Brad Dash   Geneva, IL 108382  37 
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  44 Ski Hut
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  91 
DNF Nathan Perkins     195 Higher Gear
DNF Tony Torrance     197 Bells Beer / Trek

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   Plymouth, WI1:52:19.2 59255  191 PCW Cycling
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:53:21.1 166066  15 Pedal Moraine
3 Thomas Sulentic   Iowa City, IA1:53:23.0 34574  187 Atlas/peak Bar/titus
4 Ray Nelson   Woodstock, IL1:54:49.9 193027  56 Skinnys Racing
5 John Gatto   Oak Forest, IL1:57:00.4 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
6 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:57:11.4 169422  66 Skinny's Racing
7 Eric Peterson   Wausau, WI1:58:40.1 208618  19 Wheel & Sprocket
8 Bill Nigh   West Bend, WI2:01:34.4 197745  30 Team Pedal Moraine
9 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:01:50.3 194466  69 Team Wisconsin
DNF David Stahl   Deerfield, IL 208045  22 Team Wisconsin
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  26 Killjoy Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Kmecak   Burlington, WI1:48:53.9 202099  73 Alterra
2 Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:51:45.3 97194  32 Cannondale Mountain Bike
3 Jan Rybar   1:52:47.5  52 
4 Scott Cole   Stevens Point, WI1:53:26.4 7340  31 
5 Todd McFadden   Duluth, MN1:54:49.0 134734  54 Trek VW
6 Kory Nauta   1:55:32.3  196 Active Endeavors
7 Robert Weintz   Lake Geneva, WI1:55:52.9 37599  74 RRB Cycle
8 Jerome Daanen   Racine, WI2:05:31.3 164575  35 Hayes
9 Charlie Farrow   Duluth, MN2:05:32.6 134448  185 Team Ski Hut
10 James Grant   Fountain City, WI2:18:22.7 134086  25 Independent Fabrication
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest
DNF Dru Bittner   Richmond, IL 3798  190 active endevors

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Hartig   Dubuque, IA1:02:25.1 219225  4630 bicycle world dubuque
2 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
3 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
4 David Ohlsson     6129 Chainsmokers
5 Brett Poulton     6036 Active Endeavors
6 Riley Shelton     6009 
7 Zach Scholzen     6128 
8 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
9 Devon Guse     6017 FDL/OSH Cyclery
10 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
11 Pete Davis     6127 DD Sportz
DNF Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Peterson   1:05:54.2  4007 Wheel & Sprocket
2 Myles Beach   Larsen, WI1:06:55.1 208348  4001 Gear-n-Up
3 Caleb Lenss   1:08:06.7  4040 Bellin Health
4 Travis Brunner   1:20:24.3  4233 Hayes OnTrack
5 David Rossiter   1:23:22.9  4645 Sharks
6 Kyle Bissen   1:52:11.2  4132 GMAC Mortgage/Team 2
7 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 Hayes On Track
8 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
9 Conner Shelton     6008 
10 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
11 Nick Smith     6018 
12 Elan Maj     6037 TailWinds
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT
DNF Dru Jr Bittner     6130 Rocket Riders

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Rybar   0:56:42.7  4227 
2 Paul Hahn   0:57:35.5  4025 Mountain Outfitters
3 John Kummer   1:02:58.7  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
4 Greg Parker   1:04:22.0  4018 Team Extreme
5 Jonathan Bidlake   1:08:32.5  4137 
6 Taylor Otto   1:09:02.2  4099 Recyclist
7 Nick Carter   1:13:09.5  4619 Barababoo Sharks
8 Ryan Voss   1:20:43.0  4079 Wheel & Sprocket
9 Jonathon Vollmer   1:23:20.8  4091 Bike Doctor
10 Connor Zarecki   1:23:42.7  4647 
11 Ian Delaney   2:39:07.6  4120 WORS-JDT
DNF Alex Grohmann     4005 
DNF Winston Xue     4140 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   0:57:26.9  4109 
2 Landon Thomas   1:01:55.8  4107 
3 Marcus Wilber   1:10:19.8  4136 Joe Bikeler Racing
4 Charles Rechner   1:15:34.1  4084 
5 Mike Kubala   1:16:57.7  4643 
6 Mike Stout   1:21:37.8  4135 Joe Bikelers Racing
7 Craig Pulak   1:29:54.0  4224 Bellin Health
8 Byron Guerra   1:30:27.3  4086 Guerra Means War

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Krenzke   1:02:40.1  4026 Team Extreme
DNF Andrew Wiesner     4066 
DNF Jim Doherty     4098 
DNF Adam Schwartz     4221 
DNF Kory Zerba     4646 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Kruit   0:58:47.3  4648 
2 Trevor Stellrecht   0:59:57.5  4231 Wheel & Sprocket
3 Brandon Hoeft   1:01:36.9  4637 
4 Justin Lund   Tomahawk, WI1:03:59.6 216962  4006 Big Ring Racing
5 Kyle Guerra   1:04:32.2  4087 Guerra Means War
6 Steve Angster   1:05:25.7  4616 
7 Ryan Paull   1:05:27.4  4627 
8 Spencer Strigel   1:07:16.8  4127 Polska Cannondale
9 Michael Holbrook   1:09:00.1  4142 Joe Bikelers
10 Paul Westburg   1:13:29.8  4023 GMAC Mortgage/Team 2
DNF Brandon Olson     4615 Shocker Industries

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Freihoefer   0:57:34.3  4607 Creepy Friendly
2 Anthony Dipiazza   1:00:52.4  4230 
3 Paul Juckem   1:01:45.3  4636 
4 Jason Brozek   1:04:21.2  4115 Pacific Cycle
5 Michael Verhagen   1:04:58.6  4620 UW-Sheboygan
6 Joshua Glovinsky   1:05:54.3  7008 
7 Greg Bielowicz   1:06:28.4  4605 
8 Kirk Zahn   1:07:06.7  4113 
9 Jason Roggenbauer   1:07:39.6  4610 
10 Tom Ales   1:08:17.5  4628 
11 Cody Sweet   1:09:23.9  4651 
12 Jason King   1:14:50.1  4624 
13 Ryan McEneany   1:21:17.2  4088 Gear N Up
14 Brandon Meyers   1:24:00.2  4134 Lakewood Ski &Sport
15 Brian Seefeldt   1:29:57.1  4117 The Bike Hub
DNF Jayson Lewis     4621 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Truax   1:01:43.8  4052 Wheel & Sprocket
2 Darrin Kolka   1:05:43.6  4622 verizon directories
3 Alan Jahn   1:06:21.0  4085 
4 Joe Villalobos   1:06:38.5  4041 Success Video
5 Peter Cherchian   1:09:01.4  4004 Verizon
6 Donald Lueck   1:14:12.5  4054 
7 Jeff Robinson   1:15:04.8  4114 
8 Ross Kellogg   1:18:06.8  4068 Team East
9 Brad Miller   1:22:23.3  4606 
10 Troy Hornback   1:25:08.1  4608 
11 Nicholas Mianecki   1:25:30.6  4013 
DNF John Murnane     4618 
DNF Kevin Klepper     4625 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Harbort   1:00:16.2  4110 
2 Shawn Meinke   1:00:24.8  4074 
3 Curt Demott   1:00:52.2  4222 GMAC MortgagesTeam 2
4 Michael Peet   1:01:47.9  4617 
5 Scott Beduhn   1:06:04.6  4228 Gear N Up
6 Jim Jante   1:07:39.5  4629 Bruisers
7 Jay Ruckert   1:10:55.7  4071 
8 Alewandro Monge   1:16:39.7  4633 CR Conquistador Racing
9 Neal Vogt   1:21:26.9  4641 
10 John Brinkmann   1:25:54.6  7064 
DNF Makco Velasco     7063 Reckless Riders

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   0:58:00.2  4032 
2 Tom Wendland   0:59:40.6  4009 
3 David Hartig   1:01:58.4  4631 bicycle world dubuque
4 Kurt Kargel   1:05:28.0  4124 
5 Michael Kaspar   1:06:41.6  4632 
6 Daniel Backley   Germantown, WI1:07:03.2 221070  4002 Velocity
7 David Morgan   1:07:23.6  4082 
8 Richard Doherty   1:09:34.8  4097 DDSportz
9 Greg Grose   1:09:36.3  4609 
10 Kris Maj   1:09:43.6  4232 Tailwinds
11 Dan Getzen   1:11:02.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
12 Daniel MacIejewski   1:13:06.5  4649 
13 Mark Ignasiak   1:14:28.1  4650 
14 Kevin Niesen   Burlington, WI1:15:41.0 221437  4011 
15 Gary Esko   1:19:03.7  4031 
16 Rick Griesbach   1:19:08.4  7002 Point Pursuit
17 Todd Thorn   1:22:06.3  7005 Moosejaw Brewpub
18 Michael Borchardt   1:23:13.8  7001 Team Extreme
19 Timothy Lavris   1:27:35.4  7062 
20 Jeff Beck   1:31:06.3  7061 
21 Kevin Wolff   1:33:15.2  4626 
DNF Robert Groshek     4644 
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lengfeld   0:59:49.2  4094 
2 Kevin Lemke   1:07:16.7  4069 Fond du Lac Cyclery
3 Craig Scholzen   1:07:29.2  4634 Hayes Brake
4 Ron Kapaun   1:07:35.5  4056 
5 Brian Butkiewicz   1:16:10.4  4635 
6 Dennis Hoeft   1:19:15.3  4639 
7 Rick Bissen   1:27:03.2  4044 GMAC Mortgage/Team 2
8 Thomas Stringfellow   1:28:10.6  4133 Chainsmokers
9 Dan Dittrich   1:30:01.2  7003 
10 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:32:04.0 204830  4100 Point Pursuit

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   1:03:30.2  4047 Fond du Lac Cyclery
2 William Peters   1:05:08.4  4008 GMAC Mortgage/Team 2
3 Mike Sherman   Box Elder, SD1:07:16.4 225605  4141 
4 Ron Kubala   1:08:40.8  4642 
5 Mick Mohrlant   1:12:06.1  4035 Team Metric
6 Neil Everson   1:14:51.5  4072 Team East
7 Ted Batzer   1:18:38.7  4096 
8 Don Bogdanske   1:25:24.4  4037 
9 Jay Hoppe   1:48:41.6  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
DNF Richard Wenborne     4012 GMAC Mortgage/Team 2

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau     3056 
DNF Heidi Goode     3044 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 Fond du Lac Cyclery
2 Jillian Kinsella     3052 Darcy-SRAM Cycling
3 Jennifer Jones     3055 Mad FORCs
4 Jamie Buske     3050 Team Extreme
DNF Katie Miller     3150 RPM Hayes

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Matter     3155 
2 Jessica Smulka     3027 
3 Terra Nicklas     3157 
4 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
DNF Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
DNF Rebecca Probst     3156 
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Denise McCormick     3036 
3 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
4 Amy Heart     3047 Point Pursuit
5 Lisa Haase     3154 Muddy Cup
6 Monica Maeta     9517 XXX Athetico
DNF Angella Collins     3007 
DNF Rebekah Stuckart     3045 Extreme

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
2 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
3 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
5 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3152 
6 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
DNF Cathy Diamond     3019 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Barbara Lothe     3029 Mad FORCs
DNF Crystal Farrow     3148 Team Ski Hut

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betsy Silzer     3151 
2 Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
3 Martha Ocoonor-Leigh     3153 free flight racing
4 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
5 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
6 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
7 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
2 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
3 Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Terri Cornils     3016 Team Extreme

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI1:52:44.7 211208  511 
2 Jasmine House   Oneida, WI2:12:29.0 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:33:58.0 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
2 Holly Liske   Stanford, CA1:41:05.3 190109  509 Hayes Disc Brakes
3 Maria Stewart   Honolulu, HI1:45:50.3 202383  552 MCT
DNF Hannah Guerra   Oconomowoc, WI 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN1:42:54.2 212052  554 
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:47:46.0 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI1:49:35.4 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:35:26.0 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:11:32.3 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
3 Gina Kenny   Orland Park, IL2:45:00.4 210270  515 Team Extreme
DNF Christina Woodman   Phoenix, AZ 210738  512 Michael's Cycles

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:28:44.7 217761  502 Mercy / Specialized
2 Diana Hill   Duluth, MN1:42:38.3 212753  507 Trek VW
3 Sandra Kort   1:56:38.4  553 Team WI
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  508 Team Wisconsin

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toni House   2:11:33.7  521 Bellin Health
2 Colleen Westphal   Appleton, WI2:15:04.3 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Madeline Labecki     6021 Hayes On Track
3 Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
2 Haley Elliott     6027 Team East
3 Jessica Stanislaus     6126 
4 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:24:58.1  5026 Team Extreme
2 Rebekah Nolan   1:25:34.3  5187 Eriks Bike Shop
3 Arin Lemke   1:29:39.3  5025 Team Pedal Moraine
DNF Justine Atkinson     5191 Gary Fisher

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Czechanski   1:16:58.5  5013 
2 Cathy Devito   1:18:02.0  5184 
DNF Rachel Snider     5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Grissom   1:10:28.8  5190 
2 Linda Muffler   1:10:39.1  5004 
3 Renee Bach   1:16:18.7  5008 Team Ry-z
4 Gabriela Baranova   1:18:05.7  5010 
5 Regina Casati   1:20:38.1  4623 
6 Elizabeth Legaspi   1:30:13.5  5021 Fattires-n-beer
7 Jeannine Washkuhn   1:52:54.2  5196 Pacific Cycle
DNF Andrea Schnelle     5189 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Sedivy   1:18:35.0  5027 
2 Krista Klanderman   1:20:42.4  5193 
3 Sarah Guse   1:25:09.1  5015 FDL/OSH Cyclery
4 Anne Medeiros   1:27:54.2  5194 Forcs
5 Rebecca Crocker   1:36:01.4  5195 GenericaUSA
6 Ishel Quintana   1:42:37.0  5002 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Bauman   1:38:10.3  5028 
2 Christine Strahm   1:47:41.3  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
3 Barbara Daanen   1:49:59.7  5019 Hayes
DNF Tara Meinke     5188 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cecile Labecki   1:22:42.2  5022 RPM Hayes Brake
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:27:51.9 10328  5055 Active Endeavors
3 Sue Blankenheim   1:33:09.8  5059 
DNF Anne Tunney     5192 Reckless Racing
DNF Susan Borchardt     5001 Team Extreme

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:30:00.9 199274  501 Trek/VW/JBL

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMOShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee