Race Results for
Bring It On! Race Series
Alachua, FL
(Event Information)
Criterium on 01/29/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Robaina   Jupiter, FL 199035   Cyclescience
2 Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cyclescience
3 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jax Racing Club
4 David Guttenplan   Washington, DC 177906   Nalley Automotive
5 Bradley Davis   Atlanta, GA 126538   Ford
6 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cyclescience
7 Anton Tupa   Auburn, AL 187449   Team Florida
8 AJ Smith      Megacycle
9 Marc Damon   Naples, FL 222085   Outspoken
10 Peter Simms (1 - Cat3)   Gainesville, FL 197312   Team Florida
11 Robert Newsom   Spring, TX 203304   Team Florida
12 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cyclescience
13 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Outspoken
14 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   Bike Route
15 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   Bike Route
16 Eric Hartmann   Broomfield, CO 15306   unattached
17 James Hays   St Augustine, FL 53331   Groupo Strada
18 Marco Verwijs      Bike Route
19 Ken Schofield      Cyclescience
20 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jax Racing Club
21 Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Colavita/Cooking Light
22 Phillip Gaimon (1 - Cat2)   North Hollywood, CA 211475   Team Florida
23 Jason Hall      unattached
24 William Hannon   Hammock, FL 14953   Groupo Strada
25 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266   American Classic
26 George Woodruff   Gainesville, FL 107876   Team Florida
27 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Cyclescience
28 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   Bike Route
29 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Outspoken
30 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454   Helen's
31 Mike Ellner      Cyclescience
DNF Ryan Ellner      Cyclescience

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaimon   North Hollywood, CA 211475   Team Florida
2 Dominik Girouard   Gainesville, FL 197796   Team Florida
3 Mark Kiester   Gainesville, FL 178190   Team Florida
4 Robbie Newsome      Team Florida
5 Rhys Williams   Gainesville, FL 148664   Team Florida
6 Brett Miller   Gainesville, FL 220527   Team Florida
7 Paul Messal   Gainesville, FL 121863   unattached
8 Daniel Lyons      Team Florida
9 Andy Fasig   Gainesville, FL 122676   unattached
10 Ted Evans      Team Florida
11 Andrei Hatora      Team Florida
12 Alex Price      Team Florida
13 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford
14 Brad Jarald      unattached
15 Elisabeth Schneider      Team Florida
16 James Penrod      unattached
17 Kevin Collington   Gainesville, FL 212424   Team Florida
18 Ryan Ellner      Cyclecience
19 Thomas Rush      Team Florida
20 Tobin McKnight (1 - Cat5)   Gainesville, FL 217875   Team Florida
21 Bobby Lee      unattached
22 Steven Heal   Kansas City, MO 166222   Team Florida
23 Bruce VanHouzan      Orlando Road Club
24 Damon Suntundnasuk      Team Florida
25 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   Team Florida
DNF Teresa Garcia      Team Florida
DNF Phil Bailey      Team Florida

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elisabeth Schneider   Kansas City, MO 202011   Team Florida
2 Teresa Garcia      Team Florida
3 Veronica Geist   Leesburg, FL 221296   unattached
4 Kristen Bowers   Tallahassee, FL 223491   Atomic
5 Eugenia Rodriguez   Weston, FL 217526   Team Florida
6 Lynn Seaboly      Team Florida
7 Jennifer Shelamer      unattached
8 Stefanie Sherrill   Greenbelt, MD 220445   Team Florida

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoCUORESierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee