Race Results for
Bring It On! Race Series
Alachua, FL
(Event Information)
Criterium on 02/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  24 Cyclescience
2 Bradley Davis   Atlanta, GA 126538  82 Ford
3 Daniel Larson   Norman, OK 58572  Cyclescience
4 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  Cyclescience
5 James Wright   Orange Park, FL 68129  Jax Racing Club
6 Anton Tupa   Auburn, AL 187449  22 Team Florida
7 Rebecca Larson   Athens, GA 91806  96 Colavita/Cooking Light
8 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886  62 Atomic
9 Phillip Gaimon (1 - Cat2)   North Hollywood, CA 211475  112 Team Florida
10 Rudy Robaina   Jupiter, FL 199035  34 Cyclescience
11 Jason Stoner   Athens, OH 139111  25 Locos
12 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266  11 American Classic
13 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  71 Mr. Goodbike
14 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  77 Jax Racing Club
15 Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697  68 Colavita
16 Andrew Smith   Roswell, GA 102042  33 Megacycle
17 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  34 Helen's
18 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730  Bike Route
19 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  72 ASV
20 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  60 unattached
21 Peter Simms (1 - Cat3)   Gainesville, FL 197312  26 Team Florida
22 Russel Frydenborg   Tallahassee, FL 179367  61 Atomic
23 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  65 Gearlink
24 John Dascomb   Tallahassee, FL 199036  63 FSU
25 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278  43 Groupo Strada
26 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  76 Jax Racing Club
27 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL 52228  66 Gearlink
28 Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157  29 Snow Valley/Seal-On
29 Chase Fullerton   Montverde, FL 200127  73 Ford
30 Marco Verwijs   Framingham, MA 187671  Bike Route
31 Benjamin Sheridan   Tampa, FL 192012  75 FSU
32 George Woodruff   Gainesville, FL 107876  12 Team Florida
33 Amanda Hall   Seattle, WA 181244  70 unattached
34 David Guttenplan   Washington, DC 177906   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominik Girouard   Gainesville, FL 197796  103 Team Florida
2 Daniel Lyons     120 Team Florida
3 Mark Campaigne   Oceanside, CA 198871  147 South Georgia Cycling
4 Shane Danford     198 Atomic
5 Romero Gill     135 unattached
6 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  60 unattached
7 Ryan Ellner     69 Cyclecience
8 Rhys Williams     114 Team Florida
9 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  193 Atomic
10 Harold Jackson Jr.     191 South Georgia Cycling
11 Ted Evans     172 Team Florida
12 Robert Jones   Dunedin, FL 193249  180 Gearlink
13 Randal Bold (1 - Cat5)   Jacksonville, FL 204764  197 unattached
14 James Brown   Van Buren, AR 211291  107 South Georgia Cycling
15 Mark Kiester   Gainesville, FL 178190  145 Team Florida
16 Paul Messal     122 unattached
17 Gregory Hardison (1 - Cat4)   Webster Groves, MO 203448  150 South Georgia Cycling
18 Brett Miller     126 Team Florida
19 Josh Fix   Albany, GA 149411  160 South Georgia Cycling
20 Jared Fullerton     170 Ford
21 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713  64 JRC
22 Matthew Mitchell   Chambersburg, PA 214249  185 unattached
23 Steve Julian   Albany, GA 188705  187 South Georgia Cycling
24 Dayne Johnson   Tallahassee, FL 202662  195 Atomic
25 Christopher Weaver     116 South Georgia Cycling
26 Stephen Wanta     125 Team Florida
27 David Naret   Tallahassee, FL 221829  182 FSU
28 Steven Heal   Kansas City, MO 166222  190 Team Florida
29 Kevin Collington   Gainesville, FL 212424  154 Team Florida
30 Tobin McKnight (2 - Cat5)   Gainesville, FL 217875  139 Team Florida
31 John Murphy   Va Beach 197671  181 Gearlink
32 James Penrod     157 unattached
33 Kenneth Chapman     67 Gearlink
34 Crawford Battle   Albany, GA 48782  113 South Georgia Cycling
35 Felipe Bastos     194 Timex
36 Victor Gilpin     184 FSU
37 Dan Hill   Albany, GA 220301  165 South Georgia Cycling
38 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  133 Team Florida
39 Jacob Martin     199 

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clare Campaigne (1 - Cat4)   Oceanside, CA 220175  148 South Georgia Cycling
2 Elisabeth Schneider   Kansas City, MO 202011  144 Team Florida
3 Teresa Garcia     90 Team Florida
4 Kristen Bowers   Tallahassee, FL 223491  79 Atomic
5 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  149 FSU
6 Veronica Geist   Leesburg, FL 221296  156 unattached
7 Brandi Campbell   Tallahassee, FL 218859  192 Atomic
8 Nancy Bruner   Tallahassee, FL 207159  142 FSU
9 Amelia Killingsworth   Albany, GA 202675  189 South Georgia Cycling
10 Anka Sunitrav     183 
11 Vicki Santello   Gainesville, FL 223508  94 unattached
12 Lori Hazel   Midland, TX 223507  143 Gainesville Cycling Club
13 Jenny Tripodi   Lake Worth, FL 202156  188 unattached
14 DeAnna Julian     186 South Georgia Cycling
15 Stefanie Sherrill   Greenbelt, MD 220445  91 Team Florida

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoCUOREBonk BreakerSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee