Race Results for
Chelan MTB Festival
Chelan, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 06/20/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gregory Smith   Sandpoint, ID1:49.5 33143  31 
2James Ivin   Issaquah, WA1:49.5 181029  29 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Mutoli   Granite Falls, WA1:46.0 90123  
2Richard Mukai   Issaquah, WA1:49.6 150044  531 
3ZEB TINGEY   1:52.6  26 
4Benjamin Storrar   Tacoma, WA1:56.6 198969  
5Kevin Ryan   Seattle, WA2:04.0 114291  32 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe Merk   Coeur D Alene, ID1:57.5 212138  515 
2PATRICK HENNESSEY   1:59.7  448 
3DUNCAN KOWALSKI   2:00.1  532 
4Chris Ginzton   Salt Lake City, UT2:01.7 179149  172 
5ERIC FAUX   2:02.3  509 
6JON HUME   2:03.7  524 
7JAKE PEARCE   2:04.4  447 
8Jeremy Anderson   Spokane, WA2:04.3 202411  512 
9Stephen Ettinger   Bozeman, MT2:06.0 189074  64 
10Chris Angus   Elizabeth City, NC2:11.2 213388  502 
11Brian Warren   North Bend, WA2:11.5 164645  71 
12ANTHONY BROWNRIGG   2:18.1  507 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Marsh   Bonney Lake, WA1:53.6 199663  218 
2Chris Andreasen   Spokane, WA1:57.2 198709  105 
3Josh Carruthers   Port Angeles, WA1:59.0 172011  508 
4Matthew Paul   North Bend, WA1:59.9 191563  529 
5Otis Elmquist   Kellogg, ID1:59.4 198689  156 
6TYLER McCLENDON   1:59.8  528 
7Levi Miller   Snohomish, WA2:00.0 174957  538 
8Hans Eldridge   Kingston, WA2:02.7 193583  550 
9Josh Wellman   Coupeville, WA2:09.7 186785  306 
10JASON BERGER   2:16.1  516 
11Thor Jones   Winlock, WA2:24.5 176345  198 
12Shane Myr   Hayden, ID2:26.0 176052  562 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Walker   Portland, OR1:56.4 212616  533 
2John Evans   North Bend, WA1:58.6 147239  445 
3Damon Johnson   Puyallup, WA2:01.2 201316  544 
4Brett Ginther   Freeland, WA2:04.6 196709  171 
5Damon Flemming   Olympia, WA2:05.2 201317  518 
6Jason Heggenes   Langley, WA2:09.8 198690  555 
7Nolan Byers   Seattle, WA2:11.9 198702  527 
8Tim Gregory   Moscow, ID2:12.4 169965  565 
9Curtis Dunbar   Redmond, WA2:16.0 173737  560 
10MIKE SALTARELLI   2:16.9  513 
11Kurt Harsh   Tacoma, WA2:18.3 140777  181 
12Keith Witt   Seattle, WA2:24.2 38720  537 
13ROBBY MEISER   2:29.9  559 
14Greg Tubbs   Marysville, WA2:36.9 198705  292 
15John Pitton   2:43.8  243 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Bentley   Fall City, WA2:00.1 199389  438 
2Mic Woodruff   Spokane, WA2:06.9 161088  314 
3Loren Morris   Snoqualmie, WA2:11.0 43163  232 
4Robert Dearen   Everett, WA2:18.5 193462  520 
5Jeffrey Haymes   Lacey, WA2:40.7 116719  62 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arnold Mukai   Issaquah, WA2:20.9 150045  530 
2Allan Beattie   Snoqualmie, WA2:28.9 190830  52 
3Michael Vincent   Coeur D Alene, ID3:06.8 135212  297 
4Albert Piemme   Sequim, WA3:26.5 28111  239 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lane Paxton   Missoula, MT2:03.0 150826  237 
2Jake Garrett   Sammamish, WA2:08.9 212610  166 
3Jack Montgomery   Kirkland, WA2:11.4 199027  534 
4Trevor Louviere   2:12.5  216 
5James Shafer   Tacoma, WA2:12.9 171944  267 
6Atle Carlson   2:13.2  320 
7MATYHS KREIDLER   2:15.1  368 
8Michael Szember   Spokane, WA2:16.8 156783  285 
9Steven Bafus   2:19.8  110 
10CHASE GREGORIAN   2:20.1  510 
11CHRIS HALL   2:21.9  525 
12KOLBE STEVENSON   2:23.3  556 
13Nick Schwarzmiller   2:30.3  265 
14Glenn Landberg   Post Falls, ID2:31.0 212137  563 
15Barret Stintzi   2:31.3  279 
16IAN BERGERIN   2:35.1  554 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Angus   Portland, OR2:02.6 223328  503 
2CHASE ERVIN   2:02.0  505 
3Daniel Myers   Seattle, WA2:10.2 212132  542 
4JERAD FISCHER   2:10.6  442 
5OMAR DELEON   2:11.5  545 
6RYAN MATTHEWS   2:15.7  523 
7Barret Crabtree   Marysville, WA2:18.3 199713  444 
8Bobby Terry   2:21.7  287 
9Andrew Leese   Greenbank, WA2:23.2 198264  446 
10Tony Zammit   2:23.7  317 
11Ben Davids   Bellevue, WA2:23.8 112585  506 
12ROB GREEN   2:24.2  441 
13Travis Budworth   2:24.3  127 
14Jessy Hummel   Springdale, WA2:24.5 201586  547 
15Andrew Budworth   2:25.3  126 
16Kevin Dahlen   Shoreline, WA2:30.4 175905  543 
17JACOB STEIN   2:33.3  558 
18David Sewell   Oak Harbor, WA2:36.3 209215  564 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Korn   2:00.6  204 
2Rich Densmore   Spokane, WA2:11.5 198986  553 
3SHANE STACY   2:15.3  277 
4JAMES GILLESPIE   2:16.5  439 
5Bret Chaffee   Tacoma, WA2:20.0 150718  135 
6Mike Garcia   Kirkland, WA2:21.9 198977  517 
7Johnny Chen   Bellevue, WA2:38.9 196715  136 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Albright   Olympia, WA2:15.9 190621  437 
2Joe Ritzman   Onalaska, WA2:36.4 192410  256 
3STU HENNESSEY   2:42.2  450 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DENNIS STACY   2:32.6  549 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colton Stuart   Lake Stevens, WA2:41.8 193420  539 
2Miles Paxton   Sandpoint, ID2:54.7 208344  238 
3Trevor Skala   Longview, WA3:37.6 212523  273 
4Chris Emmel   3:40.5  157 
5Gage Henry   3:40.9  186 
6Jacob Colclough   4:14.5  140 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Christiansen   Veradale, WA2:23.6 198257  60 
2Jimmy Bass   2:24.8  113 
3Jason Colcbugh   2:31.6 200229  141 
4Greg Reeves   Longview, WA2:34.2 197444  221 
5JULIAN HENNESSEY   2:37.7  449 
6Evan Gilsdorf   2:47.1  169 
7David Henry   2:48.6  185 
8Tucker Edwards-King   3:09.2  155 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Spencer Baldwin   Bellingham, WA2:14.5 212140  551 
2Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA2:15.5 228041  170 
3Ryan Wade   2:16.6  300 
4Jiri Senkyrik   2:16.3  69 
5Jared Hemley   2:22.9  184 
6KRAMER CHRISTENSEN   2:27.1  329 
7Eric Varnell   2:30.8  295 
8NICK OLBERAING   2:33.5  557 
9Daniel Sondheim   2:46.3  275 
10Ian Skala   Longview, WA2:48.4 213389  272 
11ALEX HORVATH   3:16.2  536 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LOGAN WETZEL   2:12.1  540 
2Ryan Siok   Spokane, WA2:12.8 198259  271 
3PHIL SANFORD   2:37.8  511 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1J Clinton Fowler   Seattle, WA2:01.2 213354  164 
2Andrew Fischer   Everett, WA2:30.6 207936  161 
3William Reid   2:59.2  248 
4MATT HULSEY   3:22.5  452 
5Robert Liston   3:31.7  214 
6Julien McLaughlin   3:34.7  226 
7Norberto Navarro   4:26.1  235 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Burtis   2:33.5  129 
2Urie Lambert   2:38.6  208 
3Carl Lee   2:49.8  210 
4Dan Emmel   2:49.0  158 
5Mark Thomas   2:54.9  70 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Burford   2:48.9  128 
2Steve Reeves   Longview, WA2:54.2 206332  247 
3John Koschnick   Nordland, WA3:03.3 198269  65 
4Michael Sondheim   3:51.4  276 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Johnson   Spokane, WA2:12.8 153029  
2Laura Johnson   Portland, OR2:20.9 173612  
3Jennifer Jones   Kelso, WA2:36.9 180432  
4Carrie Cleeton   Corvallis, OR2:50.1 150644  27 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyssa Dunn   Longview, WA3:04.0 197422  153 
2EMMA MILLAR   3:32.1  451 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joy Mutoli   Granite Falls, WA2:41.8 212522  234 
2JULIE ISTYAN   2:51.4  443 
3Angela Weston   Bellingham, WA3:19.8 208440  307 
4MARIE ANTRAM   3:24.2  541 
5BARBARA KARABIN   4:16.4  535 

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dawn Lambert   Mount Vernon, WA2:56.2 214419  66 
2Carolyn Mayer   Shoreline, WA3:01.9 204160  323 
3Sandy Densmore   Spokane, WA3:36.1 212143  552 

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darlene Miller   Marysville, WA3:10.7 199611  230 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trisha Olson   Federal Way, WA4:01.4 197074  501 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lauren Gardner   Redmond, WA3:10.0 190842  514 
2Justine Graybeal   Coeur D Alene, ID3:47.6 206091  434 

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Stauch   Redmond, WA3:56.2 198626  561 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Warren   North Bend, WA3:45.2 181607  72 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee