Race Results for
Built Ford Tough MTB Series #5
Deerfield Beach, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/21/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
2 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
3 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
4 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
2 VINNIE TAMBURELLO      
3 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
4 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
5 ANDRES VILLAGIEGO      
6 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
7 MICHAEL LANCE NIXON      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3 GLENN MILLER      
4 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
5 Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
6 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW FAULK      
2 Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
3 MICHAEL CUMMINGS   Shawnee Msn, KS 116083   
4 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
5 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL 202293   
2 OSCAR CAMACHO      
3 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
4 Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
5 Louis DeLuca   Delray Beach, FL 198392   
6 ANTHONY NASTI      
7 JOHN BRAGANSA      
8 OSWALD VELAZQUEZ      
9 TONY MARTINEZ      
10 LESTER SANCHEZ      
11 TOM PRICE      
12 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
13 TODD NEAL      
14 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
2 Peter Tamburello   Port Saint Lucie, FL 194876   
3 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
4 MICHAEL LENHARDT      
5 ALLAN HAIMES      
6 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
7 AL SANTEIRO      
8 Carlos Quinones   Coral Springs, FL 167094   
9 FRANK ROME      
10 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
11 EDUARDO MALIZIA      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUILLERMO JARAMILLO      
2 Gary Cole   Miami, FL 7319   
3 MIKE DMYTRIW      
4 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Rodriguez    200095   
2 DANIEL JIMENEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON PELLY      
2 AUSTIN BERGER      
3 ADAM DADSON      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENTOLILIA   Cooper City, FL 193220   
2 WILLIAM AVENDANO      
3 FERDERICO RIOS      
4 MIKE MOON      
5 MAX LASHIN   Dallas, TX 18972   
6 ANDRE AUBERT      
7 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BYRON BREEDEN      
2 BEN CARTER      
3 TERRENCE PORRETTO      
4 LUIS CABRERA      
5 ANDREY FLANAGAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN ASHER      
2 STEVE SLOAN      
3 Greg Dunn   Cooper City, FL 194874   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN PACE      
2 FELIX PEREZ      
3 ERNESTO TOLEDO      
4 RAFAEL JIMENEZ      
5 JAY MAUL      
6 RAYMOND THOMPSON      
7 CHRISTOPHER DANNER      
8 BRIAN MITCHELL      
9 Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
10 HENRY SANTILLANA      
11 John Mason   Oakland Park, FL 187889   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMIE MARRERO      
2 STEVE PAOLETTA      
3 LARRY ROULETTE      
4 LARRY BEUTE      
5 Scott Clouthier   Novi, MI 192543   
6 WILLIAM EARY      
7 EUGENE SIMONS      
8 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
9 PETER EPPERSON      
10 MARCELO BAPTISTA      
11 WILLIAM WHITE      
12 JOHN FUCHS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD MOSS      
2 TOM PIKE      
3 MAURICIO CONTRERAS      
4 JON KAWACHIKA      
5 John Poczynski   Naples, FL 195040   
6 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
7 AL VORHAUER      
8 STEVEN ALLEN      
9 GREG PAGE      
10 CARSON LONGO      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2 Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RACHEAL WOOD      
2 ANNIK LAVALLEE      
3 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Hartung   Greenville, SC 179778   
2 AUDREY ALLEN      
3 MICHELE RIVERA      
4 CANDIS MURRAIN      
5 ERIKA NOWLING      
6 Kerry Stevens   Lighthouse Point, FL 179293   
7 NADINE BOUCHER      
8 PATTIE DEBUSK      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee