Race Results for
Lancaster County Spring Time Trial Serie
Manor Twp, PA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 03/20/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 13-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   
2 Jesse Saldana   Leesburg, VA 199226   

Men - JR - 16-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894   
2 Chad Young   Lititz, PA 186882   
3 Evan Daney   Coatesville, PA 199114   
4 Chris Mark   Herndon, VA 197970   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jere Ballard   Spring Grove, PA 72830   
2 David Howes   Felton, PA 51622   
3 Ed Fearmow      
4 Ronne Irvine   Reston, VA 17416   

Men - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461   
2 Richard Shaffer   Spring Grove, PA 168529   
3 James Hartnett   Gettysburg, PA 46664   
4 Edward Stover   New Oxford, PA 161273   
5 Charles Fitzgerald   Coatesville, PA 188455   
6 David Kjellquist   Aiken, SC 206823   
7 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
2 Russell Blake   Dover, PA 60238   
3 Nate Seymour   Alexandria, VA 579   
4 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA 50369   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   
2 William Laudien   Landisville, PA 54295   
3 Christopher Stutz   Jersey Shore, PA 117808   
4 Donald Ferrizzi      

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hartpence   Defiance, OH 122082   
2 Martin McKeon   Lancaster, PA 179762   
3 Cameron Reider   Easton, PA 41251   
4 Matthew Randolph   Lancaster, PA 197185   
5 Jason Reider   York, PA 167160   
6 Timothy Norejko   Marietta, PA 179093   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Bull   Phoenixville, PA 208540   
2 Scott Boyanci      
3 Jonathan Gardner   Silver Spring, MD 166633   
4 Damon Miller   Palmyra, PA 65918   
5 Joshua Brand   Los Gatos , CA 209043   
6 Gary Kelly   Baltimore, MD 155323   
7 Alex Howarth   Malvern, PA 205039   
8 Mark Davis   Marietta, PA 188640   
9 Jarrod Baranowski   Lancaster, PA 127506   
10 Paul Swarm      
11 Richard Reardon      
12 Kenneth Boerman   Mohnton, PA 212497   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Korchnak   Thomasville, PA 181881   
2 Eileen Crone   Lititz, PA 127150   
3 Lori Shannahan   King Of Prussia, PA 211063   
4 Angela Swarm      
5 Marisa Peacock   Arlington, VA 200959   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoSpySierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee