Race Results for
Built Ford Tough MTB Series #2
North Miami, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/01/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
2 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
3 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
4 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
2 VINNIE TAMBURELLO      
3 TIMOTHY WISNER      
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
6 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
7 ANDRES VILLAGIEGO      
8 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
9 JAKE WADE      
10 FRANK LA RUE   Phoenix, AZ 178296   
11 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
12 MICHAEL LANCE NIXON      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
2 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
3 Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
4 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
5 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
6 ALEX HERNANDEZ      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW FAULK      
2 Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
3 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
4 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
5 ADRIAN CAMPBELL      
6 Christopher Jordan   Boca Raton, FL 151333   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW FAULK      
2 JOSE LUIS SAAVEDRA      
3 FRANKIE BRAVO   Deerfield Beach, FL 202293   
4 DAVID CRENSHAW      
5 ADRIAN CAMPBELL   Asheville, NC 4693   
6 CHRISTOPHER JORDAN   Boca Raton, FL 174365   
7 LESTER SANCHEZ      
8 Louis DeLuca   Delray Beach, FL 198392   
9 JOHN BRAGANSA      
10 Anthony Nasti   Delray Beach, FL 185861   
11 CHRISTOPHER VIETRI      
12 ORLANDO CASTRO      
13 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLAN HAIMES      
2 JOE DIEMMANUELE      
3 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
4 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
5 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
6 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
7 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
8 MICHAEL LENHARDT      
9 AL SANTEIRO      
10 Dave Watson   Davie, FL 154901   
11 TOM EDGE      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM BREMEN      
2 GUILLERMO JARAMILLO      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAWYER BARRON      
2 ANTHONY ROULETTE      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Rodriguez    200095   
2 GARY CAVANAGH      
3 BRANDON PELLY      
4 AUSTIN BERGER      
5 RUBEN HERRERA      
6 DANIEL JIMENEZ      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENTOLILIA   Cooper City, FL 193220   
2 WILLIAM AVENDANO      
3 FERDERICO RIOS      
4 MIKE MOON      
5 ROBERT CAMPBELL      
6 ANDRE AUBERT      
7 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
8 WILL HOELLE      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Mena   Miami, FL 201188   
2 JUAN JOSE FERREIRA      
3 Tim Vollack   Kodak, TN 185895   
4 RAMIRO HEREDIA      
5 NATAYAN ELASMAR      
6 TERRENCE PORRETTO      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN ASHER      
2 STEVE SLOAN      
3 GREG DUNN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN PACE      
2 FELIX PEREZ      
3 OSWALD VELAZQUEZ      
4 RAYMOND THOMPSON      
5 ERNESTO TOLEDO      
6 CHRISTOPHER DANNER      
7 BRIAN MITCHELL      
8 John Mason   Oakland Park, FL 187889   
9 RAFAEL JPWENEZ      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARRY ROULETTE      
2 LARRY BEUTE      
3 JAMIE MARRERO      
4 TERRY BENT      
5 Scott Clouthier   Novi, MI 192543   
6 EUGENE SIMONS      
7 TODD ALLEN      
8 TONY MARTINEZ      
9 JOSUE PEREZ      
10 OURI KAHN      
11 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
12 MARCUS GUARA      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAURICIO CONTRERAS      
2 John Poczynski   Naples, FL 195040   
3 TOM PIKE      
4 NEALE GOLDINGAY      
5 Luis Berrios   Miami, FL 64189   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2 Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBRE LEVY      
2 ALEX CONTRERAS      
3 ANNIK LAVALLEE      
4 STEPHANIE KNOTECK   Kodak, TN 185894   
5 RACHEAL WOOD      
6 JANINIE BURNETT      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Hartung   Greenville, SC 179778   
2 MICHELE RIVERA      
3 CANDIE MURRAIN      
4 Kerry Stevens   Lighthouse Point, FL 179293   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerOSMOUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee