Race Results for
Beacon Bomber
Spokane, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 06/15/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Stuart   Lake Stevens, WA 193420  404 BIKEWORKS
2 GAGE HENRY     338 MINIHUNI
3 GUNNAR FOUCAULT     140 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HENRY     339 MINIHUNI
2 Michael Devlin   Sammamish, WA 163535  284 TITUS
3 JOSHUA HONNOLD     368 
4 ADAM SZEMBER     254 MACH HEAD

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Ettinger   Bozeman, MT 189074  64 WENVALVELO
2 TYLER CECCANTI     441 SMITH
3 JAMES REED     221 MACH HEAD
4 RYAN WADE     262 MACH HEAD
5 SPENCER BALDWIN     431 
6 Greg Reeves   Longview, WA 197444  223 BERSERKER
7 Andy Christiansen   Veradale, WA 198257  121 MACH HEAD
8 JASON COLCLOUGH     123 
9 KRISTOFER LAWRENCE     341 MINIHUNI
10 BRUCE LOUVIERE     89 CYCLEPATH

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ATLE CARLSON     471 FOLLETTS
2 Lane Paxton   Missoula, MT 150826  214 
3 JASON BURGAD     281 
4 TULLY LANTER     460 SINGLETRAC

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER ALVARDO     99 MACH HEAD
2 DARREL DIRK     481 ROLLSUICID

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane May   Issaquah, WA 173817  299 DH ZONE
2 Collin Carbaugh   Sumner, WA 173745  402 RAD RACING
3 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT 179149  72 SPORTSPLUS
4 Hunter Mattocks   Bozeman, MT 199030  193 
5 Hans Eldridge   Kingston, WA 193583  134 ESCAPADOS
6 Cris Winner   Missoula, MT 174246  271 SAFETY TM
7 Evan Robertson   Winthrop, WA 147144  305 BICYCLECTR
8 Brian Warren   North Bend, WA 164645  66 SINGLETRAC
9 RYDER SUTTON     252 BIKE DR
DNF Luke Strobel   Issaquah, WA 181052  466 DH ZONE

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlon   Spokane Valley, WA 6124  15 NW DH

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tige Eakin   Chico, CA 172001  OLDTOWNBIK
2 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA 90123  436 ROTEC
3 Lars Sternberg   Ferndale, WA 185351  429 SPEEDMETAL
4 Kim Eakin   University Place, WA 113296  EAKIN BROS
5 Richard Mukai   Issaquah, WA 150044  FOXSHOX/AT
6 Brandon Somers   Clarkston, WA 179504  11 AZONIC
7 Kevin Ryan   Seattle, WA 114291  DHZONE
8 Cameron York   Colbert, WA 148725  14 
9 Jason Strother   Redmond, WA 109596  17 RAPID DESC
10 Robert Dixon   Spokane, WA 152417  NW DH

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBBIE JOHNSON   Seattle, WA 187529  164 NW DH
2 Nick Tuttle   Mount Vernon 182596  448 SPEEDMETAL
3 ZEB TINGEY     462 
4 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA 149251  141 
5 Joel Spackman   Bellingham, WA 120817  467 WWU/DROPNZ
6 A Johnson   Renton, WA 181035  162 SPEEDMETAL
7 Ryan McLellan   Spokane, WA 152901  300 NWDH
7 Chris Andreasen   Spokane, WA 198709  102 NW DH
9 DAVE MITCHEL   Covington, WA 191438  301 
10 Ben Storrar   Tacoma, WA 198969  473 OLDTOWNBK
11 CHRIS FLORES     478 
12 NIC HOOD     321 ACT ADVENT
13 SAM HENSOLD     482 WHEELIEJUI
14 Chris Aho   Mount Lake Terrace, WA 199562  418 SUBTERRANE
15 Sam Burkhardt   Bellingham, WA 94281  464 SUBTERRANE
16 Boe McGee   Bellevue, WA 193517  451 GORIDE/AZO
17 Clay Morrison   Missoula, MT 189982  437 
17 Ian Gordon   Seattle, WA 80275  421 TOMAC/DHZO
19 JOE KARWOSKI     485 
20 William Trice   Seattle, WA 163540  417 AZONIC
21 Bryan Crum   Spokane, WA 114586  483 ACT ADVENT
22 Andy Cook   Spokane Valley, WA 91743  458 BTW
23 OTIS ELMQUIST   Seattle, WA 189489  135 
24 Matthew Paul   North Bend, WA 191563  433 
25 Peter Stuart   Vashon, WA 181224  247 SPEEDMETAL
26 MATHEW BLUBAUGH     468 
27 Thor Jones   Winlock, WA 176345  288 BERSERKER
28 JUSTIN TOWNSEND     424 JT RACING
29 NATE SCHNASE     426 
30 Craig Panthen   Seattle, WA 172035  32 GREGGS FAT
31 Mark Bender   Duvall, WA 93725  335 BIKECENTER
32 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA 114270  91 
33 KURT JENSEN     425 
34 Doug Newell   Spokane, WA 132234  208 CHUMBAWUMB
DNF ALEXANDER LOVE     439 M BIKEWORK

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Wadholm   Renton, WA 173734  394 TM MUKAI
2 Matthew Sierer   Kirkland, WA 181404  420 RAPIDDESCE
3 Peter Costain   Whitefish, MT 7868  461 GIANT
4 Ryan Sorenson   Grapeview, WA 86897  446 OLDTOWN
5 Brad Watt   Cornelius, OR 199561  475 
6 Tim Gregory   Moscow, ID 169965  469 MARZOCCHI
7 Kevin Kelly   Kirkland, WA 145132  166 BEEF JERKY
8 Josh Boyd   Troy, MT 191553  406 CRANIUMRAC
9 Eric Ness   Albion, WA 156790  63 TOMBSTONE
10 John Evans   North Bend, WA 147239  423 CYCLEPATH
11 Jerry Vanderpool   Boise, ID 36405  258 HIPPIETECH

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  21 WAR
2 Martin Milsted   Seattle, WA 168633  40 DH ZONE
3 Jeffrey Haymes   Lacey, WA 116719  149 
4 William Devlin   Sammamish, WA 152899  131 TITUS

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arnold Mukai   Issaquah, WA 150045  205 MUKAI/FOXS
2 Terry Dickey   Spokane, WA 9444  132 
3 Michael Cain   Seattle, WA 171104  449 PIGPANTS

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN MARSH     297 
2 DREW SWAYNE     253 WWU/DROPNZ
3 MARK PANTHEN     31 GREGGS FAT
4 Levi Miller   Snohomish, WA 174957  405 BIKEWORKS
5 SHAWN LORENZ     407 CYCLEPATH
6 JESSY HUMMEL   Tacoma, WA 190845  160 BERSERKER
7 Jake Horsley   Bend, OR 212615  443 
8 Cory Bibby   Seattle, WA 197165  428 SPEEDMETAL
9 Jacob Wright   Moscow, ID 198230  272 U OF I
10 Justin McGinnis   Spokane, WA 199613  198 
11 KELLY STEPP     442 
11 Kai Harwick   Bellingham, WA 191443  415 WIREDENERG
13 DAMON FLEMMING   Sandpoint, ID 189494  137 SPEEDMETAL
14 JASON PAUL     432 
15 TY HEDLUND   Portland, OR 173715  150 
16 Kevin Dahlen   Shoreline, WA 175905  465 RAPIDDESCE
17 Burton Cooper   Grapeview, WA 199655  447 
DNF ISAIAH YBARRA     275 TGS RACING

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAMON JOHNSON     163 
2 Curtis Dunbar   Redmond, WA 173737  397 RAPIDDESCE
3 Doug Park   Coeur D Alene, ID 198975  456 ROLLSUICID
4 Rich Densmore   Spokane, WA 198986  450 WESTCOAST
5 DAVID RYAN     472 WHEELSPORT
6 Brad Scott   E Wenatchee, WA 169204  22 RAPIDDESCE
7 NOLAN BYERS     73 
8 SILAS HAMMER-LEISZ     409 
9 Cory Hollis   Tacoma, WA 186681  440 
10 Loreto Julian   Seattle, WA 188181  290 TM MUKAI
11 Mike Garcia   Kirkland, WA 198977  391 
12 Bret Chaffee   Tacoma, WA 150718  435 
13 DOC FOUCAULT     139 
DNF Duane White   Maple Valley, WA 180063  268 RAPIDDESCE

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Warren   North Bend, WA 179691  67 SINGLETRAC

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID 135212  261 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACK CALHOON     119 
1 LUKE LYON   Missoula, MT 172537  187 
2 JASON BERGER     463 
3 AARON POLLY     411 
4 BRAD BEACH     105 
5 JEFFREY FOUCHE     453 
6 ANDREW LEESE   North Bend, WA 181607  176 WWU/DROPNZ
7 TEAGUE POWELL     218 
8 MATT HALL     393 
9 PHIL(BOXIN) ZHANG     276 
10 ANTHONY COOPER     126 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bentley   Fall City, WA 199389  358 SINGLETRAC
2 TREVOR KORN     291 
3 Karl Browne   Black Diamond, WA 190829  114 SINGLETRAC
4 MARK THOMAS     378 SPEEDMETAL
5 JOHN SURACO     484 WESTCOAST
6 Thomas Clevenger   Moscow, ID 164688  486 NOFEAR/EVS
DNF RANDY BURTIS     117 GOLIKEHELL

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Steve Parshall   Federal Way, WA 106949  213 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Beattie   Snoqualmie, WA 190830  51 SINGLETRAC
2 Tom Feil   E Wenatchee, WA 189511  28 WAR

Women - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Trisha Olson   Federal Way, WA 197074  210 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gardner   Redmond, WA 190842  479 SINGLETRAC

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Warren   North Bend, WA 181607  65 SINGLETRAC
2 Amy Stauch   Redmond, WA 198626  480 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA 149252  142 
2 Katie Holden   Scotts Valley, CA 198434  410 SPEEDMETAL

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA POCHMARA   Redmond, WA 172014  10 RAPIDDESCE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Colasurdo   Seattle, WA 169690  454 DHZ/ROTEC
2 Laura Johnson   Portland, OR 173612  445 WHEELSPORT
3 Jennifer Jones   Kelso, WA 180432  289 BERSERKER
4 Carrie Cleeton   Corvallis, OR 150644  430 FOES

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bree Mitchel   Marysville, WA 190638  200 TIMS BIKE
2 BONNIE LANGLEY     173 WWU
3 AMBER IMBURGIA     416 WICKEDSIS

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darlene Miller   Marysville, WA 199611  199 BIKEWORKS

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Shore   Bellevue, WA 199612  452 
2 KAYLA SEDLACEK     474 FITFAN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyShimanoSierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee